Ασθένειες Lovebird μωρά - splayed legs?

antonis_p

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιουν 2008
Μηνύματα
43
Πόλη
Αγία Παρασκευή
Αγαπητοί φίλοι.

Εδώ και πέντε χρόνια που ασχολούμαι με τα Lovebird κατάφερα πολύ πρόσφατα να δω την πρώτη επιτυχημένη γέννα.

Τα πρώτα δύο πουλάκια που είχα ήταν masked και παρά το γεγονός ότι τα πήρα ζευγάρι κάτι δεν πήγαινε καλά και να νεογνά πέθαιναν την τρίτη ημέρα. Κάποια ημέρα το θηλυκό σκότωσε τον αρσενικό (πάντα είχα την υπόνοια ότι αυτός καθάριζε τα μωρά και του τη φύλαγε...) και μετά από δύο μήνες έφυγε και αυτή. Στενοχωρήθηκα όσο τίποτε ειδικά για το θηλυκό την οποία είχα φτάσει σε ένα καλό επίπεδο (να τρώει από το χέρι μου, να βγαίνει και να μπαίνει στο κλουβί κλπ.). Αλλά σαν γονείς ήταν... Δράμα. Η φύση όμως κάνει τα δικά της...

Στη συνέχεια αγόρασα ένα πανέμορφο πράσινο θηλυκό peachfaced. Όταν ξεπέρασα το σοκ του προηγούμενου ζευγαριού, είπα να πάρω και ένα αρσενικό, μήπως και ταιριάξουν. Πάω στο pet-shop να πάρω αρσενικό και φυσικά πήρα και την θηλυκιά μαζί, για να δω μία πρώτη συμπεριφορά στη δοκιμή. Ευτυχώς που ο υπάλληλος, ένα πακιστανός μάλαμα (και τώρα δυστυχώς έχει φύγει από το μαγαζί αυτό) ήξερε από πουλιά (γιατί πολλοί είναι άσχετοι εντελώς) και μου λέει ότι η θηλυκιά που έφερα είναι αρσενικός και να πάρω θηλυκό πουλί. Μην τα πολυλογώ άλλο, πήρα ένα κίτρινο peachfaced. Από εκείνη την ημέρα (πέρυσι τέτοια εποχή) είναι αχώριστα και επίσης σχετικά ήμερα (ύστερα από προσπάθειες φυσικά).

Τους βάζω φέτος μία φωλιά για να δω τί θα γίνει. Είχα και μία αμφιβολία ποιός είναι τι... Και φυσικά ο πακιστανός είχε δίκιο. Έκαναν τέσσερα αυγά, στις 22 ημέρες βγήκε το πρώτο πουλάκι και στις 24 το τέταρτο. Οι γονείς μάλαμα, τα ταϊζουν και οι δύο και τα μωρά που τώρα είναι 13-16 ημερών έχουν πάρει μπόι.

Εδώ τώρα είναι το θέμα. Έχω την εντύπωση ότι δύο από τα τέσσερα μωράκια έχουν πάθει το λεγόμενο splayed legs. Πήγα σε τρία pet-shop να ρωτήσω τι θα κάνω αλλά με κοίταγαν λες και τους μιλούσα στα κινέζικα. Φυσικά μπήκα στο διαδίκτυο, πήρα πληροφορίες αλλά όσο νά 'ναι έχω ψαρώσει. Να τους δέχω τα ποδαράκια όσο είναι καιρός κλπ.

Εάν κάποιος φίλος έχει κάνει προσωπικά μία τέτοια ''επέμβαση'' ή είναι σίγουρος για λεπτομέρειες ας βοηθήσει γιατί έχω απορείες. Π.χ. εάν τους δέσω τα πόδια να τα ξαναβάλω στη φωλιά να τα ταίζουν οι γονείς ή πρέπει να τα ταίσω εγώ από τώρα - πρόβλημα αυτό. Να βάλω στο κάτω μέρος της φωλιά κάποιο ειδικό υπόστρωμα; Δεν είχα βάλει τίποτα και οι γονείς έχουν φτιάξει κάτι με χαρτί, αλλά προφανώς είναι γλυστερό και τα πουλάκια δεν μπορούν να γαντζωθούν και έπαθαν αυτό που έπαθαν.

