Γενικά O παπαγάλος Sid (κοκατίλ)

TorroRosso77

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2015
Μηνύματα
38
Πόλη
Αθήνα
Την δευτερα το απογευμα πηρα στην κατοχη μου ενα μικρο κοκατιλ . Ειναι αρσενικος και οπως μου ειπε η οικογενεια που μου τον εδωσε ειναι λιγο πανω απο 3 μηνων. Ειναι ημερος και ακομα και μεσα στο κλουβι του οταν βλεπει χερι ανεβαινει. Με εμενα εχει ενα μικρο θεμα και δεν με αφηνει να το χαιδεψω ενω με την μανα μου μονο αγκαλιες που δεν κανουν. Περα απο την συσκευασμενη τροφη του, του εχω βαλει μηλο, βερικοκο και μαρουλι. Το μηλο και το βερυκοκο δεν τα αγγιξε, ενω στο μαρουλι επεσε με τα μουτρα. Εχει κομμενα φτερα και ετσι του εχω συνεχεια τις πορτες του κλουβιου ανοιχτες για να κανει οτι θελει ( οσο ειμαι στο δωματιο δηλαδη ). Σχετικα με το μπανιο διαβασα οτι οι μπανιερες ειναι αρκετα μικρες και ολοι συνηστουν μπολακι. τωρα του εβαλα το μπολακι μεσα και περιμενω να δω αν θα πλησιασει. χθες δοκιμασε και με το τροπο του ψεκασματος αλλα αντι να το απολαμβανει απομακρυνοταν. το εριχνα σαν νεφος απο πανω του. Οποιαδηποτε εξτρα λεπτομερια θα εκτιμηθει. Γενικα πρεπει να εχω διαβασει ολα τα αρθρα για κοκατιλ που υπαρχουν σε ελληνικα φορουμ . Αυτο που με νοιαζει να κατεφερω ειναι να μπορω να τον χαιδευω χωρις να κανει οτι με δαγκωνει, να μαθει να κανει μπανακι και να τρωει φρουτα. το αν θα μιλησει το βλεπουμε με τον καιρο. Να πω οτι ηδη κελαιδα και συνομιλει με την μανα μου. Οποτε ερχεται σπιτι και του μιλαει, κακος χαμος μιλαμε. κουβεντα πανω στην κουβεντα για ωρες
 
Να σου ζήσει!
Το ότι προτιμά την μητέρα σου, δες το πολύ θετικά γιατί αυτό θα σε διευκολύνει πολλές φορές στο μέλλον 🙂
Έχουν και τα πουλιά τις αυθόρμητες προτιμήσεις τους.
Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει το άρθρο για την ψυχολογία τους, γιατί αν θέλεις να επικοινωνήσεις, θα πρέπει εσύ να σκέφτεσαι σαν παπαγάλος μια και αντίθετο είναι αδύνατον Συμπεριφορά παπαγάλων - Επικοινωνία :)
Δεν αγαπούν ιδιαίτερα το μπάνιο, συνέχισε να δοκιμάζεις την μπανιέρα - δοχείο, αλλά δεν είναι σίγουρο πως θα το τολμήσει. Ίσως έξω από το κλουβί σε κάποιο τραπέζι, σε ρηχό δοχείο, με λίγο νερό (πχ ταψάκι από σοροπιαστά) του φανεί πιο φυσικό.
Το ψεκαστήρι είναι μια λύση και ιδίως για την απαλλαγή από την πούδρα που βγάζει, αλλά με το μαλακό, γιατί όντως τις πρώτες φορές τρομάζουν. Μην ξεχνάμε τα cockatiels είναι κάπως αλαφροΐσκιωτα, αερικά...
Όταν σε δαγκώνει, αντί να τραβάς το χέρι σου, θα του το σπρώχνεις πιο έντονα προς το ράμφος. Βέβαια θέλει μια αντοχή αλλά είναι ένα τρικ που έχει αποτελέσματα. Πάντως μην τραβιέσαι και μην κάνεις ουτς. :)
Η προτίμηση κατ' αρχήν στα χόρτα και τα λαχανικά είναι ότι πιο φυσικό και κοντά στην ιδιοσυγκρασία ενός πουλιού. Από άποψη οργανικής ανάγκης, τα έχει περισσότερο ανάγκη καθώς και τα λαχανικά απ' ότι τα φρούτα, τα οποία βέβαια είναι και αυτά ωφέλιμα, προσοχή όμως σε όσα έχουν πολλή ζάχαρη. Δεν ξέρω αν σου έχω δώσει το άρθρο αυτό Η διατροφή των παπαγάλων από τον Tony Silva ρίξε μια ματιά.
Ένα καλό κόλπο για να τρώει τα πάντα, είναι όταν τον έχεις έξω, να τρως κι εσύ πχ μια φρουτοσαλάτα. Η ζήλια είναι ψώρα... και αμέσως δοκιμάζουν.
Βάλε την μάνα σου να το κάνει κατ' αρχήν και βλέπουμε. Ό,τι θέλεις, εδώ είμαστε, μακάρι να ξέρουμε :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου! Ξεκιναμε ηδη απο τωρα! Ειναι αρκετα ζηλιαρης στο θεμα του φαγητου μου το τονισε και η γυναικα που το πηρα!
 
