Γενικά Parrotlet: Ο μικρότερος μεγάλος παπαγάλος!

marinazizel

PB Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
524
παρολου που δεν εχω αυτη την εκπληκτικη ρατσα το συγκεκριμενο βιντεο λεει πολλες πληροφοριες για αυτα και θα προτεινα να το δειτε εχετε δεν εχετε parrotlet! paratrixa.skai.gr/main/article?category_id=36&id=1254
(γραφω το λινκ γιατι δεν το παιρνει για βιντεο ωστε να βγει απευθειας εδω)

... Και σιγουρα μετα απο αυτο το βιντεο θα τρεξετε να παρετε ενα!
34485_17_09_13_1_19_45.jpeg
 
Ο μπαμπάς του Μάριου και του Κάρλο 😛δίνει συνέντευξη... Οπότε δεν έχω τι να προσθέσω
 
είναι ζόρικα πουλάκια
Μου αρεσουν τα ζορικα γιατι νομιζεις οτι την κραταω ακομα την μπλε κοπελια μου που ολα τα σφαζει ολα τα μαχαιρωνει🙄 τις εχω αδυναμια:DΔεν ελεγα οχι σε ενα παρροτλετ:D! Θελω και γω ενα Σταθη 😀 ή μαλλον δυο ενα ζευγος!:D
 
άσχετο... Εγώ πάντως άλλο ελληνάκι πάροτλετ εκτός του Μάριου και του Κάρλο δεν έχω ακούσει-δει να μιλάει, ότι κι αν λένε 😉... Εμείς έχουμε αρκετά βιντεάκια γι΄απόδειξη:D

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ωστε μιλαει και ο καρολος. Αυτο αληθεια να πω δεν το ξερα.
 
Ωστε μιλαει και ο καρολος. Αυτο αληθεια να πω δεν το ξερα.
👍Τη περισσότερη δουλειά την έκανε ο Μάριος, εγώ λίγο ασχολήθηκα με τον Κάρλο. Γι΄αυτό τον λόγο πιστεύω μίλησε πολύ γρήγορα (λόγο του Μάριου εννοώ, σε 15 περίπου ημέρες και ο Μάριος μίλησε γρήγορα, αλλά είχαμε εντατικά μαθήματα πάνω από μήνα).
 
εχω ενα υποτυθεμενο ζευγαρακι parrotlet που ουτε μηλαει ουτε λαλαει το καλο ομως ειναι πως κανουν φανταστικη παρεα μεταξι τους!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Το ότι μιλάνε δεν το ανέφερα γιατί πιστεύω πως έχει κάποια ιδιαίτερη ''αξία''.
Ο κόσμος όμως και πολύ περισσότερο τα παιδιά, διαβάζουν ή ακούν πως μιλάνε και πιστεύουν πως ένα parrotlet μιλάει εύκολα! Μα οι περισσότεροι παπαγάλοι (αν όχι όλοι) έχουν την δυνατότητα να μιλούν, οι ιδιοκτήτες τους όμως (με σωστή προσπάθεια-υπομονή κ΄επιμονή) πρέπει να αναδείξουν αυτή τους την δυνατότητα...
 
Μα οι περισσότεροι παπαγάλοι (αν όχι όλοι) έχουν την δυνατότητα να μιλούν,
και αυτό βέβαια είναι σχετικό... αν ακούσεις έναν african grey όντως μιλάει ένα parrotlet όμως μάλλον σφυρίζει προσομοιάζοντας λέξεις...
 
και αυτό βέβαια είναι σχετικό... αν ακούσεις έναν african grey όντως μιλάει ένα parrotlet όμως μάλλον σφυρίζει προσομοιάζοντας λέξεις...
Όχι πάντα, άλλοτε ναι και άλλοτε όχι... (εντάξει, δεν κάνω σύγκριση)
 
καποτε οταν ειχα το πρωτο μου ζευγαρακι παπαγαλων ειχα αφαμταστη ανυπομονησια να ζευγαρωσουν και τυχεα σε μια σταση λεωφοριου ειχα πετυχει ενα γεροντακι αρρωστο με τους παπαγαλους που μου ειχε πει κατι που το θυμαμε ακομα.Αν εκεινα τεριαζουν μεταξι τους και εσυ τα αγαπας που τα εχεις τοτε περισευει αν ειναι ζευγαρι και εγω θα συμπληρωσω εδω πως περισευει αν μηλανε καθαρα ή οχι ή δεν μηλανε καθολου!
 
Back
Top