Γενικά Prince,το κοκατιλακι μου

Οι κουτσουλιές επηρεάζονται από την ψυχολογία των πουλιών. Το πουλάκι είναι σε νέο χώρο και είναι αναστατωμένο. Μην το ενοχλείς τώρα που είναι ώρα ύπνου. Να το παρακολουθείς όταν είναι ξύπνιο. Μην ανησυχείς προς το παρόν.
 
Ευχαριστώ αλλα νομιζω πως εγω ανχωθηκα (πραγμα κακο μιας που το μεταφερω στο πουλι)πιο πολυ απο το πουλι μιας και πρωτη φορα το ειδος στο σπιτι..
 
Ο πριγκιπας τωρα εχει φρεσκαρει τα πουπουλακια του(τιναζεται ενα πραγμα δεν ξερω πως να το πω)σηκωσε το ενα ποδι πανω και με κοιταζει... Να το σκεπασω για να κοιμηθει;
ΥΓ το πουλι δεν κοιμηθηκε χθες..
 
να το σκεπασω για να κοιμηθει;
Αν θελήσει να πάρει έναν υπνάκο θα το κάνει. Δεν χρειάζεται να τον σκεπάσεις.
Τινάζεται γιατί περιποιείται το πτέρωμά του.
Βάλε μας φωτογραφίες να δούμε τις πατήθρες μήπως του ενοχλούν τα πόδια.
Γενικά βάλε φωτογραφίες. :)
 
Εχει δυο μεγαλες πατηθρες, μια κατω και μια πανω. Ειναι στρογγυλες (οχι στυλ κλαδιου)και πιστευω βολικες..φωτογραφίες θα δω..
 
οχι.. Πλαστικες ευτυχως δεν ειναι σαν κλαδι..
τωρα ξυπνησε.. Με καλει το καθηκον!

Τωρα που το βλεπω βαζω μεσα το δακτυλο μου και ερχεται δειλα δειλα! Και ακουει λιγο πολυ στην εντολη "ελα"
 
Τωρα που μπηκα να το δω ειδα μια μεγαλη κουτσουλια, πιχτη. Γιατι; Τι φταει; Αυτο σημαινει πως ειναι σε προχωρημενη αρρωστια; Αν ειναι αρρωστια ειναι σοβαρο; Κανονικα δεν πρεπει να γινεται το αντιθετο;Ευχαριστώ
Όπα ηρέμησε λίγο... Τι διατροφή του δίνεις ακριβώς; Το πιο πιθανό είναι να μην έχει τίποτα...
 
Μια χυμα (δυστυχως) τροφη ειδικη για κοκατιλ.. Τωρα ειναι μια χαρα.. Μας σφυριζει λιγο για να τραφηξει προσοχη..λιγο

Τωρα που κοιταξα το δακτυλιδακι του γραφει:357 4 15 ή κατι τετοιο... Αν το δω πιο καλα θα γραψω το νουμερο
ΥΓ παντως 15 γραφει σιγουρα.
 
Να σου ζήσει ο φιλαράκος σου! Λογικές είναι όλες οι απορίες σου αλλά θα λυθούν σιγά σιγά. Δωστου χρόνο να προσαρμοστεί στον νέο χώρο και στις νέες συνθήκες. Εσύ να πλησιάζεις με ήρεμες και σταθερές κινήσεις το κλουβί και να του μιλάς με την γλυκιά σου φωνή να σε συνηθίζει. Και το σημαντικότερο από όλα να τον παρατηρείς. Η αξία της παρατήρησης είναι πολύ μεγάλη και θα το διαπιστώσεις στην πορεία.
 
Να φανταστώ ότι το πήρες από τα πετ σιτι;
Γιατί και εμένα το δικό μου όταν το πήρα ήταν έτσι περίπου (κυρίως στην ουρά)...
 

