Γενικά Parrotlet ή καναρίνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikos81
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikos81

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2016
Μηνύματα
47
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας και πάλι... Μετά από αναζήτηση παροτλετ ενός μήνα ξανασκέφτομαι αν είναι η κατάλληλη αγορά για εμένα ή αν τελικά θα επιστρέψω στην παλιά μου αγάπη, τα καναρινάκια...

Τα νέα στοιχεία που με έκαναν να αναθεωρήσω είναι πως υπάρχει η περίπτωση να φύγω εκτός Αθηνών το καλοκαίρι για 4 μήνες για δουλειά, και φοβάμαι πως το παπαγαλάκι μόνο με τη συντροφιά της γυναίκας μου θα μελαγχολήσει.
Υπάρχει τέτοια περίπτωση ή να μην φοβάμαι κάτι τέτοιο;Επίσης σκέφτομαι ό,τι πουλάκι και να πάρω να το έχω μόνιμα εκτός σπιτιού. Σε αυτό παίζει ρόλο αν θα είναι παπαγαλάκι η καναρινάκι;
Τα παπαγαλάκια είναι πιο ευαίσθητα σε αρρώστιες και στις αλλαγές της θερμοκρασίας;Στα παροτλέτ μου αρέσει η σχέση που έχουν με τον ιδιοκτήτη τους, ένα καναρινάκι μπορεί να γίνει έστω και λίγο φιλικό και να τρώει π.χ. από το χέρι μου;
Επίσης όταν λείπουμε και οι 2 από το σπίτι για δουλειά, το παπαγαλάκι θα στρεσάρεται και θα νιώθει μοναξιά;
Θέλω να επιλέξω υπεύθυνα και να μην βιαστώ και μετά το μετανιώσω... Παρακαλώ τα φώτα σας είμαι σε μεγάλο δίλλημα!
 
Η απορία σου ειναι περιπου "σκυλος ή γατα;" :)
Οπως καταλαβαινεις ειναι 2 τελειως διαφορετικα ζωα μεταξυ τους, το μονο κοινο ειναι οτι μενουν στο κλουβι 😛
Παμε λοιπον παπαγαλοι vs καναρινια
Οι παπαγαλοι ειναι πιο κοινωνικα ζωα, τοσο που αν τα παρατησεις μαραζωνουν και μπορει να αρχισουν να μαδιουνται.. ( ποσο μαλλον τα παρροτλετ που ειναι επιρρεπη σε αυτο).
Πρεπει να τους αφιερωνεις καποια ωρα μεσα στη μερα που θα τους μιλας ή θα τα βγαζεις και εκτος κλουβιου αν εχετε μια καλη σχεση.
Αν η γυναικα σου ασχολειται μαζι του τοτε θα ειναι μια χαρα το μικρουλι οταν φυγεις.
Οταν λειπετε για δουλεια ο παπαγαλος θα ειναι μια χαρα, δεν ξερω κανεναν να ειναι ολη μερα σπιτι αγκαλια με το κλουβι 😛
Μπορειτε να του αφηνετε για παρεα λιγη μουσικουλα.
Εννοειται και μεσα στο σπιτι ειναι το ιδανικο για τον μικρο σας φιλο μιας και θα θελει να νιωθει μέλος της αγελης.
Τα παρροτλετ ειναι υπεροχοι παπαγαλοι σε ποκετ μεγεθος.
Αν ασχολεισαι καθε μερα μαζι τους θα αναπτυχθει μια τελεια σχέση μεταξυ σας.
Οσον αφορα τα καναρινια τωρα.
Δεν ειναι το ζωο που θα το παρεις για να εχετε ενα στενο δεσιμο οπως το θελεις.
Ειναι πιο ευαισθητα σε αρρωστιες απο τους παπαγαλους και αν θελεις να μαθει να τρωει απο το χερι σου να εισαι προετοιμασμενος οτι κατα 95% θα αποτυχεις.
Αν ομως θελεις ενα πουλακι που να το βλεπεις και να ακους τις μελωδιες του τοτε να παρεις καναρινακι :)
 
Συγνώμη ξέχασα να διευκρινίσω πως αναφέρομαι σε άγριο παροτλετ...
 
Συγνώμη ξέχασα να διευκρινίσω πως αναφέρομαι σε άγριο παροτλετ...
Γιατι ομως; Εννοω εχει καποιος γνωστος σου και στο δινει ή απλα γιατι ετσι; 😛
Παντως με ασχολια ενας παπαγαλος μπορει να γινει ημερος :)
 
Μετά από αρκετό διάβασμα κατέληξα στους άγριους λόγο ανθεκτικότητας, λιγότερου στρες και λόγω της τεράστιας διαφοράς στην τιμή...

Τεραστια διαφορα δεν το λεω.
Αγριο= 50 ευρω στα πετ σοπ το λιγοτερο
Ημερο= ξεκινανε απο 70 ευρω.

Δεν την θεωρω λοιπον τοσο μεγαλη διαφορα.

