Γενικά Prince,το κοκατιλακι μου

Οκ ευχαριστώ. Οταν φευγουμε κανει ενα σφυυριγματακι μονωτονο αλλα οχι σαν του θυλικου(ειδαμε βιντεακια στο YouTube ) και παρολου που το βαλαμε σφυριγματα απο κοκατιλ ενα τσιου και τελειωσαμε...
 
Ωραίο πουλάκι είναι να σου ζήσει!
Για την διατροφή του, διάβασε εδώ, δεν αρκεί η τροφή με σπόρους, χρειάζεται ποικιλία για να είναι ένα πουλάκι υγιές https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/ .
Η ουρά θα ξαναβγεί. Πρόσεξε το ξεραμένο αίμα στην δεξιά φτερούγα πτήσης. Προσπάθησε να παρατηρήσεις περί τίνος πρόκειται, πχ αν υπάρχει μισοσπασμένο φτερό ή τι άλλο.
Επίσης σιγά-σιγά φτιάξε του κάποιο μικρό αυτοσχέδιο παιχνιδάκι. Τα παιχνίδια δεν θα τα βάζεις απότομα στο κλουβί, θα τα κρεμάς κατ' αρχήν από έξω και μετά μια δυο μέρες θα τα βάζεις μέσα. Ένα καινούργιο παιχνίδι μπορεί να τρομάξει το πουλί.
https://community.petbirds.gr/tags/parrot-toys/
 
μας εβαλε πολυ τροφη με ηλιοσπορους και κριμα να παει τζαμπα...
Δεν σκέφτεσαι σωστά.. Η χύμα τροφή πιθανότατα να είναι και χαλασμένη οπότε θα πάει τσάμπα το πουλάκι και όχι η τροφή... Εσύ διαλέγεις!

Κλουβακι κατα ανοιξη για να συνηθισει τονν χωρο και να υπαρχουν χρηματα...
@maria p Μαρία μου το κλουβί είναι καλό για ένα κοκατιλάκι;

Να το χαίρεσαι είναι πολύ όμορφο!
 
Μαρία μου το κλουβί είναι καλό για ένα κοκατιλάκι;
Ιδανικό δεν είναι Αλίκη μου αλλά είναι το μίνιμουμ ανεκτό αν παραμείνει μόνο του και είναι προσεκτική η διάταξη των αντικειμένων, ιδιαίτερα δε αν βγαίνει και έξω για πτήσεις και παιχνίδι.
Στα κλουβιά των παπαγάλων τουλάχιστον, όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερο :)
 
'<'σημερα, τωρα εβαλα το χερι μου μεσα και ηρθε διπλα! Ειμαι πολυ χαρουμενη!

@alicedros ευχαριστω πολυ!

Και τωρα που παρατηρω εχε φαει και λιγο millet(τροφη οχι ακομα ☹ )
 
Και τωρα που παρατηρω εχε φαει και λιγο millet(τροφη οχι ακομα ☹ )
Υπομονή! Κατά τη γνώμη μου άσε τώρα τα χέρια μέσα στο κλουβί και τις ενοχλήσεις. Δώστου τουλάχιστον 10 μέρες να εξοικειωθεί με το περιβάλλον. Να είσαι δίπλα του να του μιλάς, αλλά μην βάζεις ακόμα χέρι μέσα στο κλουβί. Και μόνο του να ανεβαίνει όσο να ναι στρεσάρεται! Προέχει πρώτα να νιώσει άνετα, να εξοικειωθεί με το νέο περιβάλλον, τους ήχους, τους ανθρώπους, να φάει και μετά η εξημέρωση! 😉
 
Ξερω απλα εγω πηγα να βγαλω κατι που επεσε νεσα καταλαθως και δεν αντεδρασε...ηταν στο πατο κιολας!
 
Μπράβο!
Συνέχισε έτσι και μην βιάζεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ!
Ήρεμα και να πάρεις το χρόνο σου για να μην το αγχώσεις... Ούτως ή άλλως είναι μικρό και έχεις περιθώριο για υπομονή...
 
@κοκατιλόπουλος. Αυτο με σε μια βδομαδα θα το εχω εκπαιδευσει!(αν αρχισει να τρωει κολληταρια θα γινουμε!)Και κατι ακομα... Ανεβηκε στο χερι(για ενα δευτερολεπτο)και πηγε λιγο να δαγκωσει αλλα δεν δαγκωσε!
@alicedros και εγω συμβωνω με την αποψη σου αλλα αφου ετσι γιναν τα πραγματα... (δεν θα το ξαναβαλω...)

