Γενικά Prince,το κοκατιλακι μου

marinazizel

PB Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
524
Γεια σας! Πρι λιγη ωρα ηρθε στο σπιτι μου ενα αρσενικο κοκατιλακι με ασπρα φτερα.. Ειναι πανηκοβλημενο το καιμενουλι με τον τροπο που εφυγε απο τους φιλους του και ειναι μονο του... Μονο να βλεπατε την στιγμη που το επιασε ο πετσοπας. Το εβαλε στο καινουργιο του κλουβακι και οι φιλοι του τον φωναζαν! Τωρα παρολου που μας φοβαται (λογικο) οταν φευγουμε απο το δωματιο που το εχουμε μας ψαχνει.. Περιεργη συμπεριφορα. Νομιζω τσιμπησε λιγο τροφη. Δυστυχως προλαβε και εβαλε χυμα.. Αυτα απο εμενα.. Ευχαριστώ το petbird.gr που με βοηθησε να προετοιμαστω!
 
Πολύ ωραία λοιπόν, να τον χαίρεστε:)!
Τη συμπεριφορά του τώρα δεν θα τη χαρακτήριζα περίεργη. Λογικό είναι να θέλει παρέα αλλά και να συνηθίσει εσάς αλλά και το καινούργιο χώρο.
Εννοείται θέλουμε φωτό!
 
Δυστυχως οταν ανεβαζω φωτογραφίες απο κινητο μου λεει οτι ειναι μεγαλες. Μπορει το απογευματακι.. Να ρωτησω κατι:οταν πηραμε το πουλακι του επεσε ενα φτερο και ματωσε παρα πολυ λιγο. Τωρα ειναι μια χαρα. Εχω στοχο να τον εκπαιδευσω.. Ευχαριστώ!

Επισης τωρα που προσπαθησα να το βγαλω φωτογραφία ανασαινε πιο βαρια απο τον φοβο του... Ευτυχως στο πετ σοπ ηταν ψηλα και δεν εχει θεμα απο αυτο, δυστυχως εκει ηταν κεντρο και κοντα τρενο και λεωφορεία...

Και κατι ακομα... Το πουλακι καθεται πανω στην βαση την ποτιστρας(απο εκει που πρεπει να πινει νερο)τι να κάνω;Ευχαριστώ
 
Επισης τωρα που προσπαθησα να το βγαλω φωτογραφία ανασαινε πιο βαρια απο τον φοβο του... Ευτυχως στο πετ σοπ ηταν ψηλα και δεν εχει θεμα απο αυτο, δυστυχως εκει ηταν κεντρο και κοντα τρενο και λεωφορεία...

Και κατι ακομα... Το πουλακι καθεται πανω στην βαση την ποτιστρας(απο εκει που πρεπει να πινει νερο)τι να κάνω;Ευχαριστώ
Θέλει το χρόνο του, μην ανησυχείς καθόλου 😉...
 
Η διαστασεις του κλουβιου(να φανταστειτε ηταν το μεγαλυτερο)
44εκ υψος
37 εκ μηκος
40εκ πλατος
Ηλικια του πουλιου περιπου( λογικα μικροτερο) απο1χρονων (το δακτυλιδακι γραφει κατι με δεκαπεντε και ουτε εχει ασπρο γυρω απο τα ματια)
 
Να το χαιρεσαι το νεο σου Cockatiel αλλαξε μερος φιλους ανθρωπους εκανε ριζικη αλλαγη θελει τον χρονο του ολα θα γινουν.
Οι διαστασεις μια χαρα ειναι ευρηχωρο κλουβακι
 
Το παπαγαλακι στην αρχη εκανε κουτσιουλιες πολυ πιχτες.. Τωρα ειναι πολυ αραιες

Να το χαιρεσαι το νεο σου Cockatiel αλλαξε μερος φιλους ανθρωπους εκανε ριζικη αλλαγη θελει τον χρονο του ολα θα γινουν.
Οι διαστασεις μια χαρα ειναι ευρηχωρο κλουβακι
Ευχαριστώ

Εβαλα εικονα αβαταρ τον πριγκιπα μου!
 
