Γενικά Κατάθεση ασφαλιστικών μέτρων (αγωγή) για τα καναρίνια στο μπαλκόνι

Άσε που θα έχει συζητήσει τα περιστατικά και θα έχει διαβάσει και η κρίση του θα στηριχθεί σε συγκεκριμένα εδάφια του νόμου.
Εγώ πάλι γιατί πιστεύω πως εμείς εδώ ασχοληθήκαμε πολύ περισσότερο χρόνο, από αυτόν που θα διαθέσει ο δικαστής της υπόθεσης για αυτήν;
 
Θα είχε πάντως ενδιαφέρον να μας πει ο φίλος λίγα περισσότερα πράγματα γι'αυτά που ειπώθηκαν στη δίκη. Η άλλη ήρθε κανονικά με το δικηγόρο της; Τι υποστήριξε; Απλά ότι δεν αντέχει δύο καναρίνια που κελαηδούν; Εσύ κι ο δικηγόρος σου τι γραμμή ακολουθήσατε; Μάρτυρες υπήρχαν; Τι είπαν αυτοί;

Εάν δεν ξεχνάς να μας αναφέρεις κάτι σημαντικό, απορώ τι σε ανησυχεί και τι φοβάσαι ότι θα γίνει.
 
Εγώ πάλι γιατί πιστεύω πως εμείς εδώ ασχοληθήκαμε πολύ περισσότερο χρόνο, από αυτόν που θα διαθέσει ο δικαστής της υπόθεσης για αυτήν;
Σίγουρα. Πάντως ο δικαστής τελικά εκδίδει την απόφαση βάσει της νομοθεσίας και των μαρτυριών. Έτσι είναι το σύστημα. Γι' αυτό βάζουμε δικηγόρους, αυτή είναι η δουλειά τους, να είναι συμβατά τα στοιχεία μ' αυτά τα δεδομένα.
 
Καλημέρα σε όλους,
θα ήθελα να σας αναφέρω ότι εγω και η αντίδικος δεν μιλήσαμε καθόλου, ούτε καν μας γνωρίζει η πρόεδρος.
Η δική της πλευρα και μέσω του (ψευδο)μάρτυρα της υποστήριξε ότι έχει πρόβλημα υγείας και ψυχικό και παίρνει χάπια, την ενοχλεί ο θόρυβος και δεν αντέχει.
Η δική μου πλευρά υποστήριξε ότι τα καναρίνια δεν είναι πολλά για να παράγουν τόσο θόρυβο αλλά αναφέροντας και περιστάτικά αληθή ότι υπάρχει γενικότερο πρόβλημα με όλους όσους συνυπάρχουν γύρω της, είτε ζώα είτε ανθρώπους.
Καθώς επίσης και ότι μέσα στην κατασκευή που βρίσκονται, δεν θεωρείται ότι είνι μόνιμα στο μπαλκόνι.
Αυτό που με κάνει διστακτικό και ανήσυχο είναι η στάση του μάρτυρα μου που λίγο κόμπλαρε μπροστά στην πρόεδρο. Θα μπορούσε να πει πολλά και καλύτερα.
 
Αυτό που με κάνει διστακτικό και ανήσυχο είναι η στάση του μάρτυρα μου που λίγο κόμπλαρε μπροστά στην πρόεδρο. Θα μπορούσε να πει πολλά και καλύτερα.
Για τους έμπειρους δικαστές αυτό είναι θετική ένδειξη "μη επαγγελματία μάρτυρα" και προφανώς θα είναι υπέρ σου.
 
Αν έχει πρόβλημα ψυχικό να πάρει ψυχοφάρμακα και αν δεν φτάνει να εγκλειστή σε ψυχιατρική κλινική που σίγουρα θα είναι πιο ήσυχα. Ότι θέλουνε λένε...
 
μόνο ο Σολομώντας θα έδινε καθαρή λύση σε τετοιο θέμα. Δύσκολη η θέση του δικαστή. Κίνδυνος να την πατήσει.
αλλα γιατι η απαντηση σε 1 μηνα; ότι ήταν να το ακούσει το άκουσε η όχι.
 
