Φάρμακα Elector το νέο όπλο κατά της κόκκινης ψείρας

Το elector από τα λεγόμενα σας είναι ένα εξαιρετικό προϊόν για καταπολέμηση της κόκκινης ψείρα.
Αποδεδειγμένα από τα καλύτερα και για μένα μακράν το καλύτερο...
Και σου μιλάω ως εκτροφέας που δε γνωρίζει το πως και από ποιόν εισάγεται στην Ελλάδα.
Αυτό που μου δεν κάθετε καλά στο μυαλό είναι εάν είναι τόσο καλό προϊόν γιατί δεν είναι τόσο διαδεδομένο, μέχρι και στο internet ψάχνω πληροφορίες και πολύ λίγα πράγματα βρίσκω για το συγκεκριμένο προϊόν.
Και πως επηρεάζει αυτό την αντικειμενική αξία του προϊόντος;
Ίσως αν υπήρχε εισαγωγή από τις "γνωστές" ελληνικές εταιρείες... Να υπήρχαν περισσότεροι που θα έγραφαν, θα το πρότειναν και θα το προωθούσαν.
Έψαξες σε ξενόγλωσσες καταγραφές; ... Γιατί εγώ βρήκα πάρα πολλές
 
το Elector PSP Premise Spray είναι το ίδιο αλλά μεγαλύτερη συσκευασία;

Αποδεδειγμένα από τα καλύτερα και για μένα μακράν το καλύτερο...
Και σου μιλάω ως εκτροφέας που δε γνωρίζει το πως και από ποιόν εισάγεται στην Ελλάδα.[/URL]

Κ. Γιαννη δεν το αμφισβητώ, το παράξενο είναι ότι ένα τόσο καλό προϊόν δεν είναι διαδεδομένο.

Έψαξες σε ξενόγλωσσες καταγραφές;]

Κ. Γιαννη δεν κατάφερα να το βρω πουθενά στο ιντερνετ έτσι ώστε να μπορώ να το εισάγω από μονός μου από εξωτερικό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Κ. Γιαννη δεν κατάφερα να το βρω πουθενά στο ιντερνετ έτσι ώστε να μπορώ να το εισάγω από μονός μου από εξωτερικό.
Το έχω δει σε ένα δυο ιντερνετικά καταστήματα της Ελλάδας... Περισσότερα δεν γνωρίζω...
 
, δεν κατάφερα να το βρω πουθενά στο ιντερνετ.
Στην Ελλαδα τα TRIGENIO του Dr. Coutteel τα εμπορεύεται η CULPRET (Bραχνής). Ο Coutteel έχει συσκευάσει σε μικρές ποσότητες to Elector . Η τιμή είναι βέβαια εξαιρετικά υψηλή. Φαντάζομαι οτι όποιο απο τα pet-shop στην περιοχή σου εμπορεύεται την VADIGRAN - QUIKO - REGGIO DI SOLE θα μπορεί να σου το φέρει.
 
Το χρησιμοποιω εγω παιδια εδω και ενα χρονο το φιαλιδιο κανη για την παρασκευη 12 λιτρων φαρμακου κ η τιμη του ειναι στα 50 ευρω . Ραντιζω σχεδον λιγο πριν κατσουν τα πουλια στης φωλιες και αλλη μια φορα τοπικα οταν οι νεοσσοι ειναι 15 ημερων κ ακομα μεσα στης φωλιες. Δεν μετακινω ουτε νερα ουτε φαγητα ουτε τα πουλια. Το θεωρω πολυ αποτελεσματικο γιατι οσο χρησιμοποιουσα φροντλαιν οι ψειρα υπηρχε συν του οτι θαπρεπε να μετακινης κλουβια κτλ κατι που στην αναπαραγωγικη περιοδο ειναι απαγορευτικο
 
