Διατροφή Blattner seed mixtures - μείγματα σπόρων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xxx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
είναι η μοναδική τροφή που έχω δώσει στα πουλιά και δεν μένει ούτε σπόρος αφάγωτος! Και δεν είναι μίγμα με 6-7 σπόρους! Μιλάμε για πάνω από 15 σπόρους και σπόρους δάσους που δεν υπάρχουν σε άλλες τροφές μέσα! Όσο για την τιμή εντάξυ... Τι να πω, στην Ελλάδα ζούμε στη χώρα του ''Ονείρου''! Αυτό τα λέει όλα!
 
αστα να πανε, εδω ρε φιλε παω να ρωτησω για πουλια εκτροφης και μου λεν κατι τιμες, λες και μπηκα σε χρυσοχωειο. τις μεγαλες τις καρδερινες magor τις ειχε 800Ε , κατι υβριδια διαφορων ειδων 250 η 200 . την καρδερινα σιβηριας μπορει και 1000, πλακα κανουν. και μετα αναρωτιουνται γιατι ο κοσμος αγοραζει πουλια πιασμενα. Ε Λ Ε Ο Σ. και να θες να κανεις το καλο δεν σε αφηνουν. (εκει εχουμε φτασει). Παντως δεν μπορω να καταλαβω, αφου και αυτα κλουβιου ειναι γιατι τοσο μεγαλες διαφορες με τα καναρινια. αντε λιγο ακριβωτερα, αλλα οχι και ετσι
 
γιατί πολύ απλά τα καναρίνια βρισκόταν στη θέση τους πριν πολλά χρόνια! Με αυτό εννοώ
ότι τα καναρίνια έχουν πολύ περισσότερα χρόνια που διασταυρώνονται σε κλουβιά (στην αιχμαλωσία) σε σχέση με τις καρδερίνες για παράδειγμα ή άλλα αγριόπουλα, αλλά η κατάσταση με τις καρδερίνες έχει ξεφύγει τελείως.. Έχουν καταντήσει πραγματικά γραφικοί! Λες και τα καναρίνια δεν ήταν κάποτε αγριοπούλια! Απλά με την πάροδο των χρόνων πέφτουμε πάνω στις συγκυρίες της εποχής μας!
 
καλημερα φιλοι μου εγω εχω παθει πλακα με το πως την τρωνε τουσ εβαλα στη μια ταιστρα και την αλλη μερα ειχε απο κατω ενα βουναλακι τσοφλια επισης αυτη η τροφη οπως επισημανε και 1 φιλος πιο πανω δεν εχει καθολου σκονη και οι σποροι της γυαλιζουν εγω που εχω μονο 2 πουλακια δε με ενδιαφερει το κοστος!
 
Epiweweosis

Blattner Heimtierfutter :: Artikeldetail :: Onlineshop

Weweothite apo to epano link. Terastia h diafora kostous stin ellada.
Filika pappou Kostas
 
εγω παντως τη περνω απο ενα γειτονικο μαγαζι 8,5ευρω το κιλο και απο οτι ρωτησα την φερνει μονοπωλιο ενας και η χονδρικη της ακομη ειναι ακριβη ε!βαλε και το κερδος του μαγαζατορα... Παλι καλα!
 
Για ελλαδα ειναι καλη η τιμη τα 8,5 ευρω που την παιρνεις. Εγω εδω στην κω την πηρα 12 ευρω το κιλο και την χρησιμοποιω τωρα για την αναπαραγωγη μισο-μισο με την prestige finches premium breeding. Πρεπει να παραδεχτω πως φαινεται μελετημενη και εχει μεγαλη ποικιλια σπορων απο τους οποιους βρισκει η καρδερινα στην φυση. Οι σποροι αγριοχορτου(αγριαδα) ομως ειναι πολλοι στο μιγμα αυτο και τα πουλια μου δεν τους τρωνε, νομιζω πως ο συγκεκριμενος σπορος πιανει πολυ ογκο μεσα στο μιγμα. Ειμαι ικανοποιημενος με τα κανονικα μειγματα της versele-laga τα οποια ειναι και πιο οικονομικα για τον υπολοιπο χρονο. Και τωρα που καταλαβα οτι στο εξωτερικο κανει γυρω στα 4 ευρω δεν θα ξαναπαρω αυτο το μιγμα του blathner.
ΥΓ. Αν το δουμε απο την οπτικη γωνια του παραγωγου παιρνεις παραμαζωμα ολα τα χερσα(ακαλλιεργητα) χωραφια με μια αλωνιστικη μηχανη που μαζευει τους σπορους απο τα αγρια φυτα, την εμπλουτιζεις με ηλιοσπορο και νιτζερ και να τη, η πιο κερδοφορα παραγωγη, ουτε λιπασματα ουτε ποτισματα, εξοδα μηδεν. Ειναι μια σκεψη για να χουμε να λεμε, δεν λεω οτι η εταιρια κανει αυτο το πραγμα.
 
Αν το δουμε απο την οπτικη γωνια του παραγωγου παιρνεις παραμαζωμα ολα τα χερσα(ακαλλιεργητα) χωραφια με μια αλωνιστικη μηχανη που μαζευει τους σπορους απο τα αγρια φυτα, την εμπλουτιζεις με ηλιοσπορο και νιτζερ και να τη, η πιο κερδοφορα παραγωγη, ουτε λιπασματα ουτε ποτισματα, εξοδα μηδεν. Ειναι μια σκεψη για να χουμε να λεμε, δεν λεω οτι η εταιρια κανει αυτο το πραγμα.

