Γενικά Hemo το λοβάκι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panOz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panOz

PB New Member
Εγγραφή
17 Σεπ 2017
Μηνύματα
34
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα στη παρέα!

πριν 2 βδομάδες έγινα κάτοχος ενός υπέροχου peach faced που μου χει πάρει το μυαλό 😛

O μικρός Hemo λοιπόν αγοράστηκε από εκτροφέα. Φέρει δαχτυλιδάκι και όπως μου είπε η εκτροφέας γεννήθηκε 13 Αυγούστου. Ότι είναι μικρό είναι σίγουρο μιας και το πάνω μέρος τους ράμφους του είναι μαύρο.

Την πρώτη Μέρα ήταν αρκετά επιφυλακτικός αλλα η πρόοδος του καθημερινά είναι τεράστια. Ασχολούμε μαζι του από τις 6 κάθε μέρα που γυρνάω σπίτι μέχρι τις 9+ που τον παίρνει ο ύπνος πλέον στη κουκούλα της μπλούζας μου :)

Πλέον ο μικρός κάθεται άνετος πανω μου, τον χαιδεύω, τρώει από το χέρι και στα πρώτα του φτερουγίσματα γυρνάει στον ώμο μου. kai γενικά μέρα με τη μέρα ξεθαρεύει περισσότερο :)

από τροφές του έχω μια μίξη σπόρων της Deli Nature, πελετάκια Psittacus και φυσικά το αγαπημένο του κεχρί. Α! ξεχασα μια αυγοτροφή "nature line" της κλουβοτεχνικής που δεν θα έλεγα οτι τον συγκινει. Επισης εχω πρασπαθήσει να του δλωσω μπανάνα, μηλαράκι μρόκολο αλλα δεν έδειξε κανένα ενδιαφέρον. Τα μόνα πράσινα που τσιμπολογάει δοκιμαστικά είναι φρέσκια ρίγανη, θυμάρι και βασιλικό. Toθ έχω πάρει και μίξη σπόρων της Versele Laga για τη ράτσα του αλλα δεν το εχω ανοίξει ακόμα :)

αυτά με τα λόγια, ώρα για μερικές φώτο!

NXZGMod.jpg

n97h7yl.jpg

SubLZRl.jpg


μερικες απο το playground

swlnfXb.jpg

58rUCqM.jpg

H35Dtt9.jpg


είναι και χαδιάρης 😛

YQ4bk23.jpg

IxPjFSg.jpg

jQ9AnfA.jpg

vKIBYZv.jpg


μετά απο μπανάκι :)

ZZuewCd.jpg

QcM5ZOq.jpg

lqse1T5.jpg


στην αγαπημένη του θέση 😛

qhPuCw4.jpg

c751MXr.jpg

vEDDWql.jpg


και το κλουβάκι του.. Το δεύτερο που του παίρνω σε 2 εβδομάδες μια και το πρώτο μάλλον ήταν μικρό :)

zdnoZ4J.jpg

uWtDJxa.jpg


αυτά για τώρα :)
κάθε γνώμη, συμβουλή, άποψη δεκτή
 
Κορυφή ο Hemo. Για τα λαχανικά και γενικά ότι δεν τρώει ένας κάλος τρόπος να αλλάξει άποψη για τις γεύσεις είναι η ζήλια. Αν σε δει να τρως ή να κάνεις ότι τρως κάτι, τότε είναι απλά θέμα χρόνου να το φάει.

Αυτό με την κουκούλα παλεύω κι εγώ να το μάθω εδώ και μέρες στην Λινκ μου αλλά ακόμη δεν έχω επιτυχία.
 
