Γενικά O παπαγάλος Sid (κοκατίλ)

Αυτο ειναι το κλουβι του. Θεωρειτε πως ειναι μικρο;

Επισης δεν ξερω πως να κοιταξω για ψειρες και δεν ξερω αν ειναι εμφανης
 

Συνημμένα

  • unnamed (1).webp
    unnamed (1).webp
    90,9 KB · Προβολές: 68
  • unnamed (2).webp
    unnamed (2).webp
    76,5 KB · Προβολές: 66
  • unnamed (3).webp
    unnamed (3).webp
    103,6 KB · Προβολές: 73
  • unnamed (4).webp
    unnamed (4).webp
    85,4 KB · Προβολές: 70
  • unnamed (5).webp
    unnamed (5).webp
    96,2 KB · Προβολές: 62
3 εχω μεσα και την κουνια την ξυλινη. Οι αλλες 2 ειναι απο εξω για να ανεβει πανω απο το κλουβι. Ποια πιστευεις οτι πρεπει να αφαιρεσω και ποια πιστευεις οτι ειναι η καλυτερη διαταξη
 
Τα δύο πλαστικά να βγάλεις μέσα από το κλουβί, την κούνια να την δέσεις λίγο πιο ψηλά και να την γυρίσεις κάθετα, αυτά θα έλεγα εγώ.
 
Βάλε μια φωτογραφία αν μπορείς με το πουλί μέσα στο κλουβί ώστε να έχουμε καλύτερη εικόνα του μεγέθους του κλουβιού.
 
εγω θα σου ζητησω να μην βαλεις καθρεπτη στο κλουβακι και και καποια στιγμη να αλαζεις το κλουβακι του εχουν απιστευτα μακρια ουρα και χαλαει πολυ ευκολα χρειαζεσε ενα ποιο ψυλο κλουβακι. Και μεσα σε ολα αυτα... Να σου ζησει το πουλακι!
 
33D5Jo.jpg
Καλησπερα παιδια. Παρατηρησα αυτο στην μυτη του μικρου. Ξερετε τι ειναι; Ανυσηχουυμε;
 
Εκκρίσεις είναι, καθάρισέ το με μπατονέτα για τ' αυτιά και φυσιολογικό όρο. Όταν καθαρίσει, ρίξει κανα δυο σταγόνες φυσιολογικό ορό στα ρουθούνια του και φρόντισε να τα διατηρείς καθαρά. Προφανώς σου κρύωσε. Έχει άλλα συμπτώματα; Αν ναι πρέπει να το δει γιατρός. Αν όχι, βάλε το σε μέρος χωρίς ρεύματα αέρος και δώσε του το τσάι τριών βοτάνων.
 
Μου κανει κανα φτερνισμα που και που. Οχι πανω απο 2-3 την ημερα νομιζω. Αυτο με το ρευμα το προσεχω πολυ. Θα δοκιμασω αυτο που μου λες. Στο νερο του βαζω και βιταμινες!
 
ωραια αυριο θα κανω αυτο με τον ορο και βλεπουμε. αλλα συμπτωματα που θα επρεπε να ξερω;
 
Μαρια μου αν μπορεις με μεγαλυτερη λεπτομερεια σε παρακαλω . Στην αναπνοη τι πρεπει να κοιταξω; Η κουτσουλιες ειναι ιδιες ολες αυτες τι μερες. Ειναι πρασινε με καποια ασπρα σημαδια και ειναι στερεες εξωτερικα υγρες εσωτερικα. ελπιζω να τα λεω καλα. επειδη του καθαρισα το κλουβι σημερα, μεσα στην βδομαδα θα μπορω να ανεβασω φωτο για το πως ειναι
 
Να δεις αν αναπνέει χαλαρά, αν ακούγεται η αναπνοή του, αν κάνει τόνο (ένα ανεβοκατέβασμα της ουράς).
Για τις κουτσουλιές αν μπορείς αύριο που θα είναι ξύπνιο βάλε λευκό χαρτί στον πάτο και βάλε μας μια φωτογραφία του.
Μην ανησυχείς, κάνε του το τσαγάκι, πρόσεχε σε θερμοκρασία δωματίου θα το προσφέρεις. Δώσε βάση στις οδηγίες παρασκευής.
 
σου κοιμαται καθολου μεσα στην ημερα; Ειδα μια φοτο που καθεται σε μια πλατη και δεν μου φανηκε και πολυ στητο.. Καπως φουσκωμενο το ειδα.. Επισης εαν θες παρατηρησε με ποια παιχνιδακια ασχολειται περισσοτερο και ασε του μονο εκεινα.. Και βαλε καλυτερα μπολακι για τροφη, μεσα στο κλουβακι σου γιατι αυτη η ταιστρα ειναι αβολη και δεν θα μπορει να τρωει ανετα.. Επισης προσεθεσε του και λιγους ηλιοσπορους και λιγη βρωμη, γιατι η παπαγαλινη δεν ειναι πληρης τροφη.
 
Αν αραξω καναπε να δω τηλεοραση και τον εχω πανω μου μπορει να παρει κανα υπνακο. Σημερα ας πουμε κοιμηθηκε πανω στην κοπελα μου. Με παιχνιδια δεν πολυ παιζει παρα μονο με κατι καλαμακια που εχω κρεμασει. Δεν ειναι και πολυ ωρα στο κλουβι του. Και οταν ειναι μεσα ειτε φωναζει για να τον βγαλω εξω ειτε τρωει. Γενικα τρωει αρκετα. Μπολακια θα παω αυριο να του παρω να του βαλω.
 
Εκκρίσεις είναι, καθάρισέ το με μπατονέτα για τ' αυτιά και φυσιολογικό όρο. Όταν καθαρίσει, ρίξει κανα δυο σταγόνες φυσιολογικό ορό στα ρουθούνια του και φρόντισε να τα διατηρείς καθαρά...


Μην φοβηθείς να ρίξεις ορό στα ρουθούνια του. Δεν πνίγονται τα πουλιά, καταπίνουν κανονικά υγρά που εισέρχονται κι απο τη μύτη.
 
Ανεβασα και το κλουβι με τον μικρο μεσα που μου ειχε ζητηθει και η κουτσουλια (την οποια εκανε πανω μου και την πηρα να σας την δειξω). Το φαι το εβαλα στη μπανιερα μιας που δεν την χρησιμοποιει και βολευει γιατι δεν βρισκω μπολακι που να μην το γυρναει τουμπα και να παριστανει την χελωνα.


33wo6V.jpg
gGYiJf.jpg
QAnlGq.jpg
 
Back
Top