Διατροφή Blattner seed mixtures - μείγματα σπόρων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xxx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xxx

PB Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2008
Μηνύματα
353
Πόλη
Λάρισα
Θα ήθελα να μοιραστούμε τις απόψεις μας για τα μείγματα του Blattner επειδή ακούγεται ότι αποτελούν πολύ καλή τροφή για αγριοπούλια από μερικούς δε λέγεται ότι είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε μορφή μείγματος.Από την εταιρία Versele-laga παρουσιάζονται ως εξής:
1) Prestige Blattner > Blattner Goldfinch
2) Prestige Blattner > Blattner Bullfinch I
3) Prestige Blattner > Blattner Grosbeak III
4) Prestige Blattner > Blattner Siskin 1A
Θα παραθέσω κάποιες πληροφορίες που βρήκα για την πρώτη μιας και αφορά πιο άμεσα τις καρδερίνες
Καταρχήν να αναφέρω ότι προσφέρονται σε 2 συσκευασίες των 4kg πλαστική σακκούλα και των 15kg χάρτινο σακκί.
Είναι μείγματα τα οποία προέρχονται από τον Matthias Blattner ο οποίος αναφέρεται ότι ασχολείται πάνω από 30 χρόνια με την αναπαραγωγή στα συσκεκριμένα είδη.
Θα παρουσιάσω τις συσκευασίες στις οποίες κυκλοφορεί το προιόν(4kg και 15 kg αντίστοιχα)
 

Συνημμένα

  • 4kg.webp
    4kg.webp
    64,6 KB · Προβολές: 310
  • 4kg(2).webp
    4kg(2).webp
    52,5 KB · Προβολές: 277
  • 15kg.webp
    15kg.webp
    25,8 KB · Προβολές: 269
  • 15kg(2).webp
    15kg(2).webp
    19,6 KB · Προβολές: 227
  • Blattner European Goldfinch Seed Mix.webp
    Blattner European Goldfinch Seed Mix.webp
    41,1 KB · Προβολές: 377
Θα σας δείξω μερικές ακόμη φωτογραφίες που έχουν να κάνουν με το συγκεκριμένο μείγμα:
 

Συνημμένα

  • componets.webp
    componets.webp
    12,1 KB · Προβολές: 218
  • Chicory seed, Chicorium intybus.webp
    Chicory seed, Chicorium intybus.webp
    12,1 KB · Προβολές: 170
  • Evening Primrose, Oenothera biensis.webp
    Evening Primrose, Oenothera biensis.webp
    36,8 KB · Προβολές: 153
  • milk thistle.webp
    milk thistle.webp
    24,4 KB · Προβολές: 172
  • Teazle seed, Dipsacus sylvestris.webp
    Teazle seed, Dipsacus sylvestris.webp
    32,3 KB · Προβολές: 186
και κάποιες τελευταίες:
 

Συνημμένα

  • seed chart.webp
    seed chart.webp
    27 KB · Προβολές: 187
  • Blattner seeds on Seed Chart.webp
    Blattner seeds on Seed Chart.webp
    22,4 KB · Προβολές: 168
  • Comparing Millets and other seeds.webp
    Comparing Millets and other seeds.webp
    33 KB · Προβολές: 165
  • Millet & perilla provided by Pam F..webp
    Millet & perilla provided by Pam F..webp
    61,2 KB · Προβολές: 151
  • Milk thistle, black lettuce,.webp
    Milk thistle, black lettuce,.webp
    15,7 KB · Προβολές: 150
  • Like
Αντιδράσεις: larys
Θα παρουσιάσω τις συσκευασίες στις οποίες κυκλοφορεί το προιόν(4kg και 15 kg αντίστοιχα)

Το έχεις βρείς κάπου στην Ελλάδα να κυκλοφορεί; 😕
 
ναι το έχω βρει σε ένα pet στην αθήνα... Πριν λίγες μέρες ενημέρωσα και τον ιδιοκτήτη ενός άλλου pet αν μπορεί να μου την βρει και μου πε ότι όταν μιλήσει με τον αντιπρόσωπο του Γεωργιάδη που τον προμηθεύει θα μου πει αν μπορεί να του τη φέρει και αυτός τη συγκεκριμένη τροφή! Το pet που ήδη την έχει τη δίνει 8euro/kgr αρκετά ακριβά, ενώ από τιμές που έχω δει να παίζουν στο net σε pet εκτός ελλάδας πωλείται περίπου 4-4,5 euro/kgr
 