Tote mia erotisi, GIATI den to kaneis afto kai poulas tin trofi, gia na ginis PANPLOUTOS. Ego perno tin trofi an einai tin idia katastasi tis eterias me toulaixston 15-18 diafora sporia se sosto analogia, gia karderines, katahrismeno apo ta entoma kai ta ayga tous. Tha plirono mexri 6-7 Euro to kilo.
 
Δεν εχω αποψη για την τροφη. Οντως ειναι πανακριβη αλλα αν εχεις λιγα πουλια δεν εγινε και τιποτα.Αλεξανδρε σιγουρα μπορεις να αγορασεις μια τροφη ομοια με τη blatter σε πολυ καλη τιμη αλλα μη συγκρινεις τις τιμες που αγοραζεις εσυ με αυτες που αγοραζουν τα παιδια. Εσυ αγοραζεις χονδρικης ενω τα παιδια λιανικης. Πιστευω να καταλαβαινεις τι λεω και μη σου φαινεται καθολου παραξενη η τοσο μεγαλη τιμη που εχει η τροφη στην Κω οπως λεει καποιος φιλος.
 
αλλα μη συγκρινεις τις τιμες που αγοραζεις εσυ με αυτες που αγοραζουν τα παιδια. Εσυ αγοραζεις χονδρικης ενω τα παιδια λιανικης.

Thodore, ego perno PANTA san basi gia tin syzitisi tis times lianiko.
 
Βρε παιδιά δεν τίθεται θέμα ποιότητος. Είναι άριστη η τροφή.
Το θέμα είναι αν πρέπει να αφήνουμε να μας πιάνουν κορόιδα.
Δηλαδή πόσο πιο "Ευρωπαίοι" απο μας είναι οι Βέλγοι και οι Γερμανοί
που την βρίσκουν στην μισή τιμή, με μεροκάματο 3πλάσιο απο το δικό μας.
Αλλά τί να λέμε, όταν τρώμε την ντομάτα τα καρπούζια και τα λάχανα
ακριβότερα απο τους Ολλανδούς, που τα κάνουν εισαγωγή απ' την Ελλάδα;
Οταν ένα δωμάτιο το καλοκαίρι στα νησιά, ο Αγγλος θα το πληρώσει
στο ένα τρίτο της τιμής, απο ό,τι εμείς και η παρέα μας; Στην Blattner
θα "κολλήσουμε", που είναι και "εισαγωγής".;Τί κεφαλή κουβαλούμε;
που λέει και ο φίλος μου απ' τα Χανιά.
 
Αλέξανδρε να ρωτήσω κάτι! Αν την παραγγείλω από σένα από το kiklos.info τι τιμή θα αγοράσω λιανική! Μια απλή ερώτηση είναι χωρίς υπονοούμενο ή πονηριά! Αν έχεις προβλημα απάντησέ μου prive! Ευχαριστώ!
 
Αλέξανδρε να ρωτήσω κάτι! Αν την παραγγείλω από σένα από το kiklos.info τι τιμή θα αγοράσω λιανική! Μια απλή ερώτηση είναι χωρίς υπονοούμενο ή πονηριά! Αν έχεις προβλημα απάντησέ μου prive! Ευχαριστώ!

Afto prepei na rotas sto Kiklos, den boro na sou po.
 
Alexandros είπε:
Tote mia erotisi, GIATI den to kaneis afto kai poulas tin trofi, gia na ginis PANPLOUTOS. Ego perno tin trofi an einai tin idia katastasi tis eterias me toulaixston 15-18 diafora sporia se sosto analogia, gia karderines, katahrismeno apo ta entoma kai ta ayga tous. Tha plirono mexri 6-7 Euro to kilo.
Δεν το ειπα για να θιξω την εταιρεια, σαφως και δεν συμβαινει αυτο που λεω ιδιως οταν ειναι μια σοβαρη επιχειρηση, απλως το ανεφερα για να πω οτι δεν δικαιολογειται τοσο μεγαλη τιμη ακομα και σε αυτην την ποιοτητα.
Απο το να πληρωσω το κοστος αυτο προτιμω να παρω ενα βασικο μειγμα που ειναι για ιθαγενη σε μια λογικη τιμη 4-5ευρω/κιλο και να το εμπλουτισω με αγκαθι ηλιοσπορο και νιτζερ μονο για την περιοδο της αναπαραγωγης εως και την πτερορροια. Τον υπολοιπο χρονο μονο το βασικο μειγμα.
Βασικη παντως προυποθεση εκτος απο την ποιοτητα ειναι και να μπορουμε να την βρισκουμε ευκολα και σε αυτο υπερτερουν αλλες τροφες της ιδιας εταιρειας καθως και αλλων εταιρειων.
Τα εξοδα δεν ειναι απαγορευτικα για την ενασχοληση μας αλλα ειναι σεβαστα τα ποσα που ξοδευονται ακομα και απο εναν ανθρωπο που εχει 1 πουλακι και προσπαθει να του παρεχει το κατι παραπανω.

__________________
 
Έχουνε κυκλοφορήσει 2 μείγματα blattner για καναρίνια σε 15κιλη συσκευασία. Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω;
 
Back
Top