Φάρμακα Elector το νέο όπλο κατά της κόκκινης ψείρας

Οχι ομως μεσα στην φωλια θα ελεγα εγω
Και γιατί δεν μας την καταθέτεις εδώ... Να μάθουμε όλοι.
Θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Γιατί στη δοκιμή που έκανα εγώ πριν χρόνια δεν είχα κανένα θάνατο... κι ας μούσκεψα και τις φωλιές με τα μικρά!
 
Και γιατί δεν μας την καταθέτεις εδώ... Να μάθουμε όλοι.
Θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Γιατί στη δοκιμή που έκανα εγώ πριν χρόνια δεν είχα κανένα θάνατο... κι ας μούσκεψα και τις φωλιές με τα μικρά!


Γιαννη μαλλον δεν καταλαβες
Δεν ειπα οτι τα πουλια ψοφησαν επειδη επεσε επανω τους το φαρμακο
Τα πουλια ψοφησαν γιατι το φαρμακο δεν εμποδισε την ψειρα να κανει αποικια στην φωλια
Την φωλια την ειχα ψεκασει.

Οπως και να εχει..Αν πιστευεις οτι αν ψεκασεις φωλια και νεοσσους και γεννητορες και μετα δυο τρεις ημερες κανουν επιδρομη οι ψειρες θα γλυτωσεις, αυτο το φαρμακο δεν ειναι καταλληλο.

Οδηγιες χρησης ενος φαρμακου για βαδιστικα και ιπταμενα εντομα για αυτη την χρηση ειναι οι εξης:
"Ψεκαζετε μονον επιφανειες και ποτε στον αερα, απο αποσταση0,5-10 για ομοιομορφη διαβροχη των επιφανειων απο οπου διερχονται τα εντομα.Απομακρυνθειτε απο τον χωρο μεχρι να στεγνωσουν οι επιφανειες και να αεριστει καλα ο χωρος.η διαρκεια δρασης του εξαρταται απο τις κλιματολογικες συνθηκες την απορροφητικοτητα των επιφανειων την συχνοτητα καθαρισμου τους και μπορει να φτασει εως και εξι μηνες."

Οτι πατησει η αγγιξει αυτες τις επιφανειες ειναι νεκρο
Το φαρμακο αυτο ειναι ακρως επικινδυνο για ανθρωπους, ποσο μαλλον για πουλια.
 
Νίκο αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις το άρθρο https://community.petbirds.gr/threa...πολέμηση-της-κόκκινης-ψείρας-στα-πτηνά.28069/ και παρακολουθήσεις τα συνοδευτικά video θα διαπιστώσεις πως εφαρμόστηκαν κατά γράμμα οι οδηγίες που περιγράφεις μια και προήλθαν από τον διεθνώς αναγνωρισμένο πτηνίατρο Dr Peter Coutteel.
Οι ερωτήσεις που έκανα τις έκανα γιατί καταλάβαινα πως κάπου καταλογίζεις λάθη στο φάρμακο που κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχουν.
Αν πιστευεις οτι αν ψεκασεις φωλια και νεοσσους και γεννητορες και μετα δυο τρεις ημερες κανουν επιδρομη οι ψειρες θα γλυτωσεις, αυτο το φαρμακο δεν ειναι καταλληλο.
Πρόταση όπως η παραπάνω αφήνει ασάφειες και υπονοούμενα που πιθανόν να μας βγάλουν κερδισμένους αν συζητηθούν.
Αν έχεις λοιπόν ενστάσεις για το φάρμακο να τις καταθέσεις και να είσαι σίγουρος πως από μένα και όλους τους συνομιλητές, θα αντιμετωπιστούν με σεβασμό...
Όχι όμως λόγια στον αέρα γιατί μένουν λάθος εντυπώσεις και ίσως κάποιοι να παρεξηγήσουν τις προθέσεις μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιαννη τα εχω διαβασει και δει ολα αυτα.
Τα συμπερασματα μου ειναι απο την χρηση του ελεκτορ.
Δεν καταλογιζω ευθυνη στο φαρμακο
Το φαρμακο καλα κανει την δουλεια του οταν τα πουλια εχουν ψειρες τις εξαφανιζει
Αν μετα απο μερικες μερες εμφανιστουν παλι και δεν ψεκασεις ξανα θα παθεις οτι και εγω.
Δεν μπορεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο
Τα ενηλικα δεν εχουν αναγκη αν καθυστερησεις η δεν αντιληφθεις για μερικες ημερες την ψειρα
Οταν ομως αυτα πανε στην φωλια, η ψειρα θα βρει την ευκαιρια να κρυφτει εκει, διοτι το φαρμακο δεν λειτουργει σε επιφανειες οταν εχει στεγνωση
Αυτη την εξελιξη αποφευγω με την πανα
Διοτι το πινεξ και αυτο ως φαρμακο που λειτουργει με την επαφη, δεν στεγνωνει και η πανα του δινει την δυνατοτητα να ειναι εκει σε ολη την διαρκεια της εκκολαψης, και σε πολλαπλασια ποσοτητα απο οση μπορει να δεχθει το καλαθακι απο μονο του, προσθετωντας και τα πτητικα απωθητικα αιθερια ελαια που περιεχει το βιξ λυνεται το προβλημα ασφαλειας της φωλιας απο την ψειρα. Την φωλια θελω να διασφαλισω.
Εκεινο που μενει μετα ειναι ευκολοκαι με καθαριοτητα και επιμελεια υπο καποιες συνθηκες ισως δεν χρειαζεται και φαρμακα.

