Γενικά Smoothie alexandrine parakeet

Αν χρειαζεται ο αλεξανδρινος 9 μεγεθος δαχτυλιδιου και εμας εχει 8 σημαινει οτι θα εχουμε προβλημα

Κόψτο όσο είναι νωρίς κι έχει αυτόν το λιγοστό αέρα. Με κόφτη όχι με πένσα. Το αλουμίνιο δεν πρέπει να σε δυσκολέψει πολύ αλλά να είσαι ΠΟΛΥ προσεκτικός. Να κάνεις 2 τομές, μια μπρος και μια πίσω για να ανοίξει στη μέση.
cc-22.jpg
 
Ανεστη θα κατσει το πουλι; Ειναι λιγο αγχωτικο! Και εγω στην θεωρια λεω θελει κοψιμο αλλα αν ηταν δικο μου δεν θα μπορουσα να το κοψω εγω! Απο την αλλη κ ο πτηνιατρος για ναρκωση μιλησε! Μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα δηλαδη!
 
Ναι.
Αλλά πρέπει πρώτα να φιξάρουμε την διάμετρο δαχτυλιδιού που απαιτείται για τη μετάλλαξη αυτή.
Γιατί μπορεί άνετε ο κάθε εκτροφέας για δικούς του λόγους να βάλει μεγαλύτερο από το κανονικό.
Μπορεί κάποιος να ρωτήσει και να μάθει πια είναι η εκθεσιακή και άρα κανονική διάμετρος δαχτυλιδιού σε αυτό το πουλί.
Γιατί όπως έγραψε κι ο Τάκης νωρίτερα..
αν εχει βαλει λαθος δακτυλιδι ο κουμπαρος (εκτροφεας) οχι για εκτροφη δεν κανει αλλα ουτε για πανηγύρι
Michalis e γιατί δε ρωτάς τον εκτροφέα που το πήρες να μας πει... μήπως τελικά αυτός έχει κάνει κάποιο λάθος;
 
την διάμετρο δαχτυλιδιού που απαιτείται για τη μετάλλαξη αυτή.

Γιάννη δεν είναι κάποια μετάλλαξη το πουλί αυτό.
Ανεστη θα κατσει το πουλι; Ειναι λιγο αγχωτικο! Και εγω στην θεωρια λεω θελει κοψιμο αλλα αν ηταν δικο μου δεν θα μπορουσα να το κοψω εγω! Απο την αλλη κ ο πτηνιατρος για ναρκωση μιλησε! Μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα δηλαδη!

Τάκη είναι τόσο μικρό που δεν χρειάζεται τόσο άγχος. Με δύο άτομα γίνεται πιστεύω.
 
Τι να πει ο εκτροφεας; να παραδεχτει το λαθος του; το μονο που θα μπορουσε να κανει, να βγαλει δωρεαν το δακτυλιδι αν ξερει φυσικα, γιατι κατι οι μολυνσεις με τον πτηνιατρο και την θεραπεια, κατι το λαθος δακτυλιδι, ο λογαριασμος ανεβαινει 😵!meh
 
Να μας ενημερώσει για τη σωστή διάμετρο των δαχτυλιδιών γι αυτή τη μετάλλαξη
Γιαννη ειμαι περιεργος να δω τι θα πει, αλλα αν πει οτι ειναι το κανονικο τι θα κανει; Ας περιμενουμε ομως! Το σιγουρο ειναι οτι ειναι μικρο και απο την κοπελα που κανει εκτροφη και μου το ειπε, οσο και απο την φωτο του δικου μου που αν και 2.5 ετων φαινεται καθαρα η μεγαλυτερη αποσταση απο το ποδι!
 
