Φροντίδα Ringneck δεν τρώει καθόλου από τότε που τον πήρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pecher
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δηλαδη ποσο αντεχει νηστικος;

Κοίτα, μπορώ να σου πω τι συμβαίνει στο δικό μου κοκατίλ, για το οποίο ξερω τις συνήθειές του,
ξερω ότι ειναι υγιές, ξέρω πώς συμπεριφέρεται συνήθως, καθότι το εχω αρκετό καιρό. Δε μπορώ
όμως να πω ότι πως ό,τι ισχύει για το δικό μου κοκατίλ ισχύει και για το δικό σου παπαγαλάκι,
καθότι σε καθε ζωντανό οργανισμό πρεπει να λαμβάνονται υπόψιν και αλλοι παράμετροι, οκ?...

Ο δικός μου λοιπόν μόλις αλλάξει περιβάλλον για 2 μερες δεν τρώει τιποτα, τίποτα όμως. Μόνο
νεράκι κι αυτό λιγότερο απ' ό,τι συνήθως. Αρνείται να βγει από το κλουβί του και ακόμα και αν
βαλω το χέρι μου μέσα, δεν ανεβαίνει (ενώ είναι ήμερος). Την τρίτη ημερα αρχίζει και τσιμπάει σποράκια, στη βδομάδα έχει επανέλθει. Δεν ξερω αν ειναι μόνο ο δικός μου παπαγάλος έτσι, αλλά μου έχει βγει ιδιαίτερα ευαίσθητος στις αλλαγές, να φανταστείς την ίδια συμπεριφορά παρατήρησα και όταν άλλαξα διαρρύθμιση στα έπιπλα του σπιτιού, σταμάτησε να μου μιλάει (το πρωί μόλις με έβλεπε μου έλεγε όλες τις λέξεις που ξέρει) και μόνο σφύριζε επίμονα. Επανέφερα τα έπιπλα όπως τα είχα αρχικά και επανήλθε και το πουλί!

Τωρα το δικό σου 2 μηνών ειναι μωρό, αποχωρίστηκε τη φωλιά του, τη μαμά του, το περιβάλλον
που γνώριζε, ταξίδεψε πόσες ώρες από μια πολη σε άλλη, ποιος ξέρει σε ποιες συνθήκες και κατέληξε σε ένα καινούριο κλουβί, μόνο του, με κάποιον που δεν ξερει. Δεν ειναι λογικό να ειναι στρεσαρισμένο, φοβισμένο; Υπό αυτές τις συνθήκες, μόνο το φαγητό δε θα έχει στο μυαλό του. Κι αν εσύ το βουτήξεις και του ανοιξεις το στόμα με το ζόρι να το ταίσεις με τη σύριγγα, φαντάζομαι θα τρομοκρατηθεί ακόμα περισσότερο.
Προσοχή: δε λεω να μην τον ταίσεις αν χρειαστεί. Πρώτα απ' όλα όμως θα πρεπει να μιλήσεις με το πετ σοπ που το αγόρασες, να ενημερώσεις για το πρόβλημα, να ζητήσεις να επικοινωνήσουν με τον εκτροφέα και να ρωτήσεις: ειναι υγιές το πουλάκι; έχει απογαλακτιστεί; τρώει σποράκια;
 
Υποψιάζομαι πως το πηραν αποτομα κι απτους γονεις του, χωρις καμμια φροντιδα κ προσαρμογή
Πιθανότατα, κάνε αυτά που σου είπα και φρόντισε ο χώρος να είναι ημισκότεινος.
Για να μιλήσουμε επί της ουσίας, κρέμα νεοσσών έχεις;
 
2 μηνων μωρο το σιγουρο ειναι οτι θελει κρέμα Εμενα ο δικος μου και κουναγε το κεφαλι του πανω κατω ως τους 5 μηνες! Επισης το κλουβι το βλεπω μικρο και καλο θα ειναι οταν μεγαλωσει λιγο ακομα να του παρεις μεγαλυτερο!
 
