Ασθένειες Lovebird μαδημα φτερων και αυτοτραυματισμος

natalia s

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2016
Μηνύματα
45
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Να σας συστησω τον Λέλο, ειναι γεννημενος το 2011 και ζουμε μαζι εδω και ενα μηνα.Αποφασισα να τον υιοθερησω γιατι οι προηγουμενοι του κατοχοι δεν θελανε αλλο να συμβιωνουν μαζι του. Η κυρια που τον ειχε, μου ειπε οτι ειχε γινει ''φυλλο και φτερο'' , οτι δεν εξοικειωθηκε ποτε μαζι της και οτι δεν τον ηθελε αλλο... Ενιωσα οικτο για αυτο το πλασμα που δεν ειχα δει.

ηηη.webp

Συναντησα ενα πλασματακι μαραζωμενο,ξεπουπουλιασμενο, η πλατη του ητανε τελειως γυμνη, ουρα δεν υπηρχε καν, με αιματα πανω του να κανει σαν τρελο απο τη φαγουρα κ να τσιμπαει τον εαυτο του με κραυγες.
Τις πρωτες 2 μερες μολις εβλεπε το χερι μου να πλησιαζει ετρεμε κ πετουσε πανικοβλητο φωναζοντας απο φοβο.. Πηγαμε στον γιατρο κ αφου διαπιστωθηκε οτι εχει ακαρεα και του φορεσε κολαρο, αρχισαμε θεραπεια, πρωτα με αντιβιωση γιατι ηταν γεματο πληγες το κορμακι του. Τωρα τελειωνουμε την επαναληψη της θεραπειας για τα ακαρεα και παιρνει παραλληλα πολυβιταμινες για ενισχυση του οργανισμου του. Περναμε πολλες ωρες μαζι κ τον αφηνω εκτος κλουβιου να παιξει κ να εκτονωθει. Ειναι πλεον πολυ πιο ηρεμος κ ημερος, του αρεσει να του δινω φιλακια στο ραμφος του.σταματησε να τρεμει και πλεον τρωει αο το χερι μου. Λατρευει το καστανο ρυζι κ το μπασματι καθως κ τα πελετς, μηλαρακι, καροτο επισης σε καθημερινη βαση. Το κολαρο θελει να το αφαιρεσει κ προσπαθει να ξυθει κ να μαδηθει αλλα σε μικροτερο βαθμο.. Ο γιατρος δεν ηταν καθολου σιγουρος οτι αυτη η φαγουρα κ η συνηθεια να ματωνει το κορμι του εξηγειται απο τα ακαρεα..φοβαται οτι ξεκινησε ετσι αλλα πλεον του εχει γινει συνηθεια... Κατι που ευχομαι να μην ισχυει..
Στο κολαρο εχει προστεθει χανζαπλαστ ωστε να μην τον ενοχλει η επαφη του κολαρου στο δερματακι του.
Μετα απο τις πολυτιμες συμβουλες της αγαπημενης Σισσυς με την περιπτωση του Μαριου,τον ψεκαζω καθημερινα με μειγμα νερο-αλοη-ροδονερο αν και αντιδρα αρνητικα, ουτε μπανιο θελει ουτε ψεκασμα...
Δεν γνωριζω τιποτα γι αυτον, ουτε φυλλο ουτε συνηθειες παλαιοτερες γιατι δεν ηξεραν να με πληροφορησουν οι προηγουμενοι που τον ειχαν
Αυτη ειναι η ιστορια του μικρου Λελου, που αποφασισα να τον φωναζω ετσι επειδη διαβασα οτι τα θυληκα δαγκωνουν πιο δυνατα απο τα αρσενικα και το δαγκωμα του ειναι πολυ απαλο.
Θελω τοσο πολυ να τα καταφερει στην προσπαθεια αυτη που κανει..
. Ολες οι συμβουλες σας και οι γνωσεις σας για να γινει καλυτερη η ζωη του μικρου ειναι για μενα πολυτιμες.
 
