Ασθένειες Budgie με κάπως αδύναμη φωνή

@ΙΩΑΝΝΗΣ αν το κάνω αυτό θα γνωρίζω σίγουρα αν χρειάζεται αντιβίωση ή όχι ή μπορεί να έχει κάτι που από τον έλεγχο αυτό δεν θα φανεί;όχι δεν κάνει να ποια κίνηση στην ουρά απ' όσο έχω προσέξει φυσιολογικά μου φαίνεται

@marapoσε ευχαριστώ πολύ!

Γενικά αν έδινα αντιβίωση όπως μου είπε και τελικά δεν είχε το πουλάκι κάτι που να χρειάζεται αντιβίωση υπάρχει περίπτωση να το χάσω;
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ αν το κάνω αυτό θα γνωρίζω σίγουρα αν χρειάζεται αντιβίωση ή όχι ή μπορεί να έχει κάτι που από τον έλεγχο αυτό δεν θα φανεί;
Με την εξέταση της κουτσουλιάς μπορούν να εντοπιστούν πολλές αρρώστιες, σίγουρα όχι όλες, αν βρεθεί κάτι θα σου προτείνουν και τα κατάλληλα φάρμακα.
Γενικά αν έδινα αντιβίωση όπως μου είπε και τελικά δεν είχε το πουλάκι κάτι που να χρειάζεται αντιβίωση υπάρχει περίπτωση να το χάσω;
Να το χάσεις όχι, αν όμως η αντιβίωση δεν μπορεί να αντιμετωπίσει το πρόβλημα τότε επιβαρύνεται ο οργανισμός του με ένα φάρμακο που δεν χρειάζεται.
 
Ρώτησα στο κτηνιατρείο της περιοχής μου και μου είπαν ότι οι ίδιοι δεν ασχολούνται με πτηνά αλλά μου έδωσαν το τηλέφωνο κάποιου κτηνιάτρου που έχει εμπειρία και ασχολείται
Ποιον σου πρότειναν αν επιτρέπεται;

Αν ξεκινήσεις την αντιβίωση, δεν μπορείς να δώσεις δείγματα για εξέταση. Πρέπει να περάσουν αρκετές μέρες από το τέλος της θεραπείας και μετά.
 
Παπαβασιλείου Τριαντάφυλλος λεγόταν ο γιατρός που μου πρότειναν.
 
Αν ξεκινήσεις την αντιβίωση, δεν μπορείς να δώσεις δείγματα για εξέταση. Πρέπει να περάσουν αρκετές μέρες από το τέλος της θεραπείας και μετά.
Νομίζω πως θα προτιμήσω πρώτα να γίνει η εξέταση και μετά να ξεκινήσω την αντιβίωση αν αυτή είναι απαραίτητη.
 
είχε το πουλάκι κάτι που να χρειάζεται αντιβίωση υπάρχει περίπτωση να το χάσω;
Το συγκεκριμενο αντιβιωτικο επιβαρυνει το ηπαρ κυριως και και οπως ολες οι ουσιες τους νεφρους. Η πιθανοτητα να ψοφησει ειναι μικρες, αλλα οπως λεει και ο @ΙΩΑΝΝΗΣ@ ειναι θεμα του ποσο εξασθενημενος ειναι ο οργανισμος. Επισης, μιας και ειναι πολυ νεαρο πτηνο, δεν γνωριζω αν η λειτουργια των οργανων του ειναι αυτητωνενηλικων πτηνων. Απο τηναλλη οι λοιμωξεις μπορει να χειροτερεψουν εκθετικα με τον χρονο, την μια στιγμη να εχει ενα βηχαλακι, την επομενη να ειναι πνευμονια...
 
Καλησπέρα ,αύριο θα στειλω το δείγμα για εξέταση στο εργαστήριο της Κομοτηνής.Ξερω πως καθυστέρησα κάποιες μέρες αλλά με παρέσυραν κάπως οι ρυθμοί της καθημερινότητας και καθησυχάστηκα κάπως απ' το γεγονός πως είναι πολύ δραστήριος και η φωνή του μοιάζει εντάξει τώρα!φτερνίζεται κιολας μες τη μέρα για αυτό έστω προληπτικά θα κάνω τις εξετάσεις !καθάρισα τα πάντα σπίτι κιόλας πολύ καλά μήπως είχε σκόνη αλλά δεν βλέπω να έχει με αυτό!ίσως είναι και η εποχή που τον επηρεαζει σε αυτό.Τελος πάντων αυτό που ήθελα να ρωτήσω σήμερα είναι αν ξέρει κάποιος πιο έμπειρος να μου πει αν γενικά δείχνει υγιής στο βάρος του ή μήπως είναι αδύνατος ή δείχνει αποδυναμωμένος.IMG_20210707_175103_1024x1020.webp
 
Η φωτο δεν βοηθα στο να καταλαβουμε το βαρος του,κατα τα αλλα δειχνει μια χαρα.

Να ξερεις οτι τα αποτελεσματα απο μονα τους δεν "στεκονται" χωρίς κλινικα συμπτώματα.
 
@Tony Forpus ανεβάζω άλλη μια που ίσως φαίνεται λίγο καλύτερα!
IMG_20210707_203734_768x1024.webp

Δεν ξέρω ίσως ανησυχώ εγώ υπερβολικά απλά είναι το πρώτο μου κατοικίδιο μετά από αρκετά χρόνια! παλιότερα είχαμε ένα κοκατιλ και όταν μετά από μια δεκαετία ένα πρωί απλά το βρήκα νεκρό με είχε επηρεάσει αρκετά και ίσως είμαι κάπως υπερπροστατευτική τώρα.
 
