Φροντίδα Ringneck δεν τρώει καθόλου από τότε που τον πήρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pecher
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pecher

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουν 2017
Μηνύματα
30
Πόλη
Καβάλα
Καλημέρα σε όλους!
Ήθελα να με βοηθήσει κάποιος, με την εξημερωση του παπαγαλου μου που αποκτώ πρώτη φορά
Τον εχω 2 μερες κ δεν τρωει ουτε απο το χερι, ούτε μονος του κι οταν πλησιαζω κανει σαν αγρίμι
Θα αναγκαστω να τον πιασω να τον ταίσω κρεμα με το ζορι;

20170607_100600_20170607100812910-341x259.webp
 
Πολύ χαριτωμένος ο μικρούλης, να τον χαίρεσαι!
Τον πήρες από εκτροφέα; Μπορείς να απευθυνθείς και σε εκεινον να σε καθοδηγήσει.

Πάντως ειναι λογικό να ειναι ακόμα στρεσαρισμένο το πουλάκι και να μην τρώει.
Εγώ εχω κοκατιλ και όταν πηγαίνουμε στο εξοχικό τις πρώτες μέρες δεν τρώει, του παιρνει λίγες μέρες να αποδεχθεί την αλλαγή και να επανέλθει στις συνήθειές του.
Επίσης λογικό ειναι και να σε φοβάται, τώρα σε γνωρισε, πηγαινε κοντά στο κλουβί του και μιλα του, θέλει το χρόνο του.
 
Εννοείται ότι δεν θα το πιάσεις διότι έτσι θα σε φοβάται ακόμα παραπάνω.
Τις πρώτες ημέρες θα το αφήσεις στο κλουβί του, ώστε να συνηθίζει το μέρος του.
Έπειτα θα κάθεσαι σε απόσταση και θα του μιλάς χαμηλόφωνα μέχρι να συνηθίσει.
Μετά θα πας πιο κοντά και θα κάθεσαι μιλώντας του κλπ.
Αργότερα θα κρατάς ένα τσαμπί μίλετ, εσύ έξω από το κλουβί αλλά θα το κρατάς και το μικρό από μέσα κάποτε θα το τσιμπήσει.
Στο μέλλον (αν δεν έχεις κουραστεί) θα βάλεις το χέρι σου μέσα κρατώντας το τσαμπί και πάει λέγοντας...
 
Καλημέρα και να το χαίρεσαι. Μπορείς να μας δώσεις μερικές πληροφορίες παραπάνω; Από που το πήρες εκτροφέα ή pet shop;Είναι ταϊσμένο στο χέρι; Τι ηλικία έχει ακριβώς;Έτσι θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.
 
Να τον χαίρεσαι!



με την εξημερωση
Οι παπαγάλοι είναι γενικά κοινωνικά πτηνά και αυτή η περιέργειά τους τα έχει φέρει τόσο κοντά στον άνθρωπο...
Συνεπώς, θεωρώ ότι και ο δικός σου θα εξημερωθεί/εξοικειωθεί δίνοντάς σου τη χαρά που ανακύπτει από αυτές τις σχέσεις.
οταν πλησιαζω κανει σαν αγρίμι
Θα αναγκαστω να τον πιασω να τον ταίσω κρεμα με το ζορι;
Δεδομένης της κατάστασης, η εκ μέρους επιμονή και υπομονή είναι απαραίτητη.
Ακόμα, όμως, και στο προσεχές μέλλον η οποιαδήποτε επιπόλαιη κίνηση θα είναι ικανή να εξάψει τα άγρια ένστικτά του και να πάει πίσω την προσπάθεια περί εξημέρωσης...
Η ψυχολογία και η ψυχοσύνθεση τους είναι αρκετά ιδιαίτερη και χαίρει της ανάλογης μεταχείρισης.

Δεν έχεις, δηλαδή, περιθώρια λάθους μέχρι να φτάσεις στον τελικό σου στόχο.

