Γενικά Smoothie alexandrine parakeet

Αλλα οταν τον πηρα στον πτηνιατρο μου ειπε οτι ειναι πολυ μικρο και σφικτο για τον παπαγαλο!
Δεν αμφιβάλω για την επιστημονική κατάρτιση του γιατρού... αλλά για τις εξειδικευμένες γνώσεις που χρειάζονται τα δαχτυλίδια των πουλιών.
μας ειπε ο εκτροφεας οτι ειναι γραμμενος στον συλλογο
Κι ο τελευταίος οργανωμένος σε σύλλογο εκτροφέας γνωρίζει 100% τη διάμετρο των δαχτυλιών από τα πουλιά που εκτρέφει.
 
Είναι πολύ όμορφο το μωράκι σας.
Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες και εννοείται ότι θέλουμε κι άλλες καθώς θα μεγαλώνει.
Να τον αγαπάτε και να τον προσέχετε (όπως και πολύ σωστά κάνετε :) )
 
Είναι πολύ γλυκός, να τον προσέχετε κατι παραπανω τώρα που είναι μικρούλης ακόμα. Πολύ προσοχή και αγάπη.
Σοβαρά γιατρός πρότεινε αναισθησία για να βγει το δακτυλίδι; Πρώτη φορα το ακουω. Ξέρει οτι η αναισθησία είναι σοβαρότατη επέμβαση σε ενα πουλάκι και μπορεί να του στοιχίσει έως και τη ζωή του; Θα πρότεινα να αρνηθείτε την αναισθησία, προσωπικα πιστεύω οτι το δακτυλίδι μπορεί να βγει χωρίς ιδιαίτερο στρες και ταλαιπωρία για το πουλάκι, ίσως ακόμα και από εκτροφέα.
Αν βεβαια βεβαιωθείτε οτι δεν ειναι το σωστο (δύσκολο μου φαίνεται εκτροφέας συλλόγου να έκανε τόσο τεράστιο σφάλμα)

Τέλος πάντων, πολύ γκρίνιαξα. Να σας ζήσει και να τον χαιρόσαστε πολλά πολλά χρόνια.
 
Παιδιά, τα δαχτυλίδια στους παπαγάλους δεν αναγράφουν πάνω τους πόσα mm διάμετρο έχουν;
Σε κάποιο site είδα ότι η εσωτερική διάμετρος των δαχτυλιδιών αυτών των παπαγάλων είναι 7,93 mm. Εννοείται ότι δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί η πληροφορία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό που φοράει νομίζω πως έχει διάμετρο 8mm Γιάννη


το 8.0 αυτό δείχνει.
Καταπληκτικά, επομένως αν κάποιος άλλος μπορεί να διασταυρώσει την πληροφορία για το μέγεθος της εσωτερικής διαμέτρου και το βρει ίδιο, σημαίνει ότι το δαχτυλίδι είναι το πλέον κατάλληλο και δεν θα χρειαστεί αφαίρεση. Εγώ το βρήκα από αυτό το site : http://myparrots.gr/2012/10/11/parrot-leg-banding-rings/#ankor5
 
Σας ευχαριστω πολυ για τες πληροφορειες. Δεν το γνωριζα οτι η αναισθησια θα εχει κυνδινο για την ζωι του. Αρα ουτε για αστειο δεν θα το δεχτω να γινει.

Είναι πολύ όμορφο το μωράκι σας.
Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες και εννοείται ότι θέλουμε κι άλλες καθώς θα μεγαλώνει.
Να τον αγαπάτε και να τον προσέχετε (όπως και πολύ σωστά κάνετε :) )
Αυτο εννοειτεε!
 
Βάλε μας αν θες μια καλή κοντινή φωτο απο το πόδι με το δαχτυλίδι να το κρατάς ανάμεσα στα δάχτυλά σου και να φαίνεται ο "αέρας" που έχει γύρω στο πόδι του.
 
25470345-5ab6-43a9-bda2-38298adb4272.webp Eίναι οριακό είναι η γνώμη μου αλλά δεν επείγει να βγει άμεσα. Να το προσέχεις όμως γιατί την ώρα που δεν θα στριφογυρίζει άνετα στο πόδι μπορεί να του δημιουργήσει πρόβλημα. Θα έπρεπε να είναι κάπως έτσι.
 
Τοτε θα το βλεπω καθως μεγαλωνει. Οταν δεν στριφογυριζει τοτε θα το κοψουμε!
Ισως να ειναι ποιο επωδυνο μετα αφου η καθε κινηση απο το ψαλιδι θα ακουμπαει το ποδι, γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να εχει μποσικο για να βγει ευκολα
viber-imannnge-jpg.53293
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παντως αν εχει βαλει λαθος δακτυλιδι ο κουμπαρος (εκτροφεας) οχι για εκτροφη δεν κανει αλλα ουτε για πανηγύρι 🙄:D

Παντως το δικο μου ειναι μεγαλυτερο.

IMG_20180509_171931-584x1040.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γιάννη το εχω στα υποψιν γιατι δεν καθεται κ φρονιμος κινειται συνεχεια και. Δαγκωνει οταν πλησιαζω:D

Δεν γυρναει κ το δακτυλιδι λιγο να δω κ την αλλη πλευρα😡
IMG_20180509_175629.webp

Οκ διαβασα και κατι αλλο Τ134

IMG_20180509_183228.webp
Δεν βλεπω κατι αλλο! (Ας γινει μια απαντηση ολες οι φωτο )
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μιλησα με εκτροφεα που εχει Αλεξανδρινους και μου ειπε οτι βαζει 9 δακτυλιδι! Γνωμη της ειναι να το βγαλεις οσο ειναι νωρις πριν κανει ζημια στο ποδι μου ειπε! Και αυτη με πενσα μου ειπε,το θεμα ειναι ποιος θα την χειριστει ομως!
 
Back
Top