Προκειται για παρασιτοκτονο με δραση επι των παρασιτων και οχι παρασιτοκτονο επιφανειων.
Το μονο παρασιτοκτονο που δεν ειναι υγρο και μπορει να χρησιμοποιηθει σε επιφανειες με χρηση για πουλια ειναι το πινεξ σκονη (Permethrin 0,45%).
Μεχρι τωρα η χρηση του πινεξ στην φωλια δεν ειχε ικανοποιητικα αποτελεσματα, διοτι το καλαθακι δεν μπορουσε να κρατησει ικανη ποσοτητα σκονης και σε ολη την επιφανεια.
Μια προσφατη καινοτομια μου παρεχει την δυνατοτητα στην φωλια να δεχθει τετραπλασια ποσοτητα σκονης πινεχ, σε ολη την επιφανεια της φωλιας και χωρις επαφη με το πουλι.Αυτο κανει αφιλοξενο το περιβαλλον για ψειρες και λυνει το προβλημα.
Περισσοτερα θα δειτε εδω

https://www.facebook.com/groups/Tete.bird.food.care/permalink/2102253146726393/
 
Προσωπικά δεν γνωρίζω την αποτελεσματικότητα αυτής της προσπάθειας και για να έχουμε ολοκληρωμένη γνώση θα πρέπει να μας πεις τις εντυπώσεις σου Δημητριαδης Νικος αν ασφαλώς την έχεις δοκιμάσει.
Αν όχι να μας μεταφέρεις τις εμπειρίες κάποιων που το δοκίμασαν.
Προσωπικά έχω μερικές ενστάσεις γιατί βλέπω δυσκολία συγκράτησης του "χαρτιού" σε άλλο τύπο φωλιάς και επιπρόσθετα υποθέτω πως μπορεί λόγω των αναδιπλώσεων μέσα στο καλαθάκι να μην έχει (η φωλιά) αποδοχή από τα πουλιά.
 
Το ίδιο προιόν ( LASER 480 SC ), στα 36 ευρώ.
Για ποιο προϊόν μιλάς Γιάννη;
Μπορείς να μας βάλεις και κάποιο σύνδεσμο να μπούμε να διαβάσουμε λεπτομέρειες..
Όλα τα είδη πετ πάντα είναι υπερεκτιμημένα
Συμφωνώ και επαυξάνω...
 
Το ίδιο προιόν ( LASER 480 SC)
Από μια γρήγορη ματιά που έριξα, διαπιστώνω ότι δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση για το ίδιο προϊόν. Σαφώς και πρόκειται για δύο σκευάσματα που προορίζονται για την αντιμετώπιση της ψείρας, αλλά το Laser 480SC είναι:
LASER 480 SC είπε:
Φυσικής προέλευσης εντομοκτόνο με δράση απο επαφής και στομάχου κατά εντόμων των τάξεων: λεπιδόπτερα, Δίπτερα, Συφονάπτερα, Θυσανόπτερα και κάποια Κολεόπτερα.
Επομένως, είναι πιθανό το ένα από τα δύο να είναι πιο αποτελεσματικό από το άλλο, αλλά αυτό είναι διαφορετικό θέμα και δεν γίνεται να αναφερόμαστε σε δύο διαφορετικά εμπορικά προϊόντα λέγοντας ότι "είναι ίδια", για να τονίσουμε απλώς την υψηλή τιμή του ενός από το άλλο.
 
Προσωπικά δεν γνωρίζω την αποτελεσματικότητα αυτής της προσπάθειας και για να έχουμε ολοκληρωμένη γνώση θα πρέπει να μας πεις τις εντυπώσεις σου Δημητριαδης Νικος αν ασφαλώς την έχεις δοκιμάσει.
Αν όχι να μας μεταφέρεις τις εμπειρίες κάποιων που το δοκίμασαν.
Προσωπικά έχω μερικές ενστάσεις γιατί βλέπω δυσκολία συγκράτησης του "χαρτιού" σε άλλο τύπο φωλιάς και επιπρόσθετα υποθέτω πως μπορεί λόγω των αναδιπλώσεων μέσα στο καλαθάκι να μην έχει (η φωλιά) αποδοχή από τα πουλιά.
Γιάννη αφού έχασα μερικούς νεοσσους με την χρήση του ελεκτορ είχα την ιδέα να χρησιμοποιήσω την πάνα για να κρατήσει περισσότερη σκόνη. Το εφάρμοσα και είδα αποδοχή από όλα τα θηλυκά που είχαν διάθεση.Έπαιξαν, προσπάθησαν να αφαιρέσουν την πάνα χωρίς να τα καταφέρουν, μετά έκτισαν φωλιά και καθησα. Σε μια φωτογραφία φαίνονται και δύο νεοσσοι. Όταν οι νεοσσοι αυτοί κλαρωσουν, θα βγάλω βίντεο με τον καθαρισμό της φωλιάς και θα δούμε αν έχει ψείρα. Είμαι σχεδόν απόλυτα σίγουρος,ότι η ψείρα για τους λόγους που προανέφερα δεν θα επιχειρήσει επαφή με την φωλιά, διότι η δραστική ουσία της σκόνης λειτουργεί και φέρει αποτέλεσμα με επαφή. Το ελεκτορ και όλα τα παρασιτοκτονα επαφής σε υγρή μορφή όταν στεγνώσουν χάνουν την ισχύ τους και δεν μπορούν να προσφέρουν τίποτα για την προστασία της φωλιάς. Για αυτό προτείνουν δύο ψεκασμούς, έναν για την ψείρα
Και έναν μετά μερικές ημέρες για αυτές που θα εκκολαφθούν από τα αυγά. Αν είχαν δράση επί των επιφανειών οι νεογέννητες ψείρες θα ψοφουσαν πατώντας στην προ ημερών ψεκασμενη επιφάνεια,
 