Καλημέρα σας,
Δε ξέρω αν θα λειτουργήσει θετικά ότι κόμπλαρε ο μάρτυρας. Επειδή στην ουσία αυτούς εξετάζουν μόνο, θεωρώ ότι είναι κάτι βασικό. Σχετικά με την απόφαση, δεν γνωρίζω γιατί θα βγει σε ενα μήνα. Επειδή πρόκειται για ειρηνοδικείο, προφανώς θέλουν να ξαναδιαβάσουν αναλυτικά τα στοιχεία της υπόθεσης.
 
Δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω στο Ειρηνοδικείο δεν έχεις ένδικα μέσα σε δεύτερο βαθμό ε; Θα πρέπει εσύ να προσφύγεις με νέα διαδικασία. Τι σου είπε ο δικηγόρος σου;
Ε μην αγχώνεσαι; Ποιο είναι το διακύβευμα; Να σε υποχρεώσουν να βάζεις τα πουλιά μέσα; Κι αν δεν τα βάζεις; θα κάνει νέο δικαστήριο; Το μόνο κακό είναι πως θα επιβαρυνθείς και με τα έξοδά της αν χάσεις.
 
Δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω στο Ειρηνοδικείο δεν έχεις ένδικα μέσα σε δεύτερο βαθμό ε; Θα πρέπει εσύ να προσφύγεις με νέα διαδικασία. Τι σου είπε ο δικηγόρος σου;
Ε μην αγχώνεσαι; Ποιο είναι το διακύβευμα; Να σε υποχρεώσουν να βάζεις τα πουλιά μέσα; Κι αν δεν τα βάζεις; θα κάνει νέο δικαστήριο; Το μόνο κακό είναι πως θα επιβαρυνθείς και με τα έξοδά της αν χάσεις.

Μαρία,
Ακόμα και αυτό να τα βάζω μέσα είναι λίγο θέμα γιατί αφενός θα αρρωστήσουν τα πουλιά μέσα-έξω και αφετέρου δεν υπάρχει και διαθέσιμος χώρος για να γίνει αυτό.
Δεν κατάλαβα τι εννοείς σχετικά με το ειρηνοδικείο αλλά αυτό που μου είπε ο δικηγόρος είναι ότι για να ισχύσει η απόφαση θα πρέπει να γίνει και άλλο δικαστήριο για να κατοχυρωθεί η απόφαση καθώς αυτό είναι ειρηνοδικείο.
 
Δεν κατάλαβα τι εννοείς σχετικά με το ειρηνοδικείο αλλά αυτό που μου είπε ο δικηγόρος είναι ότι για να ισχύσει η απόφαση θα πρέπει να γίνει και άλλο δικαστήριο για να κατοχυρωθεί η απόφαση καθώς αυτό είναι ειρηνοδικείο.
Ε εντάξει τότε, τι ανησυχείς;
Να σου πω, σκέφτηκες να βάλεις κάποιο πλέξιγκλας προς το μπαλκόνι της, μακριά από το κλουβιά φυσικά, για να ανακόπτεται ο ήχος; Κάτι όπως βάζουν τζάμια στις εθνικές οδούς όταν διέρχονται από κατοικημένες περιοχές για να μειώνεται η ηχορύπανση.
 
Ε εντάξει τότε, τι ανησυχείς;
Να σου πω, σκέφτηκες να βάλεις κάποιο πλέξιγκλας προς το μπαλκόνι της, μακριά από το κλουβιά φυσικά, για να ανακόπτεται ο ήχος; Κάτι όπως βάζουν τζάμια στις εθνικές οδούς όταν διέρχονται από κατοικημένες περιοχές
για να μειώνεται η ηχορύπανση.

Μαρία,
Plexyglass δεν σκεφτηκα να βάλω. Αλλά όταν μπορέσω θέλω να βάλω νάυλον που έχουν στα μπαλκόνια και μια μεγάλη ντουλάπα μπροστά.
Όλα αυτά στα σύνορα των δύο μπαλκονιών. Όσο να ναι θα κόβει τον ήχο.
 