Μπράβο Ναταλία που αποφάσισες να το αναλάβεις!
Ήδη φαίνεται πολύ καλύτερα σε σχέση με τις περιγραφές για την αρχική κατάσταση. Δεν είναι σίγουρο πως θα μαδιέται όταν αποκατασταθεί πλήρως το πτέρωμα. Ίσως μαδιόταν λόγω φαγούρας από τα ακάρεα των φτερών.
Το ότι προσπαθεί να βγάλει το κολλάρο, λογικό είναι, είναι άκρως ενοχλητικό. Ίσως δεν έχει σκοπό να μαδηθεί, βέβαια προς το παρόν δεν νομίζω πως πρέπει να αφαιρεθεί, γιατί σίγουρα τα νέα φτερά που φυτρώνουν, δημιουργούν ακόμα φαγούρα.
Να σου ζήσει και εύχομαι σύντομα όλα τα προβλήματά του να είναι παρελθόν !
Μπράβο και στην Σίσσυ για την βοήθειά της :)
 
τον ψεκαζω καθημερινα με μειγμα νερο-αλοη-ροδονερο
Τι αλόη όμως χρησιμοποιείς;
Γιατί είχαμε πει πως εκείνο το τζελ Αλόης προκαλούσε γενικά αλλεργίες γιατί είχαν αλλάξει την σύστασή της.Φρέσκια αλόη να χρησιμοποιείς. :)
Και να τον χαίρεσαι τον κουκλο.
 
Ναταλία μου πολλά συγχαρητήρια! Αυτό που έκανες ήταν ηρωικό! Έσωσες μια ψυχή που το είχε τόσο πολύ ανάγκη! Μπράβο σου! Πολύ τυχερός ο Λέλος μετά απ΄όσα τράβηξε! Εύχομαι περαστικά και να ξεπεράσει το κακό αυτό συνήθειο που έχει!

Περναμε πολλες ωρες μαζι κ τον αφηνω εκτος κλουβιου να παιξει κ να εκτονωθει. Ειναι πλεον πολυ πιο ηρεμος κ ημερος, του αρεσει να του δινω φιλακια στο ραμφος του.σταματησε να τρεμει και πλεον τρωει αο το χερι μου...
Ό,τι του προσφέρεις, στο προσφέρει και εκείνος πίσω! Καταλαβαίνει πόσο τον αγαπάς και τον φροντίζεις, και έχει αλλάξει η προσωπικότητά του! Κατάφερες και τον έκανες να σε εμπιστευτεί παρ΄όλα τα θεματάκια υγείας που έχει! Είσαι ξεκάθαρα η γητεύτρα των πτηνών! :D

*Είναι ένας κούκλος ο μικρός σου υιοθετημένος φτερωτός γιόκας (αν και περιμένω να δω και το καναρινάκι!) ! Να τον χαίρεσαι! Όνειρο ζωής να πάρω ένα lovebird.. 🙄
 
Τρομερη η ιστορια του μικρου Λελο.
Μπραβο σου γι αυτο που εκανες γι αυτο το μικρο και γλυκο πλασμα.
Ειδες ποσο γρηγορα σε εμπιστευτηκε;
Αποστευτο για "αγριο" παπαγαλο τοσο μεγαλη προοδος.
Θα συμφωνησω για το "γητευτρα των πτηνων" :)
Θα διαββαζουμε χαρουμενοι τις εξελιξεις του.

Ps. Ειναι γλυκας με το κολαρο ❤️️️️
 
Συγχαρητήρια Ναταλία! 👍

Είχα κι εγώ πουλί που μαδιόταν, έτσι το πήρα μαδημένο αλλά με πολλή φροντίδα κι ενασχόληση το σταμάτησε. Πιστεύω πως και το δικό σου θα το σταματήσει. Μιας και lovebird εγώ θα σκεφτόμουν σοβαρά να του πάρω ταίρι. Περνάνε καλύτερα όλοι οι παπαγάλοι σε ζευγάρια και κάποια είδη το έχουν ίσως λίγο μεγαλύτερη ανάγκη απο κάποια άλλα. Η εμπειρία μου όμως με τους παπαγάλους με έκανε να σιγουρευτώ ότι πάντα είναι καλύτερα 2 μαζί, για την πλευρά των πουλιών μιλάω. :)
 