Και κατι ακομα μηπως μπορειτε να μου πειτε τι ειναι τα πελλετς;
@κοκατιλόπουλος @maria p
@alicedros

Εδω και πολυ καιρο ειχα φτιαξει κατι παιχνιδια για παπαγαλακια και εχω την εξης απορια... Εχω φτιαξει ενα παιχνιδι απο καλαμακια κου τα ενωσα (ενα σχημα ρομβου εγινε, πιστευω καταλαβενετε...) ενα μεγαλος ρομβος με χοντρο καλαμακι και δυο ζευγαυρια με λεπτα καλαμακια με τα τυλιξα ολα με ενα σχοινη noodles υπαρχει περιπτωση να πνιγει;
 
Σημερα ειναι μια χαρα! Το φτερωμα του εγινε πιο λαμπερο και χαιρομαι παρα πολυ! Το τοποθετησαμε διπλα στην τηλεοραση... Τηλεορασακια πρεπει να το βγαλουμε 😛

Το μονο κακο ειναι οτι οταν κατεβαινει επειδη το κλουβι εχει καθετα καγκελα "βγανει " απτο κλουβ και δημιουργει σαν "ψαλιδα"...

Εχει σκασει να τρωει... Τρωμε εμεις τρωει και αυτο..
 
Εχει σκασει να τρωει... Τρωμε εμεις τρωει και αυτο..
Αυτό είναι πάρα πολύ ωραίο! Θυμάμαι κι εγώ τον δικό μου που έτρωγε μόλις καθόμασταν στο τραπέζι! Αρχίζει να σας θεωρεί το ''σμήνος'' του!
Το τοποθετησαμε διπλα στην τηλεοραση... Τηλεορασακια πρεπει να το βγαλουμε 😛
Δεν είμαι σίγουρος αν η τηλεώραση του κάνει καλό...Αλλά άκουσε και άλλες απόψεις...
 
επειδη ειναι μονο του πολλες ωρες(σχολειο, μητερα δασκαλα κτλ) ετσι για μια παρεα.. Το ειχαμε στο πιο απομακρισμενο δωματιο αλλα σκεφτηκαμε οτι δεν θα συνηθιζε το ωραριο μας δλδ το "μπεσ, βγες" και το βαλαμε στο σαλονι...
 
@κοκατιλόπουλος σημερα το παπαγαλακι κοιμαται στοο ενα ποδι καλο ειναι αυτο;
 
Δηλαδή φεύγετε και του αφήνετε ανοιχτή την τηλεόραση; Κοντά πάντως δεν είναι σωστό να βρίσκεται. Λόγω ακτινοβολίας και σκόνης που βγάζει αλλά και δεν είναι δυνατόν να είναι το πουλί συνεχώς δίπλα σε πηγή φασαρίας.
 
Δεν την εχουμε δυνατα (ουτε καν ακουγεται στη μια γραμμη ειναι)και ειναι αποσταση..

Αν χρειαστεί θα του αλλαξω θεση απλα εκει του αρεσε νομιζω γιατι βλεπει και ουρανο απο παντου σχεδον και μας εχει παρει το κεφαλι 😛
 
@maria p τωρα του βαλαμε ραδιόφωνο και κανει σαν τρελο!
 
Ναι, τους αρέσει. Απλά θα το βάζετε κάποιες ώρες την ημέρα, όχι όλη μέρα γιατί κουράζονται και χάνεται η χαρά που νοιώθουν όταν το ακούνε.
 
Ναι οταν γυρναμε θα το κλεινουμε.. Κατι ακομα @maria p μηπως υπαρχει καποιο θεμα που λεει τι ασθαινονται τα κοκατιλ με βαση το λοφιο;
 
Υπάρχει μια εικόνα γι' αυτό αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να την εντοπίσω. Αν την βρω θα στην αναρτήσω. Σε γενικές γραμμές όρθιο λοφίο σημαίνει έντονο ενδιαφέρον του πουλιού, που μπορεί να είναι από απλή έντονη προσοχή, παιχνιδιάρικη διάθεση έως εκνευρισμός. Χαμηλωμένο λοφίο σημαίνει χαλάρωση, ευχαρίστηση έως απάθεια. Δεν είναι τόσο απλό. Γνωρίζοντας το πουλάκι σου μέρα με την μέρα θα καταλάβεις την γλώσσα του σώματός του.
 
Back
Top