Ασθένειες Lovebird μωρά - splayed legs?

Παιδιά εγώ σας μετέφερα τί μου είπε ο γιατρός... Τώρα αν είναι άσχετος δεν μπορώ να το ξέρω, μπορεί και να μας χαντάκωσε... Εμάς μας είπε οτι όσο δυνατά να κλωσάει η μάνα και να κάθεται πάνω τους, δεν μπορεί να δημιουργήσει κάτι τέτοιο... Τώρα τί να πω, πρώτη φορά το συνάντησα κι εγώ αυτό το πρόβλημα, γιατί πρώτη φορά αποκτήσαμε μωράκια παπαγαλάκια...
 
αχ να σου ζησουν... Εμενα κανουν προσπαθειες αλλα τιποτα... Τωρα τους βραζω και αυγο και τους δινω... Παντως αμα διαθεσεις και μπορεις εγω ειμαι υποψηφια. 🙂
 
Επειδή δεν ενημέρωσα για λίγο καιρό...

Τα πουλάκια την ερχόμενη Τρίτη μπαίνουν στην 5η εβδομάδα τους. Το ένα μόνο είχε ένα μικρό πρόβλημα με το πόδι του και το αντιμετώπισα (πιο πολύ προληπτικά) όπως ανέφερε πιο πάνω ο Alexandros - τον ευχαριστώ πολύ.

Δείχνουν πολύ καλά - δείτε φωτό παρακάτω. Είναι κουκλάκια και τα τρία μεγαλύτερα είναι φτυστός ο πατέρας τους (πράσινα με μπλε ουρά). Όμως δεν τα τάισα συστηματικά λόγω ξαφνικών υποχρεώσεων. Όμως με έχουν συνηθίσει και είναι πιο ήμερα γιατί τα βγάζω σχεδόν καθημερινά.

Αυτή τη στιγμή είναι μαζί με τους γονείς, οι οποίοι είναι πραγματικά υποδειγματικοί:).

Τώρα δεν ξέρω πότε θα τα βγάλουν από τη φωλιά και πότε πρέπει εγώ να τα απομακρύνω σε άλλο κλουβί. Έχω διαβάσει ότι απογαλακτίζονται πλήρως την 8η εβδομάδα. Φοβάμαι μήπως αγριέψει κάποια στιγμή ο αρσενικός😱.

Marie όταν διαθέσω τα πουλάκια είσαι η 2η υποψήφια να διαλέξεις (η 1η είναι μία φίλη μου).

Όσοι έχουν συμβουλές να δώσουν ή θέλουν ένα πουλάκι εδώ είμαστε.

Τώρα Marie - όταν λες ότι δεν τα καταφέρνουν τι εννοείς κάνουν αυγά (έχεις φωλιά) και είναι άδεια ή δεν κάνουν καθόλου - άρα πιθανά έχεις δύο αρσενικά; Πρόσεξε, στην περίπτωση που κάνουν κλούβια αυγά και εάν είσαι σίγουρη ότι έχεις ζευγάρι, μήπως τα κλαδάκια στο κλουβί τους κάνουν μεγάλη ταλάντωση πάνω στην πράξη.Αυτό οδηγεί σε μερικές φορές στο πρόβλημα.
 

Συνημμένα

  • 04_07_2008_b.webp
    04_07_2008_b.webp
    32,3 KB · Προβολές: 118
  • 04_07_2008_c.webp
    04_07_2008_c.webp
    29,5 KB · Προβολές: 99
  • 04_07_2008_a.webp
    04_07_2008_a.webp
    30,9 KB · Προβολές: 108
  • 04_07_2008_g.webp
    04_07_2008_g.webp
    33,5 KB · Προβολές: 103
  • 04_07_2008_h.webp
    04_07_2008_h.webp
    36,3 KB · Προβολές: 99
με εκανες πολυ χαρουμενη γιατι οτι ελεγα οτι θελω να υιοθετησω ενα πιτσιρικακι!
οσο για τα δικα μου μικρακια... Ειναι ζευγαρι και ζευγαρωνουν αλλα νομιζω δεν στοχευει καλα ο αρσενικος...
παντος ερωτοτροπουν 3 φορες την ημερα σχεδον... Θα το κοιταξω για τα κλαδακια
σημερα για πρωτη φορα ομως ειδα το θυληκο να προσπαθει να ανεβει στο αρσενικο! Οχι επιμονα! Μια δυο φορες απλα σηκωσε το ποδι της
 
