Γενικά The "Lancashire" Canary

Η πρώτη προσπάθεια λοιπόν πήγε χάλια. Τα 3 από τα 4 μικρά χάθηκαν ατάιστα! Πρόλαβα και της πήρα το ένα και το πέρασα σε μια απλή κανάρα η οποία το τάισε κανονικά και σήμερα έχει αφήσει και την φωλιά του! Νομίζω ότι είναι θηλυκό...

DSC01857.JPG



Και πάμε στην δεύτερη προσπάθεια που είναι σε εξέλιξη...

Το ζευγάρι έδωσε 5 αυγά (πολλά τα βατέματα που είδα) και πιστεύω ότι όλα θα είναι ένσπορα!
Αυτήν την φορά όμως της πήρα τα αυγά της, και τα άλλαξα με 4 αυγά από απλή κανάρα! Αυτές της μέρες περιμένουν να σκάσουν τα αυγά και των δύο. Για να δούμε!

Νήμα της είχα μέσα, και αντ αυτού κοιτάξτε που έβαλε τσόφλια σπόρων στην φωλιά της!

DSC01855.JPG




Μέχρι να έχουμε νεότερα, πάμε να δούμε το ζευγάρι στην προσπάθεια του φτιαξίματος της δεύτερης φωλιάς πριν λίγες ημέρες!

DSC01513.JPG


DSC01519.JPG


DSC01527.JPG


DSC01531.JPG



VIDEO HD

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


Πηγή -> http://gardeli.blogspot.com/2014/04/lancashire-video-hd.html
[/dls]
 
Με το καλό! Όλα να πάνε καλύτερα αυτή τη φορά!

Πιστεύεις ότι τα 4 αυγά που της έβαλες από την απλή κανάρα θα τα ταίζει;
 
Αλίκη είναι μια από της καλύτερες κανάρες μου! Πέρσι μου έδωσε 3 γέννες χωρίς κανένα θέμα!
 
Όχι Αλέξανδρε για την Lancashire ρωτάω όχι για την απλή κανάρα! Πιστεύεις θα ταίσεις αυτή τη φορά;
 
Θέλω να πιστεύω και εύχομαι να ταΐσει αυτήν την φορά και να μου αποδείξει ότι είναι καλή μάνα, ωστε να την αφήσω την επόμενη φορά να μεγαλώσει τα δικά της!

α😀 ένα ελαφρυντικό για την πρώτη φορά της το δίνω ως πρωτάρα κανάρα..
 
Αν και δεν είμαι θετικός στο άλλαγμα αυγων εύχομαι καλή επιτυχία και να κληρωσουν και κοινά και Lancashire.

Κοίτα που το μικρό βγήκε με καφέ σκουφί! Να το χαίρεσαι!
 
Καλά το Λανκασαράκι είναι ένα κουκλί ζωγραφιστό! Να το χαίρεστε! Πολύ όμορφα χρώματα!
Μια ερώτηση: Αν η θηλυκιά Lancashire δεν ταΐσει τελικά ούτε τα μικρά της άλλης κανάρας, τι θα τα κάνετε; Θα τα αναθρέψετε εσείς για να ζήσουν ή θα τα βάλετε σε άλλη κανάρα;
 
... Τα αυγά που πέρασα στην lancashire δεν εκολαύτηκαν ποτέ! Και στα 4 αυγά νεκροί νεοσσοί ! το ζευγάρι προχώρησε στην τρίτη προσπάθεια... Νέα φωλιά στρώνετε από σήμερα... Βατεμα είδα εχτές απόγευμα επάνω στην φωλιά ! Δεν ξέρω τι άλλο θα συμβεί!

Στα αυγά της lancashire που πέρασα στην απλή κανάρα πιστεύω μια από τα ίδια! Και λέω πιστεύω γιατί έχουν περάσει 17 μέρες... η κανάρα τα παράτησε από εχτές... Δεν κάθετε πλέων στην φωλιά... Οπότε αύριο θα ελέγξω τι γίνεται και εκεί !

με εξαίρεση τα εξωτικά μου... ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΣΤΡΑΒΑ ΦΕΤΟΣ ! Η χειρότερη χρονιά μου ever.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
πέρσι; κάποιο λάθος κάνεις Νίκο! Η κλούβα τρέχει από το 2011 αν θυμάσαι! 😉Σημειωτέων μετά από κουβέντα στο σύλλογο μας ΠΟΚ ΗΡΑΚΛΕΊΟΥ τα ίδια έχουν πάθει σχεδόν όλοι οι εκτροφείς εδώ !
Νεκροί νεοσσοί... Καθώς και φτερωμένα πουλιά χάνονται κατά έναν μυστήριο τρόπο! Δεν ξέρω αν στέκει... αλλά αποδίδουν τα αίτια στον μεγάλο σεισμό που είχαμε πριν λίγους μήνες στα Χανιά !
 
πιο πιθανόν δεν είναι να φταίει ο άστατος καιρός και οι παρατεταμένες χαμηλές θερμοκρασίες;
 
Το πιο λογικό είναι αυτό που λες Μαρία, και εγώ αυτό ισχυρίστηκα περισσότερο στην κουβέντα, αλλά όλοι ήταν κάθετη ότι φταίει ο μεγάλος σεισμός. Αλλαξε της ισορροπίες γενικά στα πουλιά. Και στα οικόσιτα και στα πουλιά της φύσης! στα οικόσιτα πολλοί έκαναν λόγο για πτερόρροια εδώ και 2-3 εβδομάδες! Για τα πουλιά της φύσης μάρτυρας ο ίδιος προσωπικά που αρέσκομαι στο να παρακολουθώ τα πουλιά στην φύση, έχω προσέξει ότι δεν υπάρχουν φωλιές τέτοιο καιρό που... Πέρσι γινόταν χαμός! Έχω αλωνίσει χωράφια και χωράφια και άντε να έχω δει 4-5 φωλιές όλες και όλες! 😕
 
έτσι ακριβώς κι εγώ παιδιά. Δύο ζευγάρια καναρίνια έβαλα φέτος, 3 γέννες μέχρι στιγμής το κάθε ένα.Απολογισμός μέχρι στιγμής :ένα πουλάκι έχω τώρα στη φωλιά 13 ημερών.Αυτό!Ένα άλλο ψόφησε 28 ημερών,ένα άλλο ψόφησε τη δεύτερη μέρα. Και πολλά άσπορα αυγά αλλά και ψόφια μικρά μέσα στο αυγό. Η χειρότερη χρονιά και για μένα ever! Απογοήτευση! Μάλλον φταίει ο καιρός, δεν ξέρω τι άλλο να πω... Μένω Ρόδο εδώ και 3 χρόνια άλλα τέτοιον Μάιο δεν έχω ξαναδεί εδώ. Αυτός δεν είναι Μάιος Ρόδου...Χάλια καιρός για την εποχή!
 
Έλεγξα τα αυγά των lancashire που πέρασα στην κοινή κανάρα... και από τα 5 αυγά τα 2 είχαν νεκρά πουλάκια μέσα. τα υπόλοιπα άσπορα! 😕
 
Back
Top