Για αυτό προτείνουν δύο ψεκασμούς, έναν για την ψείρα
Και έναν μετά μερικές ημέρες για αυτές που θα εκκολαφθούν από τα αυγά.
Σωστά... έτσι έχει δράση το συγκεκριμένο φάρμακο...
Το ελεκτορ και όλα τα παρασιτοκτονα επαφής σε υγρή μορφή όταν στεγνώσουν χάνουν την ισχύ τους
Δεν είναι ακριβώς έτσι...
Αυτά τα φάρμακα θέλουν να έρθουν σε επαφή με όσο το δυνατό περισσότερα παράσιτα... και μέσα από αυτά φτάνουν παντού... ακόμη και στα πιο κρυμμένα σημεία. Αν γίνει αυτό... Δεν χρειαζόμαστε κάτι άλλο από αυτά... Τελείωσε ο προορισμός τους.
Γιάννη αφού έχασα μερικούς νεοσσους με την χρήση του ελεκτορ
Νομίζω πως για αυτά θα πρέπει να μας μιλήσει πιο αναλυτικά...
Οφείλουμε να προφυλάξουμε τους εκτροφείς από κάτι τέτοιο γιατί οι παρασκευαστές μιλούν για μηδενικές απώλειες σε πουλιά μια και δεν υπάρχουν συνέπειες σε αυτά. Το φάρμακο είναι φτιαγμένο να επιδρά μόνο στο νευρικό σύστημα της κόκκινης ψείρας και πουθενά αλλού.
 
Από μια γρήγορη ματιά που έριξα, διαπιστώνω ότι δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση για το ίδιο προϊόν

Σταύρο, η δραστική είναι και στα δύο το spinosad.

Οσο για την Pinex βοηθάει τα μέγιστα σαν πρόληψη στην αναπαραγωγική περίοδο, ώστε να διατηρήσουμε ένα καθαρό "κουμάσι" , αλλά μέχρις εκεί. Δεν μπορεί να κάνει τίποτε απολύτως στην περίπτωση μιας ευρείας προσβολής.
 
Γιαννη τους νεοσσους τους εχασα διοτι αφεθηκα στις φημες και δεν ελενξα τις φωλιες για ψειρες μεχρι που ειδα τους 3 νεοσσους μιας φωλιας νεκρους. Ποτε δεν φερνω φαρμακα και ουσιες σε επαφη με πουλια, εκτος αν ειναι εσχατη επιλογη. Οι νεοσσοι δεν ψεκαστηκαν με ελεκτορ, ψωφησαν γιατι εγω ο ανοητος ψεκασα τις φωλιες πριν τις βαλω και πιστευα οτι θα τις προστατεψει το ελεκτορ, πραγμα που δεν εγινε.
Ο παρασκευαστης αυτα που λεει ειναι σωστα και νομιμα, αυτα που δεν λεεικαι δεν εχει υποχρεωση να πει αναλυω εγω.