Συνημμένα

  • IMG_9641.webp
    IMG_9641.webp
    76,1 KB · Προβολές: 0
Δεν υπαρχουν πετ σιτυ εδω.. Τα πουλακια ειναι λογικα απο εξωτερικο για αυτο ειναι ετσι! Κουκλι το δικο σου!

@κοκατιλόπουλος Ηταν πολλα μεσα στο κλουβι και μαλιστα ενα δαγκωνε μαλλον αυτο εκανε την δουλεια...
 
Θα φτιάξει όμως με τον καιρό...Απλά κοίτα να είναι χαρούμενο και η ουρά και το τσουλούφι θα διορθωθεί...
Π.χ. κοίτα το δικό μου πριν και μετά...
 

Συνημμένα

  • image..webp
    image..webp
    3,8 KB · Προβολές: 34
  • k.webp
    k.webp
    84,2 KB · Προβολές: 0
Τι εδωσες και διορθωθηκε;Το λοφιο του ειναι μια χαρα δεν εχει προβλημα. Τα ματακια του ειναι που δεν εχουν πολλα πουπουλα..η ουρα θα φτιαξει με καλη διατροφη σωστα; Αυγο και τετοια..
 
Τι εδωσες και διορθωθηκε;Το λοφιο του ειναι μια χαρα δεν εχει προβλημα. Τα ματακια του ειναι που δεν εχουν πολλα πουπουλα..η ουρα θα φτιαξει με καλη διατροφη σωστα; Αυγο και τετοια..
-Δεν του δίνεις τίποτα παρά μόνο ένα άνετο κλουβί και καλή διάθεση γιατί πολλές φορές αυτό είναι ψυχολογικό...
-Το λοφίο του δικού σου είναι μισό... Δεν είναι καλά αλλά θα φτιάξει όπως και η ουρά.
-Διατροφή σωστή και κυρίως τα παραπάνω.
 
η εμπειρια πιο πανω βεβαια... Παντως δεν το ειχα παρατηρησει αυτο για το λοφιο αλλα παντως δεν εχει καραφλα απο πισω αρα περασε πτερρορια σωστα τα λεω; Κλουβακι δεν ξερω αν ειναι ανετο ηταν το μεγαλυτερο... Μαζευω χρηματα για ενα μεγαλυτερο!
Να οι φωτογραφιες

η ουρα και ενας "λεκες " (πιθανον ξεραμενο αιμα..😱😳☹)
 

Συνημμένα

  • 368.webp
    368.webp
    19,4 KB · Προβολές: 41
  • 364.webp
    364.webp
    12,8 KB · Προβολές: 40
  • 358.webp
    358.webp
    10,1 KB · Προβολές: 39
  • 354.webp
    354.webp
    8,9 KB · Προβολές: 37
  • 352.webp
    352.webp
    65,6 KB · Προβολές: 39
  • 360.webp
    360.webp
    65 KB · Προβολές: 42
  • 366.webp
    366.webp
    13,5 KB · Προβολές: 35
η ουρα και ενας "λεκες " (πιθανον ξεραμενο αιμα..😱😳☹)
Αίμα από τι;
Κλουβακι δεν ξερω αν ειναι ανετο ηταν το μεγαλυτερο... Μαζευω χρηματα για ενα μεγαλυτερο!
Άνετο είναι (για ένα κοκατιλ).. Συγγνώμη απλά τη τελευταία φορά εγώ δεν υπολόγισα καλά👍.
 
αιμα δεν ξερω αν ειναι πραγματικα υποθετω ... Οκ για το κλουβι αφου ειναι ανετο(ξαφνιαστικα και εγω τι δεν φτανει που ειναι πριγκιπας -τοσο μεγαλο αξιωμα-θελει και παλατι;! 😛)

Να ρωτησω κατι; Πως μπορω να βεβαιωθω πως ειναι αρσενικο;
 
Τραγουδά;
Κατά τ' άλλα δεν μπορείς αλλιώς γιατί είναι απόχρωση (lutino συγκεκριμένα).
Εκτός κι αν θες να κάνεις εξέταση DNA...
 
Back
Top