Πιο συγκεκριμένα βάσει του άρθρου: Εκπαίδευση παπαγάλων - εξημέρωση

  • ''Το μόνο που έχουμε να κάνουμε εμείς είναι να ασχολούμαστε μαζί του περισσότερες ώρες.
  • Δεν πρέπει όταν πλησιάζουμε το κλουβί να κάνουμε απότομες κινήσεις και να φωνάζουμε κτλ. Πρέπει να πλησιάζουμε το κλουβί σιγά-σιγά μιλώντας του γλυκά συγχρόνως.
  • Ένας καλός τρόπος για να προσεγγίσουμε το πτηνό μας είναι να του δίνουμε μία λιχουδίτσα, κάτι που του αρέσει πολύ.
Στην αρχή καλό θα ήταν, να του τη δίνουμε έχοντας το χέρι μας έξω απ' το κλουβί (μιας κι ο παπαγάλος μας δεν μας ξέρει ακόμα και θα τον στρεσάρουμε, αν βάλουμε το χέρι μας μέσα). Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μπορούμε κάλλιστα να βάζουμε το χέρι μας μέσα στο χώρο του (στο κλουβί του) και να του τη δώσουμε. Με αυτόν τον τρόπο θα επιτύχουμε μια ομαλή εκπαίδευση για να έχει κι ο παπαγάλος ένα χρονικό διάστημα να δει ότι δεν τον πειράζουμε και δεν του κάνουμε κακό.


Όταν φτάσουμε στην περίοδο που θα βάζουμε το χέρι μας μέσα στο κλουβί για να του δώσουμε τη λιχουδιά καλό θα ήταν κάθε φορά να βάζουμε το χέρι μας πιο μακριά από το πουλί, ώστε να του δώσουμε ένα έναυσμα για να έρθει αυτό σε εμάς κι όχι εμείς σ' αυτό (με αυτό τον τρόπο μετά από ένα χρονικό διάστημα ο παπαγάλος θα διαπιστώσει ιδίοις όμμασι ότι δεν του κάνουμε κακό). Έτσι, θα κάνουμε τον παπαγάλο μας να μας συνδυάσει με κάτι που του αρέσει πολύ κι έτσι θα επιτύχουμε την εξοικείωσή του μαζί του.''


Επίσης, χρήσιμες πληροφορίες για τη συνολική φροντίδα των παπαγάλων βρίσκονται εδώ.
 
Τι ηλικία έχει ακριβώς;Έτσι θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.
Αυτό που ρωτάει ο Γιάννης είναι σημαντικό.

Πες μας επίσης, ποιο ακριβώς είναι το θέμα μας εδώ; Δεν τρώει καθόλου ή δεν τρώει από το χέρι σου; Αν ισχύουν και τα δύο, αυτό που πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα είναι το πρώτο. Το δεύτερο, το θέμα της εκπαίδευσης το συζητάμε αργότερα σε άλλο θέμα.
 
Μπορείς να μας δώσεις μερικές πληροφορίες παραπάνω; Από που το πήρες εκτροφέα ή pet shop;Είναι ταϊσμένο στο χέρι; Τι ηλικία έχει ακριβώς;
Από pet το πηρα, αλλα μου το εφερε με παραγγελια απο Κομοτηνή
Το θεμα είναι πως δεν τρωει τίποτα, ούτε πινει
Εγω εχω υπομονή οσο θέλει, αυτος εχει την αντοχη ομως, ή πρεπ5 να ταίσω με το ζόρι;

Αυτό που ρωτάει ο Γιάννης είναι σημαντικό.

Πες μας επίσης, ποιο ακριβώς είναι το θέμα μας εδώ; Δεν τρώει καθόλου ή δεν τρώει από το χέρι σου; Αν ισχύουν και τα δύο, αυτό που πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα είναι το πρώτο. Το δεύτερο, το θέμα της εκπαίδευσης το συζητάμε αργότερα σε άλλο θέμα.
Δεν τρωει καθολου δυστυχώς απο την ωρα που τον πηρα..ηδη 30 ωρες κ φοβαμαι μη παθει κατι, ουτε πίνει, για την εκπαιδευση εχω καιρό

Αργότερα θα κρατάς ένα τσαμπί μίλετ, εσύ έξω από το κλουβί αλλά θα το κρατάς και το μικρό από μέσα κάποτε θα το τσιμπήσει.
Στο μέλλον (αν δεν έχεις κουραστεί) θα βάλεις το χέρι σου μέσα κρατώντας το τσαμπί και πάει λέγοντας...
Δεν τρωει καθόλου δυστυχως, αν τον πιασω θα στρεσσαριστει, αν τον αφησω ετσι θα πεθανει, ποσο νηστικος αντεχει ωστε να αποδεχθει την τροφη μου;

Πάντως ειναι λογικό να ειναι ακόμα στρεσαρισμένο το πουλάκι και να μην τρώει.

