Γενικά Eκτροφεία παπαγάλων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lio-1989
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Lio-1989

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιαν 2014
Μηνύματα
23
Γειά σας
αναζητώ απο τωρα για του χρονου εναν καλό εκτροφέα για να αγοράσω ένα ζακό μωράκι 4-6 μηνων.
εκανα μια αναζητηση στο forum αλλα νομίζω ειναι παλιές οι πληροφορίες που υπάρχουν.
ετσι παιρνω το θάρρος(δεν ειμαι σιγουρος εαν επιτρέπεται κιολα) να ρωτήσω για εκτροφείς παπαγάλων και συγκεκριμένα ζακό.
δεν αναφέρομαι στο εκτροφείο της ρόδου, εχω μιλήσει αλλα δεν καλυφθηκα.

ευχαριστώ
 
Τα πιο γνωστα εκτροφεια ειναι αυτο της Ροδου και το Tropical Bird Farm. Σιγουρα μπορεις με καλο ψαξιμο κι αναμονη να βρεις και ερασιτεχνες ιδιωτες που θα εχουν κανει καλυτερη δουλεια στο μεγαλωμα των νεοσσων αλλα οπως ξαναειπα θελει υπομονη και πολυ καλο ψαξιμο. Αρκετα πριν παρεις το πουλι θα ειναι καλο να κανεις μια ερευνα αγορας για την αγορα του κλουβιου κι ολο του εξοπλισμου του ωστε να εισαι πανετοιμος οταν ερθει το πουλακι. Ειμαστε εδω για οτι βοηθεια χρειαστεις και με αυτα. 😉

Ετσι για την ιστορια, τι δεν σε καλυψε απο το εκτροφειο της Ροδου και πως το ειχες στο μυαλο σου;
 
Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απαντηση.
δεν θα ήθελα να μπώ σε λεπτομέριες για το θέμα της ρόδου, συγνωμη αλλά δεν θα ηθελα.
Εχω ακουσει για ένα πολυ καλο εκτροφείο στην Κρήτη αλλά και στην Καβάλα. Το θέμα ειναι οτι δεν ξέρω ποιοι ειναι και που θα τους βρω.Αν ξερετε θα ηταν χρησιμο. ειδικά για εκεινο της Κρήτης εχω ακουσει απο γιατρό πολύ καλά λογια.
 
Για εκτροφειο στην Κρητη και στην Καβαλα δεν γνωριζω. Καλο θα ηταν να μαθεις τα ονοματα τους απο τον ανθρωπο που στα συνεστηε. Εφοσον η σχεση σου με το εκτροφειο της Ροδου ειναι τηλεφωνικη και ειναι σχεση υποψηφιου ιδιοκτητη "πελατη" και εκτροφεα "εμπορου" ειναι χρησιμο να μοιραστεις την αποψη σου με τους υπολοιπους. Ισως βοηθηθουν καποιοι οπως ακριβως ζητας βοηθεια κι εσυ τωρα.
 
ωραία, θα πώ μονο οτι η αντιδραση του οταν ζήτησα πληροφοριες και ισως καποια φωτογραφία απο το ζακό, δεν ηταν η πρεπουσα. Ετσι θα αναζητησω απο αλλού "εξυπηρέτηση" μιας και δεν δεχομαι να μου στείλει ο οποιοσδηποτε κάτι για το οποίο δεν θα χω εστω μια μικρή εικόνα.
 
Είχα περίπου την ίδια εμπειρία με σένα με το εκτροφείο της ρόδου... Τελικά πήρα απο το εκτροφείο στην κρήτη (δες στο e-papagaloi.gr) έχω μείνει κάτι παραπάνω απο ικανοποιημένος... Φιλικός σε όλες τις επικοινωνίες, παρόλο που τον έπρηζα κανα εικοσαήμερο επειδή στην αρχή ήθελα σενεγάλης, και ακόμα και τώρα απαντάει σε όλες τις ερωτήσεις μου. Αλλα περισσότερο απο όλα εντυπωσιακό είναι το πουλί που μου έστειλε... Το έχω δέκαπέντε μέρες και είμαι σε φάση να πρέπει να ξεκινήσω σοβαρή εκπαίδευση. Συνέχεια ο μικρός είναι μια φάση πιο μπροστά απο μενα... 😀
 