Εννοούσα πως καμια φωτο δεν μπορει να βοηθήσει στο βαρος,αν φταναμε σε σημειο να φαινεται αδυνατο ενα πουλακι σε φωτογραφια τοτε θα ηταν σε πολυ κακη κατασταση!

Δεν εχεις ζυγαρια κουζινας να το ζυγισεις για να σου φύγει το αγχος?
 
Το μόνο που μπορώ να πω από τις φωτογραφίες είναι ότι μοιάζει να εχει πτερόρροια, το οποίο οπωσδήποτε επηρεάζει την συμπεριφορά αφού πρέπει να φτιάξει από την αρχή φτερά. Μπορεί να είναι πιο μαζεμένο, να κινείται λιγότερο και να τρώει αρκετά, δεν είναι θέμα. Επίσης, σχετικά με το βάρος, δεν ξέρουμε τι ηλικίας είναι ακριβώς, ώστε να είναι σαφές τι θεωρείται φυσιολογικό και τι όχι. Δεν ξέρω από διατροφή μικρών παπαγάλων, εγώ δίνω δύο κουταλιές του γλυκού σπόρουςκάθε μέρα (συνηθως τρώνε κάτι λιγότερο), συν κάποιο λαχανικό και αυγοτροφή. Και μίλλετ για ασκήσεις και τα σχετικά.
 
@Nausicaa Εμένα ακόμα δεν τρώει κάτι πέρα από σπόρους...δοκιμάζει που και που κάποια λαχανικά απλά τα γλύφει και μετά τινάζεται... συνήθως του τα αναμειγνύω σε πιατακι μικροσκοπικό μαζί με σπόρους..τρώει τους σπόρους αλλά αν καταλάθος πάρει άλλη γεύση τινάζεται ...αυγό δοκίμασε λίγο τη προηγούμενη βδομάδα αλλα διστάζει ωστόσο βάζω σχεδόν κάθε μέρα και τρώω μαζί του οποίο φρούτο του βάλω .Βάζω και κάθε τρεις μέρες στο νεράκι του μια βιταμίνη γιατί είχε στην αρχή σαν ξεφλούδισμα στο ράμφος και μου είχαν πει ότι φταίει έλλειψη βιταμινών αλλά μόλις ξεκίνησε βιταμίνη πέρασε.
 
@MarynJuan Με υπομονή και δοκιμές θα μάθει να τρώει τουλάχιστον κάποια. Η Ίριδα τρώει πολύ μαρούλι, η Αυγή προτιμά άνηθο. Περί ορέξεως. Φρούτο δεν έχει φάει καμία ακόμα ουσιαστικά, αν και η ϊριδα θα φάει μια μπουκίτσα αν είναι καλυμμένο με σπόρους. ϊσως η αυγή δεν τρώει ακόμα εδώ γιατί δεν έχει προσαρμοστεί πλήρως - ο μπαμπάς της της έδινε απόλα και έτρωγε, έχω δει βίντεο, οπότε τα ρίχνω στην προσαρμογή. Και στο ότι αγοράζω αγουρα φρούτα γιατί τα ώριμα μου φαίνονται γλυκά 😂 Πάντως στα πτηνα τα δίνω αρκετά γινομένα κι ας τα πετάω μετά. Γενικά τους αρέσουν τα πράσινα λαχανικά, αλλά εχουν και τις εποχές τους κι αυτά, οπότε μπορεί να μην τουςαρέσει το συγκεκριμένο μαρούλι ας πούμε γιατί όντωςείναι χάλι μάυρο, το δοκιμασα κι εγώ και ήταν πικρό σαν δηλητήριο...
Αβιταμίνωση ή/και έλλειψη ασβεστίου σίγουρα. Χρειάζεται σουπιοκόκκαλο ή πέτρα.
 
Πάντως δείχνει δραστήριο αρκετά.θα ξεκινήσω την θεραπεία αμέσως μόλις μπορέσω να βρω τα φάρμακα.Πως θα παιρνει και το φάρμακο και την βιταμίνη Κ.?φαντάζομαι όλα αυτά δεν γίνεται να μπουν μαζί στην ποτίστρα του.Εκανα κάποιες ερωτήσεις και στο εργαστήριο αλλά αυτό ξέχασα να το ρωτήσω..
 
Wow, μολις διάβασα ότι το δεύτερο είναι σκουλικι. Δεν φαινόταν στα κοπρανα? Γιαυτό σου φαινόταν λεπτό...
 
Ναι το έψαξα και εγώ και μου έκανε εντύπωση γιατί δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο στις ακαθαρσίες του .αυτό σκέφτηκα και εγώ έπειτα ότι για αυτό μου φαινόταν σαν να αδυνατησει.Αν κάποιος είχε εμπειρία με τις συγκεκριμένες θεραπείες ας μου προτείνει τι να προσέξω.αναρωτιέμαι κυρίως από πού κόλλησε...μακάρι να γίνει σύντομα καλά:(
 
Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω με την θεραπεία. Μπορείς να κοιτάξεις πληροφορίες για τα παράσιτα αυτά, μπορεί να είναι διαφωτιστικες ως προς το πού τα κόλλησε.
[automerge]1625917846[/automerge]
Πάντως πρέπει να πω ότι το είδες ότι το πουλάκι δεν ήταν καλά από την συμπεριφορά και την εμφανιση είναι το ονειρο καθε φροντιστη ζωου, σου βγάζω το καπέλο.
 
Back
Top