Γενικά Koτσυφάκι στην αυλή μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toliasp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
δεν ξερω τι βρικεσ στο google εγω παντοσ εχω μεγαλωση πανω απο 50 κοτσιφια και αφτι τι στιγμη εχω 6 που εινε περιπου 1 μηνα και ποτε δεν ιδα κιτρινο στο ραμφοσ αν δεν πιασουν περιπου 5-6 μηνων.
 
εσυ εισαι γνωστης και για να το λες κατι θα ξερεις απλα μηπως λεμε αλλο εγω και αλλο εσυ 😉
 
μπορεισ να μου εξιγισεισ τι θελεισ να πεισ μιποσ καταλαβουμε και οι δυο.
 
οκ καταλαβα τι ενοιησ αλλα αφτο το κιτρινο εινε κρεασ που μαζεθετε και φευγει.στιν αλλι φοτο τοθ φιλο μασ εχει το κιτρινο πανο στιν μιτη απο μπροστα μεχρι τιν μεσι σε ανοιχτι αποχροσι οποσ του θυλικου.
 
οκ αρα μπερδευτικαμε τσαμπα δεν πειραζει αλλα απο απορεια αυτο το κρεας σε τι ηλικια φευγει;
 
Δεν ξερω αλλα μιλατε για διαφορετικο πραγμα. Σχεδον ολα τα εντομοφαγα εχουν αυτο το κιτρινο στο σημειο που εχεις σε κυκλο αλλα μαλλον ο αλλος φιλος εννοει επανω στην μυτη. Οντως ο κοτσυφας φαινεται για θυληκος απο το φτερωμα του για μια πιο συγουρη απαντηση πρεπει να βγει μια φωτο απο το στηθος του πουλιου. Μην ξεχνατε και κατι αλλο ο κοτσυφας απο φεβρουαριο ξεκιναει φωλιες στη φυση.Vamian τι εννοεις εχεις μεγαλωσει πανω απο 50 κοτσυφια; Τα εκτρεφεις η τα πιανεις; Αν τα εκτρεφεις καλο θα ηταν να μας πεις κατι για την αναπαραγωγη τιυς στην αιχμαλωσια και πολυ ευχαριστως να παρω ενα ζευγαρι!
 
η φοτο που εστιλεσ διχνει ενα πουλι γυρο στισ 2-3 βδομαδεσ. σε καμια βδομαδα ακομα αφτο δεν ιπαρχει.
 
οχι δεν τα εκτεφο τα περνο μικρα απο τιν φολια πριν ακομα πεταξουν και τα μεγαλονο εγο με *****
 
φιλε αυτο που κανεις δεν ειναι καθολου σωστο που περνεις τα μωρα απο τις φωλιες γιατι δεν προσπαθεις να κανεις ζευγαρια και να βγαλεις μικρα δικα σου ελεος κανεις κακο στην φυση με αυτο που κανεις. Επεισης διαβασε και αυτο λιγο https://community.petbirds.gr/threads/Κανόνες-λειτουργίας-των-Φόρουμ-των-Ιθαγενών-Πουλιών.18655/
 
φιλε μου τι κακο να κανο στι φυση με αφτο.1 πουλι περνο απο τα 3-4 που εχει η φολια. ασε που εδω εινε χιλιαδεσ αφτα τα πουλια.σε ενα χωραφι που εχω με καμια 100 πορτοκαλιεσ οι 70 εχουν φολια απανο τουσ.
 
δεν ξερω τι λες αλλα εσυ ποσο σωστο βλεπεις να περνεις το μωρο απο την μανα του και να το μεγαλωνεις εσυ σου φαινετε καλο;αυτα απο εμενα να δουμε τι θα σου πουν τα αλλα μελοι του σιτε και αν συμφωνουν με αυτο που κανεις.
 
Ας παμε όλοι μαζι σε ενα μαιευτήριο, ας πάρουμε απο 2-3 μικρά και ας τα μεγαλώσουμε, δεν κάνουμε κάτι κακό, τα μικρά θα ζήσουν... αλλά θα λείψουν απο την οικογένεια τους. (υπάρχει άραγε κάποια όνομασία για αυτή την πράξη; να δεις πως λέγετε... Πως λέγετε...)
 
σιγα μιν σιγγρινοθμε το ενα με το αλλο αφτα ετσι και αλιοσ σε μια βδομαδα τα πουλια δεν τα κσαναβλεπουνε οι γονεισ τουσ.
 
Οχι δεν συγκρίνοντε κλοπή ειναι το ένα κλοπή και το άλλο. Καλό σου βράδυ...
 
{οχι δεν τα εκτεφο τα περνο μικρα απο τιν φολια πριν ακομα πεταξουν και τα μεγαλονο εγο με *****}
{φιλε μου τι κακο να κανο στι φυση με αφτο.1 πουλι περνο απο τα 3-4 που εχει η φολια. ασε που εδω εινε χιλιαδεσ αφτα τα πουλια.σε ενα χωραφι που εχω με καμια 100 πορτοκαλιεσ οι 70 εχουν φολια απανο τουσ.}
... Πες μου..σε παρακαλω που ειναι η μαγκια σε αυτο που κανεις; Το να αποσπας πουλια απο την φωλια και να το παιζεις "ειδικος" ; Το ευκολο ειναι...
Ποιος σε εθεσε.. Ειδικο επι του ελεγχου της παρατηρησης.. Της αναπαραγωγης και της εξαπλωσης των κοτσυφιων; Ωραια σε 100 πορτοκαλιες εχουμε 70 φωλιες... (μμμ καλη φαση να τα ρημαξουμε)... Να επισημανω απλως οτι σε αλλες περιοχες δεν υπαρχουν κοτσυφια πια...
Το...'' τι να πω οπως νομιζετε'' ειναι σαν να μου λες...
-''Βρε δεν τον κοβεις τον λαιμο σου.. Εγω ετσι νομιζω ετσι πραττω''...
Νιωθεις ομορφα οταν ενα πουλακι που γεννηθηκε ελευθερο... Και υπο αλλες συνθηκες.. Θα μεγαλωνε και θα ζουσε ελευθερα.. Του στερεις αυτο δικαιωμα;
Το χαιρεσε να το βλεπεις στο κλουβι;
''Φτιαχνεσαι'' λεγοντας οτι εχεις κοτσυφια;
Δεν μπορω να ''μπω'' στην νοοτροπια σου.. Και στον συλλογισμο σου. Το μονο σιγουρο ειναι οτι και τα αλλα πουλια που διαθετεις ειναι... (καρδερινες ειδα)... αποκτημενες με τον ιδιο τροπο.Φανταζομαι πως εισαι νεος ανθρωπος... Και ειλικρινα λυπαμαι... Που υπαρχει αυτη η νοοτροπια.
Προσωπικα θεωρω πως δεν εχεις θεση εδω ... (ισως ετσι βεβαια να μεινεις στα "σκοταδια" την νοοτροπιας σου), αλλα ειμαι σιγουρη πως εκανες ενα τσεκ πριν... Και οτι εγραψες ηταν εν πληρη γνωση και συναισθηση.
 
γιατι ρε φιλε τισ καρδερινεσ που εχεισ εσι ποθ τισ βρικεσ . Αν το παρεισ ετσι εσι γιατι τια εχεισ στο κλουβι; Πλακα μοθ κανεισ
 
Back
Top