Το ελεκτορ ειναι φαρμακο επαφης η επιφανειων; Τι λεει για αυτο ο Dr Peter Coutteel.
Η απαντηση στην ερωτηση αυτη τα κανει ολα ποιο απλα.
Δεν εχω αλλο τροπο να εξηγησω την σκεψη μου, αν ακουγονται σαν λογια στον αερα χανω τον χρονο μου.

Υ/Γ Η πανα "μετατρεπει" ενα φαρμακο επαφης σε φαρμακο επιφανειας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και κατι ακομη, αν το ελεκτορ ηταν φαρμακο επιφανειων θα το εγραφε με κεφαλαια γραμματα διοτη ειναι συγκριτικο πλεονεκτημα.
Είναι φάρμακο που έχει για αρκετές βδομάδες δράση πάνω σε κάθε επιφάνεια...
Αν μετα απο μερικες μερες εμφανιστουν παλι και δεν ψεκασεις ξανα θα παθεις οτι και εγω.
Ακριβώς αυτό είναι που δεν αποδίδεται κατά τη γνώμη μου σωστά.
Μέχρι τον επόμενο προβλεπόμενο τακτικό ψεκασμό (στο μήνα αν θυμάμαι καλά) καλύπτει τα πάντα... και δεν υπάρχει περίπτωση να εμφανιστούν από πουθενά τα παράσιτα.
Ο τελευταίος τακτικός ψεκασμός μετά από 2-3 μήνες εξαφανίζει κάθε υπόνοια παρασίτων... και παραμένεις καθαρός όλο το χρόνο.
Απόλυτα δοκιμασμένο σε πάρα πολλές εκτροφές... με μεγάλα προβλήματα..
Αρκεί να εφαρμόζονται όλα όσα πρέπει και να μη γίνονται τσιγκουνιές...
Όταν λέει βρέχουμε... εννοεί τα κάνουμε όλα μούσκεμα... κι όχι απλά πιτσιλάμε!
Υ/Γ Η πανα "μετατρεπει" ενα φαρμακο επαφης σε φαρμακο επιφανειας.
Ένα φάρμακο που το χρησιμοποιούμε πολλά χρόνια... (ίσως και το πρώτο που βγήκε με δυνατότητα καταπολέμησης) αλλά με μέτρια αποτελέσματα.
Τώρα με την "πάνα" δεν ξέρω πόσο μπορεί να αυξηθεί χρονικά η δράση του...
Ξέρω όμως πολύ καλά πως δεν αυξάνεται η αποτελεσματικότητά του.
Δεν γίνεται με κανέναν τρόπο πιο αποτελεσματικό.
χανω τον χρονο μου.
Νίκο χαίρομαι κάθε διάλογο (και με σένα) που ανεβάζει τους προβληματισμούς, αυξάνει τη σκέψη μας και κυρίως προσφέρει γνώσεις. όταν φυσικά απουσιάζουν τέτοιες εκφράσεις.
Όταν όμως υπάρχουν... είμαι αναγκασμένος να σταματήσω γιατί δε θέλω να αισθάνεται κανείς έτσι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και κατι ακομη, αν το ελεκτορ ηταν φαρμακο επιφανειων θα το εγραφε με κεφαλαια γραμματα διοτη ειναι συγκριτικο πλεονεκτημα.

