Γενικά Coco the budgie

George Kouth

PB Member
Εγγραφή
8 Μαϊ 2016
Μηνύματα
1.370
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά!
Ύστερα από αρκετό καιρό σκέψεων και προβληματισμών (χρόνια μπορώ να πω) κατάφερα και την υπόλοιπη οικογένεια και απέκτησα τον φίλο που από πολύ μικρός είχα δει σε μια εγκυκλοπαίδεια και λάτρεψα. Το Σάββατο λοιπόν καθώς επικοινωνούσα για πολύ καιρό με έναν εκτροφέα παπαγάλων budgie ήρθε και η δική μου σειρά. Το παπαγαλάκι μας είναι 2 μηνών, αγνώστου φύλου όπως καταλαβαίνετε, ένα μικρούλικο μωράκι και ονομάστηκε Coco ώστε να μην χρειαστεί αλλαγή ονόματος ότι και εάν βγει τελικά. Ζει σε ενα κλουβί 42Χ30Χ57 με τα παιχνιδάκια του, εδώ:
PSX_20180424_155259-540x810.webp
Κόβει βόλτες συνολικά 2 ώρες τη μέρα και είναι πραγματικά πολύ ήμερο. Το μόνο πράγμα που πρέπει να εξασκήσουμε λίγο ακόμα είναι η έξοδος από το κλουβί. Προς το παρόν δεν τρώει και πολλά άλλα με τον καιρό πιστεύω θα του τα μάθω. Ήδη μέσα σε λίγες μέρες άρχισε να δοκιμάζει μαρούλι. Σήμερα σε λίγες ώρες θα επισκεφθούμε και τον κύριο Σαντοριναίο για ένα τσεκ απ και πιστεύω πως θα είναι εντάξει. Εδώ λοιπόν και κάποιες φωτογραφίες του για να τον χαρείτε και εσείς όσο και εμείς!
PSX_20180424_154918.webp
PSX_20180424_160948.webp
PSX_20180424_155050.webp
PSX_20180424_160611.webp
 
Να σου ζήσει το φτερωτό σου ζουζουνι, και να βαζεις συχνα φωτο να τον θαυμάζουμε. Για τους κρίκους στο κλουβί θα σου "φωνάξει" και η Σισσυ :D (εχουν στριμωχτει παπαγαλάκια μέσα και επαθαν λαχτάρα)
Πανέμορφο είναι. :)
 
Σε ευχαριστώ πολύ Διονύση! Θα ανεβάζω όσο πιο πολλές μπορώ.:D Λέτε να τους βγάλω; Να πω την αλήθεια δεν έχει ασχοληθεί ακόμη με αυτούς και είναι λίγο μικρούλης για να στριμωχτεί αλλά εάν είναι επικίνδυνοι θα τους βγάλω. Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
 
Ακομα δεν θα ασχοληθει με τιποτα σχεδον, ολα τον τρομαζουν και ολα του αρεσουν. Σα μωρο κανονικα που κανει "ουαου" με τα παντα. Απόλαυση ειναι αυτες οι φασεις για να πω την αληθεια. Κοιτα εμενα δε μου εχει τυχει κατι με τους κρικους, είχε τύχει ομως στο Μαριονι της Σισσυς οπότε καλού κακου είχα βγαλει κι εγω τους κρικους απ' τον Ερνέστο.

Αντε καιρός ήταν. Πρόσθεσε τώρα λοιπόν στο "καναρίνια" στο προφιλ σου και καντο "Καναρίνια κι ενα Coco" :D
 
Να τον(την) χαιρεσαι Γιωργο!

Στο χερι σου ειναι να το μαθεις να τρωει απ'ολα!
Ειναι τοσο μικρουλι που μπορεις να του μαθεις τα παντα!
Δοκιμασε να του βαλεις ανηθο, συνηθως τον λατρευουν!

Να ζησετε πολλα πολλα χρονια ευτυχισμενα μαζι!

Εχω μια μικρη ενσταση για το κλουβι! Νομιζω οτι εχει μεγαλο διακενο.
 
Ακομα δεν θα ασχοληθει με τιποτα σχεδον, ολα τον τρομαζουν και ολα του αρεσουν
Ναι το έχω προσέξει αυτό. Εκτός από το κλασσικό μπαλάκι με το καμπανάκι που το έχει ξεσκίσει, τα άλλα τα έχει ακουμπήσει μόνο με το ράμφος να δει από τι υλικό είναι.😛 Εντάξει θα τους βγάλω τότε τους κρίκους. Θα πάω να δω για τίποτα άλλο τότε να του βάλω.
Πανέμορφο πουλακι, κουκλάκι σωστο! Και τι χρώματα! Έχω πραγματικά εντυπωσιαστεί απο την ομορφιά και τη γλυκύτητά του. Σας ευχομαι μια υπέροχη φιλία ζωής!
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη. Εκτιμώ πάρα πολύ τα καλά σου λόγια!
Να τον(την) χαιρεσαι Γιωργο!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Βάσια. Θα δοκιμάσω τα πάντα, έχει να πέσει εκπαίδευση... 😀
 
