Γενικά Lovebird, cockatiel ή budgie?

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ωραία, ξεκίνα με αυτά που δέχεται. Μην πιέζεις καθόλου τις καταστάσεις. Άφησέ το να αποκτήσει εμπιστοσύνη.
 
Ωραία, ξεκίνα με αυτά που δέχεται. Μην πιέζεις καθόλου τις καταστάσεις. Άφησέ το να αποκτήσει εμπιστοσύνη.

Ενταξει, θα σας εμημερωνω πως τα παμε!
Να ρωτησω και κατι αλλο, τα budgie γενικα ειναι πιο εκπαιδευσιμα απο τα κοκατιλ, πιο ηπιοι χαρακτηρες ή ετυχε τα δικα μου να εχουν ανατραφει με περισσοτερη προσοχη απ οτι το κοκατιλ και γι αυτο να εχουν τοσο διαφορετικη συμπεριφορα;
 
Τι να πω... αυτό το σκηνικό μου θυμίζει την εμπειρία της Μαίρης https://community.petbirds.gr/threads/Προσαρμογή-κοκατίλ-σε-νέο-περιβάλλον.22855/.
Διάβασε αυτό το θέμα που σου έβαλα καθώς και όλα τα θέματά της από το προφίλ της.
Ελπίζω να είναι έτσι όπως σου τα λέει και όλα σύντομα να βελτιωθούν.
Μην απογοητεύεσαι, ακόμα και άγριο αν είναι, με τον τρόπο σου μπορείς να το εκπαιδεύσεις.

Διαβασα τα θεματα της κοπελας και σε ενα αναφερεται στον εκτροφεα τον συγκεκριμενο απ τον οποιο πηρα κι εγω το κοκατιλακι..Ωστοσο πολλα ατομα που ειχαν αγορασει απ αυτον πουλια διεψευσαν ολες τις κατηγοριες που του αποδοθηκαν, οχι μονο στο φορουμ μας αλλα και σε αλλες σελιδες απ οτι βρηκα..
Τι να πω, δεν μπορω να καταλαβω.
Ο νεαρος ειναι οντως τοσο συνεργασιμος, μου φαινεται και παραλογο καποιος που κανει "απατεωνια" να επιδιωκει να διατηρει επαφη με τους αγοραστες..Αλλα οσα περιγραφει η κοπελα στο θεμα της ταιριαζουν σημαντικα με την δικη μας περιπτωση, διαλεξα κι εγω δηλαδη το πουλακι απο τη φωτογραφια, ειχε ηδη κομμενα φτερα κλπ.
Ο δικος μου βεβαια δεν ειναι τοσο φοβικος ουτε αντιδρα τοσο εντονα..
Παρ'ολα αυτα αν και τελικα δεν πηγα, ο εκτροφεας επεμενε να επισκεφτω το εκτροφειο του για να σιγουρευτω για τα πουλια που δινει😕
Τι να πω εχω μπερδευτει πολυ, προς το παρον δεχομαι οτι το πουλι αντιδρα ετσι λογω των πολλων μεταφορων που εκανε.
 
Εντάξει, καλύτερα να είχες πάει, γιατί θα διάλεγες μόνη σου κάποιο που θα έβλεπες μια καλύτερη αλληλεπίδραση αλλά δεν πειράζει. Και πάλι όλα καλά θα πάνε!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Εντάξει, καλύτερα να είχες πάει, γιατί θα διάλεγες μόνη σου κάποιο που θα έβλεπες μια καλύτερη αλληλεπίδραση αλλά δεν πειράζει. Και πάλι όλα καλά θα πάνε!

Επρεπε ναι...Απλα δεν βολεψε, εγω θα μπορουσα να παω απο κει οταν θα εφευγα οδικως για διακοπες, και σκεφτηκα οτι το να παω κακην κακως ενω φευγω για ταξιδι, να παρω ενα πουλι και να το βαλω αμεσως στο αυτοκινητο να κανει διαδρομη εφτα ωρων δεν ηταν πολυ καλη επιλογη..
Συμφωνα με τον εκτροφεα(!) κιολας αυτος που πηρα ηταν ο πιο μικρουλης που ειχε, τον ερωτευτηκα κιολας απο τις φωτογραφιες, οποτε δε το πολυσκεφτηκα...🙄
 
Σημερα του εβαλα αυγο και καρυδια σπασμενα με ριγανη βασιλικο και θυμαρι. Προς το παρον τα απαξιωνει τελειως, ασχολειται μονο με το κεχρι.
Παρατηρησα επισης πως πολλες φορες οταν βαζω το χερι μου στο κλουβι κανει εναν ηχο σαν "κχχχ" καπως ετσι😕
 
