Διατροφή Grit Minerals Όστρακα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
Επειδή υπάρχει μια παρεξήγηση γενικότερα για τα πρόσθετα που δίνουμε στα πουλιά σε μορφή "άμμου", έβγαλα μια φωτό με τα προϊόντα που χρησιμοποιώ. Ελπίζω να βοηθήσει, ιδιαίτερα τα νέα (στο "άθλημα") παιδιά. Αγνοείστε τις μάρκες, (υπάρχουν σε πολλές) και κρατήστε την ουσία.

grit_minerals_όστρακα_πουλιά.webp
 
Καλά και τα 3 είδη πως τα δίνεις εναλλάξ, τα ανακατεύεις, τα έχεις συνέχεια, ανάλογα την εποχή;
Εγώ στα δικά μου δίνω μια απλή άμμο και τα συμπληρώματα μέσο αυγοτροφής που τη δίνω καθημερίνα.

Φιλικά Νίκος
 
Αυτά πρέπει να είναι σε καθημερινή βάση στην διάθεση του πουλιού. Δεν μπορούν να δίνονται με την αυγοτροφή αφ' ενός μεν διότι
είναι άλλης σύστασης και η αντοχή τους στον χρόνο είναι πολύ μεγαλύτερη απο αυτήν της αυγοτροφής (οικονομία), αφ' ετέρου η παροχή της αυγοτροφής πρέπει να είναι περιορισμένη και σε κάποιες περιόδους του έτους απο ΕΛΑΧΙΣΤΗ έως ΚΑΘΟΛΟΥ.

Αν υπάρχει χώρος και χρόνος, σε διαφορετικές αυγοθήκες είναι ό,τι καλλύτερο. Μ' αυτόν τον τρόπο υπάρχει παρακολούθηση
της προτίμησης του πουλιού ανάλογα με την εποχή και αποκτάει κανείς μια πρόσθετη γνώση για τις ανάγκες του. Αν όχι, μια ανάμηξη 1/1/1 δεν είναι άσχημα.
 
Νομιζω οτι τον τυπο με το καρβουνο δεν τον εχω δει πουθενα, ή εστω δεν το εχω προσεξει.
Απο που τα προμηθευεται κανεις;
 
Κοίταξε φίλε Μάκη τα σκευάσματα που δίνω είναι προφανές είναι για να μπαίνουν και στην αυγοτροφή, τώρα ένα μεγάλο διάστημα του χρόνου τα χρειάζονται «καθημερινά» όσο για τον υπόλοιπο 2-3 μήνες απλός περιορίζω τη χορήγηση τους επιπλέον τους το δίνω δοσομετρημένο και το εννοώ στη κυριολεξία το δοσομετρημένο.

Φιλικά Νίκος
 
εγω εχω παρει και εχω ακουσει μονο αυτην με τα οστρακα και αυτην με το ασβεστιο τη ναλλη με το καρβουνο που μπορουμε να την βρουμε γιατι δεν εχω προσεξει καμια φορα;
 
Νομιζω οτι τον τυπο με το καρβουνο δεν τον εχω δει πουθενα, ή εστω δεν το εχω προσεξει.
Απο που τα προμηθευεται κανεις;

-Λ. Μαραθώνος 5, Γέρακας. Ενα πετ-σοπ, που πάντα μ' ευγένεια
μ' αντιμετώπησε, ακόμα και όταν ζήταγα πολύ "ειδικά" πράγματα.
Αν ο τρόπος, αμέσου αναφοράς δεν είναι ο πρέπον,...
... Το μπαλάκι στον Σταύρο.
 
Κοίταξε φίλε Μάκη τα σκευάσματα που δίνω είναι προφανές είναι για να μπαίνουν και στην αυγοτροφή, τώρα ένα μεγάλο διάστημα του χρόνου τα χρειάζονται «καθημερινά» όσο για τον υπόλοιπο 2-3 μήνες απλός περιορίζω τη χορήγηση τους επιπλέον τους το δίνω δοσομετρημένο και το εννοώ στη κυριολεξία το δοσομετρημένο.

Φιλικά Νίκος

Στο συγκεκρημένο thrend δεν μπορούμε να συζητήσουμε, τα προγράμματα
διατροφής και το σωστό η το λάθος όσον αφορά την παροχή αυγοτροφών
και προσθετων. Η αναφορά μου έγινε με βάση την ερώτηση σου, για τον
τρόπο που τα παρέχουμε στα πουλιά τα σκευάσματα που υπάρχουν στις φωτό.
 
Στο συγκεκρημένο thrend δεν μπορούμε να συζητήσουμε, τα προγράμματα
διατροφής και το σωστό η το λάθος όσον αφορά την παροχή αυγοτροφών
και προσθετων. Η αναφορά μου έγινε με βάση την ερώτηση σου, για τον
τρόπο που τα παρέχουμε στα πουλιά τα σκευάσματα που υπάρχουν στις φωτό.

Φίλε Μάκη θα συμφωνήσω απόλυτα με τα λεγόμενα σου δεν είναι ο χόρος κατάλληλος για ένα τέτοιο θέμα.
Χώρια που είναι και βαρύ και δεν έχω την όρεξη καλοκαιριάτικα.