Δηλαδη ποσο αντεχει νηστικος;
 
Δεν τρωει καθολου δυστυχώς απο την ωρα που τον πηρα..ηδη 30 ωρες κ φοβαμαι μη παθει κατι, ουτε πίνει, για την εκπαιδευση εχω καιρό
Μπορείτε να επικοινωνήσετε με το κατάστημα από το οποίο τον πήρατε ώστε να αντλήσετε κάποιες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τη προέλευση, τις διατροφικές και όχι μόνο συνήθειές του;
 
Είναι αρκετά μικρό.Αν όντως είναι πραγματική η ηλικία του είναι στα όρια του απογαλακτισμού από τους γονείς, αν δε είναι ταϊσμένο στο χέρι τότε δεν έχει απογαλακτιστεί και χρειάζεται συμπλήρωμα ταϊσματος με σύριγγα. Γνωρίζεις αν έχει ταϊστεί στο χέρι;
 
Ειναι 2 μηνων περίπου
Αφού είναι τόσο θα έπρεπε να τρώει σπόρια.
Ίσως να έχει στρεσσαριστει..
Μέχρι να αρχίσει να τρώει κανονικά έχε μόνιμα στο κλουβί κεχρι μιλλετ και να του δίνεις και αυγοτροφη η αυγό μπας και φάει..
αν αρχίσεις την κρέμα είναι και δύο μηνών μετά ίσως δεν ξεκολλάει εύκολα απο αυτή..
Αλλά αν χρειαστεί αναγκαστικά θα τον ταΐσεις.
Δείξε μας σε παρακαλώ το κλουβί ολόκληρο να δούμε λίγο τον χώρο του.
 
Γεια σου καλώς ήρθες και να χαίρεσαι το μικρούλι σου!
Στα είπαν τα παιδιά και συμφωνώ με όλους.
Επειδή σε μικρό χρονικό διάστημα έχει υποστεί δύο αλλαγές-μεταφορές τοποθεσιών, είναι πολύ στρεσσαρισμένο.
Ως προς το σημείο που έχεις το κλουβί του, φρόντισε να είναι ήσυχο και απομονωμένο κάπως, διαβάζοντας και αυτό μήπως σε βοηθήσει https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-φροντίδας-παπαγάλων.26295/, είναι κάπως σημαντικός παράγοντας γενικά αλλά ιδιαίτερη στην πρώτη φάση.
Για το σοβαρό θέμα της διατροφής, προσπάθησε να έρθει ο μαγαζάτορας σ' επικοινωνία με τον εκτροφέα να μάθεις λεπτομέρεις διατροφής του συγκεκριμένου πουλιού, να συνεχίσεις στο ίδιο μοτίβο.
Κατ' αρχήν βράσε ένα αυγό για 15 λεπτά και κόψε και δώσε του το μισό ή κάνε το πολτό και δώστο.
Κόψε λεπτές φέτες μήλου και δώσε.
Από τρόφιμα τι του έχεις αγοράσει; Αυγοτροφή, κεχρί σε τσαμπιά έχεις πάρει; Ποια τροφή συσκευασμένη; Μπορείς να βρεις αν χρειαστεί κρέμα νεοσσών;
 
Είναι αρκετά μικρό.Αν όντως είναι πραγματική η ηλικία του είναι στα όρια του απογαλακτισμού από τους γονείς, αν δε είναι ταϊσμένο στο χέρι τότε δεν έχει απογαλακτιστεί και χρειάζεται συμπλήρωμα ταϊσματος με σύριγγα. Γνωρίζεις αν έχει ταϊστεί στο χέρι;
Μου ειπαν πως ταιζαν με χερι, αλλα δεν το πιστεύω, ειναι πολυ αγριο κ δεν τρωει ουτε χερι ουτε μονο, πιθανον να ηταν ακομη κοντά στους γονείς
Από τρόφιμα τι του έχεις αγοράσει; Αυγοτροφή, κεχρί σε τσαμπιά έχεις πάρει; Ποια τροφή συσκευασμένη; Μπορείς να βρεις αν χρειαστεί κρέμα νεοσσών;
Εχω αγοράσει τα πάντα, οπως τα ειπες δεν θελει ομως να ξέρει ουτε να βλεπει τροφη αν κ ειναι νηστικο μία μερα
Ουτε να πλησιασω αφηνει, ουτε μονος τρωει κ πινει
 