Ωραία, διάβασε εδώ τα σχετικά και πολύ σοβαρά για την θερμοκρασία της κρέμας και την αποστείρωση των εργαλείων που θα χρησιμοποιήσεις και ετοιμάσου να το ταΐσεις μόνος σου αφού το αφήσεις λίγες ώρες όπως σου είπα να ηρεμήσει και να δεις αν τρώει μόνο του.
Με τι θα το ταΐσεις; Με σύριγγα;
Διάβασε εδώ @Pecher https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/
 
Συμφωνώ απόλυτα με τη Μαρία. Θεωρώ και εγώ πως το πουλάκι είναι υπερβολικά στρεσαρισμένο λόγω της αλλαγής περιβάλλοντος και του ταξιδίου μεταφοράς και γι αυτό δεν τρώει τίποτα. Δώσε του λίγο χρόνο να προσαρμοστεί με όσο γίνεται πιο διακριτική παρουσία δική σου. Το ότι υπάρχει πιθανότητα να έχει ταϊστεί στο χέρι περιπλέκει λίγο τα πράγματα καθώς ένα πουλί ταϊσμένο στο χέρι απογαλακτίζεται μετά τους 3-4 μήνες και κάποιες φορές όχι πλήρως.Βάλε τσαμπί millet στο κλουβί (το λατρεύουν όλοι οι οι νεοσσοί) που είναι αρκετά μαλακή τροφή και αυγό βρασμένο για 15 λεπτά, καλύτερα αλεσμένο.Άφησέ το στο κλουβί το πολύ 4 ώρες. Μίλησε με το κατάστημα που το πήρες και απαίτησε να μάθεις τα πάντα για την ηλικία του,τις συνθήκες διαβίωσης και εκτροφής του. Πολύ σημαντικό tip: ζήτα από το κατάστημα να σε ενημερώσουνε άμεσα και με ακρίβεια με τι μείγμα σπόρων τρεφότανε το πουλάκι και απαίτησε να σου στείλουν ακριβώς το ίδιο.Ήδη έχει υποστεί ένα μεγάλο σοκ το πουλάκι λόγω της γενικότερης αλλαγής, ας μην υποστεί και το σοκ της αλλαγής της τροφής. Για κάθε ενδεχόμενο πάρε και μια κρέμα νεοσσών. Μην το πιάσεις να το ταίσεις θα στρεσαριστεί ακόμα περισσότερο και θα χειροτερέψει η κατάσταση.Αν έχει ταϊστεί στο χέρι μόλις δει τη σύριγγα θα πλησιάσει μόνο του τα κάγκελα του κλουβιού. (το χέρι σου και η σύριγγα πρέπει να μένουν εκτός κλουβιού για αρχή).Βέβαια οι συμπεριφορές που περιγράφεις παραπάνω παραπέμπουν σε πουλάκι που δεν έχει ταϊστεί στο χέρι.

Για να ελαφρύνω λίγο την κατάσταση και να σε ξεαγχώσω λίγο, το τελευταίο ζευγάρι πάρροτλετ που πήρα (ασχολούμαι μόνο με πάρροτλετ, αλλά κάποιες συμπεριφορές είναι κοινές στα περισσότερα είδη των παπαγάλων) δεν έτρωγε τίποτα για 2 μέρες, τις επόμενες 5-6 μέρες τρώγανε ελάχιστα και μόνο σπόρους και από τότε και ύστερα έχω να κάνω με 2 μικρά πιράνχας που εξαφανίζουν ότι μπαίνει στο κλουβί (συμπεριλαμβανομένων φρούτων και λαχανικών) με εξαίρεση την αυγοτροφή που τρώνε ανάλογα με τις ανάγκες τους.
 