Προ λιγου τον εβγαλα απο το κλουβι και τον εβαλα πανω στο σταντ που του εχω αγορασει. Για πρωτη φορα προσπαθησα να του δωσω να φαει απο το χερι μου. Δοκιμασα με κεχρι. Και εφαγε! Διστακτικα μεν, αλλα εφαγε!
Τωρα καθεται ησυχος πανω στο σταντ και περιεργαζεται τον χωρο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Συγνωμη για τα πολλα συνεχομενα μηνυματα, αλλα πραγματικα με απασχολει πολυ το θεμα.Ψαχνοντας στο φορουμ βρηκα και αλλα θεματα που αναφερονται στον συγκεκριμενο κυριο και τον κατηγορουν οτι δινει ημερα ταισμενα στο χερι υποτιθεται πουλια, με κομμενα φτερα παντα, για τα οποια επιμενει οτι ειναι τοσο φοβικα λογω της μεταφορας αλλα τελικα δεν υπαρχει καμοια προοδος και αποδεικνυονται αγρια.. Τον πηρα τηλεφωνο λοιπον, φυσικα δε του ειπα ολα αυτα που εχω διαβασει και με χουν θορυβησει τοσο, του ειπα ομως οτι το πουλι αυτο δεν μου φαινεται και εντελως ημερο, οτι ειναι πολυ φοβικο κλπ.
Μου ειπε λοιπον οτι αυτος παιρνει τα μωρακια απ τις μαμαδες στις εικοσι μερες και οχι στις δεκα που συνηθιζεται, για να αποκτησουν αντισωματα.
Εχει καποια σχεση αυτο;
Μου ειπε επισης να παω απο το εκτροφειο να διαλεξω μονη μου ενα απο τα υπολοιπα πουλακια που εχει..
Παιδια δεν ξερω λογω του οτι καθυστερει, οπως μου ειπε δηλαδη, να τα παρει απ τις μαμαδες τους γινεται τα πουλια που βγαζει να ειναι ημιαγρια και οχι εντελως ημερα;
Ισχυει οτι αν ξεκινησει το ταισμα με κρεμα στις εικοσι μερες ειναι ετσι τα πραγματα;
Γιατι αν συμβαινει αυτο δεν υπαρχει λογος να παρω καποιο αλλο οπως μου προτεινε, να ταλαιπωρησω κι αυτο που μου εδωσε τωρα.
 
οταν βαζω το χερι μου στο κλουβι κανει εναν ηχο σαν "κχχχ" καπως ετσ
Τρομάζει και αυτό είναι σαφώς μια επιθετική ενέργεια. Μην δείχνεις ότι φοβάσαι, ούτε όμως και να το πιέζεις. Να κάνεις απαλές ήρεμες κινήσεις.
Αν τα παίρνει στις είκοσι μέρες αυτό είναι καλό για τα πουλάκια γιατί αποκτούν περισσότερα αντισώματα.
Δεν το ξέρω το άτομο. Όπως εσύ κι εγώ διαβάζω διάφορα, θετικά και αρνητικά, οπότε δεν ξέρω τι να σου πω.
Ωστόσο πλέον δεν βρίσκω καμιά ουσία σ' αυτήν την αναζήτηση. Αυτά αφορούν τα προ αγοράς.
Τώρα έχεις ένα πουλάκι και εγώ τουλάχιστον, δεν θα γύριζα πίσω κάποιο, για να πάρω κάποιο άλλο.
Πολύ άγριο δεν είναι και έγκειται και σ' εσένα να δημιουργήσεις μια καλή σχέση μαζί του και να το εκπαιδεύσεις.
Για μένα κράτησέ το και προσπάθησε.
Αναρωτιέμαι κιόλας, αυτό που εκ πρώτης όψεως μοιάζει έντιμο και ηθικό, αν εσύ γυρίσεις πίσω αυτό το πουλάκι, τι θα πει στον επόμενο αγοραστή ο εκτροφέας για να του το πουλήσει, που θα έχει γίνει η ψυχολογία του μαντάρα από τα πέρα-δώθε;
Μην αγχώνεσαι και μην είσαι συνέχεια από πάνω του, δώσε χρόνο στο πουλάκι και στον εαυτό σου.
 