Εχω αγοράσει τα πάντα, οπως τα ειπες δεν θελει ομως να ξέρει ουτε να βλεπει τροφη αν κ ειναι νηστικο μία μερα
Ουτε να πλησιασω αφηνει, ουτε μονος τρωει κ πινει
Κεχρι τσαμπι πήρες;αν ναι πάρε ένα και κρεμασετο στο κλουβί.. Θα το πλησιασει κάποια στιγμη...
Αν έχει ταιστει στο χέρι δεν θα σε ορμουσε... Εκτός αν το κάνει απο φόβο...
 
Μου ειπαν πως ταιζαν με χερι, αλλα δεν το πιστεύω, ειναι πολυ αγριο κ δεν τρωει ουτε χερι ουτε μονο, πιθανον να ηταν ακομη κοντά στους γονείς
Το αγοράσατε από γνωστή αλυσίδα;
Σας περιγράψανε καθόλου τη συμπεριφορά του;
Ενδιαφέρθηκαν οι υπάλληλοι να σας κατευθύνουν, να σας προσανατολίσουν για το πως να το φροντίσετε βάσει της ηλικίας και των αναγκών του;
 
Βάλε τροφή και άφησέ το κάπου μόνο του με ησυχία αρκετές ώρες. Όταν σιγουρευτεί ότι είναι μόνο και ασφαλές θα φάει.
Να έχει διαθέσιμες μαλακές τροφές και σε ανοικτή ταΐστρα. Όχι σαν αυτές των καναρινιών που πρέπει να χώσει το κεφάλι μέσα. Πιθανόν δεν τις γνωρίζει αλλά και δεν βολεύουν τους παπαγάλους.
 
Ουτε να πλησιασω αφηνει, ουτε μονος τρωει κ πινει
Αν συνεχιστεί η κατάσταση προτείνω να τηλεφωνήσετε στο petshop και να απαιτήσετε την αλήθεια σχετικά με αυτό το πουλί.
Πολλές φορές η παραβίαση των ορίων είναι ανεκδιήγητη και τραγική.
Κλέβουν που κλέβουν τον καλοπροαίρετο πελάτη, θέτουν και σε κίνδυνο αυτά τα πλάσματα.
Τα πάντα θυσιάζονται για ακόμα μια φορά στο βωμό του χρήματος.
Έλεος...
 
Αν συνεχιστεί η κατάσταση προτείνω να τηλεφωνήσετε στο petshop και να απαιτήσετε την αλήθεια σχετικά με αυτό το πουλί.
Πολλές φορές η παραβίαση των ορίων είναι ανεκδιήγητη και τραγική.
Κλέβουν που κλέβουν τον καλοπροαίρετο πελάτη, θέτουν και σε κίνδυνο αυτά τα πλάσματα.
Τα πάντα θυσιάζονται για ακόμα μια φορά στο βωμό του χρήματος.
Έλεος...
Υποψιάζομαι πως το πηραν αποτομα κι απτους γονεις του, χωρις καμμια φροντιδα κ προσαρμογή
 
Υποψιάζομαι πως το πηραν αποτομα κι απτους γονεις του, χωρις καμμια φροντιδα κ προσαρμογή
Αυτό, όμως, μπορεί να του στοιχίσει τη ζωή.
Είναι ευαίσθητα και αρκετές φορές ιδιότροπα πλάσματα.
Εξάλλου, η απότομη αυτή αποκοπή είναι ικανή να του δημιουργήσει ψυχολογικά τραύματα και μετέπειτα ψυχολογικά προβλήματα γενικότερα.

Συνεπώς:
προτείνω να τηλεφωνήσετε στο petshop και να απαιτήσετε την αλήθεια σχετικά με αυτό το πουλί.
 
Back
Top