-Το γνωρίζω οτι ο Γεωργιάδης αντιπροσωπεύει την Orlux- Verselle laga στην Ελλάδα
αλλά επίσης γνώριζα οτι δεν ερχόταν στην χώρα μας το συγκεκρημένο προιόν.
Είτε διότι οι ποσότητες που έβγαζε το εργοστάσιο εξαντλούνταν αμέσως, είτε ένεκα του κόστους του που ήταν σχεδόν το διπλάσιο απο λοιπά μείγματα.
Μεγάλο καημό έχω να ανοίξω με τα χέρια μου ένα σακί Blattner!
Θα σε παρακαλούσα πολύ, αν έρθει στα χέρια σου τελικά, να βάλεις μια ενημέρωση
ώστε όσοι ενδιαφέρονται να μπορέσουν να το προμηθευτούν.Eυχαριστώ !
 
mgerom την έχω πάρει ήδη την τροφή τη δοκιμάζω εδώ και λίγες μέρες μιας και όπως προανέφερα την έχω βρει σε ένα pet στην αθήνα... Την πουλάει χύμα σε σακκί ο τύπος έριξα μια ματιά και στο σακκί για να επιβεβαιώσω μιας και εμένα μου φάνηκε περίεργο αλλά όντως είχε τα πειστήρια πάνω το σακκί...όταν λέω πειστήρια εννοώ αυτό που πρέπει να αναγράφει η σακκουλίτσα των 4kgr και το χάρτινο σακκί των 15kgr και που αποδεικνύει το οriginal (αναγράφεται στο καρτελλάκι με το barcode ο όρος ''ORIGINAL BLATTNER'' καθώς και σε ποια είδη πουλιών απευθύνεται)... Τώρα στο θέμα της ανακοίνωσης δεν είναι καλό να γίνει από μέρους μου διαφήμιση του εν λόγω pet ή οποιαδήποτε άλλου είδους διαφήμισης γιατί νομίζω ότι είναι αντίθετο προς τους κανόνες του forum... Καλύτερα για μένα όποιος/α ενδιαφερθεί να τον/την ενημερώσω σε προσωπικό επίπεδο μέσω pm
 
Θα μου επιτρέψεις, να έχω τις αμφιβολίες μου.Αν δεν σου κάνει κόπο
στείλε μου ένα π. Μ με την διεύθυνση του καταστήματος ή έστω την περιοχή.
Σ' ευχαριστώ και πάλι.
 
Θα μου επιτρέψεις, να έχω τις αμφιβολίες μου.Αν δεν σου κάνει κόπο
στείλε μου ένα π. Μ με την διεύθυνση του καταστήματος ή έστω την περιοχή.
Σ' ευχαριστώ και πάλι.
υπαρχει και σε μεγαλο πετ στον πειραια
 
Κι εμενα εν απετ σοπ στη Θεσσαλονικη μου ειπε οτι φερνει μειγμα blattner για αγριοπουλια, σε σακι μεγαλο και στοιχιζει 10 ευρω το κιλο.
 
το σακκί το 15kg εδώ στο πετ που το βρήκα εγώ το δίνει 113euro!
 
το σακκί το 15kg εδώ στο πετ που το βρήκα εγώ το δίνει 113euro!
και άλλος ένας σε πετ στο αιγάλεω που τον ρώτησα χτες αν μπορεί να φέρει και με πήρε μόλις τηλέφωνο μου είπε 110 euro το σακκί των 15 kg, σε 4κιλο μάλλον δεν την φέρνει ο Γεωργιάδης καθόλου!
 
