Γενικά Coco the budgie

Συνηθίζω να λέω όλους τους παπαγάλους Κοκούς, καθώς για μένα που είμαι περισσότερο των καναρινιών, όλοι οι παπαγάλοι έχουν το ίδιο ενδιαφέρον. Ο Ανέστης φυσικά δεν συμφωνεί με αυτό και τα υπόλοιπα μπορείς να τα φανταστείς. :)
😀 κατάλαβα:D
 
Εχμ... Παπαγαλάκιας μεν, αλλά σε ψαξιμο στον γουγλη "Coco The Parrot" μου έβγαλε κοντα τρια εκατομμύρια αποτελέσματα οπότε ναι, μαλλον ειναι κοινό :D

Γιατί κάποιος πήγε να με βγάλει τρελό. 🙄

George Kouth καλό είναι αρκεί που επιτέλους μπήκες στο σωστό δρόμο...😛
 
Εχμ... Παπαγαλάκιας μεν, αλλά σε ψαξιμο στον γουγλη "Coco The Parrot" μου έβγαλε κοντα τρια εκατομμύρια αποτελέσματα οπότε ναι, μαλλον ειναι κοινό :D
Γιατί κάποιος πήγε να με βγάλει τρελό. 🙄

George Kouth καλό είναι αρκεί που επιτέλους μπήκες στο σωστό δρόμο...😛
😀 πραγματικά το είπαμε τέρμα τυχαία, δεν το ξέραμε ότι είναι τόσο κοινό. Μακάρι να είναι ο σωστός...😛
 
πολύ γλυκούλικο το μικρό σου! Και το όνομα του πάει πολύ :)
Γενικά φοβάται τα πάντα...
είναι μικρούλι ακόμα.σιγά σιγά θα τα συνηθίσει (σχεδόν ) όλα :)
να το χαίρεσαι!
 
Γιώργο, και το πουλάκι αλλά και οι φωτογραφήσεις σου είναι πολύ όμορφα.
Οντως!
Ειδικά η τελευταία είναι τέλεια. Πολύ όμορφο!
 
..
Υ. Γ. Τη φράουλα δεν την άγγιξε. Γενικά φοβάται τα πάντα...

Nα συνεχίσεις να του δίνεις ότι φρέσκο λαχανικό και φρούτο μπαίνει στο σπίτι. Και να κάθεσαι δίπλα του και να τρως κι εσύ επιδεικτικά κι αργά στριφογυρνώντας το στα δάχτυλά σου σαν να το περιεργάζεσαι. Πιάνει το κόλπο. :)
 
πολύ γλυκούλικο το μικρό σου! Και το όνομα του πάει πολύ :)

είναι μικρούλι ακόμα.σιγά σιγά θα τα συνηθίσει (σχεδόν ) όλα :)
να το χαίρεσαι!
Γιώργο, και το πουλάκι αλλά και οι φωτογραφήσεις σου είναι πολύ όμορφα.
Οντως!
Ειδικά η τελευταία είναι τέλεια. Πολύ όμορφο!
Σας έχω ευχαριστήσει πόσες φορές αλλά θα συνεχίσω. Ευχαριστώ και για τις φωτογραφίες, την βγάζω με DSLR πλέον!
Nα συνεχίσεις να του δίνεις ότι φρέσκο λαχανικό και φρούτο μπαίνει στο σπίτι. Και να κάθεσαι δίπλα του και να τρως κι εσύ επιδεικτικά κι αργά στριφογυρνώντας το στα δάχτυλά σου σαν να το περιεργάζεσαι. Πιάνει το κόλπο. :)
Θα το κάνω σήμερα του έβαλα και διπλή ποικιλία. Έκανα και αυτό που λες με το να τα τρώω εγώ με τις φράουλες. Δεν ασχολήθηκε καν. Πιστεύω με τον καιρό θα μάθει. Έχει δοκιμάσει ήδη μήλο και μαρούλι. Το μόνο κακό είναι ότι έχει βρει ένα ψηλό σημείο σε μια ντουλάπα και με το που του βάζω κάτι και τρομάζει, πετάει εκεί και δεν κατεβαίνει ποτέ. Γενικά έξω από το κλουβί πέρα από το να μου τρώει τα μαλλιά όταν τον βάζω στον ώμο μου και να δαγκώνει υφάσματα δεν παίζει με τίποτα άλλο. Ακόμα και με τα παιχνίδια από το κλουβί του. Του τα βγάζω και τα αποφεύγει.
 
... Πιστεύω με τον καιρό θα μάθει. Έχει δοκιμάσει ήδη μήλο και μαρούλι. Το μόνο κακό είναι ότι έχει βρει ένα ψηλό σημείο σε μια ντουλάπα και με το που του βάζω κάτι και τρομάζει, πετάει εκεί και δεν κατεβαίνει ποτέ. Γενικά έξω από το κλουβί πέρα από το να μου τρώει τα μαλλιά όταν τον βάζω στον ώμο μου και να δαγκώνει υφάσματα δεν παίζει με τίποτα άλλο. Ακόμα και με τα παιχνίδια από το κλουβί του. Του τα βγάζω και τα αποφεύγει.

