Γενικά Smoothie alexandrine parakeet

Michalis e

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2018
Μηνύματα
98
Πόλη
Λάρνακα
Καλησπερα στην ομαδα! Θελω να σας παρουσιασω τον νεο φιλο της οικογενειας μας τον smoothie. Ειναι ηλικιας 25 ημερινων. Αν και λιγο ντροπαλος αρχισε να μας συνηθιζει. Σημερα αρχισα να τον ταιζω μπανανα και σιγα σιγα θα δοκιμασει διαφορα φρουτα (αυτα που επιτρεπονται φυσικα). Μεχρι στιγμης τον ταιζουμε 15 ml κρεμα Α19 καθε 4 ωρες και το βραδυ τον ταιζουμε η ωρα 12 και ξανα η ωρα 7 το πρωι. Φωτογραφειες πως τον πηραμε και το πως εγινε μεχρι στιγμηςIMG-acd3860e27e2a4afb396dc80b04f8df7-V.webp IMG-78f20c2deb2ddbf219048d1ebecb28ae-V.webp IMG-26503c2cae25f7b4b6ff2c6ad8b71b38-V.webp
 
Σας ευχαριστω παρα πολυ!Χθες πηγαμε στο jumbo και αγορασαμε μερικα υλικα και καθησαμε το βραδυ και φτιαξαμε μερικα παιχνιδια diy! Θα σας τα δειξω την επομενη εβδομαδα οταν θα αρχισω το diy κλουβι 🙂 θα ακολουθησουν νεες φωτογραφειες! Εννοειτε οτι θα τον καθαρισουμε
 
καλύτερα να του δίνεις μηλαράκι για αρχή (δεν ξέρω τον λόγο, αλλά όσο ακούω με μηλαράκι και μπρόκολο τα ξεκινάνε στα φρούτα-λαχανικά)
να το χαίρεσαι! Είναι πολύ γλυκό πουλάκι!
 
Να σου ζήσει!
Νομιζω οτι είναι πολύ μικρ'ος ακόμα για να αρχίσει φρουτα και λαχανικά... Μου κάνει εντυπωση πως τα τρωει κιόλας τόσο μικρός. Σ'υνηθως τα ξεκινάμε όταν αρχίζει ο απογαλακτισμός του πουλιου...όπως και την αυγοτροφή επίσης.
 
Σημερα οταν του εδωσα φραουλα δεν την εφαγε! Του εχω δωσει ξανα μπανανα και την εφαγε. Μην φανταστεις οτι εφαγε πολλη, λιγο κομματι! Αυγοτροφη δεν θα του δωσω τωρα διοτι δεν κανει κινηση να φαει απο μονος του
 
Ωραίος, να τον χαίρεσαι.
Υποθέτω ότι αυγοτροφή δεν είναι απαραίτητη ακόμα εφόσον χρησιμοποιείς κρέμμα ανάπτυξης νεοσσών.
Με προβλημάτισαν όμως δύο πράγματα, για τα οποία δεν έχω άποψη, αλλά τα θέτω μήπως κι εσύ ή άλλα μέλη γνωρίζουν για να μας απαντήσουν.
- Το δαχτυλίδι είναι το μέγεθος που απαιτείται για αυτήν τη ράτσα;. Φυσικά από μία φωτογραφία (μιλώ για τη 2η) δεν μπορεί κανείς να βγάλει πολλά συμπεράσματα, αλλά σαν να μου φάνηκε κάπως σφικτό. Αναγράφει πάνω του το δαχτυλίδι τη διάμετρό του;
- Το πρωί ο πρόλοβος του πουλιού έχει αδειάσει πριν το τάισμά του;
 
Οντως το δαχτυλιδι δεν κανει για τον παπαγαλο. Οταν τον πηραμε στον πτηνιατρο μας ειπε οτι οταν θα μεγαλωσει θα ειναι σφιχτο πανω του το δαχτυλιδι. Θα του κανουμε αναισθησια και θα του το κοψουμε οταν μεγαλωσει. Το δαχτυλιδι το εβαλε ο εκτροφεας που μου τον πουλησε. Πιστεψε με δεν ξερω τι αναγραφει πανω ουτε και ο πτηνιατρος ηξερε μαλλον εχει λανθασμενη ημερομηνια πανω. Ναι ο προβολος του ειναι αδειος καθε πρωι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Οντως το δαχτυλιδι δεν κανει για τον παπαγαλο.
Πως το ξέρετε;
Πάνω στο δαχτυλίδι γράφει κάτι νούμερα.. μας τα μεταφέρεις;
Οταν τον πηραμε στον πτηνιατρο μας ειπε οτι οταν θα μεγαλωσει θα ειναι σφιχτο πανω του το δαχτυλιδι. Θα του κανουμε αναισθησια και θα του το κοψουμε οταν μεγαλωσει.
Αν ο πτηνίατρος μου πρότεινε αναισθησία για να βγάλω το δαχτυλίδι από ένα πουλί. Δεν θα ξαναπήγαινα σ' αυτόν... Ποτέ!
 
Με ποιον τροπο προτεινεις να βγει το δαχτυλιδι;
Δεν προτείνω εγώ κάποιο τρόπο.
Υπάρχουν ειδικά ψαλιδάκια - κόφτες, που αφαιρούν το δαχτυλίδι απλά, κόβοντάς το.
Για τα καναρίνια είναι αυτό
full

... αλλά γνωρίζω πως υπάρχουν και πολύ μεγαλύτερα.
 
Cas 291 cy 10 8.0 009 αυτο γραφει στο δαχτυλιδι!
Από το χρώμα του δαχτυλιδιού (κόκκινο) μπορούμε διαβάζοντας και το σχετικό άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/ να καταλάβουμε πως είναι πουλί της χρονιάς 2018 (φαίνεται άλλωστε είναι μωρό).
Σύμφωνα με αυτά που γράφει όπως μας τα μετέφερες, δείχνει δαχτυλίδι συλλόγου.. και έχω τη σιγουριά πως είναι 100% κατάλληλο για το συγκεκριμένο παπαγάλο.
Μπορεί στα μάτια μας αυτή τη στιγμή στο "πρησμένο" από το φαγητό μωρό να δείχνει μικρό... αλλά είμαι βέβαιος πως είναι το σωστό και προσωπικά δεν θα το έβγαζα.
 
Ναι μας ειπε ο εκτροφεας οτι ειναι γραμμενος στον συλλογο! Αλλα οταν τον πηρα στον πτηνιατρο μου ειπε οτι ειναι πολυ μικρο και σφικτο για τον παπαγαλο! Αλλα να το αφησω και οταν μεγαλωσει και φαινετε οτι ειναι πολυ μικρο και σφικτο θα το αφαιρεσω
 
Back
Top