Φάρμακα Elector το νέο όπλο κατά της κόκκινης ψείρας

Χρησιμοποίησα την προτεινόμενη δοσολογία σε πρώτη φάση (2,5ml), κι αφού διαπίστωνα ότι εκ του αποτελέσματος δεν γινόταν κάτι, αύξανα την δόση σταδιακά μέχρι που κατέληξα να ψεκάζω 5 ml ανά λίτρο περίπου. Το θέμα είναι, έχουμε να κάνουμε με το ίδιο προιόν ή κάτι άλλο γιατί την πρώτη φορά που χρησιμοποίησα το μπουκάλι των 60 ml μπορώ να πω ανεπιφύλακτα ότι τις εξόντωσα. Αξίζει τον κόπο να το ξαναπάρω η θα πετάξω 70-80 ευρώ;
 
Ερώτηση προς εσένα Γιάννη κυρίως: Χρησιμοποείς ακόμη το elector; Συνεχίζεις να βλέπεις ακόμα ψείρα παρά την χρήση του ή έχεις απαλλαγεί από αυτήν και απλά κάνεις προληπτικούς ψεκασμούς;
Δεν είχα, δεν έχω και ούτε επιθυμώ καμία επαφή μαζί της (με την ψείρα)
Οι δοκιμές έγιναν σε εκτροφείο φίλου που συνεχίζει να χρησιμοποιεί περιοδικά το elector με θαυμάσια (το λιγότερο) αποτελέσματα.
Το φάρμακο έχει καλή εφαρμογή μόνο όταν υπάρχει ψείρα και όχι προληπτικά.
Είναι δραστικό (το elector) όσο υπάρχει η υγρασία του ραντίσματος...
Όταν οι επιφάνειες στεγνώσουν σταματά τη δράση του.. και ξαναξυπνά στο επόμενο μούλιασμα με νερό.
Αν λοιπόν σε ένα τοίχο ρίξουμε elector θα εξαφανίζει κάθε ψείρα όσο υπάρχει υγρασία...
Όταν στεγνώσει ο τοίχος... Τέλος η δράση του και αρχίζουν τις βόλτες όσες επέζησαν.
Ακολουθώντας τις οδηγίες του παρασκευαστή του φαρμάκου (αυτές που έχω γράψει και στο άρθρο) ψεκάζοντας στο χρόνο που πρέπει με νέο δόση φαρμάκου (μούσκεμα όλα όμως.. Να στάζει νερό από παντού)... Ξυπνάμε και το παλιό..

Ακολουθείστε πιστά όσα προτείνονται και δεν θα χρειαστεί ποτέ να έχετε "κακές" εντυπώσεις από το φάρμακο.
Ακολουθείστε τις οδηγίες.. και ψείρα τέλος.
[automerge]1550848357[/automerge]
Το θέμα είναι, έχουμε να κάνουμε με το ίδιο προιόν ή κάτι άλλο
Αυτό κανείς μας δεν μπορεί να το επιβεβαιώσει. είναι καθαρά θέμα αραίωσης της ουσίας στο σκεύασμα.
Το κλασικό δεν σου έκανε και πήρες αυτό?
Σου βγήκε φτηνότερα από το άλλο;
 
Φυσικά και βγαίνει πολύ φνηνότερα, ενώ χρησιμοποιείται για τον ίδιο ακριβώς λόγο και με την ίδια δραστική ουσία. Με το σκεύασμα των 60 ml το οποίο κοστίζει 80 ευρώ ψεκάζουμε 12 λίτρα, ενώ με το PSP το οποίο έχει 237 ml και κοστίζει 130 ευρώ περίπου, ψεκάζουμε 100 λίτρα! Είναι χαώδης η διαφορά. Όσον αφορά την δραστικότητα που αναφέρεις παραπάνω, το φάρμακο συνεχίζει να επιδρά για 5 με 7 ημέρες από την εφαρμογή του. Έτσι τουλάχιστον αναφέρει η εταιρία που το προωθεί! Γι αυτό σου λέει επαναληπτικός ψεκασμός μετά από μια βδομάδα και μετά κάθε 15 πρόληψη.
 
Χρησιμοποίησα την προτεινόμενη δοσολογία σε πρώτη φάση (2,5ml), κι αφού διαπίστωνα ότι εκ του αποτελέσματος δεν γινόταν κάτι, αύξανα την δόση σταδιακά μέχρι που κατέληξα να ψεκάζω 5 ml ανά λίτρο περίπου.
ενώ με το PSP το οποίο έχει 237 ml και κοστίζει 130 ευρώ περίπου, ψεκάζουμε 100 λίτρα!
Με τις παραπάνω προτάσεις σου όμως μου έχεις δημιουργήσει (ίσως και άθελά σου) αμφιβολίες για την αραίωση της δραστικής ουσίας του τελευταίου.
Και αν γίνει αναγωγή, μήπως τελικά είναι ακριβότερο;
Όσον αφορά την δραστικότητα που αναφέρεις παραπάνω, το φάρμακο συνεχίζει να επιδρά για 5 με 7 ημέρες από την εφαρμογή του.
Θεωρώ ρεαλιστικότερη το 2-3 μέρες.. ειδικά τις ζεστές μέρες που η εξάτμιση παρασύρει κάθε ικμάδα υγρασίας στεγνώνοντας τις επιφάνειες και "αχρηστεύοντας" το φάρμακο.

Επειδή όμως εγώ δεν είμαι ειδικότερος από την παρασκευάστρια εταιρία θα το δεχτώ με επιφυλάξεις για το μέλλον γιατί θεωρώ πως η εταιρείες έχουν λόγους να τα "φουσκώνουν" για το κέρδος.

Αντίθετα με τις εταιρείες εμείς παλεύουμε να βγάλουμε την αλήθεια μέσα από δοκιμές (με κάθε κόστος) και όμορφες συζητήσεις όπως και η παρούσα.
Προτείνω να συνεχιστεί η καταγραφή όλων των παρατηρήσεών μας... με την επισήμανση πως εμείς δεν είμαστε "ειδικοί".
 
Back
Top