Διαβασα ολη την συνομιλια σας αλλα δε καταλαβα κατι, οταν η γειτονισα ειπε στον Δικαστη οτι ειναι Ψυχολογικα αρρωστη (Παλαβη) του εδειξε γνωματευση γιατρου για την αρρωστια που πασχη, φαρμακευτικη αγωγη ή αλλη θεραπεια; Το καλυτερο που μπορεις να κανεις αμεσα, φτιαξε κατι ωστε να μην εχεις επαφη μαζι της. Παρε μια ψηλη ντουλαπα και κολλα με βενζινοκολα στην πλατη θαλασσι χοντρο φενιζολ. Απο ηχο δε θα κανεις και πολλα πραγματα γιατι ειναι ανοιχτος χορος αλλα απο οπτικη την σκοτωσες, θα την αφηνεις να φωναζει αλλα εσυ δε θα απαντας. Αν συμετεχεις στο παραληρημα της θα γινεις ο καλυτερος της, προσπαθησε να την αγνοεις, σα να μην υπαρχει και συντομα θα βρει αλλον να ξεσπαει.
 
Η ντουλάπα δεν αλλάζει την πρόσοψη της πολυκατοικίας. Μπορεί άνετα να έχει ντουλάπα.Απλά τον ήχο δεν τον κόβει.Από την αρχή έπρεπε να έχεις τα πουλιά έξω και να κάνεις τον κινέζο. Ποιός έχει πουλιά; Δεν ξέρω θα έλεγες.Από αλλού θα έρχοντε εγώ δεν έχω πουλιά θα έλεγες ειδικά αν είσαι σε όροφο που δεν φαίνεται. Ούτε θα ξέρανε αριθμό πουλιών ούτε τίποτα. Ούτε θα βεβαίωνε κανείς αν έχεις ή δεν έχεις.
 
Η ντουλάπα δεν αλλάζει την πρόσοψη της πολυκατοικίας. Μπορεί άνετα να έχει ντουλάπα.Απλά τον ήχο δεν τον κόβει.Από την αρχή έπρεπε να έχεις τα πουλιά έξω και να κάνεις τον κινέζο. Ποιός έχει πουλιά; Δεν ξέρω θα έλεγες.Από αλλού θα έρχοντε εγώ δεν έχω πουλιά θα έλεγες ειδικά αν είσαι σε όροφο που δεν φαίνεται. Ούτε θα ξέρανε αριθμό πουλιών ούτε τίποτα. Ούτε θα βεβαίωνε κανείς αν έχεις ή δεν έχεις.
Σωστα, οποτε ο γειτονας σου βαζει το κεφαλι του στην βεραντα σου, τραβαει μια ωραια φωτο και voila!
 
Τελικά βγήκε η απόφαση;
Γεια σας,
την Πεμπτη το απόγευμα, πήρα την απόφαση. Κθυστέρησε λίγο παραπάνω.
Λοιπόν, η απόφαση είναι να τα πάρω ΕΝΤΕΛΩΣ απο το μπαλκόνι. Εν τω μεταξύ, απο το δικαστήριο μέχρι την απόφαση, μου ψόφησε και ένα ζευγάρι. Τυχαία; Δε νομίζω...
Πραγματικά, δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Όποιος κόσμος και να το ακούσει, δεν το πιστεύει και μόνο αυτές οι δυο να έχουν θέμα.
Έτσι λοιπόν, αναγκάστηκα να μεταφέρω τα πουλιά και να κρατήσω ένα μέσα στο σπίτι και ΜΟΝΟ.

Τα συμπεράσματα δικά σας!
 
1 πράγμα θα σου πω. με 70€ αγοράζεις από το ε-σοπ. Γρ ηχεία 5.1 τα οποία βγάζουν αρκετή ένταση ώστε με κλειστά τα παράθυρα να σε ακούνε 5-6 σπίτια στην ευθεία. Τις ώρες που δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας θα το βάζεις στο τέρμα με ήχους από καναρίνια. Εγώ αυτό θα έκανα έτσι για το γαμώτο.
 
Δεν μπορεί να βάλει ηχεία. Εδώ του είπανε να τα βγάλει από το μπαλκόνι. Μην λέμε ότι να ναι.
Τάκη φωτογραφία από πού θα βγάλει; Αν είναι κολλητά ας βγάλει.Αν δεν είναι δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα.
Χάρη σε ποιά περιοχή μένεις;Δεν γίνετε να βγήκε απόφαση να τα πάρεις τελείως από τη βεράντα. Είναι πρωτάκουστο και δεν το απαγορεύει κανένας νόμος.Αν παρακούσεις την εντολή δηλαδή να τα απομακρύνεις τί θα γίνει;Λίγο μπακαλίστηκα μου ακούγοντε αυτά.
 
Back
Top