Η ουσία που βλέπω εγώ είναι οτι αφού το δακτυλίδι στην συγκεκριμένη περίπτωση ίσως να μην εξυπηρετεί σε κάτι (άλλωστε και να το βγάλεις μπορείς να το κρατήσεις για να βλέπεις τα "όποια" στοιχεία μπορεί να χρειαστείς) καλό θα ήταν να βγει. Είτε μέσω ενός γιατρού που θα μπορεί και θα δεχτεί να το βγάλει (χωρίς ναρκώσεις και λοιπές ακραίες τακτικές) είτε μέσω ενος εκτροφέα (το ιδανικό του εκτροφέα που στο πούλησε) ώστε να ησυχάσετε και απ' αυτό το αγχος.
 
Τραβηγμενο μου φαινεται ομως ενας εκτροφεας να εχει κανει λαθος διαμετρο, τωρα αν ειναι εκτροφεας του τυπου εχω ενα ζευγαρι που ετυχε να γεννησει, ας πουλησω να βγαλω λεφτα ναι, αλλα ενας εκτροφεας που πουλαει συστηματικα, χλωμο το βλεπω για λαθος.
 
Μια παρατηρηση να κανω, βλεποντας το δικο μου δακτυλιδι δεν πιστευω οτι εσωτερικα ειναι πανω απο 8-9mm οποτε βασιζομαστε στην αναγνωση των κωδικων που μπορει να ειναι λαθος ως προς το τι θελει να επισημανει ο κατασκευαστης του! Διαβασα οτι αναλογα την χωρα υπαρχουν διαφορετικες πληροφοριες! Οπως και να εχει τι 7 τι 8 τι 9 πρεπει να βγει!
 
Θα παρακαλούσα εσείς που ξέρετε ακριβώς το είδος και τη μετάλλαξη του πουλιού για το οποίο γίνεται συζήτηση να εντοπίσετε στο σύνδεσμο της σελίδα που σας βάζω https://www.avianid.co.uk/ring-sizes-all-bird-aizes σε ποιο γράμμα αντιστοιχεί ο τύπος του δαχτυλιδιού του.
Στη συνέχεια κι αφού θα γνωρίζουμε τον τύπο (γράμμα) του δαχτυλιδιού εύκολα από τον πρώτο πίνακα του σχετικού άρθρου θα βρούμε και τη σωστή διάμετρο https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/
Δηλαδή αν είναι S και πρέπει να έχει διάμετρο 8.00 mm ή αν είναι T και θα πρέπει να έχει 9.00mm
 
Γιατι για 2 μηνων πουλι ειναι οριακο το κενο! Και μετα θα ειναι αργα! Εκτος αν οπως ειπες ειναι πρησμένο το ποδι! Αλλιως το βλεπουμε σε μια φωτο και αλλιώς ο κατοχος του! Ας ρωτησει και τον πτηνιατρο του, αφου εχει κανει και επαφη μαζι του!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιατι για 2 μηνων πουλι ειναι οριακο το κενο! Και μετα θα ειναι αργα!
Από όσα ξέρω ... στις βρεφικές ηλικίες τα μωρά είναι πρησμένα και ελαφρά μεγαλύτερα από τους γονείς του.
Μήπως τελικά δεν είναι έτσι όπως το σκεφτόμαστε αυτή τη στιγμή και στο μέλλον φανεί "λάθος" η κίνησή μας;
Εγώ μέχρι να έφτανε σε κατάσταση που να αρχίζει να ενοχλεί το πουλί στο πόδι δεν θα το έβγαζα.
Το δαχτυλίδι είναι άκρως απαραίτητο "εργαλείο" πάνω στα πουλιά και καλό είναι να απομακρύνεται μόνο όταν ενοχλεί.
Επίσης λόγω της ηλικίας του εγώ θα φοβόμουν διπλά να το απομακρύνω σε αυτή τη φάση γιατί τα κόκκαλα του μικρού είναι νομίζω πιο "εύθραυστα" και συνεπώς επίφοβα.
Ασφαλώς βέβαια τη γνώμη μου θα ήθελα να τη συνεξετάσετε με αυτές των "άσχετων" από εκτροφή παπαγάλων ... απλά ήθελα να την καταθέσω.
 
Back
Top