Το ίδια είχα και εγώ δεν είναι τπτ το πολυ σε 1 εβδομάδα θα είναι μια χαρά θα σου πρότεινα να είναι σε ήσυχο χώρο και να μην το πολυ πήραζετε όσο για αυτό με την ποτιστρα θα το καταλάβει μόνο του
 
Το ίδια είχα και εγώ δεν είναι τπτ το πολυ σε 1 εβδομάδα θα είναι μια χαρά θα σου πρότεινα να είναι σε ήσυχο χώρο και να μην το πολυ πήραζετε όσο για αυτό με την ποτιστρα θα το καταλάβει μόνο του
Ευχαριστώ
 
Ξερω ξερω.. Το πουλακι τωρα καθεται στον πατο απορημενο.. Τι να κανω να το σκεπασω το βραδυ ή οχι; Και γιατι ενω καθεται στον πατο ειναι στο κεντρο και δεν χονΕυχαριστώ ετε σε καμια γωνια;

*Και γιατι δεν καθεται στον πατο σε καμια γωνια και ειναι στο κεντρο;Ευχαριστώ
 
Οκ ανεβηκε πανω στην πατηθρα και τωρα το σκεπασα γιατι λογικα πηρε σταση για υπνο. Καληνυχτα πριγκιπα μου, αυριο ξεκιναει μια καινουργια μερα σε καινουργιο χωρο!
 
Και κατι ακομα.. Ποτε να του βαλω μπανιερα; Το ρωταω επειδη σε ενα σημειο ειναι λιγο βρωμικο...
 
Και κατι ακομα.. Ποτε να του βαλω μπανιερα; Το ρωταω επειδη σε ενα σημειο ειναι λιγο βρωμικο...
Μπανιέρα το χειμώνα τώρα ας' την καλύτερα... Εγώ μόνο το καλοκαίρι με τις ζέστες τα καταβρέχω λίγο με ψεκαστήρι...

*Και γιατι δεν καθεται στον πατο σε καμια γωνια και ειναι στο κεντρο;Ευχαριστώ
Νιώθει αβολα
Ή αυτό ή είναι άρρωστο. Λογικά εάν ένιωθε άβολα θα πήγαινε στο πιο υψηλό σημείο για να προστατευτεί όπως κάνουν στη φύση τους... Βάλε καμιά καλή φωτό να το δούμε βρε... https://community.petbirds.gr/media/add

Οι διαστασεις μια χαρα ειναι ευρηχωρο κλουβακι
Δεν είναι ιδιαίτερα ευρύχωρο...
 
Να σου ζήσει!
Αν δεν δούμε φωτογραφίες δεν μπορούμε να πούμε γνώμες.
Το κλουβί είναι μικρό. Τοποθέτησέ το σε γωνιακό σημείο να είναι προφυλαγμένο από ρεύματα αέρα. Την Δευτέρα να πάρεις συσκευασμένη τροφή. Να κοιμάται δύση έως ανατολή αλλά πάντα να υπάρχει ένα απαλό φωτάκι στο δωμάτιο γιατί παθαίνουν νυχτερινούς πανικούς τα κοκατίλ.
 
η εικονα αβαταρ δεν αρκει, αυριο θα βαλω μην το ενοχλησω... Μας εβαλε πολυ τροφη με ηλιοσπορους και κριμα να παει τζαμπα, δεν το εχω στο μπαλκονι, το εχω σε ενα σχετικα απομονωμενο δωματιο ωστε να ακουει θορυβους αλλα οχι καθε τρεις και λιγο... Κλουβακι θα παρουμε μεγαλυτερο απλα πως θα το παιρναμε το πουλι χωρις κλουβι;Ευχαριστω

αρρωστο δεν νομιζω για τι δεν ειναι μονιμα εκει.. Πχ τωρα ανεβηκε στην πιο ψηλη πατηθρα και "χαζοκοιμαται" βεβαια με ματια γαριδες... Το μονο προβλημα μου ειναι οτι γυρω απο τα ματακια του εχει λιγα πουπουλακια και "χαλασμενη" ουρα
 
το μονο προβλημα μου ειναι οτι γυρω απο τα ματακια του εχει λιγα πουπουλακια και "χαλασμενη" ουρα
Με καλή διατροφή και μεγαλύτερο κλουβί αυτά θα διορθωθούν.
 
Ευχαριστώ! Κλουβακι κατα ανοιξη για να συνηθισει τονν χωρο και να υπαρχουν χρηματα...
 
Τωρα που μπηκα να το δω ειδα μια μεγαλη κουτσουλια, πιχτη. Γιατι; Τι φταει; Αυτο σημαινει πως ειναι σε προχωρημενη αρρωστια; Αν ειναι αρρωστια ειναι σοβαρο; Κανονικα δεν πρεπει να γινεται το αντιθετο;Ευχαριστώ
 
Back
Top