Γενικά The "Lancashire" Canary

Μπράβο! Και το ψιλοσκεφτόσουν γι αυτά νομίζω ; Να σου ζήσουν με το καλό και στο κλαρί!
 
καλέεεε είναι μεγάλα για νεοσσοί καναρινιών! Έχουν το μέγεθος ενός παπαγαλομωρού ή μου φαίνεται; 😛

Φτου φτου φτου! Κρίμα για το μικρούλη... ☹ Για τα υπόλοιπα εύχομαι υγεία και τίποτα άλλο!
 
Μπράβο στα πουλάκια! Να σας ζήσουν οι νεοσσοί και εύχομαι να γεμίσετε από λανκασαιράκια! Πώς και πώς περίμενα τους νεοσσούς! Με το καλό να μεγαλώσουν και καλή συνέχεια!
 
Δυστυχώς... Να που τα lancashire αποδεικνύονται πολύ δύσκολα πουλιά στην εκτροφή του! Δεν ταΐζουν λένε... είναι κακή γονείς... Πρέπει να έχεις παραμάνες λένε υποχρεωτικός... λένε... λένε... λένε!

Σήμερα πρωί βρήκα και το δεύτερο πουλάκι ψόφιο με τον πρόλοβο τελείως άδειο! Τώρα πλέων είμαι βέβαιος ότι και το πρώτο που είχα βρει... Τσαλαπατημένο μέσα στην φωλιά, κάθε άλλο από πατημένο ήταν ! Και αυτό ατάιστο πήγε! 😳

Εν τέλει έχουν μείνει 2 μικρά ! Το ένα της το πήρα (ατάιστο το συγκεκριμένο) και το έβαλα σε Κανάρα που μεγαλώνει τα πρώτα 2 μικρά της. Λίγο πριν κουρνιάσουν τα πουλιά μπήκα και έλεγξα την φωλιά και ευτυχώς το βλέπω ταϊσμένο. Όχι βέβαια ταϊσμένο όπως είναι τα δικά της, αλλά εντάξει στον πρόλοβο υπήρχε φαΐ !

Της έχω αφήσει λοιπόν ένα το οποίο το έλεγξα και αυτό πριν το κούρνιασμα και ήταν ταϊσμένο ευτυχώς!

Και μου έλεγαν ρε γαμώτο... Πάρτης τα 5 αυγά και σιγούρεψε τα σε παραμάνα, εγώ του... κεφαλιού μου έκανα!
Αλλά ρε γαμώτο δεν μου αρέσει να επεμβαίνω στα ζευγάρια και να τους αλλάζω αυγά ! τσπ... Την πάτησα!

Για να δούμε τη θα γίνει της επόμενες ημέρες... 😳
 
Κρίμα δυο μωρά χάθηκαν... Πρέπει αύριο να έχεις τον νου σου να επέμβεις άμεσα αν χρειαστεί με την "ατάσθαλη"
 
Αλλά ρε γαμώτο δεν μου αρέσει να επεμβαίνω στα ζευγάρια και να τους αλλάζω αυγά
Δεν είναι ωραίο, όντως. Σε κάποια πουλιά όμως...

Καλή συνέχεια από δω και πέρα.
 
Το θεμα ειναι να προσπαθουμε για το βελτιστο εκτροφης ενος πουλιου, δεν θεωρω αναγκαιο να τους παρεις τα αυγα και να τα βαλεις σε παραμανα. Καλυτερα να βλεπουμε τα προβληματα του ζευγαριου και τι τα κανει να εχουν αυτο το προβλημα και να προσπαθουμε να το επιλυσουμε με τον σωστο και οχι ευκολο τροπο, χαθηκαν δυο πουλια εχουν μεινει αλλα δυο... καλη συνεχεια σε αυτα και ευχομαι στο κλαδι γρηγορα..
 
Ετσι ακριβώς Γιάννη! Το ίδιο σκεπτικό έχουμε και μακάρι να μην χρειάζεται να προβαίνουμε σε αλλαγές αυγών !
 
Λυπάμαι πολύ για τα πουλάκια που χάθηκαν! Δυστυχώς αυτό είναι το κακό με τις μεγάλες ράτσες καναρινιών: η σίτιση των νεοσσών τους δεν είναι ικανοποιητική. Δεν πειράζει, όμως! Κάθε εμπόδιο για καλό και να το ξέρετε ότι μαθαίνουμε από τα λάθη και γινόμαστε ακόμα καλύτεροι! Φιλικά και εύχομαι τα άλλα δύο πουλάκια στις άλλες φωλιές να επιζήσουν!
 
