Γενικά Smoothie alexandrine parakeet

Κουκλί έχει γίνει και φαίνεται και καλός χαρακτηρας! Μπραβο σας!
Σε ευχαριστω παρα πολυ!

Το δυνατα θα το καταλαβειςμετα τον 1.5, 2 χρονια, ετσι νομιζα κ εγω αλλα αν σε δαγκώσει το αιμα τρεχει! Μονον αυτον που αγαπαει ποιο πολυ δεν τον τσιμπαει και στην περιπτωση μου ειναι η συζηγος! Βεβαια παιζει ρολο κ ο χαρακτηρας, απλα στην εφηβια αλλαζουν χαρακτήρα
Εμενα κανει να με δαγκωσει και μολις του μιλησω με δαγκωνει αλλα χωρις δυναμη, μου δειχνει πως θελει να παιξει.. μερικες φορες ομως οταν παω να τον ακουμπισω με δαγκωνει αλλα μετα ειναι ενταξει.. Το καταλαμβαινω οτι ειναι δεμενος μαζι μου σε αντιθεση με την κοπελα μου που οποτε παει κοντα του θελει να την δαγκωνει και κανει και ενα περιεργο ηχο και κανει να φυγει απο κοντα της
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ναι αυτο εννοω και οι δαγκωνιές ειναι ποιο δυνατες μεγαλωνοντας, οταν με δαγκωνε μικρος, διαβαζα αλλους που γραφανε για πονο και αιμα:Dκαι ελεγα, μα τι λενε! Τωρα που μεγαλωσε καταλαβα τι σημαινει δαγκωμα!
 
Για πιο λογο δαγκωνει ομως! Και γω διαβασα απο πολλους οτι τους δαγκωνουν! Το κανει λογο παιχνιδιου η λογο της φυλης τους;
 
Μιχαλη μου, εγω τον ζακο μου τον εχω 16 χρονια, στην τελευταια selfie που εχεις βαλει, εγω δε θα τομλουσα να το κανω :D. Πρεπει να ειναι αρκετα χαρουμενη για να με αφησει να την αγγιξω απο πισω. Και ναι υπαρχουν φορε που και εμενα που με λατρευει θα μου ριξει μια που θα εχω σημαδι για μερες.
 
Ωσες δαγκωνιες και να μου ριξει δεν εχω προβλημα παντως! Τα ζακο μου αρεσουν επισεις ειναι ωραια πουλια εχουν καθαρη φωνη!

rsz_20180617_145309.webp οριστε 😀!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια! Ειναι πολυ γλυκος! Μερικες φορες με δαγκωνει δυνατα αλλα ειναι ενταξει τον αγαπαω παλι!
Εχω και εγω ενα παπαγαλακι που ενω η γυναίκα μου ασχολείται με αυτο για την φροντιδα του την τσιμπαει συνέχεια. Εμενα μολις με βλέπει κανει παιχνιδια.
 
Όσο περισσότερο του δίνεις το περιθώριο να παίζει-δαγκώνει τα δάχτυλά σου τόσο πιο πιθανό είναι να συνεχίσει να το κάνει κι αργότερα. Μόνο που αργότερα θα πονάει. :D
 
Όσο περισσότερο του δίνεις το περιθώριο να παίζει-δαγκώνει τα δάχτυλά σου τόσο πιο πιθανό είναι να συνεχίσει να το κάνει κι αργότερα. Μόνο που αργότερα θα πονάει. :D
Αν ειναι ετσι δεν θα τον αφηνω τοτε! 😀! Εντωμεταξυ ξεκιναει να μιλαει απο 4 μηνων και ανω;
 
😀χα να μην μου τυχει να κανει σαν καρακαξα! Ειναι αστειο ομως να ακους τον παπαγαλο σου να μιμειται την φωνη ενως αλλου ζωου! Πχ γατας, σκυλου
 
Όταν σε δαγκώνει να λές όχι με σταθερή φωνή και να του δίνεις να δαγκώνει κάτι άλλο. Εκείνος δεν καταλαβαίνει ότι σε πονάει.
Επίσης μπορεί μεγαλώνοντας να σε δαγκώσει κανονικά γιατί μπορεί να μην γουστάρει εκείνη την στιγμή αυτό που θέλεις.
Δεν σημαίνει κάτι, οι παπαγάλοι δεν είναι σκυλιά, εξημερώθηκαν πολύ αργότερα απο τον άνθρωπο και έχουν πιο έντονα αυτά τα ένστικτα.
Εμείς απλά σεβόμαστε την φύση τους.
Αν του έχεις πρόγραμμα και όρια από μικρό και κάνετε ουσιαστικά πράγματα μαζί και είναι κανονικό μέλος της οικογένειας, τότε θα έχετε μια τέλεια ισορροπημένη σχέση :)
 
Back
Top