Αναπαραγωγή Καρτέλα καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά.Ήθελα να ρωτήσω που μπορούμε να βρούμε καρτέλα σημειώσεων για ζευγάρια και για καναρίνια γενικότερα.
Κατέβασα το bird pro αλλά είναι λίγο μπερδεμένο.
Επίσης είχε φτιάξει κάποια η @Wind-sa αλλά δεν θυμάμαι αν είναι για όλα τα πτηνά.Αν μπορεί και η ίδια ας μας πει με λεπτομέρειες πως μπορούμε να τα παραγγείλουμε.
 
Πωλίνα, @Wind-sa υπάρχουν στα Ελληνικά οι καρτέλες;
 
Σώζεις και εκτυπώνεις στον εκτυπωτή σου αυτήν του κ. Μάκη. Πόσα ζευγάρια έχεις;
 
Οι καρτέλες είναι ένα χρήσιμο εργαλείο στην εκτροφή.
Σε βάθος χρόνου κρατούν σωστά ενημερωμένο τον εκτροφέα και τα εκτρεφόμενα είδη. Νομίζω πως είναι απαραίτητες σε κάθε προσπάθεια εκτροφής... άσχετα αν χαρακτηρίζεται λίγο, πολύ ή καθόλου ερασιτεχνική.
Όλες αυτές οι καταγραφές... από το ζευγάρι, τη φωλιά, τα αυγά τους νεοσσούς κλπ σε μένα φαίνονται χρήσιμα και σε βάθος χρόνου ανεκτίμητα.
Λυπάμαι μόνο που δεν ξεκίνησα την καταγραφή από τα πρώτα μου χρόνια...
Είμαι σίγουρος πως σήμερα θα είχαν περισσότερο ενδιαφέρον.
 
Και εγω τον 1ο χρονο που ξεκινησα δεν χρησιμοποιουσα καρτελα απο την στιγμη που αρχισα να χρησιμοποιω με εσωσε μπορω να πω.
Εξυπηρετει πολυ σε ολους τους τομεις
 
πολύ χρήσιμη και αναλυτική αλλά κύριε Μάκη, μου φαίνεται λίγο μεγάλη, μήπως υπάρχει καμία άλλη πιο συνοπτική;
Θέλω να πω όλα αυτά τα στοιχεία χρειάζονται να τα έχουμε, αλλά χρειάζονται πάνω στο κλουβί; Χρησιμοποιεί κάποιος κάποια άλλη ή είναι τυποποιημένη;
 
ναι, τη διάβασα απλά αυτή μου φαίνεται ότι έχει πολλ΄πα στοιχεία σε σχέση με κάποιες άλλες που έχω δει.
Εγώ προσωπικά δεν έχω καρτέλες ακόμη, τα σημειώνω σε μια ατζέντα, αλλά είμαι στο "ψάξιμο" κατάλαβες;
 
Εγώ εδώ και αρκετά χρόνια χρησιμοποιώ καρτέλες προσαρμοσμένες στις δικές μου ανάγκες.
ίσως δεν είναι οι καλύτερες... αλλά σε μένα λειτουργούν άψογα.
Τις έχω πλαστικοποιήσει και μπορώ να γράφω με ανεξίτηλο μαρκαδόρο.
Όταν περαστούν τα στοιχεία τους στη βάση δεδομένων της εκτροφής, μπορούν να καθαριστούν και να επανα-χρησιμοποιηθούν.

Αρχικά είναι η καρτέλα της φωλιάς... Με δυνατότητα καταγραφής των πρώτων και βασικών πληροφοριών.
Καρτέλα φωλιάς.webp
Τις τοποθετώ πάνω στη φωλιά και μπορώ να ελέγχω την κατάστασή της άμεσα..P2130014.webp΄
Στη συνέχεια η καρτέλα της γέννας... Που την τοποθετώ σε ντοσιέ.
Καρτέλα γέννας.webp
Και τέλος η καρτέλα του ζευγαριού (δεν είναι πλαστικοποιημένη) και μπαίνει για πάντα σε φάκελο ως αρχείο,
Καρτέλα ζεύγους.webp
Ας μου συγχωρεθεί η ξένη γλώσσα γραφής... όταν τις δημιουργούσα μου "έδειχνε" καλύτερα.
 
Back
Top