Ευχαριστώ και συγγνώμη για την πολυλογία... Πρώτο θέμα είναι...
 
Αντωνη εχεις δει αυτην τη σελιδα; Parrot Parrot Guide to Fixing Splay Legs on Baby Birds Parrots

Εμενα μου φαινεται πολυ χρησιμη και οτι τα εξηγει αρκετα καλα.:)
 
Φοίβο, την έχω δει. Απλά δεν ξέρω τι γίνεται μετά με το τάισμα και το υπόστρωμα της φωλιάς. Πάντως κάτι τέτοιο θα κάνω, ή μάλλον ποιο πιθανό αυτό με τις γάζες.
 
Εγω θα σου προτεινα να ταισεις το πουλακι στο χερι! Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οι γονεις θα προσπαθησουνε να πεταξουνε το "ξενο" σωμα εξω απο τη φωλια και πολυ πιθανον να μην καταφερουνε να το βγαλουνε οποτε θα πεταξουνε και το μωρο και ισως τραυματιστει χειροτερα. Εχεις ξαναταισει καποιο πουλακι με φορμουλα;
 
Όχι! Έχω πάρει τα σύνεργα, αλλά έλεγα να ξεκινήσω μετά την 4η εβδομάδα που θα θέλουν δύο ταίσματα την ημέρα.
 
εγω θα σου ελεγα επειδη εχω μεγαλωσει μωρο Lovebird καλυτερα ειναι να το παρεις οσο πιο νωρις γινεται. Για να ανοιγει και το στομα του... Βαλε και καμια φωτογραφια των πουλιων που εχουν αυτο το προβλημα για να σου πουν και οι πιο εμπειροι αν οντως πασχουν απο αυτο... Να μην κανεισ τζαμπα τις διαδικασιες...
 
Οκ - φωτογραφίες θα βγάλω αύριο - τώρα είναι αργά για να τα ενοχλήσω.

Όταν λες να ανοίξει το στόμα τους τι εννοείς; Εδώ όταν το έβγαλα από τη φωλιά για να το δω με τρέλανε στο τσίμπημα!

Τώρα σκέφτομαι και το άλλο: εμένα εντάξει τα χέρια μου πιάνουν και το πιθανότερο είναι να τα καταφέρω - αλλά όσο νά 'ναι ζωντανά πλάσματα είναι και εγώ σε αυτά είμαι αρχάριος. Μήπως πρέπει να ρωτήσω κανένα πτηνίατρο; Ή είναι υπερβολή;
 
Σιγουρα ειναι καλο να συμβουλευτεις και εναν ειδικο, καθως απ'οσο γνωριζω κανενας μας εδω δεν ειναι πτηνιατρος, λεμε απλα τη γνωμη μας απο την εμπειρια που εχει ο καθενας και τα οσα εχει δει και διαβασει.
 
Δείτε φωτογραφίες από τους γονείς

P6260684.webpP6260683.webpP6260688.webp

και από τα (3 από τα 4) μωρά
26_06_2008.webp

Θα πάρω τηλ. τον πτηνίατρο να ζητήσω συμβουλή για το θέμα των splayed legs.
 
κι εμείς αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα με το ένα από τα δυο μικρά Linnies... Ο γιατρός μας είπε οτι είναι γενετικό και οτι πρόκειται περί δυσμορφίας, γιατί δεν κατανέμει ο οργανισμός σωστά το ασβέστιο που απορροφά... Το είχαμε πάει πρίν 3 εβδομάδες περίπου και μας έδωσε ένα σιρόπι σε συνδυασμό με συμπλήρωμα ασβεστίου, όπου του δίναμε και το δίνουμε μια σταγόνα την ημέρα, δεν μας ανέφερε ωστόσο το δέσιμο των ποδιών με σπόγγο ή με νήμα... Μας είπε αυτή την εβδομάδα που τον ξαναπήγαμε οτι θα παραμείνει αυτή η κατάσταση(ευτυχώς το αριστερό πόδι το ψιλοκλείνει) και οτι αυτό δεν καταλαβαίνει την κατάστασή του και απλά θα πρέπει να το βοηθάμε λίγο κι εμείς... Ευτυχώς τώρα βγαίνει από την φωλιά και σκαρφαλώνει στα κάγκελα... Το ταϊζουν οι γονείς του και τρώει και μόνο του.. Βέβαια δεν είναι τόσο ανεπτυγμένο όσο το κατά 3 ημέρες μεγαλύτερο αδερφάκι του, αλλά είναι υγιές και ζωηρό! Το ευτύχημα, μας είπε ο γιατρός είναι οτι δεν το απέρριψαν, γιατί υπήρχε και η περίπτωση να το τσιμπάνε και να το θεωρούν ξένο σώμα... Εμείς το αγαπάμε και το προσέχουμε λίγο παραπάνω από τα υπόλοιπα:)
Μόλις μπορέσω θα σας βάλω και φωτογραφία του!
 
