Ασθένειες Lovebird μωρά - splayed legs?

Σκαρφάλωσαν με τη μία!

Καλησπέρα

Γενέθλια εχθές των δίδυμων μεγαλύτερων (κλείσαμε τις 5 εβδομάδες), σήμερα του 3ου και ο 4ος την Παρασκευή που έρχεται.

Τους έχω βγάλει από το μεσημέρι από τη φωλιά. Έκαναν ένα κλουβί άνω κάτω😡. Οι γονείς κάνουν σαν τρελοί ειδικά ο πατέρας που καμαρώνει τα δύο που από την πρώτη στιγμή σκαρφάλωσαν! Τους είχα βάλει και ένα κλαδάκι χαμηλά αλλά αυτά προτιμούν το ψηλότερο.

Ο 3ος έκανε μία προσπάθεια να σκαρφαλώσει αλλά στη μέση τα παράτησε. Ο Junior τίποτε ακόμη.

Δείτε φωτό. Τώρα θέλω να βεβαιωθώ ότι θα τα ταϊσουν.
 

Συνημμένα

  • 16_07_2008_c.webp
    16_07_2008_c.webp
    33,3 KB · Προβολές: 107
  • 16_07_2008_d.webp
    16_07_2008_d.webp
    20,9 KB · Προβολές: 107
  • 16_07_2008_e.webp
    16_07_2008_e.webp
    21,1 KB · Προβολές: 97
τελεια! Χωρις πολλα λογια! Να τα χαιρεσαι!
 
Καλησπέρα

Παρασκευή σήμερα και ο junior έκλεισε και αυτός τις 5 εβδομάδες. Το εκπληκτικό είναι ότι και τα τέσσερα σκαρφάλωσαν την ημέρα της συμπλήρωσης της 5ης εβδομάδας τους, εκτός από τον τρίτο που άργησε μία ημέρα.

Αρχίζω να στεναχωριέμαι και μόνο στην ιδέα ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να τα δώσω. Πάντως από την Τρίτη που τα έβγαλα από τη φωλιά είναι πιο επιθετικά προς εμένα από ότι ήταν προηγουμένως. Πρέπει να δένονται με τους γονείς περισσότερο τώρα και κάνω αγώνα καθημερινά για να μην με ξεχάσουν. Πιστεύω πως όποιος τα πάρει θα μπορέσει να τα εξημερώσει σχετικά εύκολα εάν ασχοληθεί και με την προϋπόθεση ότι θα τα έχουν μακρυά από άλλα Lovebird. Και φυσικά αφού τους κόψει τα φτερά, γιατί εγώ νόμιζα ότι δεν πετάνε και εχθές ο ένας με βαρέθηκε και πέταξε μέχρι το ενυδρείο (ευτυχώς ήταν σκεπασμένο).

Δείτε φωτό σημερινές:
18_07_2008_a.webp18_07_2008_b.webp18_07_2008_c.webp18_07_2008_d.webp


Μία ερώτηση. Γνωρίζει κανείς από προσωπική πείρα στις πόσες εβδομάδες ο πατέρας είναι πιθανό να γίνει επιθετικός προς τα παιδιά του;
 
εμενα ο πατερας δεν ηταν και πολυ επιθετικος αλλα η μανα σχεδον απο την στιγμη που βγηκε το μικρο απο την φωλια ηταν παρα πολυ επιθετικη! Θελω να σε ρωτησω κατι..στην τριτη φωτογραφια σου αυτο στην ακρη το λαχανι ειναι απο τα μωρα; Γιατι βλεπω οτι ουτε μαυρο ραμφος εχει αλλα και το προσωπο του ειναι παρα πολυ εντονο για μωρο...
 
στην τριτη φωτογραφια σου αυτο στην ακρη το λαχανι ειναι απο τα μωρα; Γιατι βλεπω οτι ουτε μαυρο ραμφος εχει αλλα και το προσωπο του ειναι παρα πολυ εντονο για μωρο...
Όχι, στην 3η φωτογραφία τα δύο δεξιά που κάθονται στο ίδιο κλαρί είναι οι γονείς.

Αλήθεια γιατί και τα τέσσερα μωρά έχουν σκούρο ράμφος; Να υποθέσω ότι κάποιος γονιός είναι από άλλη ράτσα;
 
αντωνη να τα χαιρεσαι! Ειναι και τα 4 κουκλια! Χαιρομαι που θα γινω μαμα σε ενα απο αυτα, σημερα το βραδυ θα μου ερθει και το νεο κλουβι...
νομιζω οτι το μαυρο ειναι επειδη ειναι μωρακια ακομα και σιγα σιγα θα φυγει και ο δακτυλιος γυρω απο τα ματια θα γινεται σιγα σιγα πιο εντονος!
 
Φίλοι να ενημερώσω ότι εχθές η Marie πήρε το ένα λαχανί πουλάκι και σήμερα ο Σώτος το ένα πράσινο (Θεσσαλονίκη θα μετακομίσει). Είμαι σίγουρος ότι είναι σε καλά χέρια και τα δύο.

Το τρίτο πουλάκι το έχω υποσχεθεί σε μία φίλη μου και το 4ο... Δεν ξέρω. Έλεγα αρχικά να το δώσω, αλλά ίσως και να το κρατήσω. Εάν αποφασίσω να το δώσω θα το χαρίσω σε κάποιον από το site μας.
 
αντωνη τα ραμφη θα γινουν ασπρα και αυτα σαν τους γονεις τους σε λιγο καιρο.
ειναι μαυρα επειδη ειναι μικρα!
πολυ ωραια!
 
Όχι, στην 3η φωτογραφία τα δύο δεξιά που κάθονται στο ίδιο κλαρί είναι οι γονείς.

Αλήθεια γιατί και τα τέσσερα μωρά έχουν σκούρο ράμφος; Να υποθέσω ότι κάποιος γονιός είναι από άλλη ράτσα;


Αντωνη τωρα το ειδα το ποστ σου αυτο και θυμαμαι οτι το εχω διαβασει καπου...

Ειναι φυσιολογικο στα νεαρα Lovebirds και σε καποιους χρωματισμους το μαυρο που εχουνε στο ραμφος το οποιο θα φυγει οσο αυτα πλησιαζουν στην ενηλικιωση...

θα κοιταξω να βρω το σαιτ και θα στο βαλω εδω με edit να το διαβασεις αν θελεις... 😉

Diary of a Show Bird 3η και 4η παραγραφος! 😉
 
Back
Top