Ασθένειες Budgie είναι νηστικό από χθες και χτυπάει το ράμφος στην πατήθρα

Ιωάννα

PB New Member
Εγγραφή
30 Νοε 2018
Μηνύματα
363
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλημερα... Ο ορφεας δεν εχει φαει απο χθες, χτυπαει το ραμφος στην πατηθρα αλλα ειναι δραστηριος... Μιλησα με κτηνιατρο και μου ειπε οτι μαλλον θελει αποπαρασιτοση. Το ραμφος το χτυπαει ειτε γιατι ποναει ειτε γιατι ειναι μεγαλο, σπορακια τρωει λιγα μονο απο το χερι μου και φευγει... Ισα για να μου κανει τη χαρη μαλλον! Δωστε μου καμια ιδεα μεχρι τη δευτερα που θα τον παω να τον δει...
 
γι αυτο ρωτησα εδω... Εχει τις μαυρες του παντως! Ολη μερα μαλωνει με την κουνια του στην οποια δεν εχει ανεβει ακομα... Εφαγε 2 φορες μεσα στη μερα αλλα λιγο, σε λιγο θα τον κουκουλωσω για να κοιμηθει...
 
δε καταλαβαινω πως συμπερενεις οτι εχει τις μαυρες του! Ολη μερα μαλωνει με τη κουνια οκ, δεν βκπεω ακτι το ανησυχητικο! Πως ειδες οτι εφαγε 2 φορες, εισαι απο πανω του ολη την ωρα;
 
Ωχ.. Περαστικά σας καταρχάς...
Τα κοκατίλ μερικές φορές χτυπάνε το ράμφος τους σε επιφάνειες, υποτίθεται για να ορίσουν το χώρο τους... Μπορεί να το κάνουν και τα μπατζάκια...
 
δε καταλαβαινω πως συμπερενεις οτι εχει τις μαυρες του! Ολη μερα μαλωνει με τη κουνια οκ, δεν βκπεω ακτι το ανησυχητικο! Πως ειδες οτι εφαγε 2 φορες, εισαι απο πανω του ολη την ωρα;
ναι. Γιατι το πρωι πεταξα ολη την τροφη αθικτη πρωτη φορα και ανησυχησα... Την μια εφαγε απο το χερι μου και μια φορα ειδα την ταιστρα που ειχε μεσα λιγα τσοφλια απο τα σπορακια...
[automerge]1548521372[/automerge]
Ωχ.. Περαστικά σας καταρχάς...
Τα κοκατίλ μερικές φορές χτυπάνε το ράμφος τους σε επιφάνειες, υποτίθεται για να ορίσουν το χώρο τους... Μπορεί να το κάνουν και τα μπατζάκια...
μπορει να ειναι συμπτωση δεν ξερω, αλλα δεν το εκανε πριν και σε συνδιασμο το οτι δεν τρωει αγχωθηκα... Επισης το αλλο που παρατηρησα εχει πολλα πουπουλακια παντου φτερνιζεται... Μπορει ολα αυτα να ειναι της πτεροροιας;
 
τα πουπουλα σταδιακα θα τα χανει! Πολυ πιθανο να αλλαζει και φτερωμα!
εχει περιπου 10 μερες που πεφτουν φτερα αλλα μεγαλα αλλα μικρα και κανα δυο πουπουλακια...
σημερα ξηνεται σαν τον ψωριαρη στο κεφαλι και πεφτει πολυ ασπρο πουπουλακι... Μπανιο δεν δεχεται ακομα να κανει και δεν ξερω πως να τον βοηθησω τον καημενουλη... Μηπως το οτι δεν τρωει οφειλεται σ αυτο;
 