Να χαίρεσαι τον :Dπεντανόστιμο Hemo σου!
tinypic-no-longer-available.jpg
Η αγάπη και η φροντίδα φαίνεται (από τις φωτογραφίες) και σίγουρα ο μικρός περνάει όμορφα μαζί σου!👍
 
Κορυφή ο Hemo. Για τα λαχανικά και γενικά ότι δεν τρώει ένας κάλος τρόπος να αλλάξει άποψη για τις γεύσεις είναι η ζήλια. Αν σε δει να τρως ή να κάνεις ότι τρως κάτι, τότε είναι απλά θέμα χρόνου να το φάει.
Αυτό με την κουκούλα παλεύω κι εγώ να το μάθω εδώ και μέρες στην Λινκ μου αλλά ακόμη δεν έχω επιτυχία.

κι αυτό το έχω δοκιμασει! Μεχρι και μπρόκολο έβαλα στο στομα μου για χάρη του! 😀
Αυτό με τη κουκούλα το έκανε συνήθεια μόνος του :) το ωραίο είναι οτι καμια φορά όταν είναι μεσα τσουρτσουρίζει! βγαίνει να κόψει κίνηση και ξανα μέσα 😛

Ειναι υπεροχο Πανο! Και πολυ μικρουλι! Προσεχε μην τον κουραζεις παρα πολυ οταν τον εχεις εξω!
Να σου ζησει!

Το έχω σκεφτεί μη κουράζεται λόγω ηλικίας αλλα δεν μου δείχνει να πέφτουν οι μπαταρίες του ποτέ :)

Άρχοντα τον έχεις. Να τον χαίρεσαι,

σ ευχαριστώ πολύ!

πανεμορφο το κουκλακι σου.

thank u!

Να χαίρεσαι τον :Dπεντανόστιμο Hemo σου!
tinypic-no-longer-available.jpg
Η αγάπη και η φροντίδα φαίνεται (από τις φωτογραφίες) και σίγουρα ο μικρός περνάει όμορφα μαζί σου!👍

να σαι καλά Σίσσυ :) έχω διαβάσει αρκετά posts σου και με βοήθησαν πολύ
 
ξέχασα να πώ οτι του έχω παραγγείλει ήδη και περιμένω απο αμερική ένα mini aviator harness.
τώρα που είναι μικρούλης να το συνηθίσει για να κάνουμε και τις βόλτες μας :)
είμαι αρκετα εσιόδοξος μιας και δείχνει εμπιστοσύνη στα χέρια μου
 
Και τώρα που βρηκα ώρα μερικες παρατηρήσεις (ας με διορθώσουν και τα παιδια αν κανω λαθος)
Βγαλτου το στικάκι με τα μέλια, τις ζάχαρες και δεν ξερω τι (αυτό που φαίνεται δίπλα του στην 2η φωτο). Δε του προσφέρει τίποτα, αντίθετα κιολας. Βαλτου φρουτάκια, λαχανικά, κάτι άλλο να συνηθίσει.
Θα έβγαζα τις μεταλικες ταϊστρες - ποτίστρες καθως και μπορει να σκουριασουν, και καποιες προκαλουν ελαφρες τοξικώσεις.
Προσπάθησε να μην τον χαϊδεύεις στο σωματάκι, φτερα κτλ, αλλά στο κεφαλάκι

Πρόσεξα έχεις παρει μερικα απ' τα "βιδωτά" κλαρια για το κλουβι. ΣΥΝΕΧΗΣ ΕΛΕΓΧΟΣ σκουριαζουν με το παραμικρο και η σκουρια ειναι θανατηφόρα για τα πουλακια μας. Αρεσουν πολυ και στον δικο μου αλλα οι βιδες τους 9 στις 10 φορες οχι απλα δεν ειναι ανοξείδωτες αλλά έχουν αρχίσει να σκουριαζουν απ' το πετ σοπ κιολας. Τραγική η κατασταση στα πετ σοπ να παρατηρησω σε ενα "οφ τοπικ" σχολιο.

