Γενικά Κατάθεση ασφαλιστικών μέτρων (αγωγή) για τα καναρίνια στο μπαλκόνι

H a r i s

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2008
Μηνύματα
39
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σας,
όπως σας έχω γράψει και παλαιότερα κάποια στιγμή, αντιμετωπίζω θέμα με την γειτόνισσα στο διπλανό διαμέρισμα για το κελάηδισμα των πουλιών μου. Έτσι, αποφάσισε να μου κάνει αγωγή ζητώντας να απομακρυνθούν από το μπαλκόνι μου.

Για να σας περιγράψω λίγο την κατάσταση.. Έχω στην κατοχή μου 4 καναρίνια(2ζευγάρια) τα οποία βρίσκονται στο μπαλκόνι μέσα σε ειδική κατασκευή για να προστατεύονται από επιθέσεις. Αφού γκρινιάζει κάθε χρόνο ότι την ενοχλούν, αποφάσισε να κάνει αγωγή, υποστηρίζοντας ότι έχει θέμα υγείας και ο γιατρός την έχει συστήσει ξεκούραση το μεσημέρι και δεν μπορεί λόγω των πουλιών μου.
Βέβαια, αυτό δε σημαίνει ότι ξεκουράζεται και το μεσημέρι. Γενικά, την ενοχλούν τα πάντα. Ο σκύλος που είναι στη γειτονιά(είναι πολύ ήσυχος), οι γάτες που βρίσκονται λίγο πιο πάνω, το κάθετι.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοια κατάσταση και τι ισχύει με το νόμο.

Ευχαριστώ!
 
Το θέμα με τους κακούς γείτονες είναι δύσκολο, όχι νομικά, στην καθημερινότητα και ψυχολογικά, σου σπάει τα νεύρα.
Έχουν γίνει στο φόρουμ πολλές συζητήσεις επί του θέματος, κάποιες είναι αυτές:

https://community.petbirds.gr/threads/Καταγγελία-επειδή-την-ενοχλούσαν-τα-καναρίνια.4641/
https://community.petbirds.gr/threads/Λατρεμενοι-μου-γειτονες.27927/
https://community.petbirds.gr/threads/Πρόβλημα-με-τους-γείτονες-λόγω-των-πουλιών-μου.2492/

Σου έχει κοινοποιήσει αγωγή ή απλά στο είπε;
Αν έχει κοινοποιήσει, πρέπει ασφαλώς να βρεις δικηγόρο, δεν το αποφεύγεις αυτό.
Φυσικά η αποδεικτική διαδικασία σε μια τέτοια περίπτωση δεν μπορεί να είναι άλλη πλην μέσω μαρτύρων.
Πιστεύεις ότι άλλοι γείτονες μπορεί να δεχθούν να ενεργοποιηθούν και να μαρτυρήσουν εις βάρος σου;
Επίσης εσύ μπορείς να βρεις αξιόπιστο και αποτελεσματικό μάρτυρα; (δεν είναι πάντα οι πιο έξυπνοι, αλλά οι πιο συγκροτημένοι χαρακτήρες που μπορούν να μας βοηθήσουν).
Να ξέρεις όλο το θέμα "παίζεται" στις μεσημεριανές ώρες κοινής ησυχίας.
Βέβαια έχω την αίσθηση ότι τα καναρίνια δεν κελαηδούν τα μεσημέρια, τουλάχιστον το καλοκαίρι που ακούγονται στα διπλανά σπίτια, γιατί τον χειμώνα που να τα ακούσει;
Τώρα φυσικά δεν πρέπει να ενοχλούμε τους γείτονες με τις δραστηριότητές μας αλλά υπάρχουν και οι φιλοζωϊκοί νόμοι που σε υποχρεώνουν να φροντίζεις καταλλήλως τα κατοικίδιά σου.
Μια σωστή απόφαση, πρέπει να ισορροπεί αυτά τα δύο.
Ηρέμησε, σκέψου, συζήτησε με κάποιον δικηγόρο και πες μας κι εμάς πως πάει.
 
