Φροντίδα Ringneck 3 μηνών ταϊσμένο στο χέρι είναι λίγο επιθετικό

Nick091RN

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουν 2024
Μηνύματα
57
Καλησπέρα σας έχω εδώ και 4 μέρες ένα ρινγκ νεκ 3 μηνών το οποίο το πηρα από εκτροφείο και είναι ταϊσμένα στο χέρι .Ομως είναι λόγο επιθετικό και λίγο τρομαγμένο και δεν δέχετε χέρια να το πλησιάζουν , τι μπορώ να κάνω για να το εξημερώσω
 
@nick091 Για ποιο θέμα Νίκο;
Να το χαίρεσαι το μικρούλι σου. Όποτε θες άνοιξε νέο θέμα στην κατάλληλη ενότητα "παρουσιάζω " με φωτογραφία του να το καμαρώσουμε κ εμείς.
 
@MARY58 Διαβάστε το πρώτο κειμενάκι που έγραψα και θα καταλάβετε επίσης τώρα θα σας τι στείλω
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@nick091 να εισαι καλα..δυστυχως εγω δεν ειχα ποτε ριγκνεκ για να ξερω-περιμενε λιγο θα δουν το μηνυμα σου και θα σου απαντησουν τα πιο εμπειρα μελη. εγω λιγα βασικα θα σου πω...ανετο κλουβι τουλαχιστον 60*60 *100 cm , επωνυμη συσκευασμενη τροφη,καθαριοτητα ,καθαρο νερο συνεχως, και σταδιακα να μαθει να τρωει οπωσδηποτε καλα πλυμενα στεγνωμενα λαχανικα και φρουτα . υπομονη στην αρχη λογικο να ειναι τρομαγμενο-εχει αλλαξει περιβαλλον εχασε τις παρεες του κτλ.το κλουβι να ειναι εστω με την μια μερια του διπλα σε τοιχο, να μην το χτυπανε ρευματα αερος.
 
@nick091 σε κατάλαβα. Το θέμα είναι η εξημέρωση. Πιστεύω ότι θα βρεις χρήσιμο αυτό.

Θέλει υπομονή κ επιμονή. Βοηθάει κ το κεχρί. Πάντως είναι νωρίς. Ακόμα συνηθίζει τον καινούργιο του χώρο.
 
@kika ευχαριστώ πολύ Μαρία μου το κλουβί του είναι τόσο όσο πρέπει απλά μαλον φταίει το περιβάλλον που λες καισυ
 
@nick091 αχ τι ψυχουλινι- 🧿🧿🧿 κοιτα αν ψαξεις στην ιστοσελιδα, εχει παρα πολλα χρησιμα πραγματα να διαβασεις. πηγαινε κλικαρε αριστερα τη μπλε στηλη ''forums'' , μετα ρολαρε προς τα κατω στην ενοτητα ''παπαγαλοι'' ειδικα στο φροντιδα και εκπαιδευση παπαγαλων, ορεξη να εχεις θα μαθεις πολλα
 
παιδια, εσεις που ξερετε απο ριγκνεκ, μηπως στη μεταλλαξη αυτη χρειαζεται καποια χορηγηση βιταμινης Α? Οπως πχ χρειαζεται σε καποια ειδη καναρινιων η' σε μπλε παραγοντα γκουλντιαν
 
Back
Top