Συγχαρητηρια κι απο μένα τόσο για την απόφαση σου, οσο και για την γενικότερη ανάληψη ευθύνης μιας ταλαιπωρημένης ψυχής την οποία ήδη ανακουφίζεις καθώς φαίνεται.
Ο γιατρός είδε τα ακάρεα;
Το πουλάκι πως κοιμάται με το κολάρο; Ή το βγάζεις το βράδυ;
 
Μπράβο Ναταλία που αποφάσισες να το αναλάβεις!
Ήδη φαίνεται πολύ καλύτερα σε σχέση με τις περιγραφές για την αρχική κατάσταση. Δεν είναι σίγουρο πως θα μαδιέται όταν αποκατασταθεί πλήρως το πτέρωμα. Ίσως μαδιόταν λόγω φαγούρας από τα ακάρεα των φτερών.
Το ότι προσπαθεί να βγάλει το κολλάρο, λογικό είναι, είναι άκρως ενοχλητικό. Ίσως δεν έχει σκοπό να μαδηθεί, βέβαια προς το παρόν δεν νομίζω πως πρέπει να αφαιρεθεί, γιατί σίγουρα τα νέα φτερά που φυτρώνουν, δημιουργούν ακόμα φαγούρα.
Να σου ζήσει και εύχομαι σύντομα όλα τα προβλήματά του να είναι παρελθόν !
Μπράβο και στην Σίσσυ για την βοήθειά της :)
Μπράβο Ναταλία που αποφάσισες να το αναλάβεις!
Ήδη φαίνεται πολύ καλύτερα σε σχέση με τις περιγραφές για την αρχική κατάσταση. Δεν είναι σίγουρο πως θα μαδιέται όταν αποκατασταθεί πλήρως το πτέρωμα. Ίσως μαδιόταν λόγω φαγούρας από τα ακάρεα των φτερών.
Το ότι προσπαθεί να βγάλει το κολλάρο, λογικό είναι, είναι άκρως ενοχλητικό. Ίσως δεν έχει σκοπό να μαδηθεί, βέβαια προς το παρόν δεν νομίζω πως πρέπει να αφαιρεθεί, γιατί σίγουρα τα νέα φτερά που φυτρώνουν, δημιουργούν ακόμα φαγούρα.
Να σου ζήσει και εύχομαι σύντομα όλα τα προβλήματά του να είναι παρελθόν !
Μπράβο και στην Σίσσυ για την βοήθειά της :)
Μαρια, οποτε βγαινει το κολαρο για αντικατασταση των χανζαπλαστ, επειδη τα μαδαει κι αυτα,ξεκιναει να μαδιεται, πρωτα στην πλατη κ μετα στο στηθος. Μολις αντιληφτει οτι το κολαρο δεν ειναι εμποδιο,ξεκιναει το μαδημα. Θελω να πιστευω οτι με το νεο πτερωμα θα σταματησει κι αυτη η συμπεριφορα του. Ο γιατρος ειπε οτι το κολαρο θα μεινει για μεγαλο χρονικο διαστημα πανω τουΠοσο μεγαλο; Αυτο εξαρταται καθαρα απο τον ιδιο. Μακαρι να πανε ολα καλα...

Τι αλόη όμως χρησιμοποιείς;
Γιατί είχαμε πει πως εκείνο το τζελ Αλόης προκαλούσε γενικά αλλεργίες γιατί είχαν αλλάξει την σύστασή της.Φρέσκια αλόη να χρησιμοποιείς. :)
Και να τον χαίρεσαι τον κουκλο.
Ευα, εχω φυτα αλοης και χρησιμοποιω το τζελ απευθειας απο το φυτο, σε αναλογια 1 μερος τζελ με 4 μερη νερο και προσθετω λιγο βιολογικο ροδονερο και τον ψεκαζω..Βεβαια δεν του αρεσει καθολου το μπανιο αλλα τι να κανουμε. Για το καλο του ειναι...
 