Ωραία, διάβασε εδώ τα σχετικά και πολύ σοβαρά για την θερμοκρασία της κρέμας και την αποστείρωση των εργαλείων που θα χρησιμοποιήσεις και ετοιμάσου να το ταΐσεις μόνος σου αφού το αφήσεις λίγες ώρες όπως σου είπα να ηρεμήσει και να δεις αν τρώει μόνο του.
Με τι θα το ταΐσεις; Με σύριγγα;
Διάβασε εδώ @Pecher https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/
Εχω αφησει σπορακια κ φρουτο στο πατωμα, νερο δεν αγγίζει τίποτα απο ολα αυτα
Εχω συριγγα με κρεμα χωριστά, τίποτα κ με τη συριγγα, δε θελει να τη βλεπει
Εχω οση υπομονη χρειαστει, για το πουλακι αγχώνομαι μην παθει κατι απο πείνα, μεχρι να προσαρμοστεί
 
Εχω αφησει σπορακια κ φρουτο στο πατωμα, νερο δεν αγγίζει τίποτα απο ολα αυτα
Λιωμένο βραστό αυγό βάλε και φύγε από το δωμάτιο. Γύρνα σε κανένα δίωρο και έλεγξε.
 
Παιδιά, 30+ ώρες ατάιστο και μωρό; Αυτό δεν είναι πλέον εξαιρετικά επικίνδυνο για τη ζωή του; Γιατί να μην το ταΐσει ο ίδιος με ειδική σύριγγα και κρέμα νεοσσών; ή έστω με σύριγγα ινσουλίνης και αυγό με φρυγανιά διαλυμένο σε πολτό με χλιαρό νερό; Αγχώνομαι...

Κοίτα φίλε,
κάνε αυτό που σου λέει η Μαρία στο ποστ 28, αλλά έλεγξε πρώτα πόσο αυγό λιωμένο του βάζεις και σε ποια θέση και αν μετά το δίωρο δεν φάει, πιάστο και μπούκωσέ το (χαριτολογώ), κράτα το μέσα σε μια πετσέτα με την παλάμη σου και τα τρία δάχτυλα και με αντίχειρα και δείκτη σταθεροποίησε το κεφάλι του και τάισε λιγάκι. Πρόσεχε όμως το πουλί θα πρέπει να είναι σε σωστή θέση: δλδ όπως κάθεται σε κλαρί και το κεφάλι να είναι ελαφρώς στραμμένο προς τα κάτω.
Οι υπόλοιποι αν θεωρείτε αυτό που προτείνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με άμεσα.
 
Παιδιά, 30+ ώρες ατάιστο και μωρό; Αυτό δεν είναι πλέον εξαιρετικά επικίνδυνο για τη ζωή του; Γιατί να μην το ταΐσει ο ίδιος με ειδική σύριγγα και κρέμα νεοσσών; ή έστω με σύριγγα ινσουλίνης και αυγό με φρυγανιά διαλυμένο σε πολτό με χλιαρό νερό; Αγχώνομαι...
Βρε δίκιο έχεις, όλοι αγχωμένοι είμαστε αλλά το κρύβουμε, πως να βοηθήσουμε αν δεν είμαστε ψύχραιμοι;
Ας δοκιμάσει με μαλακή τροφή και απομόνωση και σε 1-2 ώρες τα ξανά λέμε.
Τότε θα το τυλίξει με πετσέτα σε ημισκότεινο δωμάτιο και θα το ταΐσει με το ζόρι. Αλλά προσπαθούμε να το αποφύγουμε, έχει δίκιο ο άλλος Γιάννης που λέει ότι θα στρεσσαριστεί περισσότερο.
Βέβαια καλύτερα στρεσσαρισμένο και ζωντανό. Λίγη ώρα ακόμα, λέω εγώ. Ακούμε και άλλους φυσικά.
 
