Ασθένειες Monk 2,5 μηνών κοιμάται και κάνει εμετό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης SofiaLa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

SofiaLa

PB New Member
Εγγραφή
31 Δεκ 2021
Μηνύματα
12
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα ! Έχω ένα παπαγαλάκι monc το οποίο το πήρα εδώ και 3 μέρες ! Μου είπαν ότι είναι 2,5 μηνών! Σήμερα από το πρωί όλο κοιμάται συνέχεια τρώγεται ( τις φτερούγες του ) , κανει εμετό ! Λόγω του ότι είναι παραμονή Πρωτοχρονιάς δεν ξέρω τι να κάνω! Έχει κανείς κάποια ιδέα για το τι μπορεί να έχει και κάποιον κτηνίατρο; Αθήνα μένω
 
@HxC ευχαριστώ πολύ
[automerge]1641077701[/automerge]
@Tony Forpus ναι τρώει μόνο του αλλά έβγαλε και κάτι βλεννες περίεργες! Έχει απογαλακτηστει 20 μέρες μου είπε ο εκτροφέας !
[automerge]1641077803[/automerge]
@Φοίβος
[automerge]1641078150[/automerge]
@Φοίβος μίλησα μαζί του ! Μου είπε ότι μάλλον είναι δηλητήριαση ! Ήταν μια χαρά τις προηγούμενες μέρες ! Από προχθές το βράδυ άρχισε να είναι περίεργος λιγο αλλά εχθές ήταν χάλια! Είχε χύμα τροφή την πέταξα πήρα άλλη ! Σήμερα είναι καλύτερα ! Το έχω στο σαλόνι του σπιτιού μου ! Από την πρώτη μέρα δεν του άλλαξα ούτε θέση για να προσαρμόστει σιγά σιγά ! Σήμερα είναι καλύτερα αλλά δεν έχει επανέλθει πλήρως ! Δεν ξέρω τι να κάνω μέχρι δεύτερα που ανοίγουν οι γιατροί. ! Μίλησα με έναν στο τηλ μου είπε να τον βάλω σε ζεστή και του πήρα καρβουνακι νέα τροφή και αλμορα για να γλυτώσει την αφυδάτωση ! Αυτές οι βλεννες ξέρεις κάνεις τι είναι ; Οι μπεζ !
 

Συνημμένα

  • 20220102-00-53.webp
    20220102-00-53.webp
    26 KB · Προβολές: 22
Τελευταία επεξεργασία:
άρα είναι κάτι πολύ ανησυχητικό ;
Σίγουρα είναι ανησυχητικό.
Τα ροζ ή κόκκινα ούρα (αιματουρία / αιμοσφαιρινουρία) ή στο ή το ουρικό οξύ (αφού διακριθεί από το κόκκινο χρώμα του περιττώματος) παρατηρούνται σε περιπτώσεις νεφρικής λοίμωξης ή τοξικότητας που μπορεί να οφείλεται σε δηλητηρίαση από μόλυβδος.
Πώς είναι το πουλάκι σήμερα, είναι καλύτερα;
 
@Vada λέτε δηλαδή να φταίει πχ το κλουβί ; Δεν υπάρχει κάτι άλλο από μόλυβδο που να ήρθε σε επαφή ! Είναι πολύ καλύτερα ναι ! Πιστεύω ότι αποφύγαμε τα χειρότερα αλλά αύριο θα πάει σε γιατρό οπωσδήποτε ! Τι στεναχώρια τράβηξα ! Δεν ήξερα τι να κάνω 31/12 το απόγευμα ! Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα !
 
@Φοίβος τώρα κανει ένα περίεργο θόρυβο σαν να μασάει ας πούμε ενώ δεν έχει κάτι στο στόμα του !
 
Πιθανόν να αναφέρεσαι το τρίξιμο του ράμφους που κάνουν όλοι οι παπαγάλοι ως ενδειξη χαλάρωσης/ικανοποήσης. Αν θέλεις ανέβασε ένα βίντεο
 
Φυσιολογικο ειναι αυτο,προσπαθησε ομως να ακολουθει ενα ωραριο ανατολης-δυσης το πουλακι σκε οτι αναφορα τον υπνο.
 
To κλουβάκι είναι βαμμένο και δεν μου μοιάζει να έχει εκτεθιμένο μόλυβδο κάπου. Το τρίξιμο του ράμφους είναι φυσιολογικό και το ίδιο το πουλάκι δεν δείχνει άρρωστο στο βίντεο. Τρώει χρωματιστά πέλετς ή η τροφή που του είχες είχε μέσα κομματάκια χρωματιστά? Η πάνω φωτο με την κουτσουλιά εμένα προσωπικά δεν μου δίνει την εντύπωση αίματος. Το αίμα είναι συνήθως πολύ σκούρο μέσα στην κουτσουλιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Back
Top