Θεωρει κανεις οτι η ερευνα και τα στοιχεια που διδονται για την δραστικη ουσια του φαρμακου, εχει γινει αποκλειστικα για πουλια συντροφιας και τις ευαισθησιες τους;

Οσο για την Pinex βοηθάει τα μέγιστα σαν πρόληψη στην αναπαραγωγική περίοδο, ώστε να διατηρήσουμε ένα καθαρό "κουμάσι" , αλλά μέχρις εκεί.
Αν το μεχρι εκει ειναι η φωλια χωρις ψειρα, εμενα μου ειναι αρκετο Μακη.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν το μεχρι εκει ειναι η φωλια χωρις ψειρα, εμενα μου ειναι αρκετο Μακη.
Για να το κάνω πιο απλό.
Δεν υπάρχει κανείς απο όσους έχουμε αντιμετωπίσει το βαμπίρ, που να μην έβαζε pinex στις φωλιές.
Αυτό σημαίνει οτι όλοι αναγνωρίζουμε την συνεισφορά της σκόνης αυτή την εποχή αλλά ταυτόχρονα δεν ήταν αυτή που απέτρεψε την τελική προσβολή. Χρειάζονται ανοικτά μάτια, και "παγίδες κάθε 15 μέρες ώστε να είναι κανείς συνεχώς ενήμερος για το τί συμβαίνει στην εκτροφή του. Αν επαναπαυθεί κανείς στην παρουσία του PINEX στις φωλιές και ταυτόχρονα έχει την ατυχία να υπάρξει μια πρώτη επίσκεψη ή να σκάσουν κάποια αυγά που έχουν γεννηθεί προ 6-8 μηνών, μετά τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα.
 
Για να το κάνω πιο απλό.
Δεν υπάρχει κανείς απο όσους έχουμε αντιμετωπίσει το βαμπίρ, που να μην έβαζε pinex στις φωλιές.
Ολοι βαζαμε αλλα οσο η φωλια μπορουσε να συγκρατηση, με την πανα η ποσοτητα ειναι πολλαπλασια.
Ιδωμεν...
 
Γιαννη τους νεοσσους τους εχασα διοτι αφεθηκα στις φημες και δεν ελενξα τις φωλιες για ψειρες μεχρι που ειδα τους 3 νεοσσους μιας φωλιας νεκρους.
Δεν υπάρχει χειρότερο από το να βρουν οι ψείρες τα μικρά απροστάτευτα.
Αν μάλιστα οι αριθμοί των παρασίτων είναι μεγάλοι πεθαίνουν όλα σε ώρες..
Θεωρει κανεις οτι η ερευνα και τα στοιχεια που διδονται για την δραστικη ουσια του φαρμακου, εχει γινει αποκλειστικα για πουλια συντροφιας και τις ευαισθησιες τους;
Ούτε γι' αστείο..
Για τις κότες το έφτιαξαν και το λένε μάλιστα και απερίφραστα.
Απλώς ταίριαξε απόλυτα και σε μας... και εξακολουθώ (με αποδείξεις) να πιστεύω πως κάνει θαύματα.

Μακράν το καλύτερο μέχρι στιγμής για την αντιμετώπιση της ψείρας.
Το αρνητικό του. Που είναι η μεγάλη τιμή αγοράς (κατά τη γνώμη μου φτηνότερο από κάθε άλλο λόγω αποτελεσματικότητας) τείνει να μειωθεί κι αυτό γιατί πρόσφατα έμαθα για 40-45 ευρώ τιμή πώλησης τα 60ml (ίδια ποσότητα με το άλλο) σε petshop έξω από τη Θεσσαλονίκη.
 
(Εχω επιφυλαξεις για το ταιριαξε απολυτα γιατι δεν ξερω τι μελλοντικες επιπτωσεις θα εχει η επαφη του φαρμακου με το πουλι, για τα θαυματα ο χρονος θα δειξει.
Για το κλουβι αν εχεις το νου σου και καθε φορα που τα πουλια ψειριζονται πρεπει να τα λουζεις με spinosad για να μην πιασουν ψειρα και την μεταφερουν στην φωλια ειναι επιλογη του καθενα να το κανει)
Οχι ομως μεσα στην φωλια θα ελεγα εγω (και με αποδειξεις).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top