Νεκρό και το τρίτο μικρό που της είχα αφήσει! 😡 Της χάλασα την φωλιά πρωί πρωί... και πάμε για άλλα! ☹

Μια χαρά τα πάει το ένα και μοναδικό που πέρασα σε μια κανάρα! Ταισμένος πρόλοβος τίγκα! Αντε να δούμε... άιντε έστω το ένα! 😳
 
Μήδεια ☹ μην στεναχωριέσαι, θα βρεις εσύ το κουμπί τους συν τω χρόνω
 
λυπαμαι πολυ αλεξανδρε για τα μικρουλια
οπως το ειπες παμε για αλλα η ζωη συνεχιζεται
 
Λυπαμε για τα μικρά :-( :-(αλλα μαθαίνουμε από τα λάθη μας την επόμενη φορά θα ειναι καλύτερα!
 
Να μην λυπάστε καθόλου εδώ πρέπει να πισθούν οι διαχειριστές του φόρουμ να τον διαγράψουν για μια εβδομάδα. Ian η Γιάννη επέλεξε μια ράτσα που δεν φημήζετε για το τάισμα στους νεοσσούς παρόλο που ο κριτής μας σε σεμινάριο του συλλόγου ότι υπάρχουν κανάρες που τα σκάνε……….. Θα το κάνεις όταν έχεις επιλογές και αποκτήσεις εμπειρία πάνω στα πρότυπα της ράτσας αυτής. Είχαμε μιλήσει στο τηλέφωνο και του το είχα επισημάνει μη ρισκάρεις την πρώτη γέννα ………. Αυτός εκεί 😡
 
Να μην λυπάστε καθόλου εδώ πρέπει να πισθούν οι διαχειριστές του φόρουμ να τον διαγράψουν για μια εβδομάδα. Ian η Γιάννη επέλεξε μια ράτσα που δεν φημήζετε για το τάισμα στους νεοσσούς παρόλο που ο κριτής μας σε σεμινάριο του συλλόγου ότι υπάρχουν κανάρες που τα σκάνε……….. Θα το κάνεις όταν έχεις επιλογές και αποκτήσεις εμπειρία πάνω στα πρότυπα της ράτσας αυτής. Είχαμε μιλήσει στο τηλέφωνο και του το είχα επισημάνει μη ρισκάρεις την πρώτη γέννα ………. Αυτός εκεί 😡
Δεν ακολουθούμε τέτοιες τακτικές στο φόρουμ μας στις σχέσεις μεταξύ μας. Δεν έχουμε δηλαδή κάποιο είδος σχολικού ποινολογίου.
Έπειτα η όποια "εξουσία" υπάρχει, αφορά τους κανόνες συμπεριφοράς και έκφρασης εντός του φόρουμ. Δεν έχουμε δικαίωμα ελέγχου των προσωπικών επιλογών του κάθε μέλους.

Πέραν τούτου, ως συμβολή στην ενημέρωση και εμάς των υπολοίπων, ποιο ήταν το λάθος στην προκειμένη περίπτωση; Γιατί προφανώς τα πουλάκια αναπαράγονται αλλά κάτω από κάποιες ειδικές συνθήκες και προϋποθέσεις.
Τι δεν έκανε σωστά ο Αλέξανδρος κατά την γνώμη σου;
 
Μαρία πλάκα κάνω τα είπαμαι και σήμερα από το τηλέφωνο και του έγραψα πως κρατήθηκα εχθές και δεν έβγαλα την πικρία μου……………… γιατί κάνει τση κεφαλής του!
 
μου τα έλεγε ο Ανδρέας ναι... αλλά εγώ ήθελα να αφήσω τα πουλιά να μου δείξουν αν είναι καλή γονείς ή όχι! Ρίσκαρα... & έχασα!


*Μαρία την πάτησες! 😀 :D
 
... Κι άλλος σου τα'γραφε. Κι όχι τίποτ'άλλο,ξέρεις από δυσκολίες(δεν εκτρέφεις
και καρδερίνες). Κανόνισε στις επόμενες γέννες τους, να΄χεις το νου σου.
Τα πήρες και αργά. Πάντως βγάλαν τα μικρά σωστά κι ας μην τους άλλαξες
αβγά με πλαστικά. Οι απόγονοί τους, που θα μεγαλώσουν στο κουμάσι σου,
του χρόνου θα είναι πολύ καλύτεροι.
 
Το ζευγάρι προχώρησε σε δεύτερη αναπαραγωγή αμέσως! Η φωλιά είναι είδη στρωμένη... και τα βατέματα σύμφωνα με τα λεγόμενα της συζύγου (η σύζυγος έχει αναλάβει την ανανέωση αυγών και νερών στης ποτίστρες) έπεσαν βροχή σήμερα! 😉

Το ένα μικρό που πέρασα τελευταία στιγμή σε κοινή κανάρα, είναι μια χαρά ! Μεγαλώνει υγιέστατο!
 
Back
Top