Γενικά Cockatil κάθεται πολύ ήσυχο, να ανησυχώ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης annoula
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

annoula

PB New Member
Εγγραφή
18 Δεκ 2008
Μηνύματα
23
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σε ολους. Πριν 2 μηνες πηρα ενα κοκατιλ 4 μηνων και ειμαι γεματη αποριες. Ειναι ελευθερος στο σπιτι, μπαινει και βγαινει απτο κλουβι μονος του! Ανοιγει και την πορτα, αλλα δεν ερχεται κοντα μου. Ειναι 3 μερες τωρα που καθεται ησυχος και ουτε τη φωνη του δεν ακουω. Πυμβαινει κατι; Ανυσηχω!
 
Καλησπερα και καλως ηρθες...

εαν θελεις μπορεις να μην γραφεις με κεφαλαια, αλλα με πεζα γιατι ετσι δειχνεις οτι φωναζεις και δεν νομιζω να θελεις κατι τετειο..

δεν νομιζω να ειναι κατι ανησυχητικο παντως αυτο που μας περιγραφεις!
εαν τρωει και πινει νερο κανονικα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας!

αν θελεις πες μας τι συνηθειες εχει κοψει! Ηταν αρκετα ζωηρος και ξαφνηκα επεσε σε καταθληψη. Αν δοκιμαζες να εβαζες λιγακι ΜΟΥΣΙΚΗ να παιζει..
 
Αννούλα παρατήρησέ τον σε αρκετές στιγμές της καθημερινότητάς του. Παρατήρησε την στάση του σώματός του, τις κενώσεις του αν άλλαξε κατι σε αυτές ή στην διάθεσή του. Παρατηρησε το φτέρωμά του αν φουσκωσε, τα ματια του ανα είναι θολά. Αν διαπιστώσεις καποια αλλαγη έχεις καθε λόγο να ανησυχείς. Αν όχι, ίσως περνάει μια φάση και να συνέλθει.

Βάλε λίγη μουσική όπως σου προτείνει και ο Δημήτρης, βάλε του λίγα παιχνίδια στο κλουβί, εμπλούτισε την διατροφή του, να περνάς αρκετή ώρα κοντά του μιλώντας του ήρεμα και γλυκά και ενημέρωσέ μας για τις αντιδράσεις του.
 
Κοιμαται πολυ η απλα καθεται ησυχο; Τα θηλυκα κοκατιλ συνηθως ειναι ησυχα πουλια.:) Οι κουτσουλιες του ειναι φυσιολογικες; Παρατηρησε το μερικες ημερες ακομη.
 
εχει τρεις μερες τωρα που συνεχεια κοιμαται. Επισης βγηκε απτο κλουβι του χθες και ακομα δεν εχει μπει ενω εμπαινε μονος οταν πεινουσε.
 
εχει τρεις μερες τωρα που συνεχεια κοιμαται. Επισης βγηκε απτο κλουβι του χθες και ακομα δεν εχει μπει ενω εμπαινε μονος οταν πεινουσε.

Εχει φαει τιποτα; Γιατι το αφηνεις εξω απο το κλουβι του τη στιγμη που δεν ειναι εξημερωμενο και δεν σε εμπιστευεται; Το οτι κοιμαται συνεχεια δεν ειναι καλο σημαδι. Βαλτο στο κλουβι του το συντομοτερο κατα την αποψη μου και βαλτου τροφη και καθαρο νερο και να μην το ξαναφησεις να βγει για την ωρα. Αν αυριο δεν ειναι καλυτερα τοτε ισως θα χρειαστει να το πας σε γιατρο.
 
που ακριβως τον εχεις; Μεσα στο σπιτι; Σκευτομαι μηπως τον εχει πειραξει το κρυο ετσι που λες 3 μερες και αποτομα...

για πες μας...

(αν θελεις απαντησε και στο post της Georgina πιο πανω)
 
εμαθε να ανοιγει την πορτα και να βγαινει. Οταν πηγαινα να τον πιασω αγριευε και δαγκουσε ετσι ειπα οτι αφου τον ευχαριστει ας τον αφησω. Εφαγε απτο χερι μου πριν αλλα δεν με αφηνει να τον αγγιξω. Οι κουτσουλιες του νομιζω ειναι ενταξει. Αλλα συμπεριφερεται σαν να ειναι μονος στο σπιτι, μαλλον αλλαζει και φτερα τωρα. Ειναι τεσσαρων μηνων αν μου ειπαν την αληθεια.
 
μπορεις να μας περιγραψεις τι συνηθειες ειχε πριν απο τις 3 μερες... και τι εχει αλλαξει τωρα;

ποσο καιρο τον εχεις;
 
δυο μηνες.στην αρχη φωναζε ελεγε λογακια και εμοιαζε πιο ημερος απο τωρα. Μοιζει σαν να ζει μονος παρολο που ειμαι ολη μερα σπιτι κ του μιλαω.
 
εμαθε να ανοιγει την πορτα και να βγαινει. Οταν πηγαινα να τον πιασω αγριευε και δαγκουσε ετσι ειπα οτι αφου τον ευχαριστει ας τον αφησω. Εφαγε απτο χερι μου πριν αλλα δεν με αφηνει να τον αγγιξω.

Αυτο δηλαδη σημαινει οτι το πουλι ξερει τι ειναι καλυτερο γι αυτον και οτι αυτος θα καθοριζει ποτε θα βγει και αν θα ξαναμπει στο κλουβι;
Δεν του κανει καλο το οτι τον αφηνεις να του περναει αυτη η συμπεριφορα.
Εχει προσβαση σε φαγητο και νερο ανα πασα στιγμη;
 
μονο στο κλουβι γιαυτο εχω την πορτα ανοιχτη. Βλακεια; Τι να κανω τωρα

Αρα το πουλι ειναι μαλλον εξαντλημενο. Πιαστο με μια πετσετα θελει δεν θελει και βαλτο μεσα στο κλουβι πριν να ειναι πολυ αργα και μην το ξαναφησεις να βγει μεχρι να ξερεις τι ακριβως κανεις.
 
ενταξει να περιμενω να εξημερωθει μεσα στο κλουβι και μετα να τον ξαναβγαλω;δεν θα του αρεσει και θα φωναζει
 
ενταξει να περιμενω να εξημερωθει μεσα στο κλουβι και μετα να τον ξαναβγαλω;δεν θα του αρεσει και θα φωναζει

Καλυτερα να φωναζει παρα αυτο που συμβαινει τωρα. Τα πουλια τρωνε συνεχεια στη διαρκεια της ημερας. Ειναι μικρο το πουλακι και κινδυνευει που εμεινε τοσες ωρες νηστικο και χωρις νερο.
 
Βαλτου και καμια πολυβιταμινη στο νερο να το ενισχυσεις. Θα εχει εξαντληθει.
 
Back
Top