  • Like
Αντιδράσεις: vickyl
Pyrman σε ευχαριστω θα το κοιτάξω ίσως είναι ο ίδιος για τον οποίο εμαθα. με προβληματιζει βεβαια η απόσταση καθώς ειμαι σε άλλο νησί, οχι τόσο απο πλευράς αμπιστοσύνης αλλά για να μην ταλαιπωρηθεί το μωρό.
Το εκτροφείο της Καβάλας το ξέρει κάποιος;
 
Εχει ζακό? διότι μια γρηγορη ματιά που έριξα, δεν φαινεται να έχει. ευχαριστώ παντως :)
 
Δεν είμαι σίγουρη αλλά μπαίνοντας να σου δώσω το link είδα που ρωτούσε μια κοπέλλα. Έχει τηλέφωνο στις πληροφορίες, θα σου πει άμεσα.
 
Και γω τη φοβόμουν τη μεταφορά (για αθήνα), του μίλησα και επίμονα για το θέμα εκ του αποτελέσματος κρίνω οτι το πουλάκι οντως πρέπει να ταξίδεψε ως συνεπιβάτης του μεταφορεα-φορτηγατζή
 
Εγω θα κοιταζα και εκτος ελλαδας. Αυτο το εκτροφειο αναπαραγει μονο ζακο
Inicio
Ολα τσιπαρισμενα, με cites κλπ. Δεν εχω παρει παπαγαλο απο αυτους αλλα ειναι αρκετα σοβαροι απο οσο μπορω να κρινω κ αν πηγαινα γ ζακο απο εκει μαλλον θα τον αγοραζα. Ελπιζω να βοηθησα.
 
Είμαι σίγουρος οτι και το κόστος θα ειναι πολύ υψηλο απο εξωτερίκό και επίσης δεν βλέπω τον λόγο να μην παρεις κατι απο Ελλάδα που θα χεις και περισσότερη υποστήριξη.
Παιδιά μπηκα στη σελίδα που πρότεινε ο pyrman (e-papagaloi.gr) φαινεται οργανωμένη επιχείρηση. Aυριο θα τηλεφωνησω και θα σας πω νεοτερα.
 
Μην δημιουργείτε Θέματα ή Μηνύματα που περιέχουν μόνο ένα σύνδεσμο ή ή Βίντεο https://petbirds.gr/help/terms
Η σελίδα του στο facebook... Σε βλέπω με ζακουδάκι απο φέτος αν δεν κάνω λάθος του έχει μείνει ένα τελευταίο. Lefteris Epapagaloi | Facebook
 
Να επισημάνω οτι δεν έχω καμμια σχέση με τον συγκεκριμένο απλά μου φέρθηκε πόλυ σώστα και νομίζω οτι ο καλύτερος τροπος να το ανταποδώσω ειναι να το μεταφέρω...
 
Να επισημάνω οτι δεν έχω καμμια σχέση με τον συγκεκριμένο απλά μου φέρθηκε πόλυ σώστα και νομίζω οτι ο καλύτερος τροπος να το ανταποδώσω ειναι να το μεταφέρω...
Αυτό επιθυμούμε όλοι να έχουμε αξιόπιστες πληροφορίες αξιοποιώντας τις εμπειρίες μας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: pyrman
Καλησπέρα και απο μένα.
Εγώ όταν παρέλαβα τον Larry, ο Βασίλης(πρώην ιδιοκτήτης) μου έδωσε και ένα χαρτί με τα στοιχεία του Larry όπως τα παρέλαβε απο τον εκτροφέα του, όπου γράφει και τα στοιχεία του εκτροφέα. Η σελίδα του είναι το www.tropicalbirdfarm.gr και ο κύριος είναι ο Ηλίας Τσιροζίδης. Δεν ξέρω εάν τον γνωρίζει κάποιο απο τα μέλη μας, το εκτροφείο του είναι στην Βάρκιζα. Έχω τηλέφωνα κλπ, αλλά μπορείς να τα βρεις και στο site. Εμένα ο παπαγάλος είναι μια χαρά και μορφολογικά και απο θέμα ασθενειών, ελπίζω να σε βοήθησα καλή ευκολία!

edit: Δεν γνωρίζω εάν είναι ένα από τα πιο γνωστά εκτροφεία όπως αναφέρει και ο Ανέστης, αλλά εάν ισχύει οι τιμές τους δεν είναι απλησίαστες. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του πρώην ιδιοκτήτη, την Αμαζόνα σε ηλικία 6 μηνών την αγόρασε αρκετά κάτω απο 1.000,00 ευρώ.
 
