Ασθένειες Lovebird μωρά - splayed legs?

πω πω τι μου θυμησες τωρα... Ειναι κουκλια ειδικα αυτα τα 2 που ειναι ανοιχτο πρασσινο ειναι ολα τα λεφτα!
 
Ειναι πεντάγλυκα και τρισχαριτωμένα! φαντάζομαι την αδυναμια που θα τους εχεις! Των πουλιών μου τα πουλια, δυο φορές πουλιά μου!

Να σου ζησουν! 🙂
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Να ξέρετε ότι 2 πουλάκια είναι διαθέσιμα, όταν φυσικά έχουν πλήρως απεξαρτηθεί από τους γονείς τους. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται να παίρνει σειρά... Φυσικά θα ανοιχτεί νέο θέμα στην ώρα του.

Το ωραίο είναι ότι τώρα, ο πατέρας είναι αυτός που τα ταϊζει περισσότερο:). Μήπως επειδή όλα του μοιάζουν, κανένα δεν βλέπω να κιτρινίζει🙄.

Να ρωτήσω κάτι τους πιο έμπειρους. Τα πουλάκια διανύουν την 5η εβδομάδα τους και είναι μόνιμα μέσα στην φωλιά, εκτός από μικροδιαστήματα που τα βγάζω έξω και τα ψευτοταϊζω. Θα μπορούσα να αφαιρέσω τη φωλιά και να τα αφήσω στον πυθμένα του κλουβιού; Ή θα υπάρξει καμμία παρενέργεια στο τάισμα από τους γονείς;
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Να ξέρετε ότι 2 πουλάκια είναι διαθέσιμα, όταν φυσικά έχουν πλήρως απεξαρτηθεί από τους γονείς τους. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται να παίρνει σειρά... Φυσικά θα ανοιχτεί νέο θέμα στην ώρα του.

Το ωραίο είναι ότι τώρα, ο πατέρας είναι αυτός που τα ταϊζει περισσότερο. Μήπως επειδή όλα του μοιάζουν, κανένα δεν βλέπω να κιτρινίζει🙄.

Να ρωτήσω κάτι τους πιο έμπειρους. Τα πουλάκια διανύουν την 5η εβδομάδα τους και είναι μόνιμα μέσα στην φωλιά, εκτός από μικροδιαστήματα που τα βγάζω έξω και τα ψευτοταϊζω. Θα μπορούσα να αφαιρέσω τη φωλιά και να τα αφήσω στον πυθμένα του κλουβιού; Ή θα υπάρξει καμμία παρενέργεια στο τάισμα από τους γονείς;

Γιατι το ρωτας αυτο στο τελος; Για να τα σταματησεις απο την αναπαραγωγη; Αν ειναι αυτος ο λογος τοτε δοκιμασε αφηνωντας ενα η δυο κατω σε μια καθαρη γωνια για λιγη ωρα και παρατηρησε τα. Εξαλλου απο το πως πιανονται και στεκονται στο δαχτυλο σου φαινεται οτι δεν ειναι πολυ μακρια η ωρα που θα στεκονται καλα στα κλαρακια!:D Αν το επιχειρισεις και τα ταισουνε κανονικα και εχει χωρο το κλουβι δοκιμασε να τα βαλεις σε ενα χαμηλο κουτακι ισα ισα που να τα εμποδιζει να περιπλανιουνται στις ακαθαρσιες στον πατο. Και παλι καθημερινο η και συχνοτερο καθαρισμα του κλουβιου! 🙂
 
Γιατι το ρωτας αυτο στο τελος; Για να τα σταματησεις απο την αναπαραγωγη; Αν ειναι αυτος ο λογος τοτε δοκιμασε αφηνωντας ενα η δυο κατω σε μια καθαρη γωνια για λιγη ωρα και παρατηρησε τα. Εξαλλου απο το πως πιανονται και στεκονται στο δαχτυλο σου φαινεται οτι δεν ειναι πολυ μακρια η ωρα που θα στεκονται καλα στα κλαρακια!:D Αν το επιχειρισεις και τα ταισουνε κανονικα και εχει χωρο το κλουβι δοκιμασε να τα βαλεις σε ενα χαμηλο κουτακι ισα ισα που να τα εμποδιζει να περιπλανιουνται στις ακαθαρσιες στον πατο. Και παλι καθημερινο η και συχνοτερο καθαρισμα του κλουβιου! 🙂

Βασικά δεν νομίζω να έχω νέα αναπαραγωγή, γιατί όσο είναι τα μικρά μέσα στη φωλία οι γονείς δεν... Βασικά θέλω να τα βγάλω από τη φωλιά γιατί αυτή είναι μέσα στη βρώμα. Προσπαθώ κάθε 2-3 μέρες να την καθαρίζω, αλλά όσο νάναι κλειστή μικρή φωλιά είναι, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.
 