Καλησπερα. Ο μικρος μασαει τα ξυλιβα κλαδια στα οποια παταει. Ειναι καλο αυτο ή οχι;
 
Απλα ηταν αρκετα μακριες και τις εκοψα με πριονακι. Και απο χθες ολη την ωρα μασουλαει. Απο οτι διαβασα αυτα τα ζωα τους αρεσει να καταστρεφουν οποτε μαλλον δεν χρειαζεται να τρομαχω με το παραμικρο
 
Καλησπέρα και να σου ζήσει το πουλάκι σου! Με αφορμή το μπάνιο που αναφέρθηκε, θα αναφέρω ένα περιστατικό όπου κυκλοφορώντας ελεύθερο το κοκατιλάκι μου μέσα στο σπίτι, μπήκε από μόνο του σε ένα μπολ που είχαμε με νερό και μουλιάζαμε όσπρια! Και το έχει ξανακάνει κι άλλες φορές με άλλα σκεύη της κουζίνας που περιέχουν νερό! Το θέαμα ήταν απίστευτο γιατί το απολάμβανε κιόλας!Όταν λοιπόν του βάλαμε μετά από λίγο δικό του καθαρό πιατάκι με νερό, δεν το πλησίασε! Με αυτό θέλω να πω ότι δεν μπορείς να επιβάλεις στο πουλάκι να κάνει μπάνιο αν εκείνη την ώρα δεν θέλει! Απλά του αφήνεις εκεί το μπολάκι και όταν, αν θέλει και το έχει ανάγκη πηγαίνει! Επίσης μία συμβουλή για το πως να τον πλησιάσεις και να σε συμπαθήσει: Κάνε τον να σε συνδυάσει με κάποιο παιχνίδι ή τρικ που αγαπάει και διασκεδάζει πολύ αλλά να το κάνει μόνο όταν είναι μαζί σου! Δεν ξέρω ποιος από εσάς ασχολείται περισσότερες ώρες μαζί του αλλά απ'ότι ξέρω είναι λογικό να αισθάνεται πιο κοντά με εκείνον που ασχολείται πιο πολύ..
 
Συνεχεια μαζι του ειμαι εγω αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα αν του αρεσει κατι :/
 
Του έχεις παιχνίδια μέσα στο κλουβί;Όταν βγαίνει έξω με τι αντικείμενα ασχολείται; Ποια ''μασουλάει''?
 
Του εχω μια ξυλινη κουνια-πατηθρα και μια κατασκευη απο καλαμακια. Αυριο θα παρω και ενα καθρεφτακι με κουδουνακι. Γενικα πολυ μασαει το δαχτυλο μου, κατι που εχω στο λαιμο μου και το σορτσακι μου. Νομιζω ξεκινησε να νιωθει πιο ανετα γιατι ειναι μονιμα εξω οταν του εχω ανοιχτο το κλουβι, συν το οτι τριζει το ραμφος του που διαβασα οτι ειναι καλο
 
