Γενικά Koτσυφάκι στην αυλή μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toliasp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
γρηγορη επειδη αυτο το φορουμ εχει κανονες απλα, δεν λεγεται:). Εισαι σιγουρος ομως οτι ολα τα μελη του φορουμ που εκτρεφουν και το λενε αγριοπουλια ειναι εκτροφης;και αντε ειναι. Οι γονεις τους ηταν και κεινοι;υπαρχει κανενας επισημος φορεας -συλλογος στην ελλαδα που να λεει οτι τα ταδε αγριοπουλια ειναι απο γονεις γεννημενους σε κλουβια.υπαρχουν τοσα πολλα εισαγωμενα λουγαρα, φανετα, κοκκινολαιμηδες, καλογαιροι, σκαρθρακια και δεν ξερω τι αλλο εκτρεφουμε; Γιατι μονο τα εισαγωγης ή αυτα που γεννηθηκαν απο εισαγωγης ειναι νομιμα. Εδω δεν επιτρεπεται η αιχμαλωσια σε ντοπια αγρια. Περα απο τις καρδερινες που εχει γινει μαζικη εισαγωγη εκτρεφομενων και μη και στη συνεχεια εκτροφη τους εδω (πολλες φορες και απο ανθρωπους που τις υπεραγαπανε) ολα τα αλλα εγω τα ακουω βερεσε. Ακομη και στις καρδερινες οταν ζητας και δινεις και αρκετα λεφτα μαλιστα για εκτροφης χωρις να το θες οδηγεις καποιους στις φωλιες για νεοσσους και.. Δακτυλιδωμα δυστυχως.

για να γυρισουμε στο θεμα :τροφη καταλληλη (μαινοτροφη, συκα κλπ αντε και κανενας σκωληκας που κανει στο παρτερι βολτα) και με τις πρωτες ενδειξεις ζωηραδας και κινητικοτητας απελευθερωση
 
μου αρεσει να τα εχω στο κλουβι γιαυτο τα εχω οποσ εχετε και εσεισ τα πουλια στο κλουβι. στο τελοσ κραταω 2-3 και τα αλλα τα δινο σε οπιον θελει. Ουτε τα πουλαω αλλα ουτε και αγοραζω πουλια. μια ζωη αφτο γινοτανε και αυτο γινετε. εσεισ θα τα αλαξετε τορα;
 
φιλαρακο την ωρα που εγραφα τα παραπανω εγραψες και αλλα. Οτι εγραψα σε καμμια περιπτωση δεν ειναι δικαιολογηση της αφεντιας σου, εισαι απαραδεκτος και αλλαξε αποψεις αν θελεις να μεινεις εδω.λαθη ολοι κανουμε αρκει να μετανοιωνουμε γιααυτα
 
... Ολα τα αλλα εγω τα ακουω βερεσε. Ακομη και στις καρδερινες οταν ζητας και δινεις και αρκετα λεφτα μαλιστα για εκτροφης χωρις να το θες οδηγεις καποιους στις φωλιες για νεοσσους και.. Δακτυλιδωμα δυστυχως.

...

καλα το ειπες...καποιους :)
αλλα αυτοι δεν οδηγουνται...παρα μονο απ τον εαυτο τους!🙄
ευτυχως δεν ειναι ολοι ετσι...
 
@jk21, @vamian, Έχουμε ξεφύγει πλέον απο το θέμα, παρακαλώ να πέσουν οι τόνοι και καλό θα ήταν η κουβέντα να συνεχιστεί αλλού.
Φιλικά
 
αν το σκεφτειτε καλα εσεισ ιστε οι λαθοσ που οτι κανετε το κανετε για το εμποριο εμεισ εδο το κανουμε για το κεφι μασ και ουτε για λεφτα ουτε να βλαπσουμε κανενα.
 
γιατι ρε φιλε τισ καρδερινεσ που εχεισ εσι ποθ τισ βρικεσ . Αν το παρεισ ετσι εσι γιατι τια εχεισ στο κλουβι; Πλακα μοθ κανεισ
Φιλεναδα!(εσυ το ξεκινησες)... Οσοι εχουν καρδερινες δεν σημαινει οτι τις εκλεψαν-αποσπασαν απο τις φωλιες τους και απο το φυσικο τους περιβαλλον. Ξερεις υπαρχουν και αλλοι τροποι... (δες αναπαραγωγη..)
Το οτι δεν πουλας και δεν αγοραζεις, δεν μου λεει κατι.Χαριζω και μου χαριζουν.. Αλλα ποτε και σε καμια περιπτωση δεν κλεβω.
jk21, αλλη φορα.
Α και επειδη τα ποστ πεφτουν βροχη... Ποιος σου ειπε οτι εδω ειναι σαιτ εμπορων; Χομπιστες ειμαστε, αλλα λατρευουμε να κανουμε αναπαραγωγη.. Και οχι βουτες... Και αρπαχτες!
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
παιδια καλυτερα να σταματησουμε εδω... Το θεμα εχει ξεφυγει προ πολλου.
υπαρχει και μια σχετικη παροιμια:
τον αραπη κι αν τον πλενεις, το σαπουνι σου χαλας!
 
