Γενικά La Sagrada Familia

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ace21

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2017
Μηνύματα
350
Πόλη
Μυτιλήνη
Σας παρουσιάζω τα πρώτα μου μωράκια ever και τα τελευταία φυσικά για φέτος, μέσα από μία συλλογή φωτογραφιών που δείχνουν την πορεία τους λίγο λίγο. Τα αυγουλάκια έσκασαν 09/06. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας όλο αυτό το διάστημα. Τα δύο από τα πέντε μικρά είναι λίγο πιο αδύναμα, δεν έχουν βγει από τη φωλιά αλλά ελπίζω όλα να πάνε καλά. Έννοια μου τώρα είναι η θηλυκιά και πως θα συμπεριφερθεί, την παρατηρώ και έχοντας διαβάσει το σχετικό άρθρο νομίζω ξέρω πώς πρέπει να συμπεριφερθώ. Οι γονείς: Θεμάρας και Φαιδράκι!

Μόλις απογαλακτιστούν θα αφήσω στην πάνω ζευγαρώστρα 2 αρσενικά τροβαδούρους και από κάτω σε μία άλλη τα μικρά αρσενικά, ενώ τα θηλυκά όλα μαζί σε μία άλλη κλούβα, μέχρι το Σεπτέμβρη - Οκτώβρη, οπότε και θα δω τι θα κάνω με όλο αυτό το σμήνος. Πώς το βρίσκετε σαν ιδέα; :)
 

Συνημμένα

  • 17_06.webp
    17_06.webp
    36,8 KB · Προβολές: 75
  • 20_06.webp
    20_06.webp
    16,1 KB · Προβολές: 74
  • 23_06.webp
    23_06.webp
    19,3 KB · Προβολές: 72
  • 23_06_.webp
    23_06_.webp
    23 KB · Προβολές: 74
  • 25_06.webp
    25_06.webp
    39,1 KB · Προβολές: 75
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι κουκλιά! Και επειδή είμαι λίγο ενοχικός, αν πούμε ότι τρία πουλάκια πέθαναν υπ' αιτία μου ή στα χέρια μου, το πάτσισα...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δυστυχώς όταν μπαίνουμε στο "τρυπάκι" της αναπαραγωγής, έχουμε δεχτεί ότι θα ζήσουμε και τα άσχημα που συνεπάγονται με αυτή.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Για ποιο λόγο Σταύρο; Θέλεις να μας πεις;
 
Δεν ήταν μικρά. Στο πρώτο εγώ ήμουν μικρός, το είχε αφήσει η μητέρα μου το κλουβί σε μη σταθερό μέρος και το ακούμπησα κατά λάθος. Έπεσε το κλουβί, το πουλάκι για κάνα 2 μέρες ήταν φουσκωμένο και μετά πέθανε. Πολύ στεναχώρια.
Το άλλο, το σοφοκλακι, κίτρινο σκουφατο, το είχα πάρει από Pet Shop πέρσι χωρίς να ξέρω πολλά, μου πέθανε μετά από λίγους μήνες και με άσχημο τρόπο, σπασμούς κλπ. Μάλλον σαλμονέλα.
Και το τρίτο, το ορεστακι, από λοίμωξη αναπνευστικου φέτος πρωτομαγιά (. https://community.petbirds.gr/threads/Διακοπή-ζευγαρώματος-λόγω-ασθένειας.32548/)
Οι νεωσσοι μου είναι 5/5! Bullseye!
 
Χθες καθάρισα τη φωλιά και τους άλλαξα και τσόχα, να είναι τα δύο που μένουν μέσα καθαρά και άνετα. Τα δύο πιο ξεπεταμένα έχουν φοβερό γούστο! Κάθονται πάνω στο χέρι μου, φιλάκια ιστορίες. Με κατάχεσαν κιόλας, μη ξεχνιόμαστε!
 
Καλημέρα Σταύρο! Είναι πανέμορφα και απολαυστικά τα νεούδια σου! Μου αρέσουν πολύ τα υπέροχα γήινα χρώματα τους! Από τον πατέρα τους φαίνεται κληρονόμησαν τις αποχρώσεις του φτερώματος τους!