Επειδή δεν έχουν σημασία οι γνώμες μας μιας και δεν είμαστε ειδικοί, συμβουλεύτηκα το PDF με την εκτενέστατη παρουσίασή του Elector.
Δεν μπορώ να το ανεβάσω ολόκληρο διότι είναι μεγάλο. 8 Κεφαλαια 34 σελίδες.
Index
1. THE POULTRY RED MITE (Dermanyssus gallinae, De Geer 1778) 3
Background and life cycle 3
2. POULTRY IMPACT 7
Stress 7
Blood feeding 7
Vectors of disease 8
Human reactions 8
3. CONTROLLING POULTRY RED MITES 9
Measures to prevent introduction of new mites into the farm 9
Farm service period measures 9
In-flock control measures and farm management 10
Control of poultry red mites 10
Conventional methods 10
Alternative methods 11
4. ELECTOR 14
The spinosad story 14
Mode of action 15
Safety characteristics 16
5. APPLICATION 17
6. ELECTOR STUDIES 19
Controlled studies 20
Field studies 25
7. 10 IMPORTANT RECOMMENDATIONS
WHEN USING ELECTOR 33
8. REFERENCES 34

αλλά έχω εδώ ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα.

Longer lasting, fewer treatments
Elector has a continued effect and can control red
mite for up to 12 weeks (T9CDE090011, 2010). So
fewer applications are needed, and that reduces
labor costs and stress for the birds.
Dual exposure
The red mites are exposed twice by direct and
indirect uptake (T9CGB09001, 2009). As a result of
the spraying, the red mite comes into contact with
the active ingredient directly, but at the same time it
is exposed to Elector during its migration across the
surfaces that have already been treated. This dual
exposure gives Elector a very high efficacy.

και η Γκουγλομετάφραση με μια ελαφρά παρέμβαση.

Μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, λιγότερες θεραπείες
ΤΟ Elector έχει συνεχή ισχύ και μπορεί να ελέγχει το κόκκινο
ακάρεων έως 12 εβδομάδες (T9CDE090011, 2010). Έτσι
απαιτούνται λιγότερες εφαρμογές και αυτό μειώνεται
το κόστος εργασίας και το στρες για τα πουλιά.
Διπλή έκθεση
Τα κόκκινα ακάρεα εκτίθενται δύο φορές με άμεση και
έμμεση πρόσληψη (T9CGB09001, 2009). Ως αποτέλεσμα του
ψεκασμού, το κόκκινο ακάρι έρχεται σε επαφή με
το δραστικό συστατικό άμεσα, αλλά συγχρόνως
εκτίθεται στο Elector κατά τη διάρκεια της μετανάστευσής του
στις επιφάνειες που έχουν ήδη υποστεί επεξεργασία. Αυτή η διπλή
έκθεση δίνει στο Elector πολύ υψηλή αποτελεσματικότητα.
 

Συνημμένα

Κανενα σκευασμα για χρηση επιφανειων δεν γραφει στις οδηγιες επαναληψη, γραφει μονον ποσους μηνες και υπο ποιες συνθηκες ειναι σε ισχυ η δραση του φαρμακου.
Σαφη απαντηση αν το ελεκτορ ειναι επαφης η επιφανειων δεν πηρα και απευθυνθηκα στον ιδιο Dr Peter Coutteel.