Επισης θεωρω καλυτερα να το παρεις απο εκτροφεα ακομα και να μην ειναι ημερο γιατι θα εχει μεγαλωσει σε περιβαλλον χωρις να εχει καποια ασχημη εμπειρια.
Στα πετ σοπ απο την αλλη δεν ξερεις τι εχουν τραβηξει μεχρι να βρεθουν στο κλουβι του πετ σοπ :)
 
Με δυο εκτροφείς που μίλησαν μου είπαν για ήμερο με 150+ ευρώ... Το θέμα δεν είναι τόσο η τιμή όμως... Με συναρπάζει το τραγούδι του καναρινιού αλλά ποιός να αντισταθεί στην οικειότητα ενός παπαγάλου;
 
Με δυο εκτροφείς που μίλησαν μου είπαν για ήμερο με 150+ ευρώ... Το θέμα δεν είναι τόσο η τιμή όμως... Με συναρπάζει το τραγούδι του καναρινιού αλλά ποιός να αντισταθεί στην οικειότητα ενός παπαγάλου;

Τοτε μαλλον δεν εχεις ψαξει καλα.
Υπαρχουν απειρα με 70 και 80 ευρω ταισμενα απο γονεις και μετα απο τον εκτροφεα :)

Παντως και τα παρροτλετ εχουν γλυκια φωνη.
Σε καμια περιπτωση καναρινιου αλλα ουτε τις ενοχλητικες κραυγες των παπαγαλων 🙂
 
Γιατι δεν περνεις δυο παρροτλετ να εχει και παρεα; (απλα ρωταο)

Γιατι τοτε μπορει να παρει και καναρινι που του αρεσει και η φωνη του 😛
Δυσκολα θα εκπαιδευτουν 2 παρροτλετ και πολλες φορες δεν δεχονται ποτε το ανθρωπινο χερι αφου εχουν το ενα το αλλο.
Οχι παντα βεβαια είναι αναλογα και ποσο χρονο και υπομονη θα αφιερωσει καποιος.
 
Γιατι τοτε μπορει να παρει και καναρινι που του αρεσει και η φωνη του 😛
Δυσκολα θα εκπαιδευτουν 2 παρροτλετ και πολλες φορες δεν δεχονται ποτε το ανθρωπινο χερι αφου εχουν το ενα το αλλο.
Οχι παντα βεβαια είναι αναλογα και ποσο χρονο και υπομονη θα αφιερωσει καποιος.
Εγω ειχα δει οτι μπορεις να τα εξημεροσεις με λιγη παραπανο προσπαθεια γιαυτο ρωταο να μαθενο και εγω :D
 
οπωσ ειπε και ο φιλοσ ποιο πανω συμφωνω να παρεισ 2 παρροτλετ.. Εγω εχω ζευγαρι τα εχω περιπου 2 μηνεσ κοντα μου κ τα παμε θαυμασια! Πιστεψεμε δεν θα το μετανιωσεισ καθολου
 
Αν θες να πάρεις άγριο παροτλετ τότε καλό θα ήταν να πάρεις 2 να έχουν παρέα το ένα το άλλο. Γιατί και άγριο και μόνο του κάποια στιγμή θα μαραζωσει. Εκτός αν θέλετε με πολλά υπομονή και επιμονή να προσπαθήσετε να το εξημερωσετε. Αν θες να πάρεις ημερο παροτλετ τότε θα αναπτύξετε μια πολλή όμορφη σχέση και επαφή. Θα βγαίνεις εκτός κλουβιου θα το ταιζετε στο χέρι και θα κυκλοφορειτε στο σπίτι με τον μικρό στον ώμο. 😛

Όσον αφορά το καναρινι συμφωνώ με την Ηλέκτρα. Δεν μπορείς να αναπτύξεις και πολλή στενή επαφή με ένα καναρινι. Αλλά θα χρειάζεται λιγότερη ώρα να ασχολείστε μαζί του και θα σας κρατάει παρέα με το τραγούδι του.

Το θέμα είναι εσείς ποια σχέση από τις 2 θέλετε. Αλλά ξαναδιαβαζοντας το μήνυμα σου από την στιγμή που λες πως το πτηνά θα είναι μονίμως εκτός κλουβιου και εγώ θα σε συμβούλευα να πάρεις καναρινι. Οι παπαγάλοι δεν είναι για μόνιμα έξω. Είναι κρίμα να πάρεις μόνο ένα παροτλετ και να το έχεις μόνιμα έξω. Θα μαραζωσει... είτε είναι άγριο είτε ημερο.
 
Αλλά ξαναδιαβαζοντας το μήνυμα σου από την στιγμή που λες πως το πτηνά θα είναι μονίμως εκτός κλουβιου και εγώ θα σε συμβούλευα να πάρεις καναρινι. Οι παπαγάλοι δεν είναι για μόνιμα έξω. Είναι κρίμα να πάρεις μόνο ένα παροτλετ και να το έχεις μόνιμα έξω. Θα μαραζωσει... είτε είναι άγριο είτε ημερο.
Εκτός κλουβιού ή εκτός σπιτιού; 😛
 
οπωσ ειπε και ο φιλοσ ποιο πανω συμφωνω να παρεισ 2 παρροτλετ.. Εγω εχω ζευγαρι τα εχω περιπου 2 μηνεσ κοντα μου κ τα παμε θαυμασια! Πιστεψεμε δεν θα το μετανιωσεισ καθολου
Τα δικα σου κανουνε φασαρια οπως τα λοβακια; Γιατι το εχω απορια
 
Back
Top