κατα τα άλλα...
Εχεις ένα πανέμορφο, γλυκύτατο πουλάκι, εναν μελλοντικό σταρ :D
 
πανέμορφος ο μικρούλης σου! Να τον χαίρεσαι!
Μου αρέσει πάρα πολύ το πάρκο του!
όπως σου είπε και ο Διονύσης, μάθε τον στα χορταρικά-φρούτα-λαχανικά και βγάλε του το στικάκι που μόνο πάχος θα του προσθέσει (κακομάθαινα τον ναμνακο μου με τέτοια στικάκια και τον έκανα τετράπαχο )
 
Να σου ζησει! Κουκλι ειναι!

σ ευχαριστώ Ζαχαρία!

Και τώρα που βρηκα ώρα μερικες παρατηρήσεις (ας με διορθώσουν και τα παιδια αν κανω λαθος)
Βγαλτου το στικάκι με τα μέλια, τις ζάχαρες και δεν ξερω τι (αυτό που φαίνεται δίπλα του στην 2η φωτο). Δε του προσφέρει τίποτα, αντίθετα κιολας. Βαλτου φρουτάκια, λαχανικά, κάτι άλλο να συνηθίσει.
Θα έβγαζα τις μεταλικες ταϊστρες - ποτίστρες καθως και μπορει να σκουριασουν, και καποιες προκαλουν ελαφρες τοξικώσεις.
Προσπάθησε να μην τον χαϊδεύεις στο σωματάκι, φτερα κτλ, αλλά στο κεφαλάκι

Πρόσεξα έχεις παρει μερικα απ' τα "βιδωτά" κλαρια για το κλουβι. ΣΥΝΕΧΗΣ ΕΛΕΓΧΟΣ σκουριαζουν με το παραμικρο και η σκουρια ειναι θανατηφόρα για τα πουλακια μας. Αρεσουν πολυ και στον δικο μου αλλα οι βιδες τους 9 στις 10 φορες οχι απλα δεν ειναι ανοξείδωτες αλλά έχουν αρχίσει να σκουριαζουν απ' το πετ σοπ κιολας. Τραγική η κατασταση στα πετ σοπ να παρατηρησω σε ενα "οφ τοπικ" σχολιο.

κατα τα άλλα...
Εχεις ένα πανέμορφο, γλυκύτατο πουλάκι, εναν μελλοντικό σταρ :D

Διονύση ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου :) Για το στικάκι δεν το ήξερα και αφού είναι έτσι αφαιρείται.
τα βιδωτά κλαρια είναι στη άψογη κατασταση προς στιγμή και θα τα έχω στον νού μου. Το μπολάκι του το πήρα για ανοξείδωτο.. λές να το βγάλω ή να δω καποια στιγμή αν εμφανίσει κάτι; Εχω δει σε πολλους παπαγαλους να τα χρησιμοποιούν και θεωρητικά του πήρα "επώνυμο".

Απο χθές τον κατάφερα να δοκιμάσει μήλο και αχλάδι για πρώτη φορα. Απο τα υπόλοιπα φρεσκια ρίγανη, θυμάρι και βασιλικό παραγωγής μου 😛

σώμα και φτερά γιατι δεν κάνει να τον χαιδεύω; βασικα του το κάνω και για προετοιμασία να δεχτεί το harness που του εχω παραγγείλει

πανέμορφος ο μικρούλης σου! Να τον χαίρεσαι!
Μου αρέσει πάρα πολύ το πάρκο του!
όπως σου είπε και ο Διονύσης, μάθε τον στα χορταρικά-φρούτα-λαχανικά και βγάλε του το στικάκι που μόνο πάχος θα του προσθέσει (κακομάθαινα τον ναμνακο μου με τέτοια στικάκια και τον έκανα τετράπαχο )

το πάρκο του δεν το εχει τιμήσει ακόμα ☹ εχει άλλα να κάνει όταν είναι εκτος! 😀
μέρος του πάρκου έχει μπει σαν παιχνίδι στο κλουβί του 😉
 
Διονύση ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου :) Για το στικάκι δεν το ήξερα και αφού είναι έτσι αφαιρείται.
τα βιδωτά κλαρια είναι στη άψογη κατασταση προς στιγμή και θα τα έχω στον νού μου. Το μπολάκι του το πήρα για ανοξείδωτο.. λές να το βγάλω ή να δω καποια στιγμή αν εμφανίσει κάτι; Εχω δει σε πολλους παπαγαλους να τα χρησιμοποιούν και θεωρητικά του πήρα "επώνυμο".