Χαίρομαι πολύ που τα κατάφερες και πήγαν όλα μια χαρά! Με τόση αγάπη και φροντίδα που τους παρέχεις ήταν σίγουρη η επιτυχία! Πολλά μπράβο και σου εύχομαι και του χρόνου! Καλή σας συνέχεια! 👍
 
Συγχαρητηρια καταλαβαινω απο πρωτο χετι την χαρα σου και εγω ειχα την τυχη φετος να βγαλω αρκετα πουλακια.Φαινεται τα προσεχεις πολθ. Οσο για τις ενοχες σου για καπια απο τα πουλακια που εχασες δεν χρειαζεται να στεναχωριεσαι ολοι μα ς τα εχουμε περασει αυτα απο τα λαθη μας μαθενουμε...
 
Μια φώτο μόλις τώρα, όπου ο μπαμπάς ταΐζει ένα από τα μικρά. Δεν είναι πολύ καλή ποιότητα αλλά ήταν από κάπως μακριά. Νομίζω έχω τύχει σε πολύ καλό ζευγαράκι, ταΐζουν ακόμα και οι δύο γονείς ενώ στη 18η μέρα η μητέρα δεν έχει εκδηλώσει καμία διάθεση χτισίματος νέας φωλιάς. Ο χώρος είναι λίγο μικρός, το ένα πέφτει πάνω στο άλλο, μιλάμε για 7 πουλιά σύνολο σε μια 60άρα ζευγαρώστρα! 😵
Επίσης, πότε θα πιάσουν να λένε τα πρώτα λογάκια για να τα ξεχωρίσω; Να φέρω δάσκαλο να ακούνε από τώρα; Πότε να τα περιμένω να αρχίσουν να κελαηδάνε;
 

Συνημμένα

  • taisma.webp
    taisma.webp
    31,6 KB · Προβολές: 31
Επίσης, πότε θα πιάσουν να λένε τα πρώτα λογάκια για να τα ξεχωρίσω; Να φέρω δάσκαλο να ακούνε από τώρα; Πότε να τα περιμένω να αρχίσουν να κελαηδάνε;
Συνήθως στο δίμηνο αρχίζουν και μουρμουρίζουν, αλλά αυτό μπορεί να συμβεί και αργότερα.
Έχεις Δάσκαλο; Αν όχι, μπορείς να βάλεις και ήχους από τον υπολογιστή. Το πότε είναι σχετικό, κάποιοι ξεκινούν από την πρώτη ημέρα της εκκόλαψης, άλλοι δεν βάζουν ποτέ πρότυπους ήχους.
 
Κατ' αρχήν καλημέρα από τα κοτοπουλάκια μου! Μόνο ένα πλέον δεν έχει κλαρώσει. Το μπροστινό το αλανάκι πώς το βλέπετε; :D Η φάση είναι τιγρέ!

Συνήθως στο δίμηνο αρχίζουν και μουρμουρίζουν, αλλά αυτό μπορεί να συμβεί και αργότερα.
Έχεις Δάσκαλο;

Κοίταξε, έχω τον μπαμπά ο οποίος κελαηδούσε όμορφα πριν συγκατοικήσει, καθώς και τον αδερφό της νύφης, άλλος τενόρος αυτός. Έχω σκοπό κατά το Σεπτέμβρη - Οκτώβρη να πάρω και ένα μουλαράκι για τον ίδιο σκοπό. Νομίζω καλά είναι, θα τα παίζω και καμιά φωνούλα από άλλα είδη όταν έρθει η ώρα, έχω ακούσει ότι κάνει καλό. :)
 