Ευα, εχω φυτα αλοης και χρησιμοποιω το τζελ απευθειας απο το φυτο, σε αναλογια 1 μερος τζελ με 4 μερη νερο και προσθετω λιγο βιολογικο ροδονερο και τον ψεκαζω..Βεβαια δεν του αρεσει καθολου το μπανιο αλλα τι να κανουμε. Για το καλο του ειναι...
Mια χαρά.
Ε ναι τι να κάνεις για το καλό του φυσικά.
Εύχομαι να γίνει σύντομα καλά.
 
Συγχαρητήρια Ναταλία! 👍

Είχα κι εγώ πουλί που μαδιόταν, έτσι το πήρα μαδημένο αλλά με πολλή φροντίδα κι ενασχόληση το σταμάτησε. Πιστεύω πως και το δικό σου θα το σταματήσει. Μιας και lovebird εγώ θα σκεφτόμουν σοβαρά να του πάρω ταίρι. Περνάνε καλύτερα όλοι οι παπαγάλοι σε ζευγάρια και κάποια είδη το έχουν ίσως λίγο μεγαλύτερη ανάγκη απο κάποια άλλα. Η εμπειρία μου όμως με τους παπαγάλους με έκανε να σιγουρευτώ ότι πάντα είναι καλύτερα 2 μαζί, για την πλευρά των πουλιών μιλάω. :)
Φοιβο, το προβλημα του δεν ειναι τοσο το μαδημα των φτερων οσο ο αυτοτραυματισμος. Μακαρι να εχει την τυχη του δικου σου και να σταματησει αυτη τη συμπεριφορα.Χιλια μπραβο που με πιστη και υπομονη καταφερες να κανεις ενα πλασμα ευτυχισμενο. Σχετικα με την αποκτηση θυληκου,το σκεφτομουν κι εγω πολυ και το συζητησα με τον γιατρο, αλλα μου ειπε οτι με το κολαρο πρωτον δεν θα μπορει να φλερταρει και θα νιωθει μειονεκτικα με αποτελεσμα να στρεσαριστει περισσοτερο. Η γνωμη του γιατρου ειναι να αποκατασταθει πρωτα το πτερωμα του και στην συνεχεια βλεπουμε. Μακαρι να πανε ολα καλα...

Συγχαρητηρια κι απο μένα τόσο για την απόφαση σου, οσο και για την γενικότερη ανάληψη ευθύνης μιας ταλαιπωρημένης ψυχής την οποία ήδη ανακουφίζεις καθώς φαίνεται.
Ο γιατρός είδε τα ακάρεα;
Το πουλάκι πως κοιμάται με το κολάρο; Ή το βγάζεις το βράδυ;
Ο γιατρος διεγνωσε ακαρεα τραχειας και ειμαστε στο τελειωμα της θεραπειας, παραλληλα παιρνει πολυβιταμινες για ενισχυση του ανοσοποιητικου του. Το κολαρο αφαιρειται μονο κατα τη διαρκεια του ψεκασματος, κοιμαται τρωει και λειτουργει ανετα μ αυτο.Βεβαια σκοπος του ειναι να το βγαλει αλλα κατα τα αλλα λειτουργει κανονικοτατα.
 