Αυτό το εκτροφείο στη Βάρκιζα είναι η πιο ενδιαφέρουσα επιλογη για τους αθηναίους καθώς τα πουλάκια δεν θα επιβαρυνθουν απο το ταξίδι και μπορείς και να τα δείς πριν τα πάρεις αλλα όταν τον ειχα πάρει τηλέφωνο ήταν πολύ ''βαρύς'' στην επικοινωνια... Αργότερα μου μετέφεραν οτι το συνηθίζει αυτο και επίσης οτι δεν δέχεται επισκέψεις στο εκτροφείο (τα τελευταια τα μεταφέρω με επιφύλαξη).
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Καλησπέρα, είμαι ενθουσιασμένος και θέλω να το μοιραστώ μαζι σας. Επικοινώνησα σήμερα με το εκτροφείο e-papagaloi.gr απο την κρήτη, μιλησα με τον εκτροφέα και μπορώ να πώ οτι ενθουσιάστηκα απο την διαθεση του να μου μιλησει για το ζακο το οποιο σκοπέυω να πάρω.
Μιλούσαμε για περίπου 10 λεπτά απάντησε σε όλες τι ερωτήσεις μου και μάλιστα μου είπε οτι το μωρό (οταν ερθει η ωρα να το παρω διοτι τώρα δεν έχει διαθέσιμο) μπορεί να μου το δείξει χωρίς καμια υποχρέωση ζωντανά και μέσω σκαίπ. Πραγματικά ηταν πολύ εξωστρεφής και πραγματικά μου κερδισε την εμπιστοσυνη. Αν κρίνω και απο τα βίντεο που έχει στο site του, προκειται για άνθρωπο με πολυ αγάπη για αυτο που κανει και αυτο ειναι πολύ σημαντικο νομίζω.

Ηθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτην την μικρή εμπειρία μιας και τις πληροφορίες της πηρα μέσα απο την ζεστή παρέα σας.
 
Αυτό το εκτροφείο στη Βάρκιζα είναι η πιο ενδιαφέρουσα επιλογη για τους αθηναίους καθώς τα πουλάκια δεν θα επιβαρυνθουν απο το ταξίδι και μπορείς και να τα δείς πριν τα πάρεις αλλα όταν τον ειχα πάρει τηλέφωνο ήταν πολύ ''βαρύς'' στην επικοινωνια... Αργότερα μου μετέφεραν οτι το συνηθίζει αυτο και επίσης οτι δεν δέχεται επισκέψεις στο εκτροφείο (τα τελευταια τα μεταφέρω με επιφύλαξη).

Πριν από 22+ χρόνια οι γονείς μου, θέλησαν να δουν το νέο (για τότε) εκτροφείο Tropical Bird Farm (άνοιξε το 1989).
Περνώντας από την περιοχή προσπάθησαν πολλές φορές να βρουν κάποιον να τους ανοίξει ώστε να επισκεφθούν τον χώρο, διότι η πόρτα όπως πάντα ήταν κλειστή (το ίδιο εξακολουθεί και σήμερα).
Σε τηλεφωνική επικοινωνία, ο κύριος Τσιροζίδης τους εξήγησε πως επειδή είναι χώρος αναπαραγωγής δεν θέλει να ενοχλεί τα πουλιά με επισκέπτες και ότι δείχνει μόνο (τα εκάστοτε) συγκεκριμένα πουλιά όταν οι μέλλοντες αγοραστές είναι αποφασισμένοι πως θα τα αγοράσουν (ακριβώς πριν δηλ την αγορά τους)...
Το 2007 όταν έψαχνα να αγοράσω parrotlet (στην Ελλάδα τότε δεν ήταν διαδεδομένα) τηλεφώνησα στον κύριο Ηλία, ήταν πολύ ευγενικός μαζί μου, μου απάντησε πως ίδιος είχε σταματήσει την εκτροφή τους (διότι δεν τον συνέφερε) και μου σύστησε τον χομπίστα εκτροφέα του Μάριου δηλ ο άνθρωπος με εξυπηρέτησε, γιατί εγώ δεν ήξερα πως να βρω την ''άκρη'' .
Γενικά όμως κι εγώ έχω ακούσει από γείτονες του (στη Βάρη) πως είναι ''παράξενος'' ''βαρύς'' κτλ κτλ...
 
Back
Top