Διατροφή Pellets στη διατροφή του caique

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα ομάδα!
Σήμερα πήγα το μικρό στον κτηνίατρο να κόψουμε νύχια και να τροχισουμε το ράμφος.
Από την ουρά του μικρού σε κάτι "κοψιματακια" μου είπε πως η διατροφή του δεν είναι σωστή και χρειάζεται να του δίνω pellets. Από τροφές του αγοράζω την Exotic Fruits και Exotic Nuts. Μου είπε λοιπόν να βγάλω τα σποράκια και να του δίνω τα pellets. Μου έδωσε δυο είδη για να δοκιμάσει, την Zupreem και της Kaytee. Φυσικά και έψαξε το μπολάκι του για ηλιοσπορο όμως έφαγε από την Zupreem και ίσα που τσίμπησε την Kaytee. Έχω ήδη βρει να του πάρω την πρώτη αλλά έχετε να μου προτείνετε άλλη μια εξίσου καλη; Επίσης κάνω σωστά που ακολουθώ αυτή τη συμβουλη; Και εάν Ναι, μέσα στη μερα να του δίνω και λιγα απο τα σπορακια του;
 
Nα μην σταματήσεις τα σπόρια τουλάχιστον όχι μαχαίρι αφού τόσα χρόνια τρέφεται με αυτά. Όχι σκέτο ηλιόσπορο σαφώς κι πάντα επώνυμη τροφή. Εγώ ταίζω αποκλειστικά ζουπριμ πέλετς (ως μάρκα) μιας και με αυτά τα μεγάλωσα. Η διατροφή τους όμως είναι αρκετά πλούσια σε ποικιλία θεωρώ και δεν περιλαμβάνει μόνο αυτά. Αν σταματήσω να τα βρίσκω θα πάω σε άλλη μάρκα χωρίς χρώματα γιατί τότε διαλέγουν χρώμα και πετάνε τα μισά έξω.
 
Το θέμα είναι πως τελευταία τον βλέπω να τρώει μόνο ηλιοσπορο... Βέβαια θα πάρει τα φρουτάκια ή τα ζελεδακια να τα μασουλισει αλλά αυτό που τρώει τόσο πολύ είναι ο ηλιοσπορος. Έλεγα να του βάλω σαν βασική τροφή τα πελλετς και κάποια ώρα να του βάζω και τα σπορακια του.
 
Το θέμα είναι πως τελευταία τον βλέπω να τρώει μόνο ηλιοσπορο... Βέβαια θα πάρει τα φρουτάκια ή τα ζελεδακια να τα μασουλισει αλλά αυτό που τρώει τόσο πολύ είναι ο ηλιοσπορος.
Δυστυχώς έτσι κάνουν όλα τα πουλιά που τρέφονται με σπόρους ως βασική τροφή. Τουλάχιστον τα περισσότερα. Εγώ θα άφηνα ελάχιστους ηλιόσπορους στο βασικό μίγμα ώστε να αναγκαστεί να τα φάει όλα.
Έλεγα να του βάλω σαν βασική τροφή τα πελλετς και κάποια ώρα να του βάζω και τα σπορακια του.

Σταδιακά μπορείς να το κάνεις, καλύτερα όχι τόσο απότομες αλλαγές στο φαγητό. Φρέσκα δεν του δίνεις; Εγώ ως πρώτο και μεγάλο γεύμα δίνω κάθε πρωί αρκετά λαχανικά με λίγα όσπρια, ελάχιστους ξηρούς καρπούς κι όχι κάθε μέρα και λίγα φρούτα, ένα-δύο ή και κανένα πολλές φορές φορές. Αν επιμείνεις με πρόγραμμα πιστεύω πως θα φάει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τον ειδα πολύ θετικό ακόμα και στην απότομη αλλαγή από σπόρια σε pellets, αλλά θα του κάνω μείγμα Ν τρώει απ όλα.
Έχει γίνει γενικά περίεργος με τα φαγητα του τελευταία. Κάποτε έτρωγε σαν τρελό τα ανάμεικτα λαχανικά που του εφτιαχνα ενώ τωρα τα περιεργάζεται και θα φάει λίγο αρακά, καλαμπόκι και καρότο. Από φρούτα σταμάτησε να τρώει μήλο, ενώ παλιότερα τρελαινόταν.
 
Έχω καταλήξει πως ιδανικά είναι προτιμότερη μια συνδυαστική διατροφή που να περιλαμβάνει τόσο μείγμα σπόρων και άλλων καρπών, φρούτων και λαχανικών, καθώς και πέλλετς και όχι μόνο γιατί πρέπει να αποφύγεις την απότομη αλλαγή διατροφής αλλά και στην συνέχεια.
 
Ναι τελικά κάτι τέτοιο θα κάνω. Και σιγά σιγά θα αφαιρώ όσο περισσότερο ηλιοσπορο μπορώ.

Να υποθέσω η αλλαγή στις κουτσουλιες οφείλεται στη νέα τροφη;
 
Ιωαννα, τα καλυτερα πελετ στην αγορα ειναι εδω και χρονια τα Harrison που ειναι απο βιολογικες καλλιεργιες και αυτην την περιοδο ειναι οτι πιο αγνο σαν πελετ. Δεν ξερω πως μπορεις να τα προμηθευτεις, παντως θυμαμαι οτι στην Ελλαδα τα δουλευουν αρκετοι οποτε θα βρεις σιγουρα.. Ειναι λιγο δυσκολο να τα εισαγουν στην διατροφη τους αλλα αμα το καταφερεις θα γλιτωσεις απο πολλα βασανα. Δοκιμασε να τα μουσκεψεις λιγο με φυσικο χυμο πορτοκαλι, λιγη ποσοτητα... Δεν μας ξαναηρθατε στο Αγκιστρι ομως 😀
 
Ιωαννα, τα καλυτερα πελετ στην αγορα ειναι εδω και χρονια τα Harrison που ειναι απο βιολογικες καλλιεργιες και αυτην την περιοδο ειναι οτι πιο αγνο σαν πελετ. Δεν ξερω πως μπορεις να τα προμηθευτεις, παντως θυμαμαι οτι στην Ελλαδα τα δουλευουν αρκετοι οποτε θα βρεις σιγουρα.. Ειναι λιγο δυσκολο να τα εισαγουν στην διατροφη τους αλλα αμα το καταφερεις θα γλιτωσεις απο πολλα βασανα. Δοκιμασε να τα μουσκεψεις λιγο με φυσικο χυμο πορτοκαλι, λιγη ποσοτητα... Δεν μας ξαναηρθατε στο Αγκιστρι ομως 😀
Ξεκινάω με το Αγκίστρι γιατί είναι μεγάλη λατρεία και Ναι, δεν ήρθα ξανά. Εκτός από εκείνο το καλοκαίρι που είχε κάτσει καλά, δεν ήρθε ξανά τέτοια ευκαιρια☹ Ομολογώ πως δεν κατάλαβα ότι είσαι εσύ!
Για τα Χαρισον νομίζω τα εχω βρει. Για αρχή του πήρα τα Zupreem και βλέπουμε!
 
Back
Top