Ο γιατρος διεγνωσε ακαρεα τραχειας και ειμαστε στο τελειωμα της θεραπειας, παραλληλα παιρνει πολυβιταμινες για ενισχυση του ανοσοποιητικου του. Το κολαρο αφαιρειται μονο κατα τη διαρκεια του ψεκασματος,κοιμαται τρωει και λειτουργει ανετα μ αυτο.Βεβαια σκοπος του ειναι να το βγαλει αλλα κατα τα αλλα λειτουργει κανονικοτατα.
Μεγάλη υπόθεση αυτή Ναταλία μου, πολύ σημαντικό να μπορεί να ζει και να λειτουργεί κανονικά ενώ φορά το κολάρο. Ευτυχώς!
Όλα θα πάνε καλά, θα το δεις!👍
 
Μπραβο μπραβο μπραβο.. Πραγματικα ειναι τοσο ομορφο αυτο που εκανες. Ευχομαι τα καλυτερα να γινει γρηγορα καλα κ να ζησετε ομορφες στιγμες μαζι.. Ειναι κουκλακος 😉🙂
 
Ο γιατρος διεγνωσε ακαρεα τραχειας και ειμαστε στο τελειωμα της θεραπειας
Διαβάζοντας αυτό μου ήρθε μια απορία στο μυαλό. Κινδυνεύει το καναρινάκι σου απ την μετάδοση των ακαρέων απ τον Λέλο; Σου έχει πει κάτι επί αυτού ο γιατρός;
 
Μεγάλη υπόθεση αυτή Ναταλία μου, πολύ σημαντικό να μπορεί να ζει και να λειτουργεί κανονικά ενώ φορά το κολάρο. Ευτυχώς!
Όλα θα πάνε καλά, θα το δεις!👍
Σισσυ μου γλυκεια, εσυ ξερεις ποσο δυσκολες καταστασεις ειναι αυτες, σημερα οταν γυρισα σπιτι ειδα λιγο αιμα πανω στο κολαρο.. Πανικοβληθηκα και το κυριοτερο δεν καταλαβαινα απο που προερχεται αυτο το αιμα. Παρακολουθοντας τον διαπιστωσα οτι βρηκε τροπο, να φτανει τα νεα φτερακια της ουρας του.Βρηκα και κατω στο κλουβι μικρα μπλε φτερακια. Τα τραβαει, τα βγαζει και τσιμπαει το δερμα του σε εκεινο το σημειο... Μονο εκει μπορει να φτασει αλλωστε. Το αιμα ειναι απο τη βαση της ουρας του λοιπον.. Αυτο σημαινει, οτι πρεπει να φορεσει μεγαλυτερο κολαρο και παει λεγοντας... Διοτι καποια στιγμη τα φτερα στην ουρα θα μεγαλωσουν και αυτος θα τα φτανει πολυ ευκολα για να τα τραβηξει... Δεν ξερω τι να πω πια... Και τι να κανω...

Διαβάζοντας αυτό μου ήρθε μια απορία στο μυαλό. Κινδυνεύει το καναρινάκι σου απ την μετάδοση των ακαρέων απ τον Λέλο; Σου έχει πει κάτι επί αυτού ο γιατρός;
Οταν εφερα σπιτι τον Λελο εκανα την βλακεια κ τους εφερα σε πρωτη επαφη στο ιδιο δωματιο. Εννοειται οτι και το καναρινι θα κινδυνευε να κολησει ακαρεα αλλα για καλη μας τυχη μολις τον ειχα ψεκασει με tabernil και δεν πληρωσαμε την ανοησια μου. Πηγα και το καναρινι στον γιατρο να σιγουρευτω οτι ειναι ολα οκ κι ευτυχως ειναι μια χαρα. Πνατως μεχρι να ξαναδει ο γιατρος τον Λελο και να μας δωσει το οκ δεν τους ξαναβαζω στον ιδιο χωρο...
 
αχ Ναταλία μου πως σε νιώθω! Παιδιά ''αυτά'' τα συναισθήματα που νιώθουμε ζώντας αυτές τις καταστάσεις, ούτε στον εχθρό σας...☹
Δεν ρωτάς τον γιατρό σου Ναταλία μπας και μαζί με το κολάρο μπορούν να τον βοηθήσουν τα χάπια (cardinal) που παίρνει ο Μάριος; Ξανα αύξησα τη δόση και βλέπω καλυτέρευση σήμερα (ελάχιστα πούπουλα κομμένα)...
Αφού τουλάχιστον ζει μια ''φυσιολογική'' ζωή φορώντας το κολάρο μήπως σε συνδυασμό με τα χάπια καταφέρει να χαλαρώσει και να ξεπεράσει αυτή την ψυχοφθόρα συνήθεια (?)
 