Αξιότιμη Μαρία,
θα συμφωνήσω μαζί σου σχετικά με τους καλούς γείτονες αλλά δυστυχώς είναι κάτι που δεν παιρνά από το χέρι μου. Απλά θα σου αναφέρω ότι συχνά-πυκνά δημιουργεί θέματα στην γειτονιά.
Επίσης, μου έχει γίνει αγωγή και θα μιλήσω άμεσα με δικηγόρο. Απλά, ζητάω και τις εμπειρίες-γνώσεις σας, πάνω στο θέμα.
Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι έχω μάρτυρες τουλάχιστον δυο(μέχρι τωρα). Αμφιβάλλω αν έχει κάποιον άλλο αυτή ή δωροδοκήσει για να πάρει κάποιον. Πάντως σε εμένα δεν έχει κάνει κάποιο παράπονο κανείς άλλος.
Σχετικά με τις ωρες κοινής ησυχίας... Πόσο "θόρυβο"-dB μπορούν να παράξουν 2 καναρίνια που να ενοχλήσουν και να παραβιάσουν την ώρα κοινής ησυχίας;

Τέλος, επειδή οι νόμοι αλλάζουν, αν γνωρίζει κάποιος δικηγόρος, ας δώσει τα φώτα του.

Θα σας κρατήσω ενήμερους.
 
Στη θεση σου θα εψαχνα να βρω τα τηλεφωνα απο 2 φιλοζωηκες που ασχολουντε με πουλια και ας ειναι 500 χιλ μακρια.
Θα επερνα στην πρωτη και θα ελεγα το προβλημα με την αγωγη που μου εστιλε η γειτονισα, φανταζομαι γνωριζουν ολους τους νομους.
Μετα θα επερνα στη δευτερη και ελεγα το αντιθετο δηλαδη οτι ο γειτονας εχει καποια καναρινια που κανουν φασαρια και με ενοχλουν, ειναι βρομικα απο ακαθαρσιες και μυριζουν.
Ετσι θα ακουγα και τις δυο πλευρες του νομου.
Το εκανα για ενα πιτ μπουλ.
 
H a r i s καλημέρα και από μένα, στον παρελθόν και εγώ έχω αντιμετωπίσει τετοιου είδους προβλήματα με τα καναρίνια μου. Η maria p σου έχει προτείνει μέσα στα άλλα να διαβάσεις και το δικό μου θέμα που είχα αντιμετωπίσει ΛΑΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΟΥ ΓΕΊΤΟΝΕΣ, ρίξε μία ματιά.

Τώρα εγώ θα σου έλεγα δεν χρειάζεται πανικός στο κάτω κάτω τα καναρίνια σου το μεσημέρι τα βάζεις μέσα στο σπίτι.

Δικηγόροι δεν είναι όλοι γνωστές σε όλα τα θέματα, έκαστος στο είδος του.

Και αγωγή που σού έγινε ποιος είναι ο ειδικός να πει αν όντως ενωγχλουν;
Φυσικά βάση νόμου είσαι λάθος που τα έχεις στο μπαλκόνι, αλλά όπως κατάλαβα εσύ τα βάζεις μέσα το μεσημέρι!

Τώρα εχε υπόψην σου ότι το πρόστιμο για διατάραξη κοινής ησυχίας από κατοικίδιο είναι 500 ευρώ για κάθε ζώο, φθάνει να αποδειχθεί.
Το πόσα ζώα έχουμε σε μία πολυκατοικία το καθορίζει η κτηνιατρική υπηρεσία και έχει γίνει νόμος, κπό το 2010 δεν ισχύουν καταστατικό πολυκατοικίας και τέτοια ότι λέει ο νόμος 2 σκύλους, 2 γάτες κτλ. Δεν αναφέρει πουθενά για καναρίνια
Για Θέματα καθαριότητας το υγειονομικό.
Καμία υπηρεσία δεν θα σου επιβάλλει να βγάλεις τα πουλιά ούτε πρόκειται να σου βάλουν πρόστιμο, αν χρειαστεί θα γίνουν υποδείξεις για το τι πρέπει να κάνεις και αν πρέπει με σχετική έκθεση που κοινοποιείται παντού σε καταγγελων εφόσον υπάρχει, αστυνομικό τμήμα της περιοχής, υπουργείο γεωργίας και ανάπτυξης ( ή κάπως έτσι).

Τέλος αυτή η γειτόνισσα απλός έκανε αγωγή! Πως; Πρώτα πρέπει να υπάρχει μήνυση, αν δεν κάνω λάθος! Και αν είναι έτσι που;

Τέλος πάντων εσύ πρόσεχε λίγο το θέμα με μπαλκόνι που το ξαναλέω ότι τα βάζεις μέσα το μεσημέρι.

