Ασθένειες Ringneck τριζει το ραμφος του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Panosz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Panosz

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαϊ 2009
Μηνύματα
47
Πόλη
Αθήνα
Παιδια ερωτηση πανικου δεν το εχω ξανα συναντησει!

το κανει αποψε δεν τον εχω παρατηρησει αλλη φορα καθετε και τριζει το ραμφος του δλδ με το κατω μερος ανοιγοκλεινοντας το στομα κσυνει εσωτερικα το επανω τι ειδους σημαδη ειναι αυτο να ανυσηχω;😱
 
Ας με διορθώσουν οι εμπειρότεροι αν κάνω λάθος, αλλά αυτό το κάνουν συνήθως πριν τον ύπνο όταν χαλαρώνουν και νοιώθουν ήρεμα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
Μην ανησυχεις καθολου. Ολοι οι παπαγαλοι το κανουν αυτο. Ειναι ενδειξη οτι ειναι ευχαριστημενοι. Το κανουν μετα απο φαγητο κυριως αλλα και πριν πανε για υπνο.
 
υοφ! Ευχαριστω για την εγκαιρη απαντηση επαθα ενα ψιλοσοκ!
 
Συμφωνώ κι'εγώ, τρίζουν το ράμφος τους λίγο πριν τον ύπνο, όταν νοιώθουν ασφαλή, είναι ήρεμα και ικανοποιημένα! Και στη διάρκεια της ημέρας όταν αναπαύονται μπορεί να το ακούσεις!
 
Θα συμφωνησω και εγω με τους υπολοιπους!
Δεν ειναι κατι το ανησυχητικο ισα ισα που δειχνει οτι ειναι ηρεμο και ευτυχισμενο και ο δικος μου το κανει αρκετα συχνα!
 
Για τον τιτλο εχω να πω πως δεν τριζει το Lovebird ο ραμφος του αλλα το ringneck :) sorry που δεν το εγραψα!
 
Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για αυτό... Τα δικά μου κοκατίλ τρίζουν το ράμφος τους μετά το φαγητό για να καθαρίσουν τη γλώσσα τους.
 
Με τη σειρά μου να επιβεβαιώσω κι εγώ όσα είπαν και οι προηγούμενοι.

Και οι δικοί μου το κάνουν αυτό το τρίξιμο ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ, ένα μυστήριο πράγμα, αμέσως μόλις κλείσουν τα φώτα και πάμε για ύπνο!

Μην ανησυχείς λοιπόν, είναι καλό σημάδι αυτό :)
 
ναι και σε μενα το κανει αυτο το κοκατιλ μου :) ειναι αρκετα ανατριχιαστικο (σαν τα νυχια σε τοιχο μπρρρ) αλλα τι να κανω... αναγκαστικα το ακουω!
don't worry ειναι καλο φαινομενο 😉
 
Back
Top