Γενικά Budgie κουτσουλάει μέσα στην ταΐστρα

adreasssss

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2010
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα,
To budgie μου την τελευταια εβομαδα καθεται συνέχεια πάνω στην ταιστρα χωρις να τρωει και αφηνει κουτσουλιές μεσα. Πως μπορω να το σταματησω;
 
Αν μπορείς βγάλε μια φωτογραφία το κλουβί ώστε να δούμε σε ποια θέση είναι η ταΐστρα.
 
Δεν καθεται σε καποιο κλαδι δηλαδη πανω απο την ταιστρα... απλα παταει πανω στην ταιστρα οπως στην τελευταια φωτο και αφηνει τις κουτσουλιες.

01_o.webp02_o.webp03_o.webp
 
Στις αρχές είχα κι εγώ την ποτίστρα όμως σε σημείο όπου να βολεύει την Λινκ δίπλα από την πατήθρα. Τελικά έκανε τις κουτσουλιές κι εμένα μέσα ως που άλλαξα την θέση της ποτίστρας και σταμάτησε να το κάνει από μόνη της. Αν θέλεις δοκίμασε να κάνεις κι εσύ το ίδιο.
 
Απ' οσο μπορώ να δω το πουλάκι δεν έχει που να πατήσει για να σταθεί. Καλό είναι να υπάρχει κλαδί ανάμεσα στην ταϊστρα και την ποτίστρα (εγώ θα έβγαζα την μεταλλική, την έχω πατήσει με τέτοιες) για να μπορεί να σταθεί να φάει και να πιει.
Μοιραία κάθεται πάνω στην ταϊστρα του και κουτσουλάει μέσα. Νομίζω πρέπει να επαναδιαμορφώσεις κάπως το κλουβάκι του για να έχει περισσότερη άνεση να πάει σε διάφορα μέρη.
 
Έχει για να κάθεται το κλαδάκι, μια ξύλινη κούνια και μια στρογγυλή κούνια από σχοινί. Το κλαδί-πατηθρα το έχω βάλει δίπλα στην ποτίστρα για να μπορεί να φτάνει την ποτίστρα... Απλά μάλλον του αρέσει να κάθεται με τις ώρες πάνω στην ταιστρα, χωρίς να θέλει να φάει... Να βάλω αλλού την ταιστρα;
 
Ότι και αν κανεις πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι... Ισως εκει βολεύεται.. Και μενα το κάνουν και τα δυο καμία φορά..άλλαζε θέση ισως βοηθήσει.. Αν και είναι όπου τα βολέψει.. Μη κρέμας εκει κοντά λαχανικά τουλαχιστον.. Απομάκρυνε ότι μπορεί να δώσει παράταση στη διαμονή του... Επισης προσπάθησε να εχεις κοντά κάποια πατηθρα σε διαφορετικό ύψος και όχι κοντά τόσο οσο, αλλιως άλλαζε συνέχεια την τροφή.. Είναι σύνηθες να κάθονται στις αυγο θήκες.
 
Ταΐστρες εξωτερικές όπως για τα καναρίνια δεν είναι κατάλληλες για μπάντζι;
Εγώ λέω όχι σε αυτές για τους παπαγάλους... Οι καλύτερες είναι ανοιχτού τύπου, για να τρώνε με την άνεση τους και να μην δυσκολεύονται...
Προσωπικά πάντα ψωνίζω τέτοιες. Τις βολεύονται πολύ τα πουλάκια μου, ενώ με τις εξωτερικές που είχα βάλει μια φορά, δεν μπορούσαν καθόλου να κάτσουν και να φάνε σε αυτές... φαντάσου... Είναι και μικρουλια... :)

images.jpeg
 
To budgie μου την τελευταια εβομαδα καθεται συνέχεια πάνω στην ταιστρα χωρις να τρωει και αφηνει κουτσουλιές μεσα. Πως μπορω να το σταματησω
Τη μια τροφοθήκη βάλτην ΚΟΛΛΗΤΑ στη μία πατήθρα και την άλλη στην απέναντι πλευρά, στην άλλη πατήθρα. Όχι δίπλα δίπλα και όχι χωρίς να υπάρχει κάτι για να πατάει και να αναγκάζεται να πατάει πάνω στην τροφοθήκη.
 
Επισης θεωρω οτι 2 κουνιες δε χρειαζονται στο πουλακι! Καλυτερα να του εχεις 2 πατηθρες μεσα μια απο τη μια πλευρα και μια απο την αλλη οπως σου ειπε και ο Σταυρος! Και το στικ φαγητου αυτο γνωμη μου ειναι καλο να το αγοραζεις!
 
το πουλακι θελει να βλεπει εξω και καθεται οπου το βολευει... Το λαθος πιστευω ειναι στις πατηθρες βαλε πατηθρες απο την μια ακρη ως την αλλη σταθερες (κι οχι αυτες με το φυσικο ξυλο που μαλλον ειναι και χοντρες για το παπαγαλακι σου)... Αν και τους αρεσουν οι κουνιες προεχει να εχουν μερος να αισθανονται ασφαλεια κι αυτο σημαινει δυο βασικα σημεια... Μια γωνιτσα ψηλα και πισω κατα προτιμηση για να κουρνιαζουν και να καταφευγουν οποτε το αισθανονται και σημεια μπροστα οπου μπορουν να επιβλεπουν το χωρο.φυσικα μπορεις να βαλεις και την ταιστρα στο πλαι για να μην πηγαινει εκει για να βλεπει... Θα πρεπει να κανεις καποιες δοκιμες στην διαταξη για να καταλαβεις και τον λογο που το κανει σε σχεση παντα με την θεση του κλουβιου η οποια οπως ειναι στην φωτο δεν ειναι και η καλυτερη (αν βλεπω σωστα ειναι απο παντου ελευθερο)
 
Back
Top