Ελπιζω να εχω απαντηση
 
Κανενα σκευασμα για χρηση επιφανειων δεν γραφει στις οδηγιες επαναληψη, γραφει μονον ποσους μηνες και υπο ποιες συνθηκες ειναι σε ισχυ η δραση του φαρμακου.
Σαφη απαντηση αν το ελεκτορ ειναι επαφης η επιφανειων δεν πηρα και απευθυνθηκα στον ιδιο Dr Peter Coutteel.
Ελπιζω να εχω απαντηση

Τι πάει να πεί επαφής ή επιφανειών; Δηλαδή όταν ψεκάζουμε επιφάνειες τι προσδοκούμε; Δεν ελπίζουμε να περάσουν απο εκεί οι επισκέπτες και να έλθουν σε επαφή με το φάρμακο; Αυτό δεν κάνει το συγκεκριμένο;
Μάλιστα εδώ έχουμε την ίδια την εταιρεία που το παράγει και έχει την πατέντα για την ονομασία και το φάρμακο που λέει οτι η δράση του φτάνει μέχρι 12 εβδομάδες. Το θέμα έχει εξαντληθεί. Οποιος θέλει να ψαχτεί περισσότερο εύκολα βρίσκει αρκετά νευροπαραλυτικά σκευάσματα στα γεωργικά και κτηνοτροφικά φάρμακα.
 
Τι πάει να πεί επαφής ή επιφανειών; Δηλαδή όταν ψεκάζουμε επιφάνειες τι προσδοκούμε; Δεν ελπίζουμε να περάσουν απο εκεί οι επισκέπτες και να έλθουν σε επαφή με το φάρμακο; Αυτό δεν κάνει το συγκεκριμένο;
Μάλιστα εδώ έχουμε την ίδια την εταιρεία που το παράγει και έχει την πατέντα για την ονομασία και το φάρμακο που λέει οτι η δράση του φτάνει μέχρι 12 εβδομάδες. Τ

Κανει αυτο το συγκεκριμενο Μακη;

Επιφανειων ειναι για βαδιστικα εντομα κλπ οτι παταει εκει μετα την εφαρμογη του φαρμακου πεφτει νεκρο, καποιο απο αυτα δρα και 6 μηνες μετα την εφαρμογη.

Επαφης ειναι αυτα που ερχονται σε επαφη με τα εντομα, τοτε προκαλουν βλαβη.

Δραση12 εβδομαδες πως με μια εφαρμογη ;η με αλλεπάλληλες;
 
Mάλλον δεν διαβάζεις τα μηνύματα Νικο. Αν θέλεις στείλε μου σε μηνυμα το mail σου να σου στείλω το PDF.
 
Μάκη, μπορείς αν θέλεις να μου το στείλεις στο e-mail για να το ανεβάσω στο #87.
 
Ευχαριστω πηρα τις απαντησεις απο το PDF του Μακη, απο την αναγνωση του και με την ελαχιστη εμπειρια ως συνεργαζομενος σε μοναδα παχυνσις (οχι αυγοπαραγωγης) στο μακρυνο παρελθον δικαιουμαι 2-3 αραδες να γραψω για το φαρμακο.
Δικαιουται τα ευσημα και για την χρηση του και την οικολογικη του συνθεση προς τον στοχο που επιδιωκει, που δεν ειναι αλλος απο τις μοναδες αυγοπαραγωγης πρωτιστως και τις ιδιαιτεροτητες τους. Πραγματοποιει εργαστηριακα τις προσδοκιες για μειωση των πληθυσμων σταδιακα της κοκκινης ψειρας σε ποσοστο και ανω του 95% σε εκτροφικη διαρκεια. (Σελιδα 24-25-26).

Οι σκεψεις και ενστασεις μου ηταν στα πλαισια αναζητησης λυσης για εκκολαπτικη διαρκεια.
 