αχ Ναταλία μου πως σε νιώθω! Παιδιά ''αυτά'' τα συναισθήματα που νιώθουμε ζώντας αυτές τις καταστάσεις, ούτε στον εχθρό σας...☹
Δεν ρωτάς τον γιατρό σου Ναταλία μπας και μαζί με το κολάρο μπορούν να τον βοηθήσουν τα χάπια (cardinal) που παίρνει ο Μάριος; Ξανα αύξησα τη δόση και βλέπω καλυτέρευση σήμερα (ελάχιστα πούπουλα κομμένα)...
Αφού τουλάχιστον ζει μια ''φυσιολογική'' ζωή φορώντας το κολάρο μήπως σε συνδυασμό με τα χάπια καταφέρει να χαλαρώσει και να ξεπεράσει αυτή την ψυχοφθόρα συνήθεια (?)
Σισσυ μου θα μιλησω με τον γιατρο για τα συγκεκριμενα χαπια.. Μακαρι να δουμε βελτιωση οπως εσεις... Ειμαι απογοητευμενη,τα νεα φτερακια θα μεγαλωνουν κι αυτος θα τα ξεριζωνει και θα τσιμπαει τον εαυτο του...η ψυχολογια μου ειναι στο πατωμα πλεον... Τι να πω πια δεν ξερω...
 
Κορίτσια ειλικρινά σας καταλαβαίνω, είναι ας το πούμε αχάριστο πρόβλημα, καταβάλετε πολλές προσπάθειες με μικρά αποτελέσματα.
Θα πω μια βλακεία τώρα αλλά αφού αρέσκονται να κάνουν αυτή την κίνηση, λέτε να τα βοηθούσε να τους βάλετε κάποια φούντα να μιμείται αυτή την αίσθηση; Βέβαια θέλει προσοχή στο υλικό αν τυχόν και μασουλήσουν κάτι, γιατί για να δουλέψει το σύστημα, θα πρέπει να μπορούν να αφαιρούν μέρος της φούντας. Να είναι πχ από τριχιά.
 
Κορίτσια ειλικρινά σας καταλαβαίνω, είναι ας το πούμε αχάριστο πρόβλημα, καταβάλετε πολλές προσπάθειες με μικρά αποτελέσματα.
Θα πω μια βλακεία τώρα αλλά αφού αρέσκονται να κάνουν αυτή την κίνηση, λέτε να τα βοηθούσε να τους βάλετε κάποια φούντα να μιμείται αυτή την αίσθηση; Βέβαια θέλει προσοχή στο υλικό αν τυχόν και μασουλήσουν κάτι, γιατί για να δουλέψει το σύστημα, θα πρέπει να μπορούν να αφαιρούν μέρος της φούντας. Να είναι πχ από τριχιά.
Μαρια μου, δεν ειναι καθολου βλακεια αυτο που ειπες... Ο δικος μου επειδη δεν μπορει να μαδηθει λογω κολαρου μαδαει τα χανζαπλαστ που υπαρχουν στην βαση του κολαρου.. Δεν τα τραβαει για να τα βγαλει απλως...η ολη λειτουργεια του με τα χανζαπλαστ ειναι σαν να μαδαει φτερα, σκεφτηκα να του βαλω μεσα ενα ψευτικο φυτο που πηρα.. Με ανθη σαν φουντες μηπως αρχισει να μαδαει τα ανθη και σωθουμε...
 
Χρόνια τώρα του έχω βαμβακερά σχοινάκια και μασουλάει Μαρία μου, σε κλουβιά (έως και μεταφοράς), σταντ παντού... Τα πιπιλάει, αλλά όταν τον πιάνει η διάθεση για μάδημα δεν τον σταματάει τίποτα☹
 
Back
Top