Φιλικά Νίκος
 
Λοιπον, αποστολη εξετελεσθη: ενα μελος απο εδω μου προμηθευσε κιολας το καρβουνο! Ταχυτατη ανταποκριση - αυτο θα πει PB (εν μεσω γλυκων και καφεδων!)
Θελω να το ευχαριστησω δημοσιως που μου το εκανε και δωρο:love
Ονομα δεν λεω γιατι... Ντρεπεται

Αυριο θα το βαλω ξεχωριστα σε αυγοθηκη και θα σας πω εντυπωσεις!
 
Επειδη διαβασα παραπανω οτι μια καλη αναλογια ειναι 1/1/1, εγω εβαλα 1/3καρβουνο / 1/3οστρακα (ασβεστιο σκονη δεν εχω). Τα εβαλα σε μια αυγοθηκη και τα ανακατεψα.
Προς το παρον φοβουνται και δεν πανε προς εκεινο το μερος του κλουβιου (μαλλον επειδη βλεπουν κατι καινουριο και μαυρο!). Αλλα θα το συνηθισουν σιγα σιγα πιστευω.
 
Θα ήθελα να ρωτήσω όσους χρησιμοποιούν το κάρβουνο, αν έχουν διαπιστώσει χρωματισμό των κενώσεων στα πουλιά τους.😕
 
Επειδη διαβασα παραπανω οτι μια καλη αναλογια ειναι 1/1/1, εγω εβαλα 1/3καρβουνο / 1/3οστρακα (ασβεστιο σκονη δεν εχω). Τα εβαλα σε μια αυγοθηκη και τα ανακατεψα.
Προς το παρον φοβουνται και δεν πανε προς εκεινο το μερος του κλουβιου (μαλλον επειδη βλεπουν κατι καινουριο και μαυρο!). Αλλα θα το συνηθισουν σιγα σιγα πιστευω.
Μπορεις να ''ξυσεις'' λιγο σουπιοκοκκαλο στο ιδιο μιγμα.
 
Θα ήθελα να ρωτήσω όσους χρησιμοποιούν το κάρβουνο, αν έχουν διαπιστώσει χρωματισμό των κενώσεων στα πουλιά τους.😕

Εγώ που χρησιμοποιώ το κάρβουνο δεν έχω προσέξει κάποιον χρωματισμό.
Βέβαια το κάρβουνο συνήθως το τρώνε όταν έχουν εντερικές διαταράξεις και τον υπόλοιπο καιρό τους περνάει σχεδόν αδιάφορο.
Για αυτό το λόγο ίσως κάποιοι που το δοκιμάζετε για πρώτη φορά νομίζετε ότι δεν το τρώνε.

Επίσης το συγκεκριμένο προιόν δεν είναι μόνο κάρβουνο αλλά είναι grit όπου περιέχει και κάρβουνο. Δηλαδή μπορούμε να το χρησιμοποιούμε όλο το καιρό και να αφήνουμε τα πουλιά μας να διαλέγουν τι θέλουν ανάλογα με τις ανάγκες τους.
 
Ολα οκ, αρχισαν να το τρωνε επιτελους! Το ραμφος τους απο ροζ εχει γινει μαυρο😛
 
Προσέφερα και εγώ στα πουλάκια μου δοκιμαστικά κάρβουνο και μετά από χρήση 5 ημερών κατέληξα στα εξής συμπεράσματα : Από τα 7 καναρίνια μου και τα 7 το δοκίμασαν. Η θηλυκιά από την πρώτη κιόλας ημέρα, τα δε 6 αρσενικά ήταν πιο επιφυλακτικά και δοκίμασαν μετά την τρίτη μέρα αφού πηγαινοέρχονταν αρκετές φορές στην ταΐστρα χωρίς να τσιμπολογήσουν. Δεν παρατήρησα χρωματισμό των κενώσεων τους.

Τα δυο καρδερινοκάναρα ούτε που πλησίασαν 🙄
 
To karbouno meza sto mix apo ixnostixia ( Amo, Soupiokokalo, Grit, Oryktika ) den prepei na einai pano apo 3-5 %. Simenei ana kilo baloume 50 gramaria.

To karbouno trabai tin ygrasia apo to soma tou pouliou. Simenei to pouli prepei na pini pio poli. Kai panta parxei i periptosei na pathenei afydatosi.

An exei diaria den to blepoume giati to karbouno "stegnoni" tis kotsilies. Etsi bori na einai arostos to pouli xoris na katalanbenoume emeis.

I trofi pou troi to pouli mexri ftanei sto stomaxi tou ginete "crema" apo afti tin krema trabai to karbouno, otan dinoume yperboliko, tis threptikes ousies. Simenei to pouli troi kanonika ala ginete pio adinato. ( Kanei Karina )
 
Δηλαδή Αλέξανδρε, δεν είναι σωστή η αναλογία 1/3;

Με απλές πράξεις το 1/3 μου κάνει για 33%🙄

Δεν πρέπει να το προσφέρουμε σε καθημερινή βάση;

Δίνουμε το κάρβουνο σε συγκεκριμένες φάσεις της ζωής του πουλιού; Πχ πτερόρροια, αναπαραγωγική φάση κτλ;
 
Ξέρει κανένας γιατί πρέπει τα πουλιά να τρώνε κάρβουνο; Έτσι που το ακούω νομίζω πως θα βγάλουν καρκίνο τα καημένα. Είναι κάτι άλλο, αλλά το ονομάζετε "κάρβουνο";
Εμένα το ένα καναρίνι μου τρώει καθημερινά πολύ γκριτ. Υπάρχει κανένα πρόβλημα;

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ !
 
Back
Top