Γενικά Lovebird, cockatiel ή budgie?

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Βάζε του να συνηθίσει. Θα το αφαιρείς μετά από το μπάνιο. Αν δεν κάνει θα το αφαιρείς μετά από μία ώρα.
Βάζε δυο-τρεις φορές την εβδομάδα, πρωινή ώρα χωρίς ρεύματα και κρύο στο δωμάτιο.
 
Βάζε του να συνηθίσει. Θα το αφαιρείς μετά από το μπάνιο. Αν δεν κάνει θα το αφαιρείς μετά από μία ώρα.
Βάζε δυο-τρεις φορές την εβδομάδα, πρωινή ώρα χωρίς ρεύματα και κρύο στο δωμάτιο.
Ενταξει! Μπανιερα για τετοιου μεγεθους παπαγαλους πουλανε στα πετ ή να βολευτουμε με κανενα μπωλ; 🙄
 
Πουλάνε συνήθως εξωτερικές προσαρμοζόμενες στις πόρτες. Και μπωλ κάνει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Νερακι χλιαρο ετσι;
Νερό βρύσης. Αν το βρίσκεις πολύ κρύο άφησέ το λίγο μέχρι να του το βάλεις, αν και δεν πρόκειται να βουτήξει αμέσως.
Επειδή είναι μικρό, να βάζεις σχετικά λίγο νερό και να είσαι μαζί όσο κάνει το μπάνιο του.
 
Ακομα πολυ φοβισμενος ο μικρουλης. Σημερα του εδωσα κεχρι απο το χερι, τσιμπησε λιγο αλλα συντομα απομακρυνθηκε. Μου εχει δημιουργηθει η απορια, σιγουρα ειναι ημερο ή απλα επειδη εχει κομμενα φτερα δεν αντιδρα και ιδιαιτερα;
Ειχα απο την αρχη αμφιβολιες ειχα ακουσει και πολλα, δεν ξερω κιολας απο κοκατιλ πρωτη φορα εχω.Απλα παραξενευομαι γιατι ειχα συνηθισει απο τα ταισμενα στο χερι μπατζι που ειχα, που γρηγορα εβγεναν με ευκολια απο το κλουβι. Οχι οτι βιαζομαι φυσικα, καταλαβαινω οτι χρειαζεται χρονο να νιωσει ασφαλης στο νεο του περιβαλλον, απλα μου φαινεται παραξενο.
 
Σίγουρα το κόψιμο των φτερών εφόσον είναι πρόσφατο, δημιουργεί μια περίεργη ψυχολογία, όμως δεν νομίζω πως αν ήταν άγριο δεν θ' αντιδρούσε πιο έντονα.
Οπωσδήποτε δεν μοιάζει συμπεριφορά απόλυτα ήμερου πουλιού.
Πιο κατάλληλος για περισσότερες πληροφορίες είναι αυτός που στο πούλησε. Αυτός τι σου λέει;
Εννοείται υπομονή και επιμονή είναι ό,τι μπορείς να κάνεις.
 
Πιο κατάλληλος για περισσότερες πληροφορίες είναι αυτός που στο πούλησε. Αυτός τι σου λέει

Με διαβεβαιωνει πως ειναι ταισμενο με κρεμα κανονικα, και δικαιολογει τη συμπεριφορα του λεγοντας πως ειναι φοβισμενο λογω της αλλαγης περιβαλλοντος.😕
 
Τι να πω... αυτό το σκηνικό μου θυμίζει την εμπειρία της Μαίρης https://community.petbirds.gr/threads/Προσαρμογή-κοκατίλ-σε-νέο-περιβάλλον.22855/.
Διάβασε αυτό το θέμα που σου έβαλα καθώς και όλα τα θέματά της από το προφίλ της.
Ελπίζω να είναι έτσι όπως σου τα λέει και όλα σύντομα να βελτιωθούν.
Μην απογοητεύεσαι, ακόμα και άγριο αν είναι, με τον τρόπο σου μπορείς να το εκπαιδεύσεις.
 