Βασικά δεν νομίζω να έχω νέα αναπαραγωγή, γιατί όσο είναι τα μικρά μέσα στη φωλία οι γονείς δεν... Βασικά θέλω να τα βγάλω από τη φωλιά γιατί αυτή είναι μέσα στη βρώμα. Προσπαθώ κάθε 2-3 μέρες να την καθαρίζω, αλλά όσο νάναι κλειστή μικρή φωλιά είναι, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.


Αν ειναι μονο η καθαριοτητα τοτε κανε λιγη υπομονη και συνεχιζε να τα καθαριζεις συχνα και λιγο συχνοτερα ακομη αν μπορεις μιας και αφου μεγαλωνουνε καθε μερα πιο πολυ λογικα θα λερωνουνε και παραπανω. Καλυτερα πιστευω να μην τα βγαλεις αν ο λογος δεν ειναι η αναπαραγωγη, η αφησε τα λιγο ακομη τουλαχιστο να στεκονται λιγο πιο ανετα σε κλαρακια και να σκαρφαλωνουνε! Παντως επειδη η ζεστη ειναι μεγαλη αυτη την εποχη νομιζω πως καλο θα ητανε να εβγαζες και την φωλια μολις φυγουνε τα μικρα!
 
θα σου πω εγω τι εκανα με τα μικρα μου! Τα αφησα μεχρι να αρχιζουν να βγαζουν το κεφαλακι τουσ εξω μεχρι που οι γονεις του φωναζαν και βγηκε! Τοτε βαλε χοντρα κλαρακια μεχρι να μαθουν να στεκονται! Οσο για την αναπαραγωγη εγω δεν το φοβηθηκα γιατι ειχε τοσες πολλες κουτσουλιες μεσα που η θηλυκια δεν εκανε τιποτα μεχρι να της βαλω αλλη φωλια!(η συχασιαρα)
 
θα τα δωσεις και τα 4 αντωνη;δεν θα κρατησεις εσυ κανενα;
εγω λεω απο την πρωτη γεννα και αν ολα πανε καλα να τα κρατησω...
 
εγω σκεφτομουν να κανω ζευγαρακι το δικο σου με ενα απο αυτα που θα γενηθουν(αν δεν ειναι κλουβια)αλλα δεν ξερω αν γινεται 2 διαφορετικα...
 
εγω σκεφτομουν να κανω ζευγαρακι το δικο σου με ενα απο αυτα που θα γενηθουν(αν δεν ειναι κλουβια)αλλα δεν ξερω αν γινεται 2 διαφορετικα...
Εννοείς να μίξεις ένα fischeri με ένα peachfaced. Δεν ξέρω, μάλλον δεν είναι καλή ιδέα. Να απαντήσουν οι εμπειρότεροι.
Πάντως το είχα επιχειρήσει και εγώ αυτό, με αρσενικό τον πράσινο και θηλυκό ένα masked (η αδυναμία μου γιατί ήταν τσαμπουκαλού). Έκαναν μία φορά αυγά αλλά ήταν κλούβια.
 
ναι αλλα αυτη την ερωτηση μαλλον πρεπει να την κανω αφου γεννηθουν και τα δικα μου! Μαλλον θα το κρατησω λιγο καιρο μονο του και μετα θα του παρω ενα ταιρι εκτος κι αν δω οτι εχουμε ταιριαξει μεταξυ μας οποτε δεν θα χρειαστουμε 3ο στην παρεα:D
 
ναι αλλα αυτη την ερωτηση μαλλον πρεπει να την κανω αφου γεννηθουν και τα δικα μου! Μαλλον θα το κρατησω λιγο καιρο μονο του και μετα θα του παρω ενα ταιρι εκτος κι αν δω οτι εχουμε ταιριαξει μεταξυ μας οποτε δεν θα χρειαστουμε 3ο στην παρεα:D
Πάντως είναι νωρίς να μιλάς για γέννες. Σκέψου ότι είναι μόλις 4-5 εβδομάδων και θα πρέπει να περιμένεις κανένα χρόνο για τα βάλεις στην διαδικασία.

Εξάλλου δεν ξέρουμε και το φύλο τους. Άρα το ταίρι που θα του πάρεις πρέπει να στο διαλέξει κάποιος πολύ έμπειρος.
 
ακριβως! Αλλα θα δουμε! Εγω θελω να αποφυγω την αιμομιξια αναμεσα στα δικα μου! Τελος παντων ας ερθουν με το καλο κι αυτα και συζηταμε για την κουμπαρια στα παιδια μας...🙄
 
Back
Top