Παραθέτω την δικιά μου εμπειρία με το elector. Το καλοκαίρι του 2017 αντιμετώπισα για πρώτη φορά μεγάλο πρόβλημα με κόκκινη ψείρα στον εκτροφικό μου χώρο, στον οποίο φιλοξενώ επί σειρά ετών περί τα 100 πουλιά. Δοκίμασα πολλά προιόντα που ενδείκνυνται για την αντιμετώπιση αυτών των παρασιτώσεων χωρίς όμως αποτελέσμα. Έτσι αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το ακριβό και παράλληλα άγνωστο για εμένα elector ως τελευταία μου ελπίδα. Ομολογώ πως έμεινα έκπληκτος ως προς την αποτελεσματικότητα του. Η ψείρα σταδιακά εξαφανίστηκε και δεν την ξαναείδα μέχρι και τον Ιούνιο του 2018 όπου άρχισε να εξαπλώνεται και πάλι ταχέως. Στο μεσοδιάστημα αυτό παρήγγειλα το Εlector PSP από Αμερική. Το συγκεκριμένο προιόν όμως παρόλο που προορίζεται και αυτό για την κόκκινη ψείρα, παρά την παρατεταμένη χρήση του, δεν μου έχει δώσει λύση ως τώρα. Το χει χρησιμοποιήσει κανείς; Είναι το ίδιο με το elector του dr. Coutteel;
 
Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι Coutteel λειτουργει ως μεταπωλητης σε οτι αναφορα το Εlector.

Δεν νομιζω απο τι στιγμη που υπαρχει copyright στο brand Elector να μιλαμε για διαφορετικο σκευασμα.

Κατασκευαστρια ειναι η Εlanco

 
Το θέμα είναι ότι για την χρήση του elector που έρχεται στο μπουκάλι των 60 ml , αραιώνονται 5 ml ανά λίτρο, ενώ για το PSP η αναλογία που προτείνει ο κατασκευαστής είναι περίπου 2,5 ml στο λίτρο. Απ' ότι θυμάμαι το elector δεν αναγράφει πάνω στο μπουκάλι τα συστατικά. Η δραστική του ουσία όμως όπως γνωρίζω είναι το spinosad, όπως ακριβώς και στο elector PSP. Στο διά ταύτα λοιπόν. Αρχίζω να πιστεύω πως η ψείρα άρχισε να αποκτά ανοχή στην συγκεκριμένη ουσία άσχετα αν δρα ως παραλυτική! Ερώτηση προς εσένα Γιάννη κυρίως: Χρησιμοποείς ακόμη το elector; Συνεχίζεις να βλέπεις ακόμα ψείρα παρά την χρήση του ή έχεις απαλλαγεί από αυτήν και απλά κάνεις προληπτικούς ψεκασμούς; Προσωπικά αν δεν βρω λύση σύντομα δεν θα προχωρήσω καθόλου σε αναπαραγωγή φέτος. Το θεωρώ μάταιο κόπο. Επειδή τελειώνει το Elector PSP που έχω και το οποίο αγόρασα καθαρά για λόγους οικονομίας θεωρώντας ότι είναι παρεμφερές αν όχι το ίδιο προιόν, αξίζει τον κόπο να ξαναγοράσω ένα ακριβό σκεύασμα το οποίο ενδεχομένως να μην έχει το ανάλογο αποτέλεσμα; Παρακαλώ για τις γνώμες σας. Επισυνάπτω και φωτογραφία από τα συστατικά του προιόντος.
 

Συνημμένα

  • elector2019.webp
    elector2019.webp
    56,1 KB · Προβολές: 13
Εσυ σε τι αναλογια εκανες χρηση;
Θεωρεις οτι ψεκασες με τον ενδεδειγμένο τροπο, γιατι ουσιαστικά μιλαμε για μουλιασμα οχι ενα απλο ψεκασμα.

Ενδιαφερον αυτο που λες, πρωτη φορα "ακουω" παραπονα για το Εlector
 
Back
Top