Συγνωμη βρε παιδια αλλα οταν ακουω να απαιτήσει να μαθει τα παντα...Αφου δεν ηταν δικο του το πουλι, το πηρε και το πουλησε αρα πρεπει να ρωτησει τον εκτροφεα! τωρα το αν θα το κανει η θα πει παραμυθια ειναι αλλο θεμα! Αλλα λογω του οτι πουλησανε ενα πουλι μωρο και μαλιστα με υποψια οτι το πηραν απο τους γονεις με προδιαθετει να σκεφτω οτι δεν θα μαθεις την αληθεια!
 
Αλλα λογω του οτι πουλησανε ενα πουλι μωρο και μαλιστα με υποψια οτι το πηραν απο τους γονεις με προδιαθετει να σκεφτω οτι δεν θα μαθεις την αληθεια!
Προσυπογράφω με χίλια 👍
Εμείς τώρα κάθε επαφή που κάνουμε με αυτούς, είναι μήπως με το καλό μάθουμε κάτι ωφέλιμο για τη ζωή. Όλα τ' άλλα, καλά...
 
Συγνωμη βρε παιδια αλλα οταν ακουω να απαιτήσει να μαθει τα παντα
Για να μάθει αυτά που πρέπει από κάπου πρέπει να ξεκινήσει και αυτός ο κάποιος είναι το petshop.
Το αν αυτό το κατάστημα θα τον οδηγήσει σε επικοινωνία με τον εκτροφέα δεν το γνωρίζω.

Αλλα λογω του οτι πουλησανε ενα πουλι μωρο και μαλιστα με υποψια οτι το πηραν απο τους γονεις με προδιαθετει να σκεφτω οτι δεν θα μαθεις την αληθεια !
Και τι δηλαδή, να μείνει άπραγος σα να μη συμβαίνει τίποτα;
Ο άνθρωπος εξαπατήθηκε.
Και αν ο μικρός δεν τα καταφέρει;
Εντάξει, συμφωνώ ότι πρέπει να στεκόμαστε στα ζώα τα οποία αγοράζουμε και εμφανίζουν μη αναμενόμενα θέματα αλλά αν δεν γίνεται μονίμως ο αγοραστής να αγχώνεται περισσότερο απ' ότι ίσως θα έπρεπε και να αφήνεται ο καταστηματάρχης ''στην ησυχία του'' να εργάζεται καθαρά και μόνο κερδοσκοπικά, δίχως να τον ενδιαφέρει τίποτε άλλο παρά μόνο η μεγιστοποίηση του κέρδους.
 
Απλα λεω οτι η οποια απαντηση που θα παρει, μπορει να ειναι ουρανοκατεβατη για να ξεμπερδευουνε! Τα εως τωρα θεματα που εχουν γραφτει εως τωρα για τα πετσοπ δεν με προδιαθετουν οτι θα βοηθηθει σε κατι! Βεβαια εκτιμηση κανω, ας παει να ρωτησει! Εγω αυτο που θα εκανα θα ηταν να τον παρακαλεσω να παρει τηλ μπροστα μου τον εκτροφεα κ να μιλουσα εγω με αυτον,ωστε να ειναι εγκυρη κ η απαντηση!
 
Απλα λεω οτι η οποια απαντηση που θα παρει, μπορει να ειναι ουρανοκατεβατη για να ξεμπερδευουνε!
Αυτό είναι ένα πολύ πιθανό σενάριο.
Δεν ξέρω αν με τα τηλεφωνήματα θα καταλήξει κάπου ώστε να βοηθηθεί άμεσα το ringneck αλλά μην ξεχνάμε ότι επρόκειτο για ένα μικρό ηλικιακά, καθόλου ήρεμο/ήμερο πουλάκι. Ακόμα και η ζωή του τίθεται σε κίνδυνο.
 