Με την επανάληψη θα μάθει όντως. Εδώ μαθαίνει η Winter που είναι πάνω απο 20 χρονών και δεν έτρωγε τίποτα όταν την πήραμε στο σπίτι.
Κλείσε το κενό πάνω στη ντουλάπα με κουτιά ή οτιδήποτε άλλο διαθέτεις που μπορεί να σου κάνει. Στα δικά μου πουλιά είχαν μάθει να πετάνε αφού απογαλακτίστηκαν ψαλίδισα τα φτερά πτήσης γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο. Γατζώνονταν απο το φωτιστικό και δεν κατέβαιναν αν δεν ανέβαινα στην καρέκλα για να τα κατεβάσω. Παρόλα αυτά αν δεν θέλεις να το κάνεις "κλείσε" τα σημεία που δεν θέλεις να έχει πρόσβαση.
 
Γιώργο το κόλπο που έκανα εγώ για να μην έχω αυτό το πρόβλημα ήταν να τους μάθω την εντολή "πάνω" και "έλα".
Ξεκινουσα μέσα στο κλουβί να βάζω το δάχτυλο στην κοιλίτσα τους και να λέω "πάνω" οπότε είχαν μάθει να ανεβαίνουν στο δάχτυλο και όταν ήταν έξω σηκωνα το χέρι και έβαζα το δάχτυλο για να πιάσουν το νόημα και να έρθουν.
Όταν ερχόντουσαν γυρνούσα για να προσγειωθουν στον ώμο μου και μετά την 3η 4η φορά που το έκαναν με επιτυχία ξεκίνησα να λέω και την εντολή "ελα". Οπότε δεν είχα ποτέ το θέμα μην πάνε κάπου και δεν τα φτάνω.
Κάτι άλλο που μπορείς να δοκιμάσεις αν πάει εκεί και δεν έρχεται, είναι να φύγεις από το δωμάτιο για να έρθει μαζί σου.
Σιγά σιγά όμως όλα με υπομονή.
Βρες κάτι που να του αρέσει εννοείται για επιβράβευση πχ ο Μέλλον τρελενοταν για ηλιοσπορους καθαρισμένο :)
 
Καλημέρα παιδιά! Η ιδέα του Φοίβου είναι αρκετά καλή. Απλά εάν του αρέσει αυτό, να αράζει πάνω σε κάτι διακοσμητικά στην ντουλάπα, δεν θέλω να τον υποχρέωνω να μην το κάνει. Αυτό με το δάχτυλο στη κοιλίτσα για να ανέβει το ξέρει. Να έρθει από μόνος του όμως πετώντας δεν πρόκειται. Μόνο εάν τύχει και κάνει κάποια άτσαλη πτήση και προσγειωθεί οπουδήποτε πάνω μας. Γενικά εάν και φοβάται να εξερευνήσε τον χώρο ακόμα, λίγες φορές το έχει κάνει μόνο και αυτές τον έβαλα εγώ, κάνει πολλές πτήσεις. Και ο εκτροφέας μου είπε άμα το κάνει αυτό να του κόψω τα φτερά. Δεν θέλω να κάνω κάτι τέτοιο όμως ρε παιδιά το θεωρώ πολύ βάναυσο.
 
Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται, να το μάθεις να έρχεται σε εσένα. Το είχα μάθει και στα 2 λοβάκια μου μέσα σε 2 μέρες. Εκτός αν είμαι η γητευτής των πουλιών ή είχα πουλιά Einstein 😀 😛
Όσο είναι έξω προσπάθησε να του μαθαίνεις κόλπα με λιχουδιές κλπ και γενικλα να είσαι εσύ το κύριο ενδιαφέρον του για να μην φεύγει.
Τα δίκα μου έκαναν επίσης πτήσεις και είχαν γίνει εξπέρ , έκαναν στροφές αν είχε τοίχο κλπ.
Βέβαια τα budgie έχουν πιο γρήγορο πέταγμα λόγο αεροδυναμικού μεγέθους, αλλά δεν ξέρω...
 
Εμένα γενικά βαζει στο στομα του οτι βλεπει οτι ασχολουμαι πολυ μαζι του. Κλειδια, τσιγάρα, αλλα και φαγητα (εχει μαθει και τρώει ψωμί και κουλούρι ο ατιμος). Οπότε αυτό με την ενασχοληση με τα φρουτα και τα λαχανικά ίσως δουλέψει.
Είναι ενα κουκλακι ζωγραφιστό Γιώργο!
 
Τι ωραιο μωρακι ειναι αυτο! Μολις ειδα φατσα μου ρθε το δικο μου μωρακι στο μυαλο. Αφου καθομουν εψαχνα το 1ο μου θεμα για την ηλικια του Μαικλ πριν 2 χρονια σχεδον και συγκινηθηκα αφου εχει αλλαξει πολυ😛.
Φτου φτου κ παλι να χερεσαι τον (το πιο πιθανο) Κοκο σου
 
Τι ωραιο μωρακι ειναι αυτο! Μολις ειδα φατσα μου ρθε το δικο μου μωρακι στο μυαλο. Αφου καθομουν εψαχνα το 1ο μου θεμα για την ηλικια του Μαικλ πριν 2 χρονια σχεδον και συγκινηθηκα αφου εχει αλλαξει πολυ😛.
Φτου φτου κ παλι να χερεσαι τον (το πιο πιθανο) Κοκο σου
Ευχαριστώ πολύ! Είναι πανέμορφα τα άτιμα. Μακάρι να βγει ο Κοκο... 😀
 
Back
Top