Ασθένειες Budgie και ψιττάκωση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos4
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos4

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2019
Μηνύματα
18
Καλησπερα θα παρουμε πρωτη φορα στο σπιτι budgie και επειδη διαβασα οτι η ασθενεια ψιττακωση ειναι μεταδοτικη και στον ανθρωπο και εχω την κορουλα λεω μηπως ειναι μετρο προληψης να την κρατησω μακρια καποιο καιρο μεχρι να σιγουρευτουμε οτι το πουλακι ειναι υγιεστατο;Βεβαια αυτη θα τρελλαθει αλλα θα το προσπαθησω αν ειναι αναγκαιο! Ευχαριστω προκαταβολικα για τις συμβουλες σας!
 
Γεια σου πανο... Εχω και εγω budgie λιγοτερο απο μηνα. Εχω κ εγω δυο μικρα παιδακια, απ οτι εχω καταλαβει πρεπει να εχουν καλη διατροφη τα παπαγαλακια μας για να μην αρρωσταινουν απο τετοιες παθησεις! Δεν νομιζω οτι μπορουμε να κανουμε κατι αλλο προληπτικα... Εχω διαβασει οτι εχει συμπτωματα γριπης στον ανθρωπο και πυρετο! Ας περιμενουμε να μας απαντησουν πιο εμπειροι γιατι με ενδιαφερει κ εμενα!
 
Εγώ εχω κάνει στο κοκατιλ μου εξέταση για ψιττακωση και ευτυχώς δεν είχε.Αν ένας παπαγάλος έχει αυτή την ασθένεια μπορεί να μην φανεί με την πρώτη στιγμή αλλά μετά από καιρό.
 
Για αρχή δε χρειάζεται πανικός.
Πάνο ούτως ή αλλιώς καλό είναι στην αρχή να μην το πλησιάζει πολύ η μικρή, μέχρι τουλάχιστον να συνηθίσει και να προσαρμοστεί το παπαγαλακι.

Από τη στιγμή που θα το πάρετε από γνωστό καλό θα είναι να πεις στον κουμπάρο σου να ελέγξει το πτέρωμα, το ράμφος και τα πόδια του.
Ρίξε μια ματιά εδω https://community.petbirds.gr/threa...ουμε-για-να-αγοράσουμε-ένα-υγιές-πτηνό.25292/

Αν έχεις αμφιβολίες μπορείς να το πας σε ένα πτηνίατρο να το εξετάσει!

Αν προσέχετε να είναι καθαρό το κλουβί του και βέβαια όλους τους στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής, δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για την υγεία σας και δεν έχετε να φοβάστε τίποτα.
 
Από τη στιγμή που θα έρθει από άλλη χώρα δεν θα εξεταστεί απαραιτήτως από πτηνιατρο για να ετοιμαστούν τα κατάλληλα έγγραφα ώστε να μπορέσει να ταξιδέψει; Ή δεν χρειάζεται έγγραφα από Σερβία για Ελλάδα; 🙄
 
Αυτό να σου πω δεν το ξέρω! Θα τον ρωτήσω όμως αν και για το δικό του που έφερε δεν μου είπε κάτι τέτοιο!
Εάν έχει φέρει ήδη ένα τότε πιθανον να μην χρειάζονται έγγραφα. Η διαδικασία κοστίζει αρκετά και δεν αξίζει τον κόπο ειδικά για ένα μπατζι που μπορούμε να βρούμε σχεδον παντού στην Ελλάδα.

Επομένως όταν έρθει στο σπίτι σας το πηγαίνετε σε έναν πτηνιατρο και έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.
 
Καπου διαβασα οτι μπορει να ειναι φορεας του ιου ο παπαγαλος και να μην νοσει... Παρ ολα αυτα μπορει να κολλησει ο ανθρωπος... Ισχυει κατι τετοιο;
 
Back
Top