Τώρα όσο για την άλλη από τη κατάλαβα βλέπει στον ύπνο της τον συγχωρεμενο και νευριάζει το πρωί
 
Κανείς δεν μπορεί να προστατέψει κανέναν, από τον κακό γείτονα.
Δυστυχώς @H a r i s έμπλεξες.
Θα σε συμβούλευα να διαμορφώσεις εσωτερικά κατάλληλο χώρο και να τα φιλοξενήσεις εκεί... Ο ίδιος χώρος θα σου φανεί στις μελλοντικές δικαστικές διαμάχες χρήσιμος, αρκεί να προσκομίσεις φωτογραφικό υλικό και μαρτυρίες ατόμων.
Σε κάθε περίπτωση τα pet (είτε πουλιά είτε τετράποδα) θα πρέπει να ζουν στον ίδιο με μας χώρο και όχι μόνιμα, στις αυλές, στις ταράτσες και στα μπαλκόνια...
Εκτός αν αποδεδειγμένα βρίσκονται εκεί για λίγες ώρες την ημέρα (ως βόλτα - διασκέδαση - ανάγκη) και κάτω από τη δική μας επίβλεψη και παρουσία (το τελευταίο να το θυμάσαι πάντα σε όσα ρωτηθείς και κληθείς να απαντήσεις).
 
Έχω απευθυνθεί σε δικηγόρο για να με συμβουλέψει και να με εκπροσωπήσει.
Εγώ λίγο που διάβασα, ο νόμος αναφέρεται στους σκύλους και τις γάτες, όχι στα καναρίνια ότι θα πρέπει να μην μένουν μόνιμα στο μπαλκόνι. Γενικά για πουλιά δεν αναφέρει κάτι.
Επίσης, τα πουλιά δεν είναι εξω κρεμασμένα στον τοίχο, έτσι ώστε να διαχέεται ο ήχος. Είναι μεσα σε ξύλινη κατασκευή. Αν ενοχλούν το μεσημέρι, μπορώ να τα κλεινω έτσι ώστε να μην ακούγονται, και όχι να τα βάζω μέσα. Σωστα;
Αλλά αναρωτιέμαι εγώ, για ποιο λόγο να τα πάρω μέσα αν δεν ενοχλούν τις ωρες κοινής ησυχίας; Γιατί αν παραβίαζα τις ώρες κοινής ησυχίας, γιατί δεν κάλεσε την αστυνομία να μου κάνει παρατήρηση; Άρα μήπως δεν παραβιάζω κάτι απλά ενοχλείται;

Το ότι εμπλεξα είναι αλήθεια, εδώ και καιρό. Αλλά τι να κάνω; Όταν μενεις μονη σου σε κάποια ηλικία γιατί έχεις χωρίσει, δημιουργούνται άλλα προβλήματα. Αλλά γενικά έχουν και άλλοι θέματα μαζί της.

Εννοείται ότι δεν υπάρχει θέμα καθαριοτητας και μυρωδιών.
 
Από τη μία καλά κάνεις και ρωτάς/βρίσκεις δικηγόρο κτλ γιατί όπως και να'χει πρέπει να είσαι καλυμμένος αλλά νομίζω ότι δίνεις παραπάνω σημασία απ'ότι πρέπει στην τύπισσα. Αν είχες μεγάλο αριθμό πουλιών ίσως θα έπρεπε να δεις πως θα κινηθείς, αλλά τώρα με δύο αρσενικά μόνο δεν πιστεύω ότι θα την πάρει κανένας στα σοβαρά και θα σου επιβάλει κάποιου είδους ποινή.

Χωρίς να είμαι δικηγόρος, έχω την αίσθηση ότι δεν ''κατηγορείσαι'' με βάση τον φιλοζωϊκό νόμο αλλά για διατάραξη της κοινής ησυχίας. Και νομίζω πως υπάρχει κάποιο όριο σε ντεσιμπέλ βάσει του οποίου ορίζεται η φασαρία. Τρέχα - γύρευε δηλαδή. Be cool.
 
Νομίζω ότι το όριο κοινής ησυχίας ειναι 45db. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω την ένταση ενός καναρινιού
Είναι σίγουρα μεγαλύτερή η ένταση αλλά μειώνεται με την απόσταση. Δεν νομίζω ότι μπορεί να το επικαλεστεί κάποιος.

Όσο ξέρω από παρόμοια υπόθεση, επειδή το μπαλκόνι είναι κοινόχρηστος χώρος, φίλος - φίλου αναγκάστηκε να διώξει τα καναρίνια του μετά από παράπονα γείτονα, αλλά δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες (αριθμό πουλιών, αν επικαλέστηκε ακαθαρσίες κλπ)
 
Όσο ξέρω από παρόμοια υπόθεση, επειδή το μπαλκόνι είναι κοινόχρηστος χώρος, φίλος - φίλου αναγκάστηκε να διώξει τα καναρίνια του μετά από παράπονα γείτονα
Φίλε μου,
Το μπαλκόνι δεν είναι κοινόχρηστος χώρος, μην μπερδεύεσαι... κοινόχρηστος χώρος θεωρείται αυτός που έχουν πρόσβαση όλοι οι ένοικοι δηλαδή σκάλες, ασανσέρ, φωταγωγός πάρκινγκ κτλ...όχι το μπαλκόνι.
Αν είναι δυνατόν να εχώ θέμα για 2πουλακια... Δε μπορώ να το συλλάβω...
 