Ιωάννα, αν δεις δικό μου θέμα πριν κάνα δυο εβδομάδες, θα δεις ότι περασαμε τα ίδια ακριβώς. Εγώ τον τάιζα ένα ένα τα σπορακια στο στόμα γιατί δεν έτρωγε. Ειχε σταματήσει να τρώει ακόμη και τους ηλιόσπορους που ήταν το μόνο πράγμα που έτρωγε μέχρι τότε. Ταυτόχρονα μάλωνε με εμένα, με τα παιχνίδια του, με τον σκύλο, με όλους. Με έσκασε. Μετά από κάνα δυο μέρες όταν τον έκοψε λορδα άρχισε να τρώει τα πάντα. Τα νεύρα έμειναν 🙄
Όλα αυτά τα ωραία τα πάθαμε όταν άρχισε η πτερορροια μας.
Αυτά που σου είπε ο πτηνιατρος πρώτη φορά τα ακούω κι εγώ.
 
Ιωάννα, αν δεις δικό μου θέμα πριν κάνα δυο εβδομάδες, θα δεις ότι περασαμε τα ίδια ακριβώς. Εγώ τον τάιζα ένα ένα τα σπορακια στο στόμα γιατί δεν έτρωγε. Ειχε σταματήσει να τρώει ακόμη και τους ηλιόσπορους που ήταν το μόνο πράγμα που έτρωγε μέχρι τότε. Ταυτόχρονα μάλωνε με εμένα, με τα παιχνίδια του, με τον σκύλο, με όλους. Με έσκασε. Μετά από κάνα δυο μέρες όταν τον έκοψε λορδα άρχισε να τρώει τα πάντα. Τα νεύρα έμειναν 🙄
Όλα αυτά τα ωραία τα πάθαμε όταν άρχισε η πτερορροια μας.
Αυτά που σου είπε ο πτηνιατρος πρώτη φορά τα ακούω κι εγώ.
ειμαι να σκασω... Πανικοβληθηκα το πρωι και πηρα κατευθειαν κτηνιατρο της περιοχης (δεν εχει κ αλλο βασικα) και με υποθεσεις μου ειπε τα παραπανω... Μου ειπε οτι δεν ειναι ανυσηχητικο και να τον παρακολουθησω... Θα τον παω σιγουρα την δευτερα κ ας μην εχει τιποτα! Ουτως η αλλως δεν τον εχει δει καποιος απο τοτε που τον πηρα και θελω μια εκτιμηση... Το ειδα το ποστ σου και γι αυτο αρχισα να αναρωτιεμαι για πτεροροια... Αν οντως ηταν κατι σοβαρο θα τον πηγαινα το πρωι...
 
ειμαι να σκασω... Πανικοβληθηκα το πρωι και πηρα κατευθειαν κτηνιατρο της περιοχης (δεν εχει κ αλλο βασικα) και με υποθεσεις μου ειπε τα παραπανω... Μου ειπε οτι δεν ειναι ανυσηχητικο και να τον παρακολουθησω... Θα τον παω σιγουρα την δευτερα κ ας μην εχει τιποτα! Ουτως η αλλως δεν τον εχει δει καποιος απο τοτε που τον πηρα και θελω μια εκτιμηση... Το ειδα το ποστ σου και γι αυτο αρχισα να αναρωτιεμαι για πτεροροια... Αν οντως ηταν κατι σοβαρο θα τον πηγαινα το πρωι...

Ένας προληπτικός έλεγχος απο κτηνίατρο μη εξειδικευμένο στα πτηνά και θα γυρίσεις σπίτι σου με φάρμακο αποπαρασίτωσης που έγινε ήδη δια τηλεφωνικής διάγνωσης. 🙄
 
Ένας προληπτικός έλεγχος απο κτηνίατρο μη εξειδικευμένο στα πτηνά και θα γυρίσεις σπίτι σου με φάρμακο αποπαρασίτωσης που έγινε ήδη δια τηλεφωνικής διάγνωσης. 🙄
Δεν τον πηγα τελικα, αρχισε να ξανατρωει και με προβληματισες με το μνμ σου... Νευρα αρκετα κυριως απογευματινες ωρες και ψιλοτρωει μονος του, συνεχιζει να ξυνεται και να φτερνιζεται αλλα οχι τοσο συχνα!
 
Back
Top