Ουτε εγω ειχα σκοπο να το αλλαξω λες και αγορασα αντικειμενο και βγηκε ελαττωματικο. Ειναι ψυχουλα.
Απλα και μονο που μου το προτεινε ο εκτροφεας μετραει για μενα και με εκανε να τον εκτιμησω μετα απο τα πολλα που ειχα ακουσει..
 
Τις τελευταίες δύο μέρες βγάζω τον μικρό στον παιχνιδότοπο και τον έχω παρέα μου για αρκετές ώρες της ημέρας. Δεν ασχολείται με τα παιχνίδια, την περισσότερη ώρα κάθεται και με παρατηρεί, μου σφυρίζει κιολας 🙂
Αν και ακόμα δεν βγαίνει με μεγάλη προθυμία από το κλούβι, τελικά κάθεται ήσυχος στον παιχνιδότοπο και μόνο μετά από αρκετή ώρα αποφασίζει να πετάξει πίσω στο κλουβί του.
Τρώει επίσης με λιγότερη διστακτικότητα από το χέρι μου πλέον, και κάθεται πάνω για περισσότερη ώρα απ ότι συνήθιζε.
Γενικά τα πάμε πολύ πολύ καλύτερα🙄
 
Μπράβο και με τον καιρό όλο καλύτερα.

Το ελπιζω!


Πειτε καμοια ιδεα για να τον κανω να δοκιμασει τιποτα αλλο εκτος απο σπορια.. Τι αυγα του βαζω, τι χορταρικα, τι ξηρους καρπους, απ'ολα, κι αυτος τα απαξιωνει τελειως!
 
Ο μόνος τρόπος είναι να επιμένεις. Θα τα βάζεις και θα τα πετάς, συνέχεια και συνέχεια. Επίσης μπορείς να τρως κι εσύ από τα ίδια μήπως ενεργοποιήσεις την ζήλεια του.
 
Ο μόνος τρόπος είναι να επιμένεις. Θα τα βάζεις και θα τα πετάς, συνέχεια και συνέχεια. Επίσης μπορείς να τρως κι εσύ από τα ίδια μήπως ενεργοποιήσεις την ζήλεια του.

Οταν του τα δινω απο τα χερι τα γλυφει λιγο αλλα μεχρι εκει.
Μηπως να τα βαζω μεσα στο μπωλ με την παπαγαλινη, μπας και ενδιαφερθει, κι επειτα να τα πεταω ολα μαζι;

Επισης να ρωτησω και κατι αλλο, στο κλουβι του μικρου δεν εχω σχαρα, χρησιμοποιω σαν υποστρωμα υγιεινης την αμμο της versele laga, υπαρχει καποιος κινδυνος σε περιπτωση που την φαει;
Δεν αναφερομαι στα περιτωμματα αλλα στην ιδια την αμμο, μιας και την αλλαζω καθημερινα οποτε ειναι παντα "καθαρη" απο κουτσουλιες και τροφες.
 
Του τα δίνεις κομμένα μεγάλα ή μικρά κομματάκια; κάνε μια αλλαγή στον τρόπο που τα δίνεις. Μπορείς πχ να δέσεις ένα κομμάτι κουνουπίδι με σχοινάκι στο κλουβί (όπως ένα παιχνίδι) θα μπορεί να παίξει αλλά και να φάει αν θέλει... Δοκίμασε να του βάλεις το κομμάτι μιας πιπεριάς που έχει τα σποράκια (αυτό δηλ που πετάμε) τα δικά μου τρελαίνονται με αυτά.
Όπως σου ανέφερε η Μαρία χρειάζεται επιμονή...
 
Του τα δίνεις κομμένα μεγάλα ή μικρά κομματάκια; κάνε μια αλλαγή στον τρόπο που τα δίνεις. Μπορείς πχ να δέσεις ένα κομμάτι κουνουπίδι με σχοινάκι στο κλουβί (όπως ένα παιχνίδι) θα μπορεί να παίξει αλλά και να φάει αν θέλει... Δοκίμασε να του βάλεις το κομμάτι μιας πιπεριάς που έχει τα σποράκια (αυτό δηλ που πετάμε) τα δικά μου τρελαίνονται με αυτά.

Αλλοτε κομμενα αλλοτε ολοκληρα, καλη ιδεα αυτη με το σκοινακι!
Απο πιπεριες, επιτρεπονται ολες;
 
Μπορεις να δεσεις τ κοτσανι που ειναι μαζι με αυτο που πεταμε και να κρεμεται και αυτο. Εμενα λαχανο του κρεμασα ενα κοτσανι και τρελαθηκε. Προσοχη μονο τις κοκκινες πιπεριες, λερωνουν γυρω γυρω!
 
Back
Top