Διατροφή Pellets vs κλασσικό μείγμα σπόρων για παπαγάλους;

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά, καλησπέρα!
Μετά την τελευταία ιστορία με τον Χούλιο (που είναι πια μια χαρά!), η ιατρός μας με συμβούλεψε να αλλάξω την διατροφή των παπαγάλων μου σε πέλλετς. Όλων των παπαγάλων, όχι μόνο του Χούλιο...Αφού διάβασα ένα τόνο πληροφορίες και συμβουλές, πάλι οι ενδοιασμοί μου δεν έφυγαν τελείως και αναρωτιέμαι, εάν υπάρχει κάποιος από εδώ να μου πει τις δικές του εμπειρίες από τα πέλλετς. Οι γνώμες διίστανται και οι αμερικανοι λένε το ένα, οι ρώσοι το άλλο, οι έλληνες σχεδόν τίποτε... Τι να κάνω τελικά; Διστάζω, γιατί στη φύση δεν υπάρχουν πέλλετς, γιατί με την τροφή σπόρων το πουλί κάνει διαδικασία μέχρι να τα ξεχωρίσει/ξεφλουδίσει, κλπ., και υπάρχει η διαδικασία της χώνευσης, και τα σχετικά. Οι κουτσουλιές του Χούλιο που τρώει πέλλετς εδώ και μια εβδομάδα, είναι πιο συμπαγείς, λίγο πιο σκούρες από των άλλων, αλλά βλέπει τα άλλα με σπόρια και λαχταράει να πάει να φάει από τα δικά τους κουπάκια. Τον διώχνω και νοιώθω τύψεις... Έδωσα λίγα πέλλετς και στα άλλα και κανείς τους δεν ενθουσιάστηκε. Γνώμες, σας παρακαλώ, και εάν έχετε εμπειρία πάνω στο θέμα; Ευχαριστώ!
 
Θα σου πω προσωπικη μου αποψη! Καλο ειναι να ξεκινησεις τα πελλετ αλλα οχι να σταματησεις τους σπορους! Μπορεις να κανεις εναν συνδυασμο παρεχοντας και τα 2! Σε ολα τα κοκατιλ μου βαζω σπορους φυσικα συσκευασμενη τροφη αλλα τους βαζω και πελλετ της psittacus τα οποια τους αρεσουν πολυ αλλα δε τα δινω σαν αποκλειστικη τροφη! Καλο ειναι να εχουν κ απο τα 2!
 
Οπως και να εχει ο δικος μου ποτε δεν εφαγε πελλετ, απο 5 μηνων που του πρωτοεδωσα, ειτε σκετα η αναμικτα με σπορους. Η δεν ασχολειται, η αν του τον δωσω τον πεταει χωρις δευτερη σκεψη! Μεχρι τωρα του δινω, αλλα στην νεα παραγγελία πλεον πηρα χωρις!
 
Μπορεις να κανεις εναν συνδυασμο παρεχοντας και τα 2!
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Σε τι αναλογία είναι καλό να ξεκινήσω να τα δίνω και τα 2; Στα υπόλοιπα πουλιά μου είχα βάλει από ένα μικρό κουπάκι χώρια από τους σπόρους, δοκίμασαν, αλλά δεν ενθουσιάστηκαν, το βράδυ αναγκαστικά πέταξα όλα αυτά τα πέλλετς...

Η δεν ασχολειται, η αν του τον δωσω τον πεταει χωρις δευτερη σκεψη!
Κι εμάς οι αλεξανδρινοί δεν τα δίνουν καν σημασία, αν και υπάρχουν μέσα στην τροφή τους την βασική. Μερικές φορές μόνο παίρνουν κάτι κόκκινα (ούτε ξέρω τι είναι), τα βουτάνε στο νερό και τα μασουλάνε) Αλλά, εδώ έχουμε να κάνουμε με κοκατίλ και μπάντζι(
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κοιτα εγω τους εχω σε ενα μπολακι τη τροφη τους, τους σπορους δλδ κανονικα και σε ενα αλλο βαζω τα πελλετ μαζι με αυγοτροφη! Δοκιμασε λιγο λιγο μεχρι να αρχισουν να δοκιμαζουν γιατι μπορει και ειναι λογικο να μη πανε κατευθειαν!
 
Και εγώ πρώτη φορά έτσι τα έβαλα, αλλά τζίφος! Μήπως να τα ανακατέψω με την τροφή τη βασική; Μπάς και τσιμπίσουν; Και μετά να μειώνω σιγά-σιγά τους σπόρους και να αυξάνω τα πέλλετς;
 
Back
Top