! Με αφορμή το μπάνιο που αναφέρθηκε, θα αναφέρω ένα περιστατικό όπου κυκλοφορώντας ελεύθερο το κοκατιλάκι μου μέσα στο σπίτι, μπήκε από μόνο του σε ένα μπολ που είχαμε με νερό και μουλιάζαμε όσπρια! Και το έχει ξανακάνει κι άλλες φορές με άλλα σκεύη της κουζίνας που περιέχουν νερό! Το θέαμα ήταν απίστευτο γιατί το απολάμβανε κιόλας!Όταν λοιπόν του βάλαμε μετά από λίγο δικό του καθαρό πιατάκι με νερό, δεν το πλησίασε!
Αυτό που περιγράφεις είναι και η πραγματικότητα... μόνο όταν θέλουν θα κάνουν μπάνιο. Μόνο όταν το έχουν ανάγκη.
Απλά του αφήνεις εκεί το μπολάκι και όταν, αν θέλει και το έχει ανάγκη πηγαίνει!
Κι αυτό νομίζω είναι το μεγαλύτερο λάθος...
Το νερό δεν πρέπει να παραμένει στο χώρο των πουλιών για περισσότερα από μερικά λεπτά της ώρας... ίσως βέβαια στα μεμονωμένα και κλουβί πουλιά να είναι εντελώς διαφορετικά... αλλά αυτό δεν το ξέρουν όλοι.
 
Τ Αυριο θα παρω και ενα καθρεφτακι με κουδουνακι.
Καθρεφτάκι μην του πάρεις, κάνει τα πουλιά νευρικά να ασχολούνται με το είδωλο τους. Διάλεξε ένα διαφορετικό παιχνίδι.
 
Απλά του αφήνεις εκεί το μπολάκι και όταν, αν θέλει και το έχει ανάγκη πηγαίνει!
Γιάννη, δεν εννοώ μέσα στο κλουβί αλλά έξω εκεί που παίζει και για όση ώρα το πουλάκι είναι σε εγρήγορση!

κάτι που εχω στο λαιμο μου και το σορτσακι μου.
Αν του αρέσει το κορδόνι που έχεις στο σορτσάκι και αντίστοιχα το κρεμαστό του λαιμού, βρες του το αντίστοιχο υλικό να παίζει. Γενικότερα αν διαβάζεις συνέχεια για να μάθεις περισσότερα όπως προείπες, η λύσεις θα έρθουν στο τι να κάνεις.Βάλε τη φαντασία σου και δίνε του συνέχεια καινούρια ερεθίσματα να μην τον πιάνει ανία.
 
Καλησπερα παιδια! Ο μικρος γενικα βλεπω οτι τρωει πολυ. Τις τελευταιες μερες λιγο παραπανω . Επισης σημερα παρατηρησα οτι φτερνιστικε 3 συνεχομενες φορες. Τελος εχω παρατηρησεις οτι εχουν κατσιασει λιγο τα φτερα τις ουρας του... Σε λιγο θα ανεβασω και αυτο. Λετε να εχει τιποτα; Επισης σημερα τον βλεπω και λιγο πιο επιθετικο. τι λετε να κανω;

Τα φτερα του by TorroRosso77 posted 23 Ιουν 2015 στις 16:11
 
Το φτέρνισμα δεν σημαίνει κάτι αν δεν γίνεται πολύ συχνά μέσα στην ημέρα και δεν συνοδεύεται απο "συνάχι".
Απομάκρυνε τις πατήθες από τα κάγκελα του κλουβιού. Αυτό φταίει για την εικόνα της ουράς του και θα σπάσει τελείως αν δεν το κάνεις. Τοποθέτησέ τες έτσι ώστε όταν κάθεται σε αυτές να μην τρίβεται καθόλου η ουρά του στα κάγκελα, ούτε όταν κάνει περιστροφή πάνω τους. Σχετικά με την επιθετικότητα θα σου πρότεινα να μην το αφήνεις να κάθεται πάνω στους ώμους σου. Διάλεξε σημεία απέναντι σου ή πάνω σου αλλά τέτοια όπου μπορείς να έχεις πλήρη οπτική επαφή μαζί του κι έλεγχο.
 
Ευχαριστω παρα πολυ. Ειχα αγχωθρι πολυ μην εχει τιποτα το ζωντανο
 
Δεν είμαι σίγουρη αλλά φαίνονται κάπως κατσαρά και τα φτερά πτήσης; Μπορείς να τα ανοίξεις να τα βγάλεις μια κοντινή φωτογραφία; Κοίταξες για ψείρες;
 
Τα φτερα πτησης ειναι κομμενα απο οταν τα πηρα. Οποτε ισως για αυτο μοιαζουν ετσι. Να τα ανοιξω φοβαμαι ειναι η αληθεια καθως και δεν ξερω και οταν πλησιαζω μου αγριευει λιγο. Τωρα θα σας ανεβασω και το κλουβι του να μου πειτε γνωμη
 
Back
Top