Θυμάσαι πόσων εβδομάδων ήταν όταν το πήγες στην γιατρό την 1η φορά;
Αυτό με το ασβέστιο (βλ. Διαδίκτυο) είναι σωστό, αλλά Νο1 αιτία του προβλήματος είναι το γλιστερό υπόστρωμα της φωλιάς που δεν δίνει τη δυνατότητα στο πουλί να σταθεροποιεί το πόδι του.
 
αντωνη,
υπαρχει ενας κτηνιατροσ στο περιστερι ο οποιοσ δεχεται και πουλια.
ειναι παρα πολυ καλος. του εχω παει αρκετεσ φορεσ περιστερια παπαγαλακια
και καναρινια. ειμαι σιγουρη οτι θα σου λυσει καθε απορια.


ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΑΚΡΙΒΟΣ
Π. Τσαλδάρη 12 & Θίσβης 1Tηλ.: 210.5720.761
 
το μικρό ήταν νομίζω 18-19 ημερών, στη φωλιά είχαμε βάλει πριονίδι και οι γονείς είχαν βάλει φτεράκια κα τροφή, την είχαν κάνει τρίπατη:)
 
α και να σημειώσω οτι το πήραμε στον κ. Κώστα Δημητριάδη στο Χαλάνδρη, που τον αναφέρεται στην λίστα των πτηνιάτρων στο φόρουμ.
 
καλα οι γονεις τους ειναι υπεροχοι! Ειδικα το πρασσινο! Τελικα σημερα τι εκανες;
 
... και η θηλυκιά (κίτρινο) τον κοιτάζει στα μάτια 😎 (3η φωτό).

Πήρα τον πτηνίατρο αλλά πνιγόταν με χειρουργεία και δεν μπόρεσα να του μιλήσω.
Θα προσπαθήσω το βράδυ ή αύριο...
 
Σήμερα τα πουλάκια μου φαίνονταν καλύτερα:).

Θα τα παρακολουθήσω το ΣΚ. Λέω να αρχίσω και τάισμα στο τέλος της επόμενης εβδομάδας και εάν πάνε όλα καλά πιθανότατα να διαθέσω 1 ή 2 (εξημερωμένα) στο κοινό του φόρουμ που τυχόν να τα θέλει.

Να δούμε.
 
Oso ixa papagalakia, mou exei gini dio fores na exoune ta mikra SPLAYED LEGS.

I mia thiliki klosage para poli ta mikra kai ena apo ta 3 mikra ixe apo to baros tis manas. Stin ali periptosei i gonis den balane brionidi stin folia, kai olo to brionidi pou ebala ego ta petaksane ekso. Etsi ta mikra glistragane meza stin folia kai 2 apo 4 ixane SPLAYED LEGS.
Esfiaksa apo skini kati na kratai ta podia mazi. Kai se 6-7 meres ta podia apo ola ta mikra itane pali kanonika. Omos prepei na baleis afto to skini amesos otan blepeis ta mikra exoune splayed legs. kathe mera pou perimeneis kintinebei na min ginete kala.

I gonis taisane kala kai den ixane kanena problima.
Den exei kamia skesi me genitiki pragmata.

Kai mia fotografia apo ta orthopedika boithimata.


Alexandros
 

Συνημμένα

  • Spreizfuesse-001.webp
    Spreizfuesse-001.webp
    4,7 KB · Προβολές: 124
Sto meros pou einai ta daxtilidia.

Kato apo ta gonata, pano apo to astragalos.

Alexandros
 
Back
Top