Απο χθές τον κατάφερα να δοκιμάσει μήλο και αχλάδι για πρώτη φορα. Απο τα υπόλοιπα φρεσκια ρίγανη, θυμάρι και βασιλικό παραγωγής μου 😛

σώμα και φτερά γιατι δεν κάνει να τον χαιδεύω; βασικα του το κάνω και για προετοιμασία να δεχτεί το harness που του εχω παραγγείλει
Φιλε μου το μπολακι να το παρατηρεις φυσικα, και να παρατηρεις αν του αρέσει να το "δαγκώνει" συνέχεια. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε ελαφρές τοξικώσεις από μέταλλα. Αν απλα πίνει νεράκι και δεν ασχολείται παραπάνω, είσαι οκ οσο δεν εχει σκουρια. Εγω κατάλαβα οτι "κατι ετρεχε" με τον δικό μου οταν πήγαινε συνέχεια και "μασουλαγε" κάθε τι μεταλλικο στο κλουβι του. Ετσι του τα αφαιρεσα ολα, απο ταϊστρες και ποτίστρες ως κρεμαστάρια παιγνιδιών.
Αφου τον καταφερες να φαει και το μηλο και το αχλαδι ειναι σουπερ, θα μαθει και τα υπολοιπα.Φυσικα θα επιλεξει αναλογα με τις γευστικες του προτιμησεις.Αυτα τα δυο ο δικος μου ουτε να τα δει 😛
Ρίγανη και θυμαρι ειναι τέλεια, του κανουν πολυ καλό, οπως και ο βασιλικος αφου ειναι δικος σου και δε θα εχει τιποτα ραντισματα επανω.
Στο σωμα και στα φτερα τον αναστατωνει καπως σεξουαλικα όπως μου είχε πει η γιατρος κάποτε. Φυσικα ειναι μικρος ακόμα απλα να μην γινει μόνιμη συνήθεια. Δε λεω απαραίτητα ότι θα ειναι κακό αλλά ίσως μπερδέψει καπως το πουλάκι :)
 
, σώμα και φτερά γιατι δεν κάνει να τον χαιδεύω; βασικα του το κάνω και για προετοιμασία να δεχτεί το harness που του εχω παραγγείλει...
Τα χάδια στους παπαγάλους μας πρέπει να περιορίζονται μόνο στο κεφάλι-λαιμό, για να μην ξυπνάμε τα σεξουαλικά τους ένστικτα... Διάβασε αυτό
Οι ερωτογενείς ζώνες στους παπαγάλους
 
περνάει ο καιρός και μεγαλώνουμε!

όπως βλέπετε το ραμφάκι μας ξεμαυρισε σχεδόν και τα πρώτα κόκκινα πούπουλα στο μέτωπο πολλαπλασιάζονται με γρήγορο ρυθμό!

μετα απο σχεδόν 2 μήνες αναμονή μάλιστα μας ήρθε και το harness μας απο την μακρινή (λόγω ΕΛΤΑ) Αμερική..

αφου λοιπόν για λίγες μερες κάναμε πορσπάθειες ήρθε η ώρα να το φορέσουμε και να βγούμε την πρώτη μας βόλτα στο μπαλκόνι!

yNSOApa.webp WZ3egU4.webp KkNkBSE.webp 2kRrwnH.webp 2dKNau0.webp 1eL0xXO.webp
 
Back
Top