οταν λεω δεν λεγεται γρηγορη εννοω οτι αν ειπωθει (απο εμενα τουλαχιστον )θα παραβιαστουν οι κανονες του φορουμ.:)θα εκτραπω😡δεν δινω σε καμμια περιπτωση δικιο στο φιλο και στο αμεσως προηγουμενο ποστ του γραφω τι πρεπει ναγινει για να μεινει εδω. Αν θελει φυσικα.

λες οτι ξερεις τι εχεις εσυ σπιτι σου γρηγορη. Ουτε εγω ξερω που τα βρηκε τα πουλια καθενας αλλα δεν βλεπω και να μπαινουν στον κοπο (αληθεια ή ψεματα) να το αναφερουν. Και αν δεν το επισημανω, δεν ξερω εσυ, αλλα εγω θα νοιωθω οτι κρυβομαι πισω απο το δακτυλο μου.
 
[αν το σκεφτειτε καλα εσεισ ιστε οι λαθοσ που οτι κανετε το κανετε για το εμποριο]
ποιο εμποριο... Τι λες... Εδω κανενας δεν κανει εμποριο... Ολοι χαριζουν οι ανταλλασουν... Διαφωνω απολιτως με την λογικη σου... Θα σε παρακαλουσα να μην περνεις τα πουλια απο τις φωλιες τους! Αν εσενα ερχοταν ενας και σου επερνε το μωρο σου απο την κουνια για να κανει το κεφι του οπως λες και αμα του ρθει να το χαρισει μετα πως θα σου φαινοταν... Δηλαδη αν ειναι δυνατον...
 
οχι δεν τα εκτεφο τα περνο μικρα απο τιν φολια πριν ακομα πεταξουν
https://community.petbirds.gr/threads/%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%A6%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BC-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%99%CE%B8%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CE%A0%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CF%8E%CE%BD.18655/
όποιο μέλος αιχμαλωτίζει πουλιά με οποιοδήποτε τρόπο και δηλώσει δημόσια ότι το κάνει, αγνοώντας και προκαλώντας την ισχύουσα νομοθεσία αλλά και τους κανόνες του PetBirds, θα θεωρείται ανεπιθύμητο και θα του απαγορεύεται η πρόσβαση σε αυτό το χώρο
 
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ... ΕΛΕΟΣ ΑΦΥΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ 2 ΣΕΛΙΔΕΣ .. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 5.. ΑΛΛΑ ΤΙ 5 ΕΔΩ ΧΤΕΣ ΕΓΕΙΝΕ ΧΑΜΟΣ... ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΤΣΙΦΙ,ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΥΤΩ ΑΝ ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ,ΜΟΝΟ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ,ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΩΣΑΤΕ;
 
διαβασε τα πιο πριν και θα καταλαβεις με λιγα λογια ενας επιανε τα μωρα κοτσυφια απο τις φωλιες και τα μεγαλωνε αυτος.
 
Και μετά φίλε Γρηγόρη λέμε εμείς οι κυνηγοί οι δαχτυλοδυχτούμενοι ότι εξαφανίστηκαν οι πέρδικες. Γιατί άραγε;Γιατί πρέπει να τρώμε τα πόδια μας πάνω στα βουνά απλά για να τις ακούσουμε αφού μπορούμε να τις παίρνουμε από την φωλιά;
Καλά ρε παιδιά δεν ντρεπόμαστε λίγο; Τι βρίσκει κάποιος που παίρνει μωρά από την φωλιά;Γεύεται την χαρά της αναπαραγωγής;Χαίρεται τα ζευγάρια του;
Παιδιά όσο εμείς καταστρέφουμε μόνοι μας αυτά που μας δίνει απλόχερα η φύση τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
 
Κάπου εδώ νομίζω πως έχει τελειώσει η παράκαμψη του θέματος. Θα παρακαλούσα να συνεχιστεί η συζήτηση επί του θέματος και όχι με off topic πλέον μηνύματα.
 
Απάντηση: Koτσιφακι στην αυλη μου
Αυτο που επειγει ειναι να φαει για να ζεισει.
γιαυτο αγορασε λιγο μαινοτροφη απο το petshop της γειτονιας σου
Ειναι ασχημο πραμα να πεθανει απ την πεινα
Σε ενα μηνα να το αφησεις να φυγει, θα πεταει σιγουρα.
 
Κοιτα επειδη και εγω εχω βρει κατα καιρους κοτσιφους9πριν ενα μμηνα ενα περιστερι) μπορεις να αγορασεις απο το Pet Shop που ειναι στην κυδωνιας(χανια) εχει ειδικη μαινοτροφη...
 
Back
Top