Δεν θυμάμαι αν ο σωστός όρος είναι 'κοινόχρηστος' αλλά ισχύουν τα λεγόμενα μου. Είναι στην ίδια κατηγορία που δεν σου επιτρέπει να βάψεις το μπαλκόνι σου, να βάλεις τέντες ή ακόμα να τοποθετήσεις την εξωτερική μονάδα του κλιματιστικού σε εμφανές σημείο. Ορισμένοι γείτονες δεν επιτρέπουν ούτε εξωτερικές ντουλάπες σε μπαλκόνια ή ακόμα και κρεμασμένα κλουβιά λόγω καταστατικού πολυκατοικιας. Είναι μην μπλέξεις σε τέτοιες καταστάσεις.
 
Υποθέτω εφόσον στην αγωγή επικαλείται λόγους υγείας θα μπορούσε ο δικηγόρος σου να ζητήσει (αν όχι να απαιτήσει) ιατρικό ιστορικό και ιατρική γνωμάτευση για την ενόχληση που προκαλείται στην ασθενή του από τα db των καναρινιών, ετσι; Δε μιλάμε για κατοικίδια γενικώς (πχ γάβγισμα σκύλου), ούτε για πτηνά γενικώς (πχ παπαγάλοι που κράζουν), αναφερόμαστε σε καναρίνια, δλδ ωδικά πτηνά. Εχω την εντύπωση ότι παλαιότερα τα ωδικά πτηνά εξαιρούνταν από τις γενικές διατάξεις κοινής ησυχίας, δεν ισχύει πιά;
Ας πούμε ότι κι εγώ έχω πρόβλημα με τα μάτια μου, θα μπορούσε ο οφθαλμίατρός μου να μου
δώσει βεβαίωση ότι το να βλέπω τον ένοικο στο απέναντι μπαλκόνι ημίγυμνο μπορεί να επιδεινώσει
την κατάστασή μου; 😛

Τι ακριβώς γίνεται τώρα που κατέθεσε αγωγή; Ορίζεται δικάσιμος;
 
Με την κατάθεση της αγωγής ορίζεται δικάσιμος.
Καλημέρα σας,

έχω οριστεί δικάσιμος στις 25/08. Ο παλιός νόμος ξεχώριζε τα κατοικίδια ζώα με τα ωδικά πτηνά, πράγμα που δεν κάνει ο νέος (σ'υμφωνα πάντα με αυτά που διάβασα εγώ) αλλά ποτέ τις ώρες κοινής ησυχίας. Αυτό ισχύει πάντα και πρέπει να τηρείται, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι παραβιάζεται από 2 καναρίνια.
 
Νομίζω οτι ο νόμος πρέπει να αναφέρεται ρητά, στο αντικείμενο της εφαρμογής του. Οταν δεν κάνει λόγο για ωδικά, σημαίνει οτι ο νομοθέτης δεν είχε αυτά υπ' όψιν του όταν έθετε τους περιορισμούς του ή οτι δεν ήθελε να τα συμπεριλάβει.
 
Καλημέρα, εγώ πιστεύω ότι έχει να κάνει, ποιους έχεις γείτονες. Αν θέλει κάποιος να βρεί πρόβλημα θα έχεις θέμα. Για ποιό λόγο; Γιατί πετάει η μύγα...όσο κα να το αναλύσεις δεν θα βγάλεις άκρη. Τα τζιτζίκια την ενοχλούν; Νομίζω ότι κάνουν μεγαλύτερο θόρυβο. Πρέπει να το ψάξει η γειτόνισσα πού αλλού θα κάνει μύνηση. Εγώ στην γειτονιά μου όλοι έχουμε μα όλοι έχουμε πτηνά. Άλλος έχει ζακό, άλλος μάινα, άλλος παπαγαλάκια, άλλος καναρίνια! Κανένας άλλος γύρω σου, δεν έχει κάποιο σκυλάκι κάποιο πτηνό?
 
Καλά άκρη η γυναίκα δεν θα βγάλει. Θα γελάει ακόμα ο δικηγόρος της αλλά το μαρούλι να πέφτει και όλα καλά. Ελπίζω καλά ξεμπερδέματα. Σε τί όροφο μένεις;
 
Back
Top