Γενικά IQ πτηνων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vaggos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vaggos

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2008
Μηνύματα
77
Πόλη
Κρήτη
τι εξυπναδα εχουν τα πτηνα μας...😕

δεν ξερω αλλα μερικες φορες που καθομαι και παρακουλουθω ενα μουλο που εχω, με αφηνει αφωνο... Ειναι μερικες φορες οταν δεν μπορει να σπασει καποιο σπορο, τον αφηνει μεσα στην ποτιστρα για λιγη ωρα και μετα πηγενει και τον τρωει, δεν το εχω ξανα δει ποτε σε αλλο πουλι μου...🙄
 
Τα περισσότερα πουλιά μουλιάζουν σπόρια στις ποτίστρες (όπου τους επιτρέπεται) για πιο εύκολη κατανάλωση.
 
Τα περισσότερα πουλιά μουλιάζουν σπόρια στις ποτίστρες (όπου τους επιτρέπεται) για πιο εύκολη κατανάλωση.

και αναρωτιομουν γιατι το καναν τα δικα μου... Εμενα παντως μερικα τα αφηνουν εκει...
 
Τα καναρινια που ειχαμε δεν ειχα παρατηρησει να το κανουν... αν και μου κινησες την περιεργεια τωρα και προσπαθω να θυμηθω καλα αλλα ματαια...
Οι παπαγαλοι μου το κανανε καποιες φορες ολοι εκτος απο τα Budgies που ειχα. Κυριως η ροζελα που εκανε το νερο της σουπα ολη μερα. Επρεπε να της το αλλαζω 3 φορες την ημερα σιγουρα. 🙄
 
τι εξυπναδα εχουν τα πτηνα μας...😕

δεν ξερω αλλα μερικες φορες που καθομαι και παρακουλουθω ενα μουλο που εχω, με αφηνει αφωνο... Ειναι μερικες φορες οταν δεν μπορει να σπασει καποιο σπορο, τον αφηνει μεσα στην ποτιστρα για λιγη ωρα και μετα πηγενει και τον τρωει, δεν το εχω ξανα δει ποτε σε αλλο πουλι μου...🙄

-Δεν έχω να σου απαντήσω κάτι διαφορετικό, απλά ήθελα να σου πω, οτι η παρατήρηση και η αναφορά σε τέτοιες λεπτομέρειες(που για πολλούς απο 'μας αποτελούν κοινές, καθημερινές, αυτονόητες, ενέργειες των πουλιών) είναι αυτό που κάνει τον σημερινό χομπίστα αυριανό εκτροφέα με Ε κεφαλαίο. Μπράβο! συνέχισε να παρακολουθείς τα πουλάκια σου και κάθε μέρα θα βρήσκεις καινούργια πράγματα που θα σε κάνουν να τα θαυμάσεις και να τ' αγαπήσεις περισσότερο.
 
Back
Top