Βρε παιδιά..
Αυτό θα κοιτάξει τώρα;η να δει πως θα καταφέρει να φάει το μικρό;
@Pecher έκανες ότι σου είπε η Μαρία;
Έβαλες αυγό;κεχρι;
Το είδες να τσιμπάει τίποτα;
κοιταξε τις ταιστρες να δεις...
οι ώρες παιδιά περνάνε... Και κανονικά μάλλον θα έπρεπε να το ταΐσει με κρέμα...
προσπάθησε φίλε και μην αγχώνεσαι..
σίγουρα στην αρχή δεν θα θελει αλλά μετά θα συνηθίσει..
 
Εύα, είπαν στον άνθρωπο ότι:
Μου ειπαν πως ταιζαν με χερι
και κάτι τέτοιο δεν φαίνεται να ισχύει.
σίγουρα στην αρχή δεν θα θελει αλλά μετά θα συνηθίσει..
Ποιος μπορεί να το εγγυηθεί αυτό;
Το πουλάκι δεδομένου ότι είναι ''άγριο'' μπορεί να τραυματιστεί κατά το τάισμα.

Τέλος, δεν είπα να μην υπάρξει η καταβολή κάποιας προσπάθειας αλλά μην ξεχνάμε ότι ο ιδιοκτήτης-κατ' εμέ-έπεσε θύμα απάτης και αν δεν μιλήσει μπορεί και άλλα πουλιά να αποκοπούν από τους γονείς τους κατ' αυτό το τρόπο και να βρεθούν στην ίδια δυσχερή θέση.
 
δεν είπα να μην υπάρξει η καταβολή κάποιας προσπάθειας αλλά μην ξεχνάμε ότι ο ιδιοκτήτης-κατ' εμέ-έπεσε θύμα απάτης και αν δεν μιλήσει μπορεί και άλλα πουλιά να αποκοπούν από τους γονείς τους κατ' αυτό το τρόπο και να βρεθούν στην ίδια δυσχερή θέση.
Εντάξει σωστό, αλλά προέχει να ζήσει το πουλάκι. Τα άλλα γίνονται και αύριο-μεθαύριο. Ας επικεντρωθούμε σήμερα σε αυτό, εκτός αν επιτύχει μια επικοινωνία με τον εκτροφέα και πάρει συμβουλές συγκεκριμένες, γι αυτό το πουλί. Αυτό είναι ευχής έργον.
 
Εντάξει σωστό, αλλά προέχει να ζήσει το πουλάκι.
Αυτό ευχόμαστε όλοι.
εκτός αν επιτύχει μια επικοινωνία με τον εκτροφέα και πάρει συμβουλές συγκεκριμένες, γι αυτό το πουλί.
Κάτι τέτοιο θα ήταν ιδανικό.
Για να μάθει αυτά που πρέπει από κάπου πρέπει να ξεκινήσει και αυτός ο κάποιος είναι το petshop.
Το αν αυτό το κατάστημα θα τον οδηγήσει σε επικοινωνία με τον εκτροφέα δεν το γνωρίζω.
 
κάτι τέτοιο δεν φαίνεται να ισχύει.
λάθος.. Μπορεί να ισχύει.. Και να φοβάται..
ακόμα δυο μέρες το έχει.. Το πουλί ζει σε καινούργιο περιβάλλον.. Βλέπει καινούργιους ανθρώπους.. Θέλει το χρόνο του..
Ποιος μπορεί να το εγγυηθεί αυτό;
Το πουλάκι δεδομένου ότι είναι ''άγριο'' μπορεί να τραυματιστεί κατά το τάισμα.
Και τι να κάνει Αλέξανδρε;δεν πρέπει να προσπαθήσει; Τι θα κάνει;
Θα το κοιτάει απλά και θα παρακαλάει να φάει η να μην πεθάνει;
Πρέπει σιγά σιγά να προσπαθήσει να το ταΐσει και να προσέχει να μην πνίγει..
Αν δεν φάει μόνο του τότε η κρέμα είναι μονόδρομος..
 
Back
Top