Εεε αυτά κι αν είναι ευχάριστα νέα :D
Καλώς ήρθες στην παπαγάλο οικογένεια
Once you go black you never go back.
Είναι μια γλυκά το μωράκι σου που κάτι μου λέει ότι είναι αγοράκι από ότι βλέπω τον χαλινο του :)
Να του μιλας πολύ για να μάθει να μιλάει Είναι πολύ καλοί στην ομιλία απλά λόγο μεγέθους δεν έχουν τόσο καθαρή φωνή. Είναι πανέξυπνα Θα το δεις.
Χάρηκα πολύ που απέκτησες και ένα παπαγαλάκι.
Να σου ζήσει λοιπόν ο Coco σου και εύχομαι να τον έχεις για πολλά χρόνια.
 
😀 ισχύει αυτό. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Ηλέκτρα! Δεν ξέρω για το φύλο, ακόμα 1,5 μήνα θα περιμένω σίγουρα. Του μιλάω, του μιλάω. Του λέω συνέχεια το όνομα του και διάφορες άλλες λέξεις. Εγώ να δεις πόσο χάρηκα! Σε ευχαριστώ και πάλι!
 
Παιδιά και μια ενημέρωση που ξέχασα. Επισκεφθήκαμε και τον γιατρό
20180424_182654-774x1032.webp
και μας είπε ότι είναι όλα πολύ καλά. Έκανε έναν παράξενο ήχο σαν μασουλάει κάτι, βασικά περισσότερο πιπιλάει, αλλά είπε ότι δεν είναι κάτι το ανησυχητικό. Είδε και τις κουτσουλιές στο μικροσκόπιο και μου είπε μόνο για το ότι βαριανασαίνει λίγο, όχι πολύ και επειδή σαν να είδε κάτι στις κουτσουλιές να του κάνω μια μικροθεραπεία με acaricine της tafarm. Να του δώσω και λίγα προβιοτικά μου είπε και όλα οκευ.
Υ. Γ. Βάσια το κενό ανάμεσα στα κάγκελα είναι μια χαρά. Μπορεί να φαίνεται στη φώτο έτσι αλλά κάνει και για καναρίνι.
 
Καλησπέρα Γιώργο! Είναι καταπληκτικό και ακτινοβόλο το παπαγαλάκι σου! Πανέμορφο! Και είναι πολύ ήμερο και φιλικό! Να σου ζήσει πολλά χρόνια και να χαίρεσαι την συντροφιά του! Καλή σας συνέχεια!
 
Είχα κάποτε αυτό το κλουβάκι για τον Ερνέστο, τα καγκελάκια πρέπει να είναι οκ. Και πάλι να σου ζήσει το μικρουλινι σου!
Πανέμορφο το νέο μωρό! 👍Να το χαίρεσαι και να περάσετε όμορφα μαζί για πολλά πολλά χρόνια Γιώργο!
( :Dχρόνια σου πολλά κι ευτυχισμένα!)
Πολύ όμορφο το μικρό σου, καλορίζικο! Και πολύ ωραίο το κλουβί. Έχω την εντύπωση ότι είναι κορίτσι. :)
Είναι όμορφο Γιώργο, να το χαίρεσαι. Πόσο το πήρες;

Υ. Γ. ωραίο όνομα. :D
Nα το χαιρεσαι! Πολυ ομορφο!
Καλησπέρα Γιώργο! Είναι καταπληκτικό και ακτινοβόλο το παπαγαλάκι σου! Πανέμορφο! Και είναι πολύ ήμερο και φιλικό! Να σου ζήσει πολλά χρόνια και να χαίρεσαι την συντροφιά του! Καλή σας συνέχεια!
Καλημέρα παιδιά! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ πραγματικά, να χαίρεστε και εσεις τα δικά σας πουλάκια. Το πήρα 25€ το μικρούλι. Με το όνομα τι παίζει;:D
Είναι τόσο συνηθισμένο; Νόμιζα ότι είναι πολύ πρωτότυπο και ωραίο και το σκέφτηκα σε περίπτωση που βγει κορίτσι ή αγόρι να ταιριάζει και να μην χρειαστεί αλλαγή.☹
 
Με το όνομα τι παίζει;
Συνηθίζω να λέω όλους τους παπαγάλους Κοκούς, καθώς για μένα που είμαι περισσότερο των καναρινιών, όλοι οι παπαγάλοι έχουν το ίδιο ενδιαφέρον. Ο Ανέστης φυσικά δεν συμφωνεί με αυτό και τα υπόλοιπα μπορείς να τα φανταστείς. :)
 
Back
Top