Συνημμένα

  • Kotopoulakia.webp
    Kotopoulakia.webp
    18 KB · Προβολές: 33
Έχω σκοπό κατά το Σεπτέμβρη - Οκτώβρη να πάρω και ένα μουλαράκι για τον ίδιο σκοπό.
Αν καταλαβαίνω σωστά, εννοείς να πάρεις κάποιο υβρίδιο, έτσι δεν είναι; Αν ναι, σου προτείνω να επιλέξεις κάποιο που να είναι γόνιμο (δεν θυμάμαι ποια είναι τα γόνιμα από τα υβρίδια για να σου πω), εννοώντας να είναι αυτό, αλλά και τα θηλυκά του αδέρφια γόνιμα, ώστε να μην ενισχύσεις τη διάθεση / εμπόριο κτλπ άγονων απογόνων διασταυρώσεων ειδών, στις οποίες (διασταυρώσεις) τα θηλυκά μουλάκια είναι αυτά που στην τελική πληρώνουν τη νύφη.
 
Αν καταλαβαίνω σωστά, εννοείς να πάρεις κάποιο υβρίδιο, έτσι δεν είναι; Αν ναι, σου προτείνω να επιλέξεις κάποιο που να είναι γόνιμο (δεν θυμάμαι ποια είναι τα γόνιμα από τα υβρίδια για να σου πω), εννοώντας να είναι αυτό, αλλά και τα θηλυκά του αδέρφια γόνιμα, ώστε να μην ενισχύσεις τη διάθεση / εμπόριο κτλπ άγονων απογόνων διασταυρώσεων ειδών, στις οποίες (διασταυρώσεις) τα θηλυκά μουλάκια είναι αυτά που στην τελική πληρώνουν τη νύφη.
Συμφωνω με τον @ianos Αμα ειναι αν παρεις υβριδιο παρε καποιο γονιμο δηλαδη ενα σκαρθοκαναρο πχ το οποιο ειναι 100% γονιμο ετσι θα μπορεις αμα θες καποια στιγμη εκτος απο δασκαλεμα να τον βαλεις και για ζευγαρωμα με καναρα και να βγαλεις σκαρθοκαναρα 2ής γεννιας! Αμα βεβαια θες να ασχοληθεις με κατι τετοιο.
 
@ianos και @gkikbill εγώ για καρδερινοκάναρο σκεφτόμουν, γιατί τα βρίσκεις πιο εύκολα. Είχα μάθει για έναν στο Μόλυβο που βγάζει, πήγα και του ζήτησα καρδερίνα, μου λέει καρδερίνες όχι μόνο καρδερινοκάναρα και το αφήσαμε για Σεπτέμβριο. Το θέμα είναι ότι το σκαρθοκάναρο άντε να το βρεις εδώ Μυτιλήνη. Διαβάζοντάς το μου ήρθε αυτό το θέμα που είχα ανοίξει (Σκαρθοφανετοκάναρο). Θα μου άρεσε πάρα πολύ αν αυτό μπορούσα να το πετύχω μόνος μου... :)
Παρεπιπτόντως, το θηλυκάκι το χώρισα σήμερα. Συνελήφθη να πειράζει την ουρά του Θεμάκου και τα μικρά... Σε μικρό κλουβάκι, με νήμα και φωλιά όπως προτείνει το τελευταίο άρθρο του @misalouris. Και κατ' ευθείαν άρχισε να τα λέει τα λογάκια του ο Θέμης. Μου είχε λείψει...
 
Κοιταξε απο τη μια εχεις ενα δικαιο αντενα βρεις στην μυτιληνη σκαρθοκαναρο και να βρεις θα ειναι απο πιασμενο σκαρθι. Για το αν θελεις να βγαλεις σκαρθοφανετοκαναρο ανοιγουμε αλλη σελιδα για αυτο το θεμα και λογικα για να βγαλεις καποιο τετοιο πουλι θα πρεπει να αδχολιθεις και με σκαρθια και με τα φανετα και με τα καναρινια που ειδη ασχολησε ισως για να βγαλεις ενα τετοιο πουλι θα χρειαστεις αρκετες αναπαραγωγικες σεζον. Καλυτερα ομως να ανοιχτη ενα και ουτικ θεμα για το σκαρθοφανετοκαναρου
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top