Τι να πω... αυτό το σκηνικό μου θυμίζει την εμπειρία της Μαίρης https://community.petbirds.gr/threads/Προσαρμογή-κοκατίλ-σε-νέο-περιβάλλον.22855/.
Διάβασε αυτό το θέμα που σου έβαλα καθώς και όλα τα θέματά της από το προφίλ της.
Ελπίζω να είναι έτσι όπως σου τα λέει και όλα σύντομα να βελτιωθούν.
Μην απογοητεύεσαι, ακόμα και άγριο αν είναι, με τον τρόπο σου μπορείς να το εκπαιδεύσεις.

Εγινε θα το διαβασω!

Για το οτι και τα αγρια με επιμονη και υπομονη εκπαιδευονται δεν αμφιβαλλω, το αγορασα για ημερο ομως αυτο ειναι το θεμα μου.
 
Για το οτι και τα αγρια με επιμονη και υπομονη εκπαιδευονται δεν αμφιβαλλω, το αγορασα για ημερο ομως αυτο ειναι το θεμα μου.
Έχεις δίκιο αλλά τι μπορείς να κάνεις τώρα; Θα αντιμετωπίσεις την κατάσταση ως έχει.
 
Ειδα στα γρηγορα το βιντεακι, οχι ετσι δεν κανει ο δικος μου τοσο υπερκινητικος και ανησυχος δεν ειναι. Ειναι ηρεμος πολυ, και οταν τον βγαζω απο το κλουβι καθεται πανω μου εως οτου βαρεθει και πεταξει πισω το κλουβι του.
Με προβληματιζει το οτι δε δεχεται με ευκολια να βγει απο υο κλουβι, δηλαδη δεν χτυπιεται πετωντας στο καγκελα αλλα αμα παω να το πιασω να το βγαλω πανικοβαλλεται και φευγει.
Αμα βαλω απλως το χερι μου στο κλουβι δεν αντιδρα ετσι βεβαια, απλα αλλαζει πατηθρα.
Δεν ξερω ισως ειναι και το ολο στρες που περναει και ειναι απολυτως λογικο να περναει αφου μολις το εφερα σπιτι δυο μερες μετα καναμε μεγαλο ταξιδι αλλαξε και παλι περιβαλλον..
Αλλα πραγματικα καμοια σχεση με την συμπεριφορα των μπατζι αυτα τα πουλακια απ την πρωτη μερα ηταν απολυτως ηρεμα καθοταν κανονικα στο χερι.
 
Δώσε του λίγο χρόνο, να ηρεμήσει να γνωρίσει το περιβάλλον του και πιστεύω σύντομα όλα θα βελτιωθούν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Δώσε του λίγο χρόνο, να ηρεμήσει να γνωρίσει το περιβάλλον του και πιστεύω σύντομα όλα θα βελτιωθούν.

Ναι τον αφηνω προς το παρον να ηρεμησει...
Εσυ ετσι οπως σου τα περιγραφω, τι αποψη εχεις;
Ειναι φυσιολογικη αυτη η συμπεριφορα για ημερο κοκατιλ νεοφερμενο ή μπορει και να ειναι αγριο που λογω του κοψιματος φτερων δεν αντιδρα υπερβολικα;
 
Άγριο εντελώς δεν είναι. Αλλά δεν είναι και καλομεγαλωμένο. Αυτό νομίζω.
 
Προσεγμένο, φροντισμένο. Είναι έξυπνα και ευαίσθητα, οι βιαστικές συμπεριφορές μαζικής παραγωγής τους δημιουργούν ανασφάλεια. Θα ηρεμήσει με τον καιρό από την συμπεριφορά σου.
 
Επισης να προσθεσω κατι.
Αμα βαλω το χερι μου στο κλουβι χωρις να αποπειρανθω να τον "κυνηγησω" για να τον βγαλω, δηλαδη αμα απλα τον πλησιασω ή παω να τον χαιδεψω, δεν φευγει και μαλιστα μου δινει και το ποδι του!
 
Back
Top