Γενικά The "Lancashire" Canary

kostantakis

PB Member
Εγγραφή
17 Δεκ 2011
Μηνύματα
723
Πόλη
Ηράκλειο
lanccan.gif

Το πρώτο μου ζευγάρι (2013 δαχτυλίδι) ράτσας Lancashire αποκτήθηκε!


Ο βαθμός δυσκολίας στην διαχείριση και την αναπαραγωγή της συγκεκριμένης ράτσας, είναι πρόκληση για εμένα που αρέσκομαι στα δύσκολα!

Τα Lincashire απαιτούν ένα μεγάλο χώρο. Έτσι αποφάσισα να μπουν στην νέα κλούβα που είχα φτιάξει πρόσφατα. Ένας χώρος διαστάσεων 2.10 μήκος Χ 1.20 βάθος Χ 2.20 ύψος!


DSC00347.jpg


DSC00349.jpg


DSC00354.jpg


DSC00358.jpg


DSC00361.jpg


πηγή -> http://gardeli.blogspot.com/2014/01/lancashire.html
 
Να σου ζήσουν καλές αναπαραγωγές!
 

Συνημμένα

  • garlic-wreath-on-the-door.webp
    garlic-wreath-on-the-door.webp
    43,3 KB · Προβολές: 111
πολυ ομορφα τα πουλακια αλεξανδρε
καλα ζευγαρωματα να εχεις καλους απογονους
 
Ωραίος Αλεξ! Με το καλό να τα εκατοστήσεις.
 
Να σου ζήσουν! Πανέμορφα και ντελικάτα πουλιά! Μακάρι να σε αποζημιώσουν!
 
Πόσο όμορφα! Να τα χαίρεσαι! Αυτά είναι τα πιο μεγαλόσωμα καναρίνια έτσι δεν είναι; Έχω διαβάσει ότι είναι λιγότερα κινητικά από τα υπόλοιπα.. Έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο; Χρειάζονται ιδιαίτερη περιποίηση ή διατροφή; Ως προς την αναπαραγωγή τους πρέπει να προσέξεις κάτι; Μ' ενδιαφέρει πολύ σαν ράτσα και θα ήθελα να μάθω όσα περισσότερα γίνεται! Τι καλύτερο από κάποιον που αγαπάει τόσο πολύ τα πουλιά!
 
Καλημέρα Αλίκη! Βασικά ακόμα ενημερώνομαι όσο μπορώ περισσότερο για το συγκεκριμένο καναρίνι, οπότε δεν μπορώ να πω ότι γνωρίζω αρκετά !

Από τα λίγα που έχω μάθει είναι ότι το πουλί φτάνει στα 20-22 εκατοστά σε μέγεθος! Τα yorksire αν δεν κάνω λάθος είναι ακόμα μεγαλύτερα

Κινητικά Ναι δεν είναι και τόσο... Είναι αλήθεια και το παρατήρησα από την πρώτη στιγμή που τα έβαλα στον τεράστιο χώρο τους. Σχεδόν κατάφερνα να τα πιάνω με άνεση ακόμα και εν ώρα πτήσης!

Διατροφικά έχουν ανάγκη από παραπάνω πρωτεΐνη σε σχέση με τα άλλα κυρίως στην πτερρόρια!
Χρειάζονται αρκετό όσο περισσότερο χώρο γίνεται και είναι εφικτό! Μια κλούβα δηλαδή 1.20 μήκος χ 50 χ 50 νομίζω ότι είναι ιδανικά !

Στο ζευγάρωμα είναι ιδιαίτερα δύσκολα πουλιά λόγο χαρακτήρα! Οι περισσότερη που επιχειρούν την εκτροφή τους αντιμετωπίζουν προβλήματα στο τάισμα των νεοσσών ! Τεμπέλικα... Πουλιά παιδί μου... 😀
Γιαυτό λοιπόν οι εκτροφείς προνοούν και κρατούν καλές παραμάνες (έχω προνοήσει και εγώ...)


Είναι και μερικά άλλα ακόμα που θα γράψω το απόγευμα, γιατί πρέπει να φύγω για δουλίτσα! :D

Αν παρόλα αυτά έχει κάποιος "δουλέψει" την συγκεκριμένη ράτσα και έχει να δώσει συμβουλές, ας βοηθήσει!
 
Εύχομαι και γω με τη σειρά μου καλορίζικα και καλούς απογόνους. Από μια γρήγορη ματιά στο google, έχεις διαβάσει το μάθημα σου! 🙂
Προνόησες ακόμα και το ζευγάρι σου να αποτελείται από ένα με "κορώνα" και ένα χωρίς... όπως πρέπει!
 