μολις ειδα κ τις φωτο! Ειναι γλυκα, σου ρχεται να τα φιλησεις
 
εγω παντος μενω χαλανδρι:D
οποτε αν συμφωνησε και ο αντωνης δεν θα υπαρξει προβλημα κατα τη μεταφορα😛
 
οσο για τα δικα μου μικρακια... Ειναι ζευγαρι και ζευγαρωνουν αλλα νομιζω δεν στοχευει καλα ο αρσενικος...
παντος ερωτοτροπουν 3 φορες την ημερα σχεδον... Θα το κοιταξω για τα κλαδακια
σημερα για πρωτη φορα ομως ειδα το θυληκο να προσπαθει να ανεβει στο αρσενικο!
να υποθέσω ότι έχεις βάλει φωλιά - επίσης αυγά είδες; - εάν όχι μήπως έχεις δύο αρσενικά; Μπορεί να ερωτοτροπούν απλά το ένα έχει υπερισχύσει.
 
εχω παει και εχω κοιταξει και τα κοκαλακια τους! Και μου ειπαν οτι ειναι ζευγαρι! Και η συμπεριφορα τους γενικα ταιριαζει σε καθε ενα για το φυλο που κι εγω νομιζω οτι ειναι! Το θυληκο ειναι ολη την ωρα στη φωλια και ειναι επιθετικο προς το αρσενικο... Το αρσενικο ταιζει συνεχεια το θυληκο... Κτλ..
 
Πάντως για να μην βλέπεις αυγά, κάτι δεν πάει καλά. Θα έπρεπε ίσως το θηλυκό να κάνει αυγά έστω και κενά. Μήπως είναι πολύ μικρά ακόμη;
 
ειναι ενος χρονου... Αν ηταν σωστη η ηλικια που μου ειπαν οταν τα υιοθετησα! Παντος μικροτερα δεν ειναι! Το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ ερωτευμενα! Αλλα αμα ειναι δυο αρσενικα τι να κανω, αφου αγαπιουνται και περνανε καλα... Εγω περισευω!
 
το ενα μονο! Το αρσενικο! Μηπως να ανοιξω ενα νεο θεμα; Γτ εδω δεν εινια για αναπαραγωγη και ειναι κ αλλο θεμα απο αυτο...
 
καλυτερα ναι... Ανοιξε ενα καινουργιο ποστ γραψε και το χρωμα του δαχτυλιδιου και θα σου πω τι πιστευω εγω οτι μπορει να φταιει...
 
αντωνη σε ευχαριστω για το ενδιαφερον και για την παραχωρηση που μου εκανες στο ποστ σου! Ανοιξα το δικο μου θεμα στην αναπαραγωγη...
και παλι να σου ζησουν τα μωρα σου!
 
Μπήκαμε στην 5η εβδομάδα

και παρουσιάζω σήμερα καθώς ο junior μπήκε και αυτός στην 5η εβδομάδα:).

  1. o 1ος
  2. ο 2ος
  3. 0 3ος
  4. και ο junior
  5. οικογένεια
 

Συνημμένα

  • P7110706.webp
    P7110706.webp
    26,2 KB · Προβολές: 100
  • P7110707.webp
    P7110707.webp
    26,4 KB · Προβολές: 99
  • P7110708.webp
    P7110708.webp
    25,7 KB · Προβολές: 93
  • P7110710.webp
    P7110710.webp
    35,6 KB · Προβολές: 98
  • P7110711.webp
    P7110711.webp
    31,6 KB · Προβολές: 97
Αντώνη τέτοια μας δείχνεις και ζηλέυουμε φίλε. Είναι πολύ όμορφα να σου ζήσουν.
Χτες και τα δικα μου έκαναν το πρωτο αυγό έχουμε πολύ αγωνια.
 
Back
Top