Afto einai to gnisio BLATTNER gia Karderines

Tora selo na mou lei kapios pou einai afti i megali diafora sto migma gia na plironoume 10-12 Euro to kilo. Ektos afto stin Germania kanei i sakoula me 15 kila peripou 50 Euro. Afto einai 3,33 to kilo.
Se paragalo poli na min ginoume koroido.
 

Συνημμένα

  • blattner-carduelis.webp
    blattner-carduelis.webp
    41,9 KB · Προβολές: 231
δεν εχω δει ποτε απο κοντα τη συγκεκριμενη τροφη αλλα εχω διαβασει σε αλλα φορουμ οτι αν οι καρδερινες συνηθισουν αυτη την τροφη δυσκολα τρωνε αλλη αυτο ισχυει η προκειτε για εναν ακομη μυθο;
 
πειτε καμια διευθυνση απο πετσοπ ρε παιδια. καμια αλλη καλη μαρκα τροφης για καρδερινες.
 
BLATTNER

αλεξανδρε η blattner ειναι ενα μιγμα με σπορους του δασους που δεν τους βρισκεις στις κοινες τροφες και παραλληλα περιεχει και τους κλασικους αγριους σπορους εμενα τα πουλακια μου το σκιζουνε και δε με χαλαει που ειναι ακριβη εχω 1λευκη και 1κλασικη καρδερινα με 1 κιλο περναω καιρο βρες μια τροφη με τετοια ποικιλια σε σπορους οικονομικη και πες μου τη και μενα!
 
υπαρχει στο πειραια σε κεντρικο γνωστο πετ σοπ πηγα και πηρα 3 κιλα!
 
Trofes Blattner

Agapitoi ektrofhs stin ellada kalimera sas kai kali sarakosti.
NEIOTHO YPOXREOS NA APANTISO GIA TIS TROFES TOU BLATNER.
EKS IDIAS PEIRAS.
Proton kai kyrion o Blattner den exei tin anangi na koroidepsi kanena giati oloi oi sowaroi ektrofeis tis evropis xrisimopioun tis trofes tou.
Aloi einai aftoi pou prospathoun na koroidepsoun!
Einai o monadikos ektrofeas pou dini sta poulia tou apo tis trofes pou poulaei kai se emas. An mporei kapios na paei stin germania mporei na dei to ekrofeio tou ala kai tous xorous pou kanei ta mix me tis trofes. Akoma mia diapistosi mporoume na kanoume otan anakatepsoume tous sporous wlepontas pos den yparxei oute enas kokos apo skoni.
Den einai katholou mythos pos otan ta poulia mas sinithisoun kapia trofi kai tous tin alaksoume apotoma den tha zigosoun tin kainourgia trofi para otan peinasoune tou thanata pou leme.
Ego sas protino tis trofes Blattner xoris na exo oute pososta apo afton ala oute kai na eimai filos tou i kati paromio.
Ta poulia mou aloste to epiweweonoun kai afta me to fteroma tous, to xroma tous ala kai me tin midamini thnisimotita.
Filika pappou Kostas
 
αλεξανδρε η blattner ειναι ενα μιγμα με σπορους του δασους που δεν τους βρισκεις στις κοινες τροφες και παραλληλα περιεχει και τους κλασικους αγριους σπορους εμενα τα πουλακια μου το σκιζουνε και δε με χαλαει που ειναι ακριβη εχω 1λευκη και 1κλασικη καρδερινα με 1 κιλο περναω καιρο βρες μια τροφη με τετοια ποικιλια σε σπορους οικονομικη και πες μου τη και μενα!


Sigura i Blattner einai mia apo tis kaliteres trofes, pou iparxei. Kai malista gia oles ta ithagenia poulia. Kai afto sigura den einai tixeo ala ta apotelesmata tis spoudaias ektrofeis tou kirios Blattner, kai ta emperia tou.

Omos na poulane stin Ellada, mia trofi pou kanei stin germania 4,00 Euro to kilo me 12,00 kai 15,00 Euro to kilo mou fenete yperboliko. Ala malon o kathenas exei dika tou gnomi gia afto, kai o kathenas apofasi mono tou ti trofi tha dini ta poulia tou.

Kai sigura afto den einai koroidia apo to kirio Blattner.
 
Back
Top