Να τα χαιρεσαι Αλεξανδρε και καλη κι ευκολη εκτροφη σου ευχομαι! Οντως μεγαλα για καναρινια αφου λες οτι κυμαινονται στα 20- 22 εκατοστα! Αυτο ειναι μεγεθος παπαγαλου! 😛 Ο μεγαλος χωρος απαιτειται για να αναγκαζονται να πεταξουν λιγο και να καινε καμια θερμιδα; Μιας κι αφου δεν ειναι πολυ ενεργητικα θα παχαινουν σχετικα ευκολα, ετσι δεν ειναι;
 
Να σε καλά Φοίβο!

Λόγο του ότι είναι... Δυσκίνητα πουλιά, ας τα φανταστούμε σε μια ζευγαρώστρα 60αρα! Νομίζω είναι προτιμότερο να τους παρέχουμε το ελάχιστο, κλουβιά του μέτρου σε μήκος και μάλιστα μόνο με 2 πατήθρες (μια δεξιά και μια αριστερά) για να καίνε λίπος και καμιά θερμίδα όπως σωστά λες!

Να προσθέσω λοιπόν στα παραπάνω που έχω μάθει ένα πολύ σημαντικό παράγοντα στην περίοδο αναπαραγωγής τους, που είναι το κούρεμα τους στην επίμαχη περιοχή και των 2 φύλλων το οποίο κούρεμα είναι διαφορετικό!
Κούρεμα αρσενικού
12776471.webp
Κούρεμα Θηλυκού
216590604.gif
Κατά την διάρκεια του κουρέματος πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτική ώστε να μην κόψουμε τα φτερά που βρίσκονται στο άκρο της αμάρας διότι αποτελούν τον "οδηγό" για την αίσθηση της αφής του ενός καναρινιού με το άλλο!
30fu0.webp
4o9NsKdJ.webp


Την ίδια προσοχή εννοείτε και σε μερικά ακόμα καναρίνια πλούσια σε φτέρωμα όπως είναι τα CREST, ta GLOSTER, ta Yorksire k.a.
 
Ερώτηση!

Μου δίνουν ένα θηλυκό (2013 χωρίς δαχτυλίδι) lancashire (ανταλλαγή με 2 φετινά αρσενικά κοινά καναρίνια μου) !

Θα έχω πρόβλημα αν βάλω την θηλυκιά μαζί με το υπάρχον ζευγάρι μου; Δηλαδή 2 θηλυκά με 1 αρσενικό.
 
Ο χώρος είναι μεγάλος, λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Πώς θα ξέρεις όμως από ποιους γονείς θα προέρχονται τα νέα πουλιά;
 
Από τον ένα αρσενικό μου, και την κανάρα που θα βρίσκεται σε διαδικασία αναπαραγωγής Σταύρο! Ακόμα και οι 2 κανάρες να βατευτούν, (λέμε τώρα... απίθανο...) από έναν πατέρα θα είναι! :D

Κυρίως της συμπεριφορές φοβάμαι, αλλά όπως λες ο χώρος είναι πολύ μεγάλος και "λογικά" δεν έχω θέμα... 🙄
 
Από τον ένα αρσενικό μου, και την κανάρα που θα βρίσκεται σε διαδικασία αναπαραγωγής Σταύρο! Ακόμα και οι 2 κανάρες να βατευτούν, (λέμε τώρα... απίθανο...) από έναν πατέρα θα είναι! :D
Καλά, σε καμιά ώρα να δεις τι θα γράφω απ' τη νύστα. :D
 
lanccan.gif
Το πρώτο μου ζευγάρι (2013 δαχτυλίδι) ράτσας Lancashire αποκτήθηκε!

Ο βαθμός δυσκολίας στην διαχείριση και την αναπαραγωγή της συγκεκριμένης ράτσας, είναι πρόκληση για εμένα που αρέσκομαι στα δύσκολα!

Τα Lincashire απαιτούν ένα μεγάλο χώρο. Έτσι αποφάσισα να μπουν στην νέα κλούβα που είχα φτιάξει πρόσφατα. Ένας χώρος διαστάσεων 2.10 μήκος Χ 1.20 βάθος Χ 2.20 ύψος!


DSC00347.jpg


DSC00349.jpg


DSC00354.jpg


DSC00358.jpg


DSC00361.jpg


πηγή -> Εκτροφή Καρδερίνας: Αποκτήθηκε το πρώτο ζευγάρι καναρίνια ράτσας "Lancashire" !



Υπέροχα πουλιά Αλέξανδρε να σου ζήσουν και καλή επιτυχία στην εκτροφή τους
 
Με το καλό Αλεξ! Εύχομαι να βγάλεις όσα θες και